Gyertyagyújtás adventkor

Eredményes évet zárt Keszthely

Újabb kórházi felújítás


KARÁCSONYI DÍSZBE ÖLTÖZÖTT A VÁROS

Gyertyagyújtás adventkor

Advent ünnepének nyitányaként, december első vasárnapján, hagyományteremtő szándékkal a Goldmark Művelődési Ház épülete előtti szökőkútra kihelyezett adventi koszorú első gyertyáját Ruzsics Ferenc polgármester gyújtotta meg.

A jeles ünnepnapra a sétálóutca egységes ünnepi hangulatot árasztó fényárba öltözött. A dekoráló munkába a helyi önkormányzat mellett besegítettek a Nők a Balatonért Egyesület helyi csoportjához tartozó lányok, asszonyok is. Idén is megnyitották a városi betlehem kapuját, hogy a Szent Család, például szolgáljon minden nézelődőnek. Az otthonok bensőséges hangulatát melegebbé tévő adventi koszorúkészítésre ezúttal egyházi és civil szervezetek jóvoltából több helyszínen is lehetőség nyílt.

Ünnepi köszöntőjében Keszthely polgármestere egyebek mellett elmondta: a csend, a várakozás, a készülődés időszakában mindenki vár valakire, valamire, a Kis Jézus születésére. Ilyenkor lakásunkat, városunk utcáit és szívünket is díszbe öltöztetjük, hogy őszinte örömmel ünnepelhessünk. A koszorú meggyújtott gyertyái reményt nyújtva segítenek elmélyedni, feloldódni és szeretni. A fény jelen lehet mindannyiunk életében, ha várunk rá.
A hagyományápolás szándéka nem merülhet ki a külsőségekben – figyelmeztetett. Erős, ünnepelni tudó közösséget alkotva, képesek leszünk megélni a várakozás csendjét, majd a karácsony örömét is.

A katolikus egyház képviseletében Léber Mihály plébános atya a születés és elmúlás gondolatkörét idézte fel, a karmelita rend plébánosa, Szűcs Sándor pedig jó ötletnek mondta a közös gyertyagyújtás szervezést és magát a kezdeményezést. Advent lényegének azt tartotta, hogy tudjunk várni és ünnepelni. Sokszor az ünnepre való készület izgalmasabb, lendületesebb, mint maga az ünnep, ami gyorsan elmúlik.

Miután a karmelita templom Kis Szent Teréz kórusa elénekelte az ünnepi alkalomra szánt dalait, az egyház képviselői megáldották és felszentelték a város ünnepi koszorúját és a betlehemet, majd az ünneplők a Balaton Színházba sétáltak, ahol a helyi általános- és középiskolás diákok munkáiból nyílt szeretetvásár. A gyerekek karácsonyi kézműves ajándéktárgyakat készítettek, amit a vásáron áruba bocsátottak, majd az ebből befolyt bevételt, a szegényeket istápoló Szent Erzsébet Alapítvány részére adták oda.

vissza az elejére


A NEHÉZSÉGEK ELLENÉRE

Eredményes évet zárt Keszthely

Eltelt egy teljes év a ciklusból, méghozzá egy olyan év, amely kormányzati megszorításokkal volt terhes. A keszthelyi városvezetésnek is számos nehézséggel kellett szembenéznie. Arról, hogy mindez milyen sikerrel történt, Ruzsics Ferenc polgármester tájékoztatta lapunkat.

– Szigorú megszorításokkal kellett kezdenünk a munkánkat tavaly ősszel – mondja a polgármester. – Ez egyrészt az országos politika, a kedvezőtlen gazdasági helyzet hatása, másrészt, pedig az előző városvezetéstől „örökölt”, de a mostani költségvetést terhelő kötelezettségekből adódott. Mostanra azonban úgy tűnik, sikerült stabilizálni a város gazdasági helyzetét. Ehhez persze szükség volt iskola-összevonásra, szigorú költségracionalizálásra, és több városi intézmény struktúrájának átalakítására.

Nyilván egyszerűbb lett volna a helyzet, ha a kedvezőtlen körülmények miatt nem ennyire korlátozott a mozgásterünk, és látványos fejlesztésekkel tudjuk kezdeni a ciklust. Így azonban a helyzet felmérése után az elmúlt egy évet a stabilizálásra kellett fordítanunk; ez szükséges volt ahhoz, hogy a közeljövőben szilárd gazdasági alapokon kezdhessük el a fejlesztéseket.

– Az oktatási intézmények racionalizálása sikerrel megtörtént, elindult az első tanév, milyen visszajelzések érkeztek az önkormányzathoz?
– Az összevont általános iskolánk a visszajelzések szerint kitűnően működik. A tanulókat nem érte hátrány, gyakorlatilag semmi különbséget nem éreznek az előző és az idei tanév között.

– A kórház helyzete borzolta a kedélyeket. Mi várható kórház ügyben?
– Sajnos arra a közeljövőben nincs remény, hogy az aktív ágyak számát növelni lehetne. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs lehetőségünk olyan intézkedésekre, melyek a kórház finanszírozásában segíthetnek. Ezek a lehetőségek, a rosszindulatú, gerjesztett vádakkal ellentétben nem a privatizációt jelentik. A napokban került sor az új Rehabilitációs Osztály ünnepélyes átadására, mely az országban egyedülálló.

Olyan szolgáltatásközpontú rehabilitációs tevékenység folyik majd a részlegben, mely személyre szabott programokkal áll a betegek rendelkezésére. Egy speciális „pácienshotel-részleg” is tartozik az osztályhoz, mely emelt szintű szolgáltatással várja az ezt megfizetni hajlandó réteget, hozzájárulva ezzel az intézmény finanszírozási problémáinak megoldásához. Emellett folyik az intézmény rekonstrukciójának harmadik üteme is. Tény, hogy a város költségvetését jelentősen megterheli a kórház támogatása, azonban kistérségi központ lévén a környező települések lakóinak színvonalas ellátását is biztosítanunk kell az intézményben.

– Újfajta kezdeményezés, hogy konferenciát tartottak a városfejlesztés lehetőségeiről, közvélemény-kutatást a sétálóutcai kipakolásról. Ezek szerint nagy hangsúlyt fektetnek a város polgárainak véleményére?
– Láthatjuk, milyen az, amikor egy szervezet – mint most a kormány –, társadalmi támogatottság nélkül próbálja az intézkedéseit keresztülvinni, és az is nyilvánvaló, hogy ez hova vezet. Elég megnéznünk mi történik az országban: elégedetlenségek, sztrájkok, társadalmi ellenállás több fronton.

Mi szeretnénk tiszteletben tartani, hogy a város lakói választottak meg minket erre a négy évre, ezért természetes számunkra, hogy tájékoztassuk az itt élőket az őket érintő döntéseinkről, terveinkről és meghallgassuk a véleményüket, építő kritikájukat.

– Nagy veszteség a kistérségi szakadás? Milyen a kapcsolatuk a szomszéd várossal, Hévízzel?
– Még mindig nem látom racionális, logikus magyarázatát annak, hogy miért volt szükség a kistérség kettészakítására, de ezen keseregni már felesleges. A társulásban maradt településekkel folytatjuk a munkát, igyekszünk olyan összehangolt fejlesztéseket végrehajtani az élet minden területén, mely előreviheti a térséget. Ami a Hévízzel való kapcsolatot illeti: még ha külön kistérségben dolgozunk is, mindenképpen fontos lenne, hogy ez a két város együtt tudjon működni.

Eltérő adottságaink kiegészítik egymást, turisztikai vonzerőnk együtt „kerek” és egyedülállóan ütőképes, ezért is lenne fontos, hogy ne csak egymás mellett, pláne ne egymás ellen, hanem egymásért dolgozzunk. Sajnos azonban úgy látom, hogy ez a törekvésem egyoldalú, Vértes polgármester úr – bár gyakran hangoztatja, hogy a béke és barátság mennyire fontos számára – úgy tűnik, nem osztja a véleményemet ebben a kérdésben. Többször próbáltam felvenni vele a kapcsolatot a kistérségi szétválás előtti „viharos” időszakokban és azt követően is, sikertelenül.

– Nehéz helyzetben vannak az önkormányzatok, de mire számíthat egy „ellenzéki testület”?
– Sajnos a kormánytól nem sok jóra, ezt majdnem minden területen érezzük. Pedig több olyan tervünk, projektünk lenne, amely nagypolitikától, jobb– és baloldaltól teljesen független. Ilyen például Keszthely történelmi városközpontjának megújítása; ebbe beletartozik a sokat emlegetett kéreg alatti parkoló kialakítása, a Fő tér eredeti szerkezetének visszaállítása és a gyalogosforgalom kiterjesztése a térre és a környező kisebb utcákra.

A gimnáziumból, a templomból és a rendházból álló épületegyüttes körüljárható lenne, mellyel egy hangulatos vásártéri közpark jönne itt létre. Tervezzük a piacon egy fedett vásárcsarnok építését is, valamint a tér és a sétálóutca épületeinek homlokzat-felújítását. Nem elhanyagolható eredménye lenne az átalakításnak, hogy a jelenlegi, indokolatlanul nagy átmenő-forgalom mérséklődne a belvárosban.

Ezt a nagyszabású, körülbelül 1,5 milliárd forint összköltségű elképzelést viszont csak abban az esetben sikerülhet megvalósítani, ha a kompetens személyek – a térség országgyűlési képviselői, döntéshozók – politikai érdekektől mentesen, közösen az ügy mellé állnának, ezzel is támogatva Keszthely jövőbeli fejlődését.

– Melyek lesznek a jövő év költségvetési prioritásai?
– Az egyik leglényegesebb tervünk az új bérlakások építése, melyeket elsősorban fiataloknak, pályakezdőknek bocsátanánk a rendelkezésére, hogy segítsük vele elindulásukat az életben és ösztönözzük a letelepedési kedvet városunkban. Hogy ennek törvényi feltételeit biztosítsuk, az ősszel átalakítottuk a bérlakás-rendeletünket.

Az új bérlakások építéséhez a mostaniak értékesítéséből befolyó bevételeket használnánk fel – nem is tehetnénk mást azzal a pénzzel, hiszen egy olyan lakásalapba kerül, melyet csak építésre, ingatlan-felújításra költhet el az önkormányzat. A jelenlegi lakóknak felajánlanánk az ingatlan megvásárlásának lehetőségét, és ehhez kedvező hitelkonstrukciót is biztosítanánk számukra.

További prioritása a 2008-as büdzsének a Városi Kórház rekonstrukció III. ütemének megvalósítása az elnyert címzett állami támogatási igénybevételével, útfelújítások folytatása és kerékpárutak fejlesztése, valamint a már említett Fő tér rehabilitációs program előkészítése. A kultúrára is odafigyelünk, ezért elképzeléseink szerint 2008 a tánc éve lehetne Keszthelyen.

vissza az elejére


Újabb kórházi felújítás

Mintegy 100 millió forint ráfordításával valósult meg a Szent András Reumakórház D-épületének teljes belső rekonstrukciója – jelentette be ünnepélyesen a város elöljárói, a sajtó munkatársai, a kórház képviselői, és a társintézmények vezetői körében december elején tartott avatóünnepségen dr. Hegedűs Lajos, az egészségügyi szolgáltató intézmény ügyvezető igazgatója.

Dr. Hegedűs Lajos (balról) és Vértes Árpád közösen avattak.A tavaszi ágyszám változásokból következő struktúraátalakítás saját forrásából (a kórház negyven krónikus ággyal többet kapott), önerőből és az Egészségügyi Minisztérium pályázatához kapcsolódó anyagi források felhasználásával átadott beruházás nagyobb kényelmet, színvonalasabb környezetet biztosít az itt lakó betegeknek. Komfortos, kétágyas szobák létesültek, és a meglévő infrastruktúra is jelentős modernizáláson ment keresztül.

Harminc új szobát alakítottak ki 58 ággyal, 17 új vizesblokkal. Egy szobát kifejezetten mozgáskorlátozottak számára rendeztek be. Az épület teljes villamos és gépészeti hálózata is megújult, a helyiségek légkondicionáltak lettek. A kivitelezés zömét helyi és környékbeli vállalkozók végezték.

Megnyitójában Vértes Árpád polgármester arra emlékeztetett: a C-osztály modernizálásával befejeződhet az épületblokk teljes korszerűsítése. Utalt arra, hogy a kormány egy kiemelt kórházi projekt révén 1,5 milliárd forint támogatást hagyott jóvá a Fedett fürdő felújítására, az épület állagának korszerűsítésére, a szolgáltatások és kapacitások bővítésére, a színvonal emelésére. Mint mondta, az önkormányzat, a kht. vezetése és a minisztérium sikeresen működteti a fürdőt.

A kht. jó partnernek bizonyult az orvosi ügyelet, a sporttelep, és a programok vonatkozásában is, de a kistérség lakói számára nyújtott karácsonyi ingyen fürdés lehetősége, és kedvezményes bérletvásárlási alkalom is tiszteletreméltó gesztus. A hatszáz kórházi munkavállaló közül csak száz jár be Hévízről, a többiek a kistérség falvaiból jönnek dolgozni, ezért is fontos a szorosabb kapcsolatok kiépítése a mikrorégió településeivel.

Dr. Hegedűs Lajos is utalt arra, hogy egy modern „terápia centrum” létrehozásával kívánnak megfelelni a gyógyulni, pihenni vágyó vendégeknek. A 1,5 milliárd forintos támogatást nyert projekt jelentős kihatással lesz a térség foglalkoztatási helyzetére, munkahelyteremtő- és megtartó képességére is. A tényleges, illetve részletes megvalósíthatósági tanulmányok elkészítése fél éven belül megtörténik, utána kerülhet sor a projekt szerződéskötésre, majd a megvalósításra.

Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a Tó-fürdő ez évi forgalma rendkívül kedvezően alakult. A belépésszám az év folyamán összesítve lassan meghaladja az egy milliót. A célzott marketing munka, a nyári és az őszi akciók, láthatóan célt értek. Átlagosan naponta 2750-en látogatják a fürdőt.

A Tó- és Fedett fürdő látogatottsága ez év tizenegy hónapjában az előző évihez képest 22 %-kal növekedett, ebből a Tófürdő 33%-ot tesz ki. Nemrégiben elkészült a főbejárat előtti térburkolat, a tó körüli járda, a véderdő felőli sétány felújítása, a sétány térvilágítása, a padok kihelyezése és az Ady utcai kijelölt gyalogos-átkelőhely. Ötezernél több vendéget vonzott az augusztus 19-ei lézer-show, december 30-án pedig élő óévbúcsúztató zenedélutánnal készülnek.

vissza az elejére


Zalai Napló

Zala Média online

Zala.hu