Portréfilm a tájépítészről

Új sétány létesült

 

Cserszegi bornapok

Maradandó emlék

   

az elmúlt évben kapott kossuth-díjat

Portréfilm a tájépítészről

Film készült a Balatongyörökön letelepedett, idén 95 éves Mőcsényi Mihály tájépítész professzor életéről és munkásságáról. A vetítésre a minap a helyi Bertha Bulcsú Művelődési Házban került sor, ahol a résztvevők találkozhattak az alkotókkal is.

A portréfilmmel végig követhető a nemzetközi hírű szaktekintély széles körű tevékenysége, közép-kelet-európai életútja, a hazai tájépítészet alakítása, ami elévülhetetlen érdemeket jelent. A filmet Buella Mónika forgatókönyvírói és szerkesztőmunkája nyomán Zajti Gábor rendező-operatőr és Zajti Balázs készítette. A mű felrajzol egy kultúrtörténeti ívet, a hazai tájépítészet történetét, amely élőn reprezentálja Mőcsényi professzor felfogását: ember nélkül nincs táj. Ezzel a címmel készült a film, rendkívül gazdag életutat feldolgozva és megismertetve a nézővel.

A sorstörténet mellett képet kapunk a történelmi korszakok társadalmi folyamatairól is, amit a kertépítészeti munkák archív megjelenítése tesz átélhetővé. Ez részben a közvetlen környezethez is kötődik, a neves szakember a balatongyöröki otthonát egy elhagyott kőbánya területén alakította ki a természet sebének élhetővé tett rekultivációjával. Munkásságának szerepe van Hévíz tájkultúrájának alakításában is.

Több témában készült disszertációval is szerzett doktori tudományos fokozatot, az MTA doktora. A Kertészei Egyetem volt rektora nevéhez fűződik a tájépítészet oktatásának karrá szervezése, ez napjainkban a magyar egyetemi szintű tájépítészeti képzés központja. Professor Emeritus címet viselve immáron „bőröndnyi” kitüntetést tudhat magáénak. A tájépítészet legmagasabb nemzetközi szakmai elismerését jelentő Tájépítészek Nemzetközi Szövetsége által alapított Sir Geoffrey Jellicoe-díjat 2012-ben kapta, amit személyesen vett át az életműdíjat alapító és adományozó grémium fokvárosi világkongresszusán. Az elmúlt évben kapott Kossuth-díjat..

vissza az elejére


A keszthelyi Balaton-parton

Új sétány létesült

A Balaton Fejlesztési Tanács és a keszthelyi önkormányzat önerejéből, 15,7 milliós építési költséggel befejezték a Libás mólótól induló majd hatszáz méteres sétány 212 méter hosszú kiegészítő szakaszának megépítését. A közel 31 millió forintos beruházás részeként eddig 575 méter hosszan fektettek le térkő-betonelemeket a Libás móló mellett és a Keszthelyi József Attila Vitorláskikötő (KJAVSE) mentén.

A KJAVSE mellett egy átereszt is megépítettek, és a modernizálással a parti frekventált pontok végre összeköttetésbe kerültek. Mostantól gyakorlatilag a Helikon-strandtól egészen a Libás mólójáig kiépített sétányon közlekedhetnek a turisták és a helybeliek. A beruházás első, már korábban átadott részeként a Libás mólóján készült új sétány ugyanekkora költséggel. A Balaton Fejlesztési Tanács még a múlt évben nyújtott 20 millió forintos támogatását így mindössze 10 millió forinttal kellett kiegészítenie a városnak. A főszezon kezdetére átadott beruházást a VÜZ Kft. végezte.

vissza az elejére


Cserszegi bornapok

Tizedik alkalommal, Cserszegtomajon, az iskola udvarán nyitották meg a hagyományos bornapokat. Koncertezett a Magyar Állami Népi Együttes muzsikusaiból álló zenekar: Pál István „Szalonna” és bandája. A hajnalig tartó bálok hangulatának felelőse volt: a Signal együttes, a CASINO együttes és a SILVER BAND.

 Fellépett a Kék Balaton Citerazenekar, az Aranykorúak Nyugdíjasklub, a Nagyváthy Néptáncegyüttes, a Gyenesi dalárda, és a Tátika Népdalkör. Nagy Ibolya Déryné-díjas operettprimadonna és Bokor János nóta és operettparódiája hatalmas közönségsikert aratott. Sokan voltak kíváncsiak Kovács Kati és Koncz Tibor élőzenei koncertjére is.
A nyitóünnepségen a vendégek üdvözlése után Bartha Gábor polgármester örömmel jelentette be, hogy a Nyugat-Balaton medencéjében cserszegtomaji indulással kerékre kapott a borvonat.

Dr. Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára a Da Bibere Zalai Borlovagrend tagjainak és a Balatoni Borbarát Hölgyek közreműködésével zajló bornapok megnyitója alkalmával kiemelte: a magyar bor külföldön történő népszerűsítését a kormány 670 millió forintos, pályázható marketingköltség jóváhagyásával kezdeményezte, mert országunk jó hírét viszik a cserszegihez hasonló honi bornapok, borhetek.

Köszöntőjében Manninger Jenő országgyűlési képviselő, miniszteri biztos arra emlékeztetett: a karakteres borokat kínáló rendezvénysorozat egyik legkedveltebb környékbeli fajtáján: a cserszegi fűszeresen kívül az olaszrizling a legismertebb.
A Balaton-felvidék hegyközségeit tömörítő területi borverseny eredményhirdetésén – amelyre 53 borminta érkezett – a díjakat Bernáth Tibor „örökös hegybíró”, Cserszegtomaj díszpolgára és Szeles András alpolgármester adta át.

vissza az elejére


Maradandó emlék

Domborműavatással emlékezett a minap a keszthelyi vízisport élet 135 éves közösségi múltjára a keszthelyi Yacht Club. Mint nemrégibe

A tradicionális vitorlás egyesület történelme elválaszthatatlan a várostól, a vízi élettől, e múltat művészeti értékek is őrzik. Ehhez csatlakozott alkotásával a helybeli Túri Török Tibor szépmíves. Korabeli fotók alapján készítette el a hajdan létrejött sportközösség, anno: Csónak és Korcsolyázó Egylet balatoni bázisát megjelenítő domborművet. Az alkotást a mai telephely épületének falán helyezték el, s avatták fel a napokban, a hagyományos hétvégi sportversenysorozat első júliusi futamának eredményhirdetése alkalmával.

vissza az elejére