Közösségi kiállítás

Fizetésemelést!

 

Ifjú alkotók Hévízen

Emlékkiállítás a Balatoni Múzeumban

   

Népművészek jubileuma

Közösségi kiállítás

Fennállásának 25 éves jubileumát ünnepli idén a Zala Megye Népművészetéért Alapítvány. A születésnapot a keszthelyi alkotóházban a közösség kiállításának megnyitójával tartották meg.

Gazdag múltat idézett fel Molnárné Riskó Erzsébet alapítványi elnök attól kezdve, hogy a műhelyül szolgáló műemléki épületet 25 évvel ezelőtt tulajdonba kapták a várostól. A házon és berendezésein egyaránt rajta van a tagság keze nyoma, így az a küllemében és funkcióiban is tükrözi a népi tárgyi kultúra hagyományainak őrzését. A rendszeres szakköri munkák mellett alkalomszerűen tartanak nyitott műhely napokat, nyaranta táborokat szerveznek felnőttek és gyermekek körében egyaránt.
Idén tematikus képzést is szerveztek, a kurzuson zömmel a szakköri tagok vettek részt. Munkájukkal továbbá gyarapították az alkotóház berendezési tárgyait, s az idén ugyancsak 25 esztendős keszthelyi Szent Család templom számára készítettek ajándékként két padot. A népi iparművészeti darabok a templom tündérkertjének díszítő- és pihenőalkalmatosságai lesznek.

A 25 éves tevékenységet méltatta Skrabut Éva megyei népművészeti egyesületi elnök. Országos példa értékként emelte ki, hogy az alkotóközösség elnyerve a munkájukat becsülő környezet segítségét, a lehetőségekkel élve megteremtette és önerővel fejlesztette a művészetteremtés otthonát. A közösség a tárgyi és személyi adottságokat maximálisan kamatoztatva teljesíti küldetését. A város képviseletében Nagy Bálint alpolgármester köszöntötte a jubilálókat. Hangsúlyozta: az alkotóközösség sokat tesz hozzá a helyi kulturális élethez, fontos szerepe van a város jó hírének öregbítésében.
A negyedszázados múltra való emlékezés az alapítvány egész idei évét áthatja. A tagok egyéni munkabemutatóival kiállítássorozatot indítottak el.

vissza az elejére


MSZP

Fizetésemelést!

„A keszthelyi fogadóórám tapasztalataiból is kiderült, hogy a kormány cserbenhagyta a szegényeket, elárulta a szociálisan rászorulókat, az elesetteket, a nyugdíjasokat, a szegény sorban tengődőket, de a munkavállalók sem képesek tisztességben megélni a fizetésükből” – állította október végén tartott sajtótájékoztatóján Teleki László, az MSZP országgyűlési képviselője.

Jelezte: a Mohácsi József által kezdeményezett fogadóórán többen bepanaszolták a jelentősen megemelt szemétdíjakat, az iskoláztatás magas költségeit, az egészségügy problémáit, az oktatási rendszer hiányosságait. Az MSZP vezetősége úgy látja: nem életpályamodellek kellenek, hanem haladéktalan, ötvenszázalékos fizetésemelés. Hatalmas igény van az azonnali bérrendezésre, amit az MSZP kormányra kerülésekor első, legfontosabb intézkedésként meg is tesz majd. A párt elnöksége meghirdette a dolgozói szegénység elleni programját. E célokra a jelenlegi kormány is talált volna kellő forrást, például a magánnyugdíjpénztáraktól elvett 3000 milliárd forintból. Nem stadionok, hanem egészségügyi centrumok, oktatási központok, színvonalas óvodák kellenek. Az MSZP a nélkülözés megállításán túl, a felsőoktatás átszervezése helyett esélyt kíván adni a diplomásoknak. A tönkretett szakképzési rendszer is újjáépítésre vár, mert nemigen van igény az OKJ-s képzést elvégzettekre, inkább a valódi szakmai gyakorlatot szerzett munkaerőre mutatkozik kereslet.

vissza az elejére


FISE Design 2015

Ifjú alkotók Hévízen

Új alkotógeneráció lépett a hévízi közönség elé, a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület (FISE) tagjainak munkáiból rendezett kiállítással.

A Festetics György Művelődési Központban nyílt tárlat sokoldalúan tallóz az ifjú tehetségek alkotásai közt. Digitális nyomat, divatkép, herendi porcelán parfümkészlet, pliszéruha, textil nyakék, s még folytathatnánk a sort, a bemutatott darabokról szólva. Divat, fantázia, a dekorációs elemek forma- és színvilága ezernyi módon tárul fel, s érinti meg a közönséget azzal a nagy változatossággal, ami az emberi ízlésvilág különbözőségére jellemző.

A FISE Design 2015 című kiállítással a fürdőváros intézménye kettős küldetést teljesít: azzal együtt, hogy igényes látnivalókat mutat meg, a művészetteremtőket széles nemzetközi vendégkörben való megismeréshez juttatja. Mindez találkozik a fiatalokat tömörítő FISE szándékával. A már 30 éve működő közösség a pályakezdő alkotók bemutatkozását segíti elő. A diploma megszerzése után sok fiatal alkotó érzi úgy, hogy magára marad az iparművészet, a design világában: munkáik nehezen találnak utat a közönséghez. Tartanak az elhalványulástól, s attól, hogy megszakadnak a szakmai kapcsolataik.

Ezen gondok megoldására jött létre a FISE, amint arról Mascher Róbert egyesületi elnök beszélt a megnyitón, az érdeklődők figyelmébe ajánlva a látnivalókat. A budapesti galériájuk adta bemutatkozási lehetőség mellett évente más hazai és külföldi kiállítóhelyeken rendeznek csoportos tárlatokat, ezek közt került sor a hévízi vendégeskedésre, 42 alkotás szerepeltetésével. A stúdió elsősorban a pályakezdők ügyeit képviseli, de a szakma meghatározó tekintélyévé válók is megtarthatják tagságukat, a FISE így immár félezerhez közelítő létszámmal elismert szakmai szervezetté nőtte ki magát. A hatékony munkát a budapesti galéria vezetőjeként Kránitz Tibor grafikusművész és Cseh Borbála kurátor segíti.
A hévízi kiállítás december 8-ig tekinthető meg.

vissza az elejére


110 éve született Mikus Gyula

Emlékkiállítás a Balatoni Múzeumban

A 110 éve született Mikus Gyula emlékkiállításának a Balatoni Múzeum díszterme, a MŰSZAK Mikus Gyula tiszteletére rendezett V. Cserszegtomaji Nemzetközi Művésztelepének alkotásaiból rendezett tárlatnak pedig az intézmény aulája biztosít helyszínt november végéig. A múzeum kollekciójából, a hagyatékból, a Pozsgai, a Balogh és a Mikus magángyűjteményekből összeválogatott tárlat nyitóünnepségén – melyet ifj. Merics Ferenc kísért gitárjátékával – felavatták a Tirnovák Tamás szobrászművész által gipszből készített, a család tetszését is elnyert szoborportrét, mely vár a bronzból kiöntésre.

Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy a festészet napján, Szent Lukácshoz kapcsolódva, az intézmény idén Mikus Gyulára emlékezik úgy, hogy egyúttal bemutatkozási lehetőséget kínál kortárs helyi és környékbeli alkotók számára is.

Ruzsics Ferenc, Keszthely polgármestere azt emelte ki, hogy a város emblematikus figurája minden itt élő embernek elsőre beugrik, ha egy helyi festőművészt kell megneveznie. A segítőkész, gyermekszerető festő emlékére Keszthely és a művész családja 17 évvel ezelőtt egy emlékkiállítást hozott létre abban a házban, amelyben élt és alkotott több mint ötven évig, de az emlékház működését a város nehéz anyagi helyzetére való hivatkozással nyolc éve ideiglenesen felfüggesztették. „Én most belátom, hogy ez nem volt jó döntés, megkövetem a családot a magam nevében, és igyekszünk egy megérdemelt helyet találni, ami méltó ennek a nagy embernek az emlékéhez” – mondta végezetül.

A kiállításokat dr. Kostyál László művészettörténész ajánlotta az aulát csordultig megtöltő vendégek figyelmébe. Mint mondta, az autodidakta módon, Zalaszántón festővé érett, magát folyamatosan képző Mikus művészete valódi, emblematikus értéke a városnak. Itt vált igazán a Balaton festőjévé, a Szigligeti-öböl, a Bece-hegy szerelmesévé. Úgy tartotta, nincs két olyan nap, amelyen a Balaton ugyanazt az arcát mutatná. Örömet, bánatot, egyedüllétet, jókedvet és ezernyi emóciót föl lehet fedezni a Balatont nyitottsággal megragadó festményein. Az idei művésztelep alkotásai is Mikus szellemiségét, természetfelfogását, színvilágát, derűsségét, precizitását és kedvességét idézik meg.

vissza az elejére