Húszéves az Életfa-iskola

Virtuális múzeum Vízünnep Schirilla Györggyel  

Jubileumi programok

Húszéves az Életfa-iskola

Az intézmény húszéves fennállása előtt tiszteleg az ünnepi tavaszköszöntő programsorozat, amelyet a japán–magyar Életfa Általános és Alapfokú Művészeti Iskola tart áprilisban és májusban.

A rendezvény nyitóünnepségén fővédnökként köszöntötték a rövid köszöntőt mondó Manninger Jenő országgyűlési képviselőt, az Interparlamentáris Unio Magyar–Japán Tagozatának elnökét és Kosuge Junichit, Japán magyarországi nagykövetét. Babos Lajos igazgató, klarinétművész, zenetanár emlékeztetett rá: az iskola 16 alsós növendékkel kezdett, és ma 85 tanulót 23 pedagógus képez. Móroczné Komáromi Gyöngyi, címzetes alapító igazgató, szakmai-pedagógiai tanácsadó, ének-zene tanár tartott ismertetést az elmúlt két évtized szakmai teljesítményéről.
Jelezték, hogy Okuma Nobuko Kodály-díjas japán zenepedagógus alapítóról minden évben illendő módon megemlékeznek, de a jubileumra olyan programsorozatot állítottak össze, amelyre Keszthely és a környék lakóit is várják. Az ünnepi hangversenyen – melyen előkerült a zongora, a fuvola és a cselló is – a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem japán növendékei léptek fel. Juhász Ildikó, a Független Pedagógiai Intézet igazgatója az örömteli gyermekkor és a használható tudás kapcsolatáról beszélt előadásában. A diákok a magyar és a japán kultúra jegyében népi kismesterségeket tanulmányozhattak. Bordácsné Kishonti Erika és Jankovics Tamás népi iparművészek a szövés és a fafaragás rejtelmeit tárták föl a tanulók előtt. Borsányi Klára gasztronómus a japán konyha különlegességeit mutatta be, Vajdáné Bárdi Magdolna tanítónő pedig a szorobánt ismertette meg az érdeklődőkkel, ami századunk divatos és hatékony taneszközévé lépett elő.
Május közepén Zala megyei művészeti iskolák zenetanárai adnak hangversenyt és „Életfás voltam” címmel megszervezik az egykori diákok találkozóját. Június közepéig látogatható az intézményben az a dokumentumtárlat, ami az iskola szakmai innovációját mutatja be. A suli két egykori diákja is kiállíthatta művészi munkáit. Kolodics Sára Luca kerámiáit, Farkas Janó pedig festményeit hozta el.

 

 

vissza az elejére


Virtuális múzeum

Elkészült az új, 360 fokos fotózási technikára épülő műtárgypublikálás a Hungaricana portálon. A Göcseji Múzeum és a Balatoni Múzeum gyűjteményéből dolgoztak fel a szakemberek 250 kiállítási darabot.

 Kényelmesen, az otthoni karosszékből megtekintheti bárki a néprajzi üveg- és fatárgyakat, de gyönyörködhet Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásaiban vagy Németh János keramikusművész samottfiguráiban. A rendszer által megtekintheti az érdeklődő azokat az alkotásokat, amelyek a kiállítások anyagát nem képezik, sőt, olyan perspektívából is szemügyre veheti az adott műtárgyat, amelyből a múzeumban nem nyílik lehetősége. Látványban, részletgazdagságában, a textúra szépségében a technológia modernkori, s a műtárgyak megjelenítése mobiltelefonon is tökéletesen működik.

 

 

vissza az elejére


Vízünnep Schirilla Györggyel

Több programmal köszöntötte a víz napját Keszthelyen a Nők a Balatonért Egyesület (NABE) zalai csoportja, vendégük volt Schirilla György sportember.

A „balatoni rozmár” vendégeskedése nagy vonzerőnek bizonyult, társaságában sokan gyűltek össze a Városi Strandon. A sportoló többedmagával népszerűsítette a kora tavaszi fürdőzés élményeit. Kiss István, a keszthelyi sportiroda vezetője invitálta az edzésben lévőket a közös úszásra, s maga is megmártózott a 8 Celsius fok körüli hőmérsékletű vízben.
A fürdőzést vállalók a szigetstrand stégjénél csobbantak, s a lidós szakaszon értek partot. Pezsdítette a hangulatot a Nagyváthy Néptáncegyüttes műsora, a zenepavilonnál volt vízkóstolás, ökológiai lábnyomszámítás, a gyermekeket Tüsi bohóc szórakoztatta, s részt vehettek a „Vigyázz rám!” balatoni társasjátékban is. A felnőttek számára víztakarékossággal kapcsolatos tanácsadás zajlott.
A nyüzsgés szezonbéli látványt mutatott, ebben a miliőben tettek közös sétát vizeinkért az ünneplők a hajókikötői mólón, a menet élén Schirilla György a nap háziasszonyával, Vetőné Zeke Erzsébet NABE-csoportelnökkel együtt koszorúzta meg a Balatont.

 

 

vissza az elejére