Főszerepben a gasztronómia

Kutatók éjszakája

 

Önkéntes helybeliekkel

Nagy rajzolás Keszthelyen

   

Gyenesdiáson gyógyírként

Főszerepben a gasztronómia

Szeptemberben a gasztronómiáé volt a főszerep Gyenesdiáson, a Nyugat-Balaton üdülőfalujában. Volt burgonyanap, bio-gasztro hét a Zöldházban, illetve a Balatoni Kurzusok keretében három nagyszerű program is színesítette a kínálatot. A község lakóinak és vendégeinek érdemes volt útra kelni, ízlelni, kóstolni, élményeket átélni!

A IV. gyenesdiási burgonyanapot a gyenesdiási piacon tartották, ahol a burgonya kapott főszerepet: burgonyás ételek főzőversenye, kedvezményes burgonya-vásárlási lehetőség és a keszthelyi Burgonyakutatási Központ jóvoltából szaktanácsadás is várta az érdeklődőket. A Természet Háza Látogatóközpont pedig termésgyűjtő gyalogtúrára várta a kirándulni vágyókat.

A túrázási, aktív és kézművesprogramok mellett a bor és gasztronómia jegyében ezúttal a Balatoni Kurzusok három nagyszerű programja színesítette a kínálatot. Volt rendhagyó borvacsora Trombitás Zoltánnal, majd a Gyenesi Íz-lelő elnevezésű, egész napos, több helyszínen zajlott gasztronómiai rendezvény következett ökodottóval, kézműves- bemutatókkal, szórakoztató programokkal. Rendeztek borkóstoló kurzust Kovács Antallal.

vissza az elejére


Egyetemi programok

Kutatók éjszakája

A hévízi „csodavíz” titkairól, a gyógytó hatásairól és a honi orchideák csábítási trükkjeiről, valamint az éghajlatváltozás és az urbanizáció együttes ökológiai hatásairól hallhattak előadást mindazok, akik Keszthelyen a Kutatók éjszakáján felkeresték az egyetem Deák utcai épületét.

A Pannon Egyetem Georgikon Kara az „A” épületbe szervezte az „Éjjel-nappal Georgikon” címmel tartott ismeretterjesztő programját, amelyen egyetemi tanár, egyetemi docens és orvosigazgató is tartott érdekfeszítő előadást. Az egyetem vezetői szerint az ismeretek átadásához efféle, tanórán kívüli rendezvényekre is szükség van. Az ilyen fórumokon az egyetem munkájához kötődő kutatási eredményekről is érdekes és hasznos információk nyerhetők. Az egyetemen a Keszthelyi Táj és Ember Klub vendégeként Óvári Miklós természetvédő botanikus is tartott előadást Zala megye táji és botanikai értékeiről.
A fenntartható földhasználat népszerűsítésének élharcos szakembere a szőlők, gyümölcsösök, gesztenyések értékeiről a velük kapcsolatos gondok megoldási lehetőségeiről is szót ejtett.
Mint kiderült: a rétek, a legelők, a kaszálók, de még az elfogyó ősgyepterületek is használhatóak természetkímélő módon.

vissza az elejére


Alsópáhok Település Mentőcsoportja

Önkéntes helybeliekkel

„Kolontár gondjai, a közelmúlt özönvízszerű áradásai is rávilágítottak arra, hogy egy adott településen élőknek mindenkor felkészültnek kell lenni különféle veszély- és katasztrófahelyzetek kezelésére, az előállt problémák elhárítására” – foglalta össze Czigány Sándor polgármester az Alsópáhok Település Mentőcsoportjának október eleji eskütételét megelőző ünnepi rendezvényen.

 A kétnapos, több helyszínen tartott, a helyes segítségadás mikéntjét megtanító, a köteles polgári védelmi szervezetek közreműködésével zajló, rendszerbeállító és minősítő gyakorlat önkéntes helybeliek részvételével zajlott. A riasztási gyakorlat megtartása után és a felkészítő foglalkozást követően a mentőcsoport állománya ünnepélyes esküt tett.

Laczikó Károly, a Keszthelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője elmondta: a jelenlévők büszkék lehetnek, hogy a zalaszentgróti és a keszthelyi járásban elsőként Alsópáhokon alakult meg az önkéntes segítő települési közösség. A Keszthelyi Járási Helyi Védelmi Bizottság elnökhelyettese hozzátette: a lakosság önmentési képességeinek javítása a kormány szándékaival összhangban van. A több mint húsz fővel megalakult alsópáhoki települési mentőcsoportot, a terepviszonyokat figyelembe véve, elsősorban vízkárelhárítási feladatokra hozták létre, annak érdekében, hogy a községben az ár-, belvíz esetén jelentkező feladatokat elhárítsa, felszámolja, de képes legyen szükség esetén a környező településeken is segítséget nyújtani.

Kósa István, a Keszthelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári védelmi felügyelője a vízkárelhárítási feladatokkal összefüggő gyakorlattal kapcsolatban ismertette: a feltételezett helyzet szerint a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék megrongálta a település csapadékvíz-elvezető rendszerét. A gyakorlat keretében az Árpád és a Kossuth Lajos utcában lévő vízelvezető árkok karbantartására és a megrongálódott árokrészek helyreállítására kerül sor.

vissza az elejére


Az őszi fesztivál eseményei

Nagy rajzolás Keszthelyen

A keszthelyi Balatoni Múzeum változatos eseményekkel igyekszik népszerűsíteni funkcióit. A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében idén második alkalommal rendezték meg a Nagy rajzolás kreatív találkozót, ami a város Fő terén zajlott.

Az intézmény számos alkalmat teremt, s használ ki arra, hogy kínálatával az épület falain kívül is megjelenjen. A kiállításokra alapozva igyekeznek minden korosztályt megszólítani, az országosan immár 10 éve tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozatnak kezdettől fogva részesei. Németh Péter múzeumpedagógus elmondta, hogy a rajzolói kínálatot elsősorban gyermekeknek szánták: „Rajzold le a te álmaid múzeumát” című témaajánlattal. Az érdeklődők különféle rajzeszközöket vehettek kézbe, s készíthették el az alkotásokat, nagyméretű posztereken is megjeleníthették elképzeléseiket.

Az őszi fesztiváli eseménysorozatnak még két jeles programnapja lesz. Október végén az újjáélesztett mesterségek napját rendezik meg, 15-féle régi szakma képviselői vendégeskednek majd a múzeumban bemutatókkal, novemberben pedig a Márton-napi ünnep jegyében tartanak kézműves foglalkozást ludas, újboros hagyományokat megidézve.

vissza az elejére