Testszerviz, harmónia

Régi mesterségek új élete

 

Gyenesdiási gyarapodás

   

Vegyük kezünkbe a sorsunkat!

Testszerviz, harmónia

A Keszthelyi Természetgyógyász Klub október végén Kiss Erzsébet Debrecenben élő tanárt, sportújságírót látta vendégül, aki vetített képes előadásban mutatta be az „Öngyógyító emberek” címmel megjelent, hitvallásokat tartalmazó könyvét, majd a résztvevőket egy különleges mozgásmódszerrel is megtornáztatta.

A tehetséggondozást és a mozgás megszerettetését különösen szívén viselő nyugdíjas hölgy személyes példamutatásra, a pozitív példák megragadására törekedve félszáznál több sportágban kipróbálta magát, és egyik kezdeményezője volt a mindennapos testnevelés honi bevezetésének.

A világversenyeken vezető versenybíróként is helytálló asszony egy olyan, rendkívüli gyógyító erővel rendelkező testszerviz programot állított össze, amelyik egyszerre hat a testre, a szellemre és a lélekre. A MÚOSZ életmódszakosztályának vezető szakembere a sport misszionáriusaként tavaly egyszer már tartott sikeres bemutatót Keszthelyen, és a tagság most „visszatapsolta”. Új kötetében 27 mozgásfajtát bemutatva, 19 féle betegségtípust elemezve, ötven olyan ember példáját írja meg, akik merészen szembeszálltak a betegséggel, és akik, a sportnak és a mozgásnak hála, győztesen kerültek ki vert helyzetükből.

A közösség és család ereje, az alternatív terápiák eredményessége a mozgásban kiteljesedve csodákra képes – állítja a szépkorú bajnok. Vallja: a mozgás jó a betegségek megelőzésére, segíti a felépülést és támogatja testi-lelki harmónia visszaszerzését. Manapság az embert leginkább a stressz rombolja, de az energetizáló mozgással ezt is hatékonyan le lehet vezetni.

A mozgás ráadásul örömhormonokat termel, ezért a lelki krízisek átvészelésénél is kiváló. Jobb kondícióval a lélek is erősebb. Az általa irányított, Kínából érkezett, 3-1-2 meridiántorna világkongresszusán is részt vett sportszakember úgy látja, hogy előképzettségünktől, érdeklődési körünktől és a trénertől függ, hogy milyen életszakaszban milyen mozgásformát választunk.

A Kiss Erzsébet által összeállított komplex gyakorlatsorban vidám verseket skandálva, inspiratív jelleggel, az akupresszúrás pontokat aktivizálva tudatosul, hogy miért is hasznos, milyen szervre hat az aktuálisan végzett mozgásforma. Fontos, hogy vegyük kezünkbe sorsunkat, a test és a szellem gyakorlatai szolgáljanak pihenésül egymásnak, mert „Az Úr adja a szelet, de a vitorlát nekünk kell kifeszíteni”.

vissza az elejére


Őszi programok a múzeumban

Régi mesterségek új élete

A keszthelyi Balatoni Múzeum változatos eseményekkel népszerűsíti funkcióit. Őszi programjaik keretében a napokban régi mesterségek űzői keltették életre a múltat.

– Sok olyan tárgyi emléket őrzünk, amik kötődnek mindahhoz, ami itt most élő munkában megjelenik – mondta Németh Péter, a múzeum munkatársa azon az eseményen, ahol a konyhamunka, az élelmiszeripar, a díszítőművészet egykori gyakorlata éledt újra. – Az a célunk, hogy a valamikor általános, s ma kuriózumot jelentő mívességeket közelebb hozzuk a látogatóinkhoz.

Több mint tucatnyi régi szakma hagyományát őrzők érkeztek vendégségbe: megjelentek népi iparművészek, akik munkáját ki is próbálhatták az érdeklődők. Képviselve volt többek közt a fafaragó, nemezelő, agyagozó, bőrműves, lószőrszövő, mézeskalács-, csuhékészítő, kötélgyártó, tűzi kovácsoló tevékenység. Idézték a régi háztartási munka miliőjét is, lehetett kóstolni mézbort, helyben gyúrták-szelték a kifőzni való tésztát. Salamonné Zsófi néni és Tánczosné Marika konyhájának darásmácsikja az igazi házi ízt varázsolta elő, kuriózumot jelentő látvány volt, amint Fehér Csaba lisztet készített kisüzemi malmával.

A családos programkínálat mellett a gyermekközönséget célozva harmadik alkalommal rendeztek tábori jellegű bemutatót, amelyen óvodások vettek részt csoportosan. A múzeum solymászokat látott vendégül, akik a vadászmadarakkal ismertették meg a gyermekeket. Ezzel kapcsolatosan Németh Péter elmondta: a foglalkozást azzal a céllal szervezték, hogy a múzeum kiállításai látható preparált állatok némelyikét élőben is közel hozzák. Így vált a nap látványos főszereplőjévé ezúttal a madárvilágbeli vadászat képviselőjeként számon tartott sólyom. A nappali ragadozókról, tulajdonságaikról, ösztöneikről, az emberrel való kapcsolatukról, tanulékonyságukról sok érdekességet hallhattak és láthattak a gyermekek a sólyomszárnyak nyomán.

vissza az elejére


Gépjárművekkel gazdagodtak

Gyenesdiási gyarapodás

A vidéki gazdaság és a lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások fejlesztése címén, a bűnmegelőzési, szociális és közrendvédelmi feladatok segítése céljával még tavasszal kiírt EMVA-pályázaton Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata, a Gyenesdiás Polgárőr Egyesület (GYPE) és a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület (BVPE) sikeresen szerepelt. A részükre beszerzett három gépjárművet egy sajtónyilvános ünnepség keretében adták át a közelmúltban.

Gál Lajos polgármester kiemelte: az 1,2 milliós önrész felmutatásával megszerzett bruttó 6,2 milliós autóval a szociális étkeztetést és a házi segítségnyújtást, az idősbarát szolgáltatásokat és a közcélú feladatokat is hatékonyabban, költségtakarékosabban tudják ellátni. A kocsihoz téligumiszet, egyéves CASCO-biztosítás és kilencvenezer forint értékű tankolókártya is járt. A település vezetője dicsérte az MVH szolgálatkész, ügyfélbarát munkavégzését és segítségnyújtását.

Manninger Jenő miniszteri biztos arra emlékeztetett: az egyszerre elnyert három autó beszerzése a település vezetésének hatékony lobbitevékenységét mutatja. Jelezte, a következő uniós ciklusban is megjelennek majd olyan eszközbeszerzésekre kiírt pályázatok, amelyen a civilek támogatásában nagyon sikeres nagyközség újra eredményes lehet.

Fatér Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) vidékfejlesztési osztályvezetője azt emelte ki, hogy további megújult ügyfélbarát szolgáltatásokkal, az ügyfélszolgálatok átalakításával segítik az EU-s források hatékonyabb lehívását.
Szabó Sándor, a GYPE vezetőjeként bejelentette: a gépjárművet bűnmegelőzési feladatok ellátására használják. Felvállalják a járőrszolgálatot, az időskorúak védelmének biztosítását, a fiatalkorúak helyes magatartásának figyelemmel követését. Az új gépkocsival részben kiválthatóvá vált a korábban a rendőrségnél leselejtezett autó használata. Sikeresen elszámoltak, és mintegy 300 munkaórát fordítottak a pályázat elkészítésére.

Bozsóky Ferenc, a BVPE elnöke is arról szólt, hogy a 6,3 millió forint támogatásból beszerzett autót ők is bűnmegelőzési célra használják, elsősorban a zalai és Somogy megyei vízfelületen és annak közvetlen környezetében. Ellátnak olyan környezetvédelmi, orvhalászat megelőzési, katasztrófavédelmi, partrendezési feladatokat is, amelyhez nagy segítség az új kocsi..

vissza az elejére