Kötet, 70. születésnapra

Megnyílt a Liposits-emlékszoba

Újra lobban a helikoni láng

Hévízi hancúr


Müller róbert régészt köszöntötték

Kötet, 70. születésnapra

Egy múzeum rangos gyûjtõ- és tudományos hellyé tétele, annak negyedszázados irányítása, állandó és idõszakos kiállításokkal való népszerûsítése, s mindemellett a kutatói munka nemzetközi elismerése jellemzi dr. Müller Róbert régész, a keszthelyi Balatoni Múzeum nyugalmazott igazgatójának munkásságát.

 A hosszú idõn át végzett tevékenységével elnyert tiszteletet a minap 70. születésnapja alkalmából fejezték ki közéleti tisztségviselõk, a kulturális közélet képviselõi, pályatársak, barátok, ismerõsök. A balatoni közgyûjteménytár és a város vezetése meglepetésként készítette elõ az ünnepséget. Tolmácsolási feladatra való kérés ürügyén hívták a városházára, ahol a régészeti témájú Castellum Pannonicum Pelsonense kötetsorozathoz tartozó, tiszteletére megjelentetett kiadvánnyal köszöntötték.
Az eseményen méltató beszédet mondott Manninger Jenõ országgyûlési képviselõ, a megyegyûlés elnöke és Pálinkás Róbert alpolgármester. Dr. Horváth László nagykanizsai nyugalmazott múzeumigazgató mint pályatárs, barát, a közös szakmai tevékenységben tallózott. Utódként pedig Havasi Bálint igazgató idézte fel az ünnepelt munkásságát, ami mind a mai napig része a Balaton környéke kutatásának.

Müller Róbert keszthelyi gimnazistakánt, Fenékpuszta történelmével ismerkedve kapta a motivációt a régészeti pálya választásához, s ez a környezet határozta meg hivatása gyakorlását egész pályájára szólóan. Már egyetemi hallgatóként is részt vett az ottani kutatásokban, 1971-ben önállóan vezette a feltárást, s abban az évben szerzett doktori címet. Majd 1978-ban lett kandidátus. Munkája mindvégig Keszthelyhez és környékéhez, Zalához kötõdött. A zalaegerszegi Göcseji Múzeumban volt pályakezdõ, a keszthelyi Balatoni Múzeumban 1970-ben került régész munkakörbe, 1979-tõl nyugdíjazásáig, 25 éven át vezette az intézményt. A kiállítások között számos nemzetközi együttmûködésben létrejött régészeti bemutató rendezése fûzõdik a nevéhez. A feltárási leletek tudományos hasznosulásában, s az örökségvédelem terén elért eredményeit ragos kitüntetések fémjelzik: Schönvisner-díj, Romer-emlékérem. Neve számos szakmai szervezet tagjaként, tisztségviselõjeként jegyzett. Érdemei közt is kiemelkedõ, hogy széles szakmai összefogással

2011-ben elkészült az eredetileg 1954-ben megjelent Régészeti Kézikönyv aktualizált változata. Külföldi szakmai kapcsolatai több mint félszáz idegennyelvû publikációval, számos nemzetközi konferencián tartott elõadással megalapozottak. Sok évtizedes fenékpusztai kutatásait 2010-ben, a Castellum Pannonicum Pelsonense elsõ köteteként önálló monográfiában tette közkinccsé. A múlt évben megszerezte a Magyar Tudományos Akadémia doktori címét.
Az ünneplés kifejezte: dr. Müller Róbert megbecsült kutató, aki nyugdíjaséveiben is töretlen energiával folytatja munkáját. Lektorként, ásatási konzulensként számíthatnak segítségére a fiatalabbak.
A népes, jeles szerzõi gárdával készült születésnapi kötet egy példányát dr. Heinrich Tamáska Orsolya és Starub Péter adta át az ünnepeltnek. A gratulálók sorában köszöntötte õt az ünnepségen lakóhelye, Vonyarcvashegy polgármestere, Péter Károly.

vissza az elejére


Rendelõi bútorok, laboreszközök

Megnyílt a Liposits-emlékszoba

Keszthelyen, a város orvoslástörténetének neves egykori személyisége, dr. Liposits Elemér hagyatékából berendezett emlékszobát nyitottak.

A gyûjteménytárat a Nosztalgia Múzeumban e célra kialakított helyiségben rendezték be, s nyitották meg. A bel- és tüdõgyógyász, radiológus kórházi fõorvos, nyugdíjasként is hosszú idõn át praktizáló doktor munkásságát a halála után több mint két évtizeddel idézték meg most, relikviáinak kiállításával. Dr. Liposits Elemér 1944-ben került Keszthelyre. A város kórházában õ hozta létre a belgyógyászati osztályt, a vezetõ fõorvosi tisztet nyugdíjazásáig, 1970-ig töltötte be. Magánpraxisát 1993-ban bekövetkezett haláláig folytatta. A városban mindmáig él emléke, amit mostantól a relikviáinak állandó kiállítása is átörökít a késõbbi generációk számára.

A látnivalók közt szerepelnek rendelõi bútordarabok, mikroszkópok, laboreszközök, könyvek, gyógyszerrecept-leírások a patikaszerek elkészítéséhez. A hagyaték legjelentõsebb darabjai közt van egy Philips márkájú röntgengép, amibõl annak idején Magyarországon mindössze három volt, a másik kettõ Pécsen, illetve Szolnokon. A tárgyakat, dokumentumokat a néhai orvos lánya, dr. Liposits Andrea ajánlotta fel a magánmúzeum tulajdonosának, Túri Török Tibornak, az állandó kiállítás rendezése céljára.
– Édesapám a gyógyításhoz igyekezett minden fontos eszközt beszerezni, saját praxisában a laborvizsgálatokat is maga végezte el. Lakásban tárolni ezeket a dolgokat nehéz, hiszen nagyméretû darabok is vannak köztük, amiknek nem tudok méltó helyet biztosítani – mondta el a Keszthelyen élõ dr. Liposits Andrea, aki folytatója lett apja hivatásának. Maga is hosszú ideig dogozott a keszthelyi kórházban, a vérellátó osztályt vezette.

Az emlékszoba megnyitóján képviseltette magát a városi egészségügyi szféra, az önkormányzat, támogatóként volt jelen Sáringer-Kenyeres Tamás, országgyûlési képviselõ. Dr. Iglódi Endre ügyvéd lokálpatrióta érzületû laudációval világított rá a bel- és tüdõgyógyász, radiológus Liposits fõorvos mély elhivatottsággal végzett munkájára, a szegények ingyenes gyógyítójára. A városvezetés részérõl Csótár András képviselõ, kulturális bizottsági elnök mondott köszönetet az emlékszoba létesítéséért az abban közremûködõknek.

vissza az elejére


Április 24–26. között

Újra lobban a helikoni láng

Keszthelyen idén újra várják a tradicionálisan kétévente sorra kerülõ Helikoni Ünnepségekre a mûvészetteremtõ középiskolás diákifjúságot.

A monstre kulturális esemény április 24–26. között zajlik az elõzetes jelentkezések szerint várhatóan mintegy 3500 szereplõvel, akik a Dunántúlról valamint Hollandiából és Szlovéniából érkeznek, 18 mûvészeti kategóriát képviselve. Csengei Ágota, a rendezõ Goldmark Károly Mûvelõdési Központ igazgatója elmondta: a képviselt mûfajok felölelik a táncmûvészet ágait, a könnyû- és komolyzenét, karéneklést, a színjátszást, az irodalmi elõadó-mûvészetet, továbbá a képzõmûvészetet és a filmalkotást. A bemutatók a 3 nap alatt behálózzák a várost, megtöltve valamennyi kulturális intézményt, de lesz újabb helyszín és több kiegészítõ program is.

A megújult Fõ téren, alkalmi színpadon egy könnyûzenei és egy népzenei koncert kapcsolódik a kísérõprogramokhoz. Sor kerül egy Guinnes-rekord kísérletre: a helikonos diákok körével a „Nagy versmondás” minden eddiginél nagyobb létszámú megrendezését tervezik, Jordán Tamás Kossuth-díjas színmûvész vezényletével. A környezetben felállított irodalmi sátraknál meghívott írókkal, költõkkel lehet majd találkozni.
A versenyprodukciók értékelését a hagyományosan visszatérõ és újonnan felkért zsûritagok végzik, utóbbiak közt lesz idén Agócs Gergely népzenész. A rendezvény finanszírozása több forrásból történik, az önkormányzat 20 millió forintot biztosított, pályázat útján a kultusztárcától 3 millió forintot, a Nemzeti Kulturális Alapból 6,7 milliós támogatást nyertek a rendezõk. A még szükséges fedezet elõteremtésére szponzorálási tárgyalások vannak folyamatban. A nevezés február 14-én zárul le.

vissza az elejére


holland hétvége

Hévízi hancúr

A Holland Királyság csábítása, kultúrája és virágainak tiszteletére sajtkóstoló, filmvetítés, diszkóslágerek, gasztronómiai bemutató, mûvészettörténészi referátum, vicces nyelvóra, multikulturális és drogokkal foglalkozó elõadás is része volt Hévízen, a január közepén tartott holland hétvégének, ami sok helybélit és vendéget vonzott.

 A két éve indult, eddig lezajlott országismereti tematikus hétvégéken bemutatkozott már Franciaország, az USA, Kína, Anglia és Svédország is. Ezúttal a gyarmatbirodalommal rendelkezõ királyság értékei kerültek célkeresztbe.
A könyvtárban az „Északi-tenger kincseit” képzõmûvészeti foglalkozáson szorgos kezek idézték vissza. Ha csak filmben, de ugyanitt elõkerültek a fapapucsok is. A hétvége három napján a Fontana Filmszínházban holland filmalkotásokat vetítettek. Vasárnap délután a messze földön híres csokoládét és kakaót lehetett megnézni és megkóstolni, majd Laczkó Mária GAMESZ-vezetõ is bemutatta a tulipánok hazáját egy vetítettképes elõadásban. A hollandiai legális marihuánafogyasztás elõnyei, hátrányai is napirendre kerültek Bükiné Papp Zsuzsannának, a megyei rendõr-fõkapitányság bûnmegelõzési alosztályvezetõjének tálalásában. A keszthelyi Népek Tánca csoport közremûködésével tartott táncházi bemutató alkalmával a nagyérdemû betekintést kapott a legismertebb holland népzene motívumkincsébõl.

vissza az elejére