Alsópáhoki avatás Köztéri alkotások Keszthelyről Mesteravató gálavacsora A Szent Márton-templomokról

                                                                                                                                                               Új tűzoltóöltöző

                          Alsópáhoki avatás

„A tradíciók megőrzésében, a katasztrófavédelmi feladatok ellátásában és a versenyzésben is élen járó Alsópáhoki Önkéntes Tűzoltó Egyesület 121 éves születésnapja alkalmából a helyi önkormányzat egy praktikus öltözőfalat létesített a polgármesteri hivatalnak helyet adó udvarrészben. Mostantól zárt helyen, komfortos körülmények között öltözhetünk. Itt már a felszereléseink és az egyenruháink is helyet kapnak, nem kell a szabad ég alatt öltözni.” – mesélte kérdésünkre válaszolva Farkas József, az egyesület elnöke.

Megtudtuk: a befedett tárolóegység, ami kivonulás esetén öltözőként is megállja a helyét, a következő időszakban várhatóan tovább bővül majd. A mintegy negyvenfős egyesület tagjai, Töreky Tibor tűzoltóparancsnok irányítása alatt, az idei évben eddig több mint harminc bevetésen vettek részt. Az eszközeiket rendszerező fedett tároló kialakításában a tettre kész lánglovagok saját munkájukkal is segítettek. A közelmúltban pályázaton nyertek egy olyan bevetésekkor használható kisbuszt, amelynek tárolására is lehetőség nyílt. Az egykori óvodai szertárban tapasztalt helyzet az önkormányzat jóvoltából most kedvező módon átalakult. A segítő kapcsolatok folyamatos fenntartását szorgalmazó Czigány Sándor polgármestert nem csupán az előírások szabályos betartása motiválta. Az egyesület a fiatalok megtartásában is segédkezet nyújt. Nemrégiben a fiúcsapat új tagokkal bővülve alakult át. Időjárástól függően a csapatok hetente többször is gyakorlatoznak a sportcentrum területén. Ilyenkor a focistákkal és a többi sportolóval is egyeztetniük kell, ezért egy külön gyakorlatozópálya kialakítását is tervbe vették.

 

vissza az elejére


Köztéri alkotások Keszthelyről

Határainkon túli magyarlakta területeken avatták fel a napokban a keszthelyi Túri Török Tibor szépmíves 3 szobrát.

A szlovákiai Nagykaposon az Erdélyi János kórustalálkozó keretében leplezték le a keszthelyi alkotó által készített, Petőfi Sándor mellszobrot.
– Petőfiről érdemei szerint legalább annyi szobrot kellene elkészíteni és utcát nevezni, mint Kossuthról – mondta az ünnepségen az alkotó. – Erős karakterét, poétikus alkatát igyekeztem jól érzékelhetően megjeleníteni, ami része volt az alkotás örömének.
A felvidéki Zselízen Fischer Colbrie Ágoston, kassai püspök szobra került elhelyezésre. Az eseményen köszöntőt mondott Molnár Imre történész, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója és Csonka Ákos, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet felvidéki referense.
Az erdélyi Szentegyházán az „Őszi huszárhadjárat” ünnepség nyitányaként Túri Török Tibor egy domborművét adták át. Századnyi huszár ünnepelte, koszorúzta az emlékművet. Jelen volt Hoppál Péter, a magyar kormány kultúráért felelős államtitkára, diplomáciai részről Csige Sándor vezető konzul, keszthelyi képviseletben Csótár András önkormányzati kulturális bizottsági elnök, továbbá testvérvárosi meghívottként dr. Markó Péter, Balatonboglár jegyzője.

 

vissza az elejére


                                                                                     Hévízen az MNGSZ

                                           Mesteravató gálavacsora

A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) idén Hévízen az egyik gyógyszállodában tartotta a legnagyobb rendezvényét: a Mesterek vacsoráját, mely több más mellett egy hatfogásos exkluzív menüt is magában foglalt. Kacsamáj, lazac, házinyúl, zalai vadhús is szerepelt a fogások között.

A nagyszabású program az itt élő, a szövetségben alelnöki pozíciót betöltő Miklós Beatrix jóvoltából került Hévízen megrendezésre. A több évtizedes múltra visszatekintő melegkonyhás gálavacsorán ebben az évben Volenter István séf vette át a stafétát az est díszvendégétől, Varga Károlytól. Ő precízen irányította, néha kicsit formabontóan, csapatával és az új mesterekkel a konyhában zajló eseményeket.
Papp Gábor polgármester asztalánál a mestervacsora meghívott díszvendégeiként ültek az Európai Fürdővárosok Szövetsége (ESPA) elnökségének tagjai: az ESPA francia elnöke, Thierry Dubois, francia alelnöke és az orvosi kutatások felelőse, Claude-Eugene Bouvier, a portugál elnökségi tag, Joao Pinto Barbosa, valamint egy spanyol termáltó-tulajdonos, Luis Miguel López Carral, akik Mezősi Csilla, a magyar elnökségi tag kíséretében látogattak el a városba.
A mesterek hivatalos avatása előtt több közgyűlési díjat is átadtak. A „Magyar Gasztronómia Követe” címet Ambrus Györgynek adományozták, aki szakács alelnöki kinevezése előtt a békési régió vezetője volt, és olimpiai bajnokként is sok nemzetközi sikert könyvelt el. Ugyanezt a díjat kapta Prikryl József, a Kanizsa és környéke régió vezetője és Zsiga István, a Pécs és környéke régió elnöke.
Az MNGSZ elnöki elismerésében részesült Hévíz városa, posztumusz pedig a tavasszal elhunyt Mayer Tibor mesterszakács. Életműdíjat heten vehettek át. A hatfogásos gálavacsora után adták át a mesteri okleveleket. Öten mesterszakács, ketten mestercukrászi címet nyertek el. Venesz díjban egy fő, Schnitta Sámuel-díjban pedig két fő részesült.

 

vissza az elejére


                                      Építészek, régészek, történészek

                   A Szent Márton-templomokról

Magyarország középkori, Szent Mártonnak szentelt templomaival kapcsolatos eredményeiket ismertették hazánk neves építészei, régészei, történészei, levéltárosai október végén, Keszthelyen, a Szent Márton-év egyik utolsó tanácskozásán. A Balaton Kongresszusi Központ és Színházban tartott szakkonferenciát a keszthelyi Balatoni Múzeum, a Keszthelyi Városvédő Egyesület (KVE) és a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa szervezte.

A különféle tudományterületeket képviselő szakemberek elsősorban Vas és Zala megyék ma is álló, illetve korábban már elpusztult, középkori eredetű Szent Márton-templomait mutatták be, illetve előadásaikban érintettek több, az 1700 éve született szent kultuszával kapcsolatos érdekességet is.
Zágorhidi Czigány Balázs történész a szombathelyi Szent Márton-kultusz Vas vármegyére gyakorolt kisugárzásáról szólt. A kutatások eredményeit a hallgatósággal megosztva kiderült: Vas vármegyében 15, Zala vármegyében 21 Szent Mártonnak szentelt templom állhatott a középkorban. Minden kistájnak megvolt a maga Szent Márton-temploma a megyében, ezt a mai településnevek is őrzik: Kemenesszentmárton, Őriszentmárton, Hegyhátszentmárton, Rábaszentmárton.
Feiszt György szombathelyi levéltáros Vas és Zala megyei települések egykori Szent Márton-templomait mutatta be. Jelezte: Nagytilajon egy kőkereszt áll a templom helyén, mely tanúsítja, hogy 1880-ban bontották le a település Szent Márton-templomát. A hegyhátszentmártoni templomnak mindössze a kapuzat egy darabja maradt fenn, amit a község mai templomában őriznek. A szigligeti vár Szent Márton-kápolnája is sok titkot őriz. A kápolnát hat éve Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát szentelte föl.
Keszthely egykori, a mai kastélypark területén állt, egy 1247-es oklevélben már említett Szent Márton-templomáról is szólt egy referátum. Ennek históriáját Vándor László régész mesélte el. A templomot éppen kétszáz éve, tornyát 136 esztendeje bontották el a Festeticsek. A templomból mára csupán a Balatoni Múzeumban őrzött keresztelőmedence maradt meg, de a KVE jóvoltából egy emlékkő jelzi az egykori Szent Márton-templom helyét a kastélyparkban. Ez az emlékkő egyúttal bekapcsolja a Balaton-parti várost a nemzetközi Szent Márton-zarándokút hálózatába is.
Kiss Gábor, a Savaria Múzeum régésze a szombathelyi Szent Márton-templom történetét mutatta be, felvázolva az átalakítások történetét a tavaly történt teljes megújulásig.
Németh Zsolt fizikus a Somló hegy keleti lejtőjén található Szentmártonfölde templomát, annak eredeti funkcióit mutatta be.
Kerner Gábor építész, néprajzkutató a keszthelyi, több szempontból is különlegesnek tekinthető Szent Miklós-temetőkápolnáról tartott előadást. A Vaszary Kolos hercegprímás nyughelyeként is szolgáló kápolna falait 14. századi freskók díszítik kívülről és belülről is. Két évvel ezelőtt a külső falazaton feltárták Krisztus, Szent Miklós, Szent Bertalan, Szent Márton képét is, de minden bizonnyal rejtenek még középkori freskókat a falak.
Szendrei Zsolt építész, urbanista európai minták nyomán azokat az utakat vázolta, amelyek segítségével új funkciót lehet adni épületeknek, emlékhelyeknek, meghagyva azok eredeti jellegét.
Orbán Róbert, a konferencia egyik szervezője, a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsának elnöke zárszavában kiemelte: a Kárpát-medencében mintegy száz Szent Márton-templom áll, és további száz Mártonnak szentelt egykori templomnak tudjuk hozzávetőlegesen a helyét. A Szent Márton-egyesület vezetője kiemelte: ösztönözni igyekeznek a közösségeket, plébániákat azért, hogy a keszthelyihez hasonlóan emlékhellyé tegyék az elpusztult templomok helyét.

 

vissza az elejére