Emlékhelyi ünnep Keszthelyen

A tófürdőnek és hoteljének

Madarak és fák ünnepe

Alapanyag, szaktudás, illat

Ki tud többet?

Múzeumi utazó foglalkozások

Emlékhelyi ünnep Keszthelyen

 

A Festeticsek keszthelyi kultúrmunkásságát emlékkő is őrzi a kastélyparkban, a főúri család által teremtett szellemi értékek fennmaradásáról máig is méltón gondoskodik a Helikon Kastélymúzeum. Ennek egy szimbolikus, élő programja volt az emlékhelyek napjának megrendezése.

Az intézmény csatlakozott a Nemzeti Örökség Intézet által tavaly elindított emlékhelyek napja országos programhoz. Alakzati bemutatót tartott a gyenesdiási hagyományőrző huszárbandérium, folklórműsort adott a balatonszentgyörgyi Kis-Balaton Néptáncegyüttes és a zalaegerszegi Harangláb Zenekar. A zenés-táncos produkcióra helytörténet idézése jegyében került sor, egy 1815-beli eseményhez kötődve. A múltba Richard Bright neves angol orvos és geológus Festetics Györgynél tett látogatása vezetett: a tudós, a georgikoni diákok egy kanásztánc parkszínpadi előadását látva, annak élményeit írta meg. Az erről szóló Arénában című fejezet dr. Szerecz Imre keszthelyi premontrei tanár 1935-beli fordításában olvasható magyar nyelven, Angol szemmel Keszthelyen százhúsz évvel ezelőtt címmel.
Richard Bright kastélybeli látogatását a múzeumi bejárat melletti falon portrédomborművével együtt márványtábla is tudatja. Útinaplója fellelhető a történelmi könyvtárában, a kötet a kastélymúzeum idén elindított Hónap Könyve bemutatósorozat májusi darabja.

 

 

vissza az elejére


europespa med védjegy

A tófürdőnek és hoteljének

Az Európai Fürdőszövetség (ESPA) EuropeSpa MED minőségbiztosítási védjegyét vehette át Bükfürdőn négy magyarországi gyógyfürdő képviselője.

A több mint 1500 európai gyógyfürdőt és gyógyhelyet tömörítő szervezet tanúsítványát a megfelelő auditálás után a Hévízi tófürdő és a hozzá tartozó szálloda is megkapta, így az intézmény megfelel a legszigorúbb minőségi, biztonsági és szolgáltatási követelményeknek is – jelentette be május közepén tartott sajtótájékoztatóján dr. Kvarda Attila, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház főigazgatója.
A védjegy egy magas színvonalú európai minőségbiztosítási rendszer gyógy- és wellness szolgáltatók részére. A fürdővárosban is hosszú, alapos, minden részletre kiterjedő, több napos vizsgálat zajlott. A frissen kiadott tanúsítvány egyfajta biztosíték arra, hogy a vendégek azt a magas európai minőséget kapják – a gyógyászat, szálláshelykínálat, gasztronómia, higiénia, fürdőszolgáltatás terén, Hévízen is – amelyet a saját országukban már megszoktak.
Czene Alexandra, a tófürdő vezetője a tanúsítvány átvétele felett érzett örömét megosztva, azt remélte, hogy még több németajkú gyógyturista érkezhet ide a közeljövőben. Jelezte, az elismerés még több új minőségi szolgáltatásnyújtással kapcsolatos feladat ellátását is kötelezővé teszi.
Fodor Edith, a Hotel Spa Hévíz igazgatója úgy látta: az évekkel korábban megkezdett szállodai fejlesztések mostanra beértek. A tanúsítvánnyal még több vendég érkezhet, mert a magas szintű gyógyászati szolgáltatásoknak, kezeléseknek már amúgy is híre ment.
A történelmi fürdőváros egyedülálló és nemzetközileg is elismert gyógytava, a természeti gyógytényezők, a kétszáz évnél is idősebb orvosszakmai kompetencia mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy Hévíz kincse méltón megfelelt a szigorú feltételeknek.

 

 

vissza az elejére


Madarak és fák ünnepe

A természet egyik legszebb ünnepe a madarak és fák napja.

A Keszthelyi Környezetvédő Egyesület hagyományosan a Helikon parkban szervezett családi programot, a Magyar Madártani Egyesület zalai képviselővel és más civil segítőkkel együtt. A megszokott módon játékos vetélkedőkre kerülhetett sor, a korábban meghirdetett rajzversenyt értékelték díjátadásokkal együtt. Idén zenés műsort is kapcsoltak az élővilág köszöntéséhez: az Erzsébet ligetben – a volt Sport kemping területén –, zenés irodalmi műsort tartottak. Közreműködött Alföldiné Szelestei Ágnes (fuvola) és Farkas Berta (ének, zongora), a Festetics György Zeneiskola tanárai.
Vonyarcvashegyen a Szent Mihály-hegy Védő és Vendégváró Egyesület a névadó emlékhelyen tartott természetbarát rendezvényt, ugyancsak vetélkedőkkel, valamint alkotói pályázati eredményhirdetéssel.

 

 

vissza az elejére


Gyenesdiáson főzték a Balaton kávéját

Alapanyag, szaktudás, illat

A hajdani kávéházi kultúra újbóli életre keltése céljával rendeztek a minap Gyenesdiáson immár második alkalommal kávéfőző versenyt.

A barista bajnokságnak a Darnay-pince, rendezvénypajta és piknikkert adott otthont. A presszó mesterei az illatot, a kompozíciókat, a kreativitást és a látványosságot mind magasabb szinten megtestesítő kínálat előállításában versengtek.
Házigazdaként Somogyi Zoltán gasztronómiai tanácsadó, a verseny ötletgazdája és szervezője elmondta, a rendezvénnyel ahhoz szeretnének hozzájárulni, hogy a balatoni cukrászdák, kávézók mind kiválóbb kávéféleségeket tudjanak kínálni a vendégeknek. Ehhez ugyanis nem elegendő csak az alapanyag, komoly szaktudás, technikai ismeret, tapasztalat és gyakorlat is szükséges.
Mindezt jól mutatták a versenymunkák: díszítésként csodás minták, virágok, egyéb rajzolatok készültek tejhabból a cappuccinók tetejére. Minden versenyző ugyanazon alapanyagból dolgozott, így a közönség is megtapasztalhatta, hogy azonos pörkölésű őrleményből mindenki másfajta készítményt tud előállítani.
A főzetek készítésének összteljesítményeit értékelve osztották ki a dobogós helyezéseket, s a saját ötlet alapján összeállított kávék közt megválasztották a Balaton kávéját is, mely címet Szathmáry Dóra nyerte el, Üdítő pillanat fantázianevű főzetével. Az italhoz egy-egy szelet citrom és narancs leve tartozik, cukor- valamint popcornsziruppal, jegesen szervírozva.
Somogyi Zoltán a bírálati szempontok kapcsán hangsúlyozta: fontosnak tartották, hogy a készítmény alapanyagai télen-nyáron hozzáférhetők legyenek, s az ital valamilyen módon kapcsolódjék a Balatonhoz. E kötődést maga az Üditő pillanat elnevezés magában hordozza. A minősített-nevesített ital hamarosan külön honlapot is kap, ahol a vendéglátóhelyek megtalálják a pontos receptet, a vendégek pedig azoknak a cukrászdáknak, kávéházaknak a listáját, ahol az fogyasztható.

 

 

vissza az elejére


Georgikon–220: Emléknap

Ki tud többet?

Az „Emlékhelyek napja” rendezvény keretében a közelmúltban a Magyar Mezőgazdasági Múzeum – Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen látták vendégül a Georgikon jogutód intézményében végzetteket, a hajdani tanintézet képzési rendje szerinti szakembereket: a Georgikon valamennyi tisztelőjét.

A Georgikon–220 emléknapon a Bercsényi úti múzeumban tartott ünnepségen először kihirdették a „Ki tud többet a Georgikonról?” című vetélkedő eredményét. Hét helyi és környékbeli általános iskola, 33 felső tagozatos diákja, 12 csapatban mérte össze történelmi tudását. A győzelmet a Csány–Szendrey Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 6/a osztályának GazdÁszok csapata (Takács András, Takács Benedek, Sebestyén Marcell) szerezte meg. A díjátadást követően dr. Szabóné Lázár Ibolya vetített képes előadásban emlékezett meg a tanintézetet alapító és fenntartó Festetics család tagjairól, a támogatókról, a Georgikon neves tanárairól és diákjairól.
A zenei élményről a Festetics György Zeneiskola növendékei gondoskodtak, de koncertezett a Re-Folk Népzenei Együttes is. Az ünnephez az is hozzátartozott, hogy a múzeum öreg gépeit beindították. Az érdeklődők működés közben láthatták a Fowler-féle kétgépes gőzeke egyik mozdonyát, valamint kipróbálhatták a Dutra traktorokat. A veterán gépbemutatók alatt elkészült a birkapörkölt, ami mellé a Georgikon pincészet boraiból kínáltak kóstolót. A kötetlen hangulatú majorbéli eszem-iszom alkalmával sok ismerős szakember találkozott és cserélt eszmét.
A Nemzeti Örökség Intézete a Múzeumok éjszakája példáján vezette be az emlékhelyek napját. A keszthelyi múzeum a rendelettel egy időben, az első 17 intézmény között, lett történelmi emlékhellyé nyilvánítva, már csak ezért is fontosnak érezte, hogy jó gazda módjára foglalkozzon a historikus hagyatékkal.

 

 

vissza az elejére


Találkozzék tankönyv és műtárgy!

Múzeumi utazó foglalkozások

A Balatoni Múzeum utazó foglalkozásai és a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” elnevezésű projekt volt a fő témája annak a tanácskozásnak, amit a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Balatoni Múzeum közösen szervezett május elején.

A Széchenyi 2020 program keretében február elején kétmilliárd forintos összköltségvetésű projekt indult, amelyhez kapcsolódva a múzeum vezetése találkozott a régiós közoktatási intézmények pedagógusaival. A cserszegtomaji, zalaapáti, sármelléki és zalavári iskolák vezetőinek közreműködésével, valamint korábbi múzeumpedagógiai projektekben szereplő diákok részvételével tartott találkozó alkalmával mondott köszöntőjében Havasi Bálint területi múzeumigazgató kiemelte: a változó világban élő múzeumoknak folyamatosan változniuk kell, nem szabad elefántcsonttoronyba zárkózniuk. A már megvalósult és a későbbiekben zajló múzeumpedagógiai foglalkozássorozat is sikerre ítélt, mert lelkes és nyitott iskolai fogadókörnyezet várja a program ugyancsak lelkes és nyitott intézményi megvalósítóit is. Idő és pénz hiánya miatt, a falusi iskolák diákjai, sok esetben nem jutnak be múzeumba, az „utazó múzeum” e gondon segít.
Németh Péter igazgatóhelyettes, múzeumpedagógus jelezte: a projekt keretében országosan 41 múzeumi koordinátor kezdte el munkáját, megyénként 2–2 fő és a fővárosban 3 fő. Zala megye egyik koordinátora vetített képes előadásában röviden ismertette a projektcélokat. Mint elhangzott: a szakembereket ingyenes, 30 órás, módszertani alapképzéssel arra készítik fel, hogy választ adjanak az új társadalmi-gazdasági kihívásokra úgy, hogy a fiatal korosztályt helyezik reflektorfénybe, a leendő és a gyakorló pedagógusok bevonásával.
A Balatoni Múzeum utazó foglalkozásainak tapasztalatait öszszegezve kiderült, komoly kihívás volt megszólítani a különféle életkorú, különböző érdeklődési körű tanulókat, de öröm volt látni, hogy bátran mertek kérdezni. A tankönyv és a műtárgy játékos módon, más tantárgyakhoz is kapcsolódóan, eredményesen találkozott. A felszólaló intézményvezetők úgy látták, akár órarendbe építetten is érdemes volna felkarolni az öröm- és élményadó múzeumpedagógiai foglalkozásokat.

 

 

vissza az elejére