Akadálymentes szakközépiskola

38 milliárd fejlesztésekre

Jégkarnevál Hévízen

Jutalom a legjobbaknak


Közel 30 millió forintos beruházás

Akadálymentes szakközépiskola

A Zala Megyei Önkormányzat a NYDOP akadálymentesítéssel összefüggő pályázati kiírás keretében nyert támogatást a Keszthelyi Közgazdasági Szakközépiskola komplex akadálymentesítésére. Az ERFA társfinanszírozásával, 29,9 millió forint teljes beruházási költséggel megvalósult EU-projekt ünnepélyes átadóünnepségét február utolsó szerdáján tartották az oktatási intézmény földszintjén.

A köszöntőt követően ünnepi beszédében Siszler Katalin iskolaigazgató kiemelte: az iskolaépület bővítéseként a meglévő főbejárat átalakult, és egy hárommegállós lift épült. Az átalakítás során szintenként átalakított vizesblokkok épültek, valamennyi tanteremre nagyobb bejárati ajtó került, hogy kerekesszékkel is jól megközelíthető legyen minden. Megvalósult az infokommunikációs akadálymentesítés is: vezetősávok kerültek felfestésre, felkerültek az információs és eligazító táblák, piktogramok, feliratok, jelek.

Az aulában és négy tanteremben indukciós hangerősítés vált lehetővé. A közel húszmilliós pályázati támogatás segítségével, a helyi, 100 fős tanulói létszámmal dolgozó Tudor Szakképző Kft. kivitelezésében átalakított épület a mozgás-, látás- és hallássérültek számára teljes körűen biztosítja az iskola szolgáltatásaihoz való akadály nélküli hozzáférést.

Akadálymentes parkolók épültek, kikerültek a küszöbök, és még az órarend is úgy készült, hogy a lehető legkevesebb mozgásra legyen szükségük a mozgásukban akadályozott tanulóknak. Az iskola emberi és szakmai hozzáállását dicséri, hogy a korlátozott lehetőségekkel élő diákok eddig sem maradtak ki egyetlen iskolai programból, ballagásból.

Az iskolában az elmúlt közel két évtizedben több mozgássérült tanuló érettségizett sikeresen. Az igazgatónő eddig kiaknázatlan lehetőséget látott a sajátos nevelési igényű tanulók integrációjában. Az odafigyelés, türelem, segítségadás, megértés, elfogadás, része lesz mindenki életének. Szociális érzékenységből évek óta jelesre vizsgáznak az iskola pedagógusai és tanulói is.

Az itt oktatott szakmák alkalmasak arra, hogy a kerekesszékhez, hallókészülékhez kötött szorgalmas emberek is kiválóan műveljék. A pedagógusok a fogyatékkal élők nevelését segítő továbbképzéseken vettek részt, és tartják a kapcsolatot a társintézményekkel. Mostantól a személyi és tárgyi feltételek is adottak lettek, és az összefogás, együttműködés sikert hozott, esélyt adva a nehéz helyzetűeknek a szakmaszerzésre, elhelyezkedésre.

Manninger Jenő a 20 éves jubileumát hamarosan ünneplő középiskola történetében és a megye életében is fontosnak mondta a szükségesnek ítélt fejlesztés megvalósulását. Mint mondta, a városi tulajdonú épület 3,5 milliós pályázati önerőn felül nyújtott 6,5 milliós anyagi támogatására is igent mondtak, mert az itt végzett diákok iránt van kereslet, és jól megállják a helyüket az életben. Az adott lehetőségekhez képes sikerült megtalálni az érintettekkel egyeztetett, legoptimálisabb tervezési-kivitelezési lehetőségeket.

Sáringer-Kenyeres Tamás országgyűlési képviselő is örömmel vette, hogy ésszerűen kivitelezett, jól használható beruházás avatása történt meg, nem csupán egy használhatatlanul épített akadálymentesítési feladat kipipálásról.

vissza az elejére


Munkahelyteremtés, szolgáltatásfejlesztés a cél

38 milliárd fejlesztésekre

A következő hónapokban összesen mintegy 38 milliárd forintot nyerhetnek el támogatásként az Új Széchenyi-tervből a nyugat-dunántúli régió pályázói – közölte a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője a regionális tanács legutóbbi hévízi ülése kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

Breznovits István elmondta, hogy az elmúlt hónapban meghirdetett Új Széchenyi-terv egyik leghangsúlyosabb területe a gazdaságfejlesztés. Ezen belül a Gyógyító Magyarország programban a turisztikai fejlesztésre első körben mintegy 2,5 milliárd forint lesz pályázható, kizárólag kis- és középvállalkozásoknak. Itt két limit van, az egyik 5–50 millió forintig, a másik 50–250 millióig.

Az igazgató hozzátette: mindez a szolgáltatásfejlesztést szolgálja, és természetesen a munkahelyteremtést, a foglalkoztatás növekedését, illetve a vállalkozások erősödését várják tőle. A turisztikai szervezetek támogatására 850 millió forint, az egészségügyi rehabilitációs szolgáltatások fejlesztésére 1,25 milliárd forint jut majd. A keretből mintegy félmilliárd forint fordítható kerékpárút-fejlesztésre. Ebből csupán 2–3, jelentős, településeken átívelő vagy településrészeket összekötő kerékpárút bekötése valósulhat meg, jobbára komplex projekteket várnak majd.

Az ülésen szó volt arról is, hogy jogvesztés és határidő-problémák miatt visszavonták az egy menedékház kialakítására megítélt 5,7 millió forintot és annak 2,7 millió forintos kamatát. Emellett a kúriafejlesztésre biztosított 19,8 millió forintot és annak 1,8 millió forintos kamatát is vissza kell adni a zalai településnek.

Breznovits István szerint kénytelenek voltak megtenni ezt a kényszerű lépést: az önkormányzat nagyon nehéz helyzetbe került más területen is. Manninger Jenő, a regionális fejlesztési tanács elnöke elmondta, hogy bár nagy vita előzte meg a kistérségi iskolafejlesztésre korábban kiírt pályázatot, végül az mégis csak jó, hogy a térségből többen is forráshoz jutnak.

198 millió forintot nyert Cserszegtomaj, óvodafejlesztésre 73 milliót Zalakaros, emellett Zalaszentgrót 598 millió, Pacsa 290 millió, Nagykanizsa 98 millió forintot könyvelhet el, de jelentős forráshoz jutott Csesztreg is.
Manninger Jenő hozzátette: sajnálja, hogy Zalaapáti pályázata tartaléklistára került. Bár jó a pályázat, de pénz már nem jutott rá a korábbi ciklusban. Reméli azonban, hogy a közeljövőben megoldódik ez a gond is.

Mint mondta, többen nem értettek egyet a pályázati kiírásokkal, de most szorgalmazni fogják, hogy a következő konstrukcióban már például keszthelyi óvodák esetében is lehessen támogatást kérni. A 2011–13-as akcióterv döntés-előkészítésben a tanács is részt vesz majd: 54 helyre delegáltak képviselőt, és sokat remélnek a közeljövő fejlesztési lehetőségeitől.

vissza az elejére


Jégkarnevál Hévízen

Vidám hangulatú hévízi jégkarnevállal zárta működésének két éven keresztül tartó projektjét a keszthelyi székhelyű Mentor Iroda február derekán.

– Négy térségi középiskola (Bibó AGSZ, VSZK, Vajda-gimnázium, Asbóth-szakiskola) és két általános iskola (a hévízi Illyés-iskola és az Egry-iskola) tanulóinak hatfős csapatai is beneveztek arra az általunk szervezett ügyességi és sorversenyekre, amelyek győzteseit több szponzor jóvoltából, az emléklapokon túl kisebb ajándékokkal is jutalmazni tudtuk – mondta Papp Gáborné, az Iroda vezetője.

 A mostani „jégmérkőzés” az első része volt annak a versenynek, ami március 18-án a keszthelyi uszodában folytatódik majd. Akkor kupát kap majd a legjobb közép- és általános iskola csapata is.

vissza az elejére


Sportgála Keszthelyen

Jutalom a legjobbaknak

A kisebb technikai zavarok és apróbb szervezésbeli hiányosságok sem vették el alapvetően a Balaton Színházban február utolsó csütörtökén tartott hagyományos Keszthelyi Sportgála emelkedett ünnepi hangulatát. A kitüntetések átadását egy műsor köré szervezték, melyben rövid bemutatóval fölléptek a helyi sportélet reprezentánsai és szavalók is. Az ünneplők és ünnepeltek kedvét kereste a Bálint Natália és Jenei Gábor előadásában „csillogtatott” bajnokira sikerült „musical-varázs”. A díjakat Borosné Eitner Kinga, Pálinkás Róbert, Sáringer Kenyeres Tamás és Manninger Jenő adta át az arra érdemeseknek.

Az ünnepségen Borosné Eitner Kinga, az önkormányzat sportügyekért felelős tanácsnoka úgy fogalmazott, a gála méltó kereteket nyújt a város által adományozott kitüntetések átadására. A helyi sportegyesületek tavaly kétszeresen is küzdöttek: egyrészt az életben maradásukért, másrészt a jó eredmények eléréséért.

Pálinkás Róbert alpolgármester nagyon nagy dolognak nevezte mindazt, amit a sportolók, sportvezetők tettek a város sportjáért, és azért, hogy Keszthely jó hírnevét öregbítsék.

A „Keszthely Város Sportjáért” címet megosztva Horváth Imre, a Spartacus Sportkör Sakkszakosztályának versenyzője és Spilák István, az SZ-L BAU Balaton Vívóklub fegyvermestere kapta. A legjobb edző címet Bertalan Ákos, a Pelso Sportegyesület elnöke vette át; míg legjobb utánpótlásedzőként Péter Csabát, a Diáksport Egyesület triatlon-duatlon edzőjét tüntették ki.

A legjobb felnőtt női sportoló Pintérné Kovács Márta sakkozó lett. Ugyanezen kategória férfiakat megmérettető számában File Mátyás vívó bizonyult a legjobbnak. Az ifjúsági korosztályban Kónya Gábor atlétát és Cséby Flóra Hanna vitorlázót jutalmazták. „Jó tanuló, jó sportoló” címet Kéri Kata, a Vajda János Gimnázium diákja kapott.

A város legjobb csapatának járó elismerést a BEFAG Erdész Lövészklub futócéllövői nyerték el. Különdíjban részesült – egyebek mellett – Görög Veronika hosszútávfutó, Szemánné Szántó Kata úszóedző, Horváth Sándor hálóőr, Árvai Rudolf edző, Mészáros Dávid, Kindl György, Vince László kyokushin karatésok, Sáfár Cirill vívó, valamint Szencz Lajos ügyvezető, a helyi vívóklub fő szponzora.

vissza az elejére


Zalai Napló

Zala Média online

Zala.hu