Megérdemelt megemlékezés

Passió, a lélekemelő

 

Nők a Balatonért már 20 éve

Sikerek, értékek

A költészet napján  

Dr. Gaál Istvánné zenepedagógusról

Megérdemelt megemlékezés

Április elején zsúfolásig megtöltötték a Balaton Színház Simándy-termét azok a tisztelők, családtagok, barátok, akik a nemrég, 87 esztendősen elhunyt dr. Gaál Istvánné Kati néni keszthelyi zenepedagógus emlékére szervezett ünnepségen vettek részt. Sok száz gyermeknek alapozta meg zenei műveltségét, adta át a muzsika iránti szeretetét és a zenével való együttélés igényét. A nagy köztiszteletnek örvendő pedagógus fél évszázaddal ezelőtt költözött Keszthelyre és a cserszegi temetőben vettek végső búcsút tőle mindazok, akiknek megbecsült példaképe volt a „jótét lélek”.

A volt tanítványok nevében elsőként Pálné Szelencsik Klára idézte vissza a pedagóguscsaládból származó és pedagóguscsaládba házasodó kiváló, elhivatott zenetanár elévülhetetlen érdemeit. Kati néni 20 éven keresztül volt a helyi zeneiskola szolfézstanára, de a Vajda-gimnázium növendékeit is határtalan szeretettel oktatta. A három évtizedes nyugdíjaséveit is aktívan, jobbára tanítással töltötte. A megbízható, titoktartó asszony keveset beszélt magáról, de másokat mindig meghallgatott és megvigasztalt. Pályatársai nem csak szakmai tanácsokért keresték fel. Pedagógiai credója tükrözte a népdal, a népművészet és a néprajz iránt érzett mély vonzalmát.

Szakmai pályafutását utazó tanárként kezdte, tanított zeneóvodában, később a Grazi Zeneművészeti Főiskola tanáraként is szívesen foglalkoztatták volna. A Kodály-elméletet használva, kiemelkedő minőségű szolfézsoktatást elindítva dr. Borhy Ottóval közösen virágoztatták fel és tették országos hírűvé a keszthelyi zeneiskolát. Sok előadást és bemutatót tartott a kisgyermekek zenei neveléséről, a magyar népdalok jelentőségéről. A hagyománytisztelő, szakmai elhivatottságban maradandót alkotó Kati nénit a Kodály Társaság tiszteletbeli alapító tagjává választotta. A kórus mindig szívügye volt, de tánccsoportot is életre hívott. A világ folyamatosan változott, de ő maradt, aki volt. Rá mindig lehetett számítani.

vissza az elejére


Olasz Ferenc új albuma

Passió, a lélekemelő

Nagyhét első napján a Balaton Színházban mutatták be Olasz Ferenc könyvíró, fotográfus, rendező legújabb, Passió című fotóalbumát. Zala megye és Alsópáhok díszpolgárának mostanáig 12 fényképalbuma jelent meg. A Balázs Béla-díjas művésznek az elmúlt negyven évben mintegy hetven kiállítása volt Tihanytól Párizsig, a Vigadó Galériától Krakkóig. A Magyar Örökség-díjjal is elismert alkotó a népi vallásosság tárgyi emlékeinek bemutatását tekinti legfontosabb feladatának.

Olasz Ferenc Isten által elrendelt helye, a kereszt alatt jelöltetett ki. Ennek fénykörében tölti életét, ez határozza meg a művészetét és mindennapjait. A fotóalbum képei is arról tanúskodnak, hogy immár hetven esztendeje a kijelölt úton halad. A Kárpát-medence kálváriáit gyönyörűen bemutató albumáról, az életpálya egészét felölelő kötetről Csengei Ágota igazgató szavait követően Ruzsics Ferenc polgármester beszélt.

A  magyar kulturális és vallási hagyomány hangsúlyos részének, Krisztus megkínzásának és kereszthalálának a keresztény hagyományba épült, képzőművészeti megjelenési formáit bemutató kálváriák értékeiről szólt, majd utalt rá: a sármelléki, zalaszántói, cserszegtomaji keresztek, kálváriák a Magyar Művészetért-díjjal kitüntetett alkotó fényt váró türelme, odaadottsága, végtelen kitartása és művészeti hitvallása által lesznek lelket gyönyörködtetők. Mint fogalmazott: az értékvesztett világban szükség van a világítótorony jelképként fényt árasztó Olasz Ferenc útmutatására, hitére, az igaz értékekhez való ragaszkodásra.

vissza az elejére


Eredményes munkáról beszélgettek

Nők a Balatonért már 20 éve

A napokban Gyenesdiáson megtartott küldöttgyűlésen szerteágazó és eredményes munkát tekintettek át a Nők a Balatonért Egyesület képviselői.

Idén immár 20 éve, hogy a tó jövőjéért akkor aggódó hölgyek szinte anyai gondoskodó szerepet vállaltak fel. Aktivitásuk megmutatta, hogy a közösségükre a tó stabilizálódott életterében is folyamatosan szükség van. Összesen 19 parti településen dolgoznak a csoportjaik, a tevékenység nem csak az egymással való kapcsolattartással terjed ki a Balatonra, hanem az adott helyeken lévő más civil szervezetekkel folytatott közös munkálkodással is.

A program házigazdájaként Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere a zalai Balaton-part többi települését vezető kollégája nevében is köszöntötte a társaságot. Hangsúlyozta, hogy a civil együttműködések sok eredményt hoztak a térségnek. Gyenesdiásnak öröm és erő mindaz, amivel a civil szervezetek segítik az önkormányzati munkát. A környezettudatos gondolkodás eresztett gyökeret, amelyen programok jöttek létre és honosodtak meg: zöldhetek, ökonapok rendezése vált hagyománnyá. Gál Lajos kiemelte a tavaszi találkozás jelentőségét is, ami a szezonnal kapcsolatos egyeztetésekre a legalkalmasabb időszak.

Az ülésen számos idei tennivalóról tárgyaltak. Szauer Rózsa, az egyesület elnöke a munkakapcsolatok fórumaként elismeréssel szólt a Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége (BCSzSz) működésének jelentőségéről, aminek létrehozásában kezdeményező szerepe volt Gyenesdiásnak. A tárgyalt témakörök, az idei feladatmeghatározások során elhangzott: az „Önkéntesen a Balatonért 20 év tapasztalatával” című programhoz a Norvég Civil Támogatási Alaptól elnyert pályázat nyújt anyagi forrást. Ezzel a segítséggel a 2016-ra szólóan készülő vízgazdálkodási tervek véleményezésére szerveznek majd fórumokat, saját szolgáltatásként környezeti tanácsadó napokat rendeznek.

Esztendőkön átívelő eredményként tarthatják számon az immáron harmadik, bővített kiadást megért, A Balaton könyve című kötet olvasottságát, használatát. Tartalmának részei az iskolai oktatásban több tantárgyhoz kapcsolódva kerülhettek a diákok érdeklődési körébe. Folytatják a Balatoni Nagyasszonyok programot, annak újabb elemeként idén Siófokon a virágok rajongójaként ismert neves történelmi személyiségnek, Zichy Zsófiának állítanak emléket, akit a virágkötészet művészeként is számon tart az utókor.

Az ülésen tájékoztatást adtak tevékenységükről és önálló terveikről az egyesületi csoportok képviselői. A Balaton-part zalai településeinek barátnői részéről Vetőné Zeke Erzsébet arról szólt, hogy jó gyakorlat szerint turisztikai és természetbarát társközösségekkel tarthatták meg idén is a víz napja jegyében szervezett első tavaszi programot. Csoportjuk idén 15 éves fennállását ünnepli, a jubileum jegyében programokkal csatlakoznak a keszthelyi Borcégér rendezvényhez.

vissza az elejére


Sikerek, értékek

Balaton, bor, gasztronómia, helyi értékek – ezekre épül az ingyenesen látogatható Balatoni kurzusok sorozat, mely a Kovács Antal háromszoros, örökös magyar bajnok, sommelier vezette gyenesdiási borkurzussal veszi kezdetét.


A „Tanít az élet és a sikeres emberek!” mottóval indított program célja, hogy a vidéken élőknek is lehetősége legyen olyan érdekes, sikeres és híres emberekkel találkozni, tőlük tanulni, akik értékeket teremtenek, saját márkát hoztak létre és kimagasló eredményeket értek el szakmájukban, hivatásukban. A rendezvény ötletgazdája és főszervezője a gyenesdiási gasztroblogger, Somogyi Zoltán Max. A meghívott vendégek és a témák nagyrészt kötődnek a Balatonhoz, a borhoz, a gasztronómiához, a helyi értékekhez. A vidéken élőkhöz is el kívánják juttatni az egyelőre fővárosközpontú információkat, tapasztalatokat. Az első, Kovács Attila által vezetett borkurzust április 25-én, Gyenesdiáson tartják. Szó lesz a borkóstolás technikájáról, az étel és bor harmóniájáról, a szervizről, a dekantálásról, a pezsgőbontásról, a pohárismeret rejtelmeiről is. A következő kurzus május elején lesz. A meghívott vendég: Kocsis Bálint séf, a Csíkos-lekvárok atyja, a balatonfűzfői konyha séfje, dupla balatoni túlélő. Vele egy pikniket terveznek, ahol kicsit kötetlenebb lesz a beszélgetés. Az érdeklődök a közösségi oldalon, a Balatoni Kurzusok oldalán találnak további információkat a programokról.

vissza az elejére


A költészet napján

A helybeliek mellett Keszthelyről, Gyenesdiásról, Vonyarcvashegyről, Cserszegtomajról érkeztek a szereplők a költészet napjának Reziben tartott ünnepére.

– A költészet emberi igény, szellemi szükséglet, költői segítségnyújtás az élethez – monda az eseményt köszöntő beszédében dr. Cséby Géza, író-költő, műfordító. Évszázados üzenetek versekkel való hordozására utalt, érzelem és értelem, gondolat és szó kapcsolata jegyében.

A program Tafotáné Cserép Gabriella rendezésében jól kifejezte, hogy az ünnep sem csak szimbólum, hanem közös megjelenítése a költészet fontosságának, s kapocs a társművészetek közt. Erre épült a műsor, melyen gyermekek és felnőttek megszólaltattak költeményeket, elhangzottak mesék, megzenésített versek, a hangulat nyomán pedig festészet és táncprodukció egészítette ki az élményt. Műsort adtak a helyi óvodások és általános iskolások, a Rezidance tánccsoport, fellépett továbbá több egyéni szereplő.

A bemutatók alatt akciófestészet zajlott, így készült el József Attila és a költészet napja által ihletett mű: Takács-Szencz Lívia és Takács Ferdinánd művészházaspár közös alkotásaként a Mama című vers képi változata. A társművészeteket megjelenítő közösség teremtette az ünnepi miliőt.

vissza az elejére