A szülész és a maratoni futás
Azt talán senki sem vitatja, hogy egy kórházban – mondjuk, a keszthelyiben – dolgozó orvosnak nem mindegy, milyen az állóképessége. Így van ez egy szülész-nőgyógyász esetében is: napi munka, műtétek, magánrendelés, a szülések... Dr. Hashmat Ibrahimkhail, aki négy éve dolgozik a keszthelyi kórház szülészet-nőgyógyászati osztályán, nem hétköznapi módon őrzi kondícióját: szenvedélye a futás, különösen nagy kihívást jelentenek számára a maratoni versenyek. Legutóbb, november közepén New Yorkban futotta le a híres 42,95 kilométeres távot, ezúttal 4:14:56 alatt, s így kereken tizennégyezredikként ért a célba – a harmincezerből. |
Az afgán származású orvos éppen húsz évvel ezelőtt, 19 évesen került Magyarországra, a pécsi orvostudományi egyetemre. Szülei és kilenc testvére akkor még Afganisztánban, Kabulban élt, ahonnan aztán valamenynyien Kaliforniába menekültek; a teljes család áttelepülése – regényekből, filmekből ismert módokon – mintegy hat évet vett igénybe. Hashmat doktor az egyetem elvégzése után úgy látta: ha orvosként akar dolgozni, Magyarországon kell maradnia – különben ott folytathatja a tanulást, ahol abbahagyta: az itt szerzett diploma Amerikában nem sokat ér... Aztán megismerkedett későbbi feleségével, Somkuti Edinával, aki ma Keszthely aljegyzője. Két fiuk van: Gergő 18, Yema 12 éves.
– Mikor kezdett futni?
– kérdeztük az éppen néhány szabad óráját töltő orvost.
– Már az egyetem alatt is sokat futottam. Mint minden hosszútáv-futónak, nekem is nagy vágyam volt a maraton. Eleinte kisebb versenyeken indultam, aztán jött a félmaraton, és idén októberben indultam a budapesti Kaiser’s Plus Maratonon, ahol sikerült teljesítenem a távot. Időközben – szinte teljesen titokban – az interneten utánanéztem a New York Marathon részvételi feltételeinek, és jelentkeztem. Minden évben közel félmillióan kérik a részvételi lehetőséget a világ minden tájáról, ebből összesen harmincezret sorsolnak ki, akik lefuthatják a távot. Egyszer csak jött az értesítés, hogy engem is kisorsoltak... Egy pécsi vállalkozó barátom, Schneider Imre szponzorálásának köszönhetem, hogy részt tudtam venni a versenyen.
– Közel negyvenhárom kilométer – belegondolni sem könnyű; hogyan lehet erre felkészülni, ráadásul úgy, ha az ember közben gyakorló orvos?
– Hétközben nem nagyon volt időm edzeni, inkább a hétvégékre terveztem be nagyobb távokat. Sajnos, a közelben nem találtam olyan erdei utat, ahol megfelelő hosszúságú „pálya” lenne. Így általában betonon futok, vagy az egyetemi pályán köröket, ami elég unalmas. Az is előfordult, hogy elfutottam Balatonfenyvesig. A nagyobb versenyek előtt edzéstervet készítek, úgy próbálok felkészülni.
– Egy maratoni versenyen mi a cél? „Csak” az, hogy végigfussa a távot, netán az is, hogy bizonyos időn belül, vagy az, hogy mondjuk egyszer az elsők között, az élbolyban legyen?
– Szerintem – kivéve a profi sportolókat – itt mindenki úgy indul neki, hogy csak teljesíteni tudja. Négy óra körüli az az idő, amíg az ember lefutja a távot. Közben egyszer, kétszer, netán többször is átesik egy-egy holtponton, amikor úgy érzi, hogy kész, vége, meghal, nincs tovább, inkább feladja. Aztán csak sikerül valahogyan erőt merí- teni, és az ember tovább megy...
– New Yorkban hol volt ez a pont?
– A 32. kilométernél éreztem úgy, hogy nincs tovább... Épp egy emelkedőn kellett felfelé futni, ahol nagyon fújt a szél. Előttem egy nagyon szép fiatal lány ment egy kerekesszéken. Valószínűleg béna volt a lába, de mégis elindult a versenyen. Hajtotta magát fel azon az emelkedőn, a segítői, akik vele futottak, hátra fordulva bíztatták, hogy gyerünk, Carol, meg tudod csinálni... Lassan utolértem, és ahogy elmentem mellette láttam az arcán az iszonyú erőfeszítést, és közben folytak a könnyei; de nem adta fel. Akkor azt mondtam magamban, ha ez a lány így bírja, akkor nekem is bírnom kell!
– Mi van a verseny után?–
Vannak, akik összeesnek, elvesztik az eszméletüket, és komoly orvosi segítségre van szükségük. Sajnos, az is előfordult, hogy 2-3 ember meghal egy-egy ilyen nagy versenyen; szeren-csére idén ilyen nem történt. A lényeg az, hogy a célba érés után nem szabad leülni, lefeküdni – bár az ember legszívesebben azt tenné – hanem igazság szerint még húsz percet sétálni kellene. A valóság úgy néz ki, hogy sokan fetrengenek, izomgörcseik vannak, rosszul lesznek...
– Ön hogy vészelte át ezt a kritikus időszakot?
– Most nagyon jól; mire az unokatestvérem megtalált, már átöltöztem, teljesen jól voltam, meg is kérdezte, hogy na, lefutottad?
– Van ennek valami titka?
– Taktikázni kell. Nem lehet nagy hévvel neki indulni, mert nagyon nagy a táv. Meg kell találni azt a tempót, amikor az ember úgy tud futni, hogy nem liheg, nem szúr az oldala, nam kapkod levegő után, mert különben nem fogja bírni, oxigénhiány lép fel. Gondoskodni kell a megfelelő folyadék utánpótlásról, mivel azt rengeteget veszít az ember a ver-seny közben. New Yorkban a verseny előtt kaptunk egy kis füzetet, amiben minden részletesen le volt írva, még az is, hogy majd a futás közben milyen italt hol talál az ember: hol van a víz, a különböző energiaitalok, ezekkel kalóriát is juttat az ember a szervezetbe. A lényeg az, hogy aki maratonon indul, annak hosszútávon kell gondolkodnia. Mint az életben.
Kalmár Mónika
Mementó a hősi halottaknak
Az új Községháza mellett jelenleg még folyik a tereprendezés, de a térburkolatok már a helyükön vannak, s ebben az esztétikus, szép környezetben áll Gyenesdiáson az I. és II. Világháborús hősök emlékműve, amelyet december 2-án lepleztek le ünnepélyes keretek között. |
Az avató ünnepség – amelyet Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata és a XX. Századi Háborúk Hősei Emlékműve Alapítvány rendezett – a Szent Ilona kápolnában az áldozatok emlékére celebrált szentmisével kezdődött, majd a Tapolcai Kiképzőközpont díszegységének katonai tiszteletadása mellett dr. Csehi Ottó alpolgármester mondott ünnepi beszédet, emlékezve az ország történelmének e gyászos időszakaira. A két világégés során Gyenesdiás férfilakossága – a korabeli lakossági arányokat figyelembe véve – szinte megtizedelődött, hiszen az I. Világháborúban 52, a II. Világháborúban 47 halottja volt a településnek. Az emlékmű fekete márványlapja az ő nevüket felsorolva állít örök emlékeztetőt. A nagyközség régi adósságát rótta le az emlékmű állításával, hiszen egyrészt évtizedekig a politika nem engedte a kegyeleti jog gyakorlását, majd mikor már ez nem jelentett akadályt, akkor az anyagi háttér nem volt ehhez biztosított.
Az emlékművet, amelyet Tornai Endre András szobrászművész készített, dr. Tóvölgyi László esperes áldotta meg, majd Tüttő Lajos az elesettek hozzátartozóinak nevében szólt. Emlékező szavaiban felidézte azok alakját, akiket személyesen is ismert, s akik boldog családi környezetet hátrahagyva váltak áldozattá és soha nem tértek vissza szeretett szülőföldjükre. Az emlékmű talapzatát a község és a honvédség koszorúinak elhelyezését követően elborították az emlékező családtagok virágai. Az ünnepség végén a katonák díszmenettel tisztelegtek az elesett hősök emlékműve előtt.
Cs. Gy.
A Csokonai Vitéz Mihály Általános Művelődési Központban nyílt meg a közelmúltban Sz. Gémes Éva festőművész kiállítása, amelyet Göcsey József festőművész ajánlott az érdeklődők figyelmébe. |
A Balaton mellett született művésznő – aki 1958 óta állít ki – nagyméretű olajfestményeit hozta el Keszthelyre, amelyeknek kompozíció és színvilága elgondolkodtató, s bár egy elvont világ tárul elénk, mégis vonzó képi világot tár elénk. E megújuló művészete nem sorolható sem az izmusok, sem az irányzatok szűk keretei közé, s valószínű, hogy sajátos, belülről fakadó látásvilágának köszönheti, hogy hazai kiállításai mellett Európa számos országában ismerhették meg alkotásait. Mint önmagáról írja: „Képeim mindig a legteljesebb természet-megfigyelésből indulnak, de mire kiteljesednek, ott állok magamban a művemben. Benne vannak gondolataim, érzelmeim, gesztusaim. Mivel az évek irgalmatlanul száguldanak, ezek a gondolatok és érzelmek egyre nagyobb mélységeket kavarnak
fel...”
A tárlat december 15-ig tekinthető meg.