Udvari zene és nagykoncert Koszorúzással emlékeztek A nyári közbiztonságért Nyugdíjban Népművészeti örökségünk továbbvivői

 

Barokk randevú a festetics-kastélyban

Udvari zene és nagykoncert

Csodálatos dallamok és törekvés a tökéletes rendre. Ez a barokk zene lényege. Manapság egyre többen térnek vissza az elmét gyönyörködtető zene hallgatásához, amely egyesíti a szépséget a mérnöki pontossággal és rendezettséggel.

Az így érző zenekedvelő ínyenceket várták arra a különleges, kétnapos, július eleji Barokk Randevúra, amelynek során a felejthetetlen élményt garantáló Festetics-kastélyban találkozhattak többek között Bach, Vivaldi és Pergolesi méltán népszerű mesterműveivel. A szervezők crossover jellegű produkciók bemutatásával, műfajok és művészek keveredésével közelebb kívánták hozni a közönséghez a barokk zenét Magyarországon.
A nagy, teremben zajló koncertek mellett a kastély emeleti teraszán kamarazenéléssel idézték fel a korabeli udvari társasági élet hangulatát. Este fél héttől fél tizenegyig „udvari zene” és tükörtermi nagykoncert kínált pazar szórakozást a főúri módon berendezett helyszínen, rendkívüli igényességgel összeállított barokk zenei programmal.
A fellépők között volt a Swing á la Django, a magyar autentikus zenét és a francia manouche swing világát egyedülálló módon cimbalommal ötvöző zenekar.
Az első napon a Budapest Saxophone Quartet, Bányai Júlia énekesnővel adott műsort, Vivaldi és Händel műveivel. Letisztult, egyedi hangzással és örömteli előadásmóddal lopták be magukat a hallgatóság szívébe.
Az ínyenceknek szóló zenei barangolás művészeti vezetője: Hollerung Gábor, Liszt Ferenc-díjas karmester, a budafoki Dohnányi Zenekar irányítójaként két koncertet is levezényelt kamarazenekari felállásban. A fesztivált első alkalommal Lombos Pállal együtt álmodták meg és lehet, hogy lesz folytatás.

 

 

 

vissza az elejére


Koszorúzással emlékeztek

A kar jogelőd intézménye, a Georgikon 220 évvel ezelőtt, 1797. július 1-én kezdte meg működését. A jubileum alkalmából dr. Polgár J. Péter dékán megkoszorúzta az alapító gróf Festetics György síremlékét a Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom altemplomában.

Az egyetem vezetőinek és professzorainak társaságában a dékán kifejtette: e koszorúval mondunk köszönetet azért a tevékenységért, aminek mi most folytatói vagyunk. A tiszteletadásra egybegyűltek nem csupán a helyiség belmagassága miatt ereszkedtek féltérdre, hanem a nagyrabecsülés jegyében is. Kiderült: dr. Lukács Gábor docens felvetésére döntött úgy az intézmény, hogy az alapítás évfordulóján rendszeresen felkeresik majd a sírhelyet, ami a gróf születésének kétszáz éves jubileuma alkalmából: 2019-ben, a várossal egyeztetve, várhatóan átkerül majd a Festetics-mauzóleumba.

 

 

 

vissza az elejére


keszthelyen

A nyári közbiztonságért

Bő évtizedes hagyomány szerint szünidős diákok önkéntes szolgálatával megkezdte működését Keszthelyen a bűnmegelőzési iroda.

A városi strandhoz közeli, nagy forgalmú Energia térhez tartozó épületben kaptak ügyeleti helyiséget szolgálatot vállaló fiatalok. A rendőri munkát szakmai felügyelet mellett ismeretterjesztéssel, útbaigazítással segítő ifjakat a város képviseletében köszöntötte Ruzsics Ferenc polgármester, dr. Horváth István keszthelyi rendőrkapitány, s a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság több munkatársa. A városvezető elmondta: örvendetes a fiatalok feladathoz való hozzáállása, amivel 7 héten keresztül szakmai irányítás mellett nagy szorgalommal, jó szándékkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a város közbiztonsága kedvező megítélést kaphasson. Rendőri részről elhangzott, hogy a bűnmegelőzés a társadalom széles rétegének közreműködésével hatásos, ebben töltenek be nagyon fontos szerepet a bűnmegelőzési iroda szolgálattevői.
A fiatalok a strandokon, parkolókban más forgalmas helyeken védelmi ismeretterjesztő szórólapokat osztanak, igény esetén útbaigazítást adnak. A rendelkezésükre álló kerékpárok használatával nagyobb körzeten is rajta tudják tartani a szemüket.
Az iroda megnyitásával együtt a fürdőzés, a strandolás biztonságára is felhívták a figyelmet a zalai rendőrök. A bűnmegelőzési iroda önkénteseivel tettek sétát a strandon, beszélgettek a vendégekkel a fürdőzés, a napozás szabályairól, a biztonságáról. Gyermekek számára használatos karon viselhető, felfújható légzsákokat, napvédő krémet, figyelemfelhívó szórólapokat terjesztettek a szakemberek és segítőik.
A kiosztott ismeretterjesztő anyagok sok hasznos tudnivalót tartalmaznak. Az úszó játékok: vízibicikli, gumicsónak nem sporteszköz, fontos, hogy ezeket csak a fürdőövezetben használjuk. Jó tanács, hogy ne fürödjünk közvetlenül étkezés után teli gyomorral, felhevült testtel ne menjünk a vízbe, vigyázzunk egymásra! Strandeszközön ne aludjunk el, ha eszközünket a szél elsodorja, ne ússzunk utána a mély vízben. Vigyázzunk a gyermekekre, a parton se hagyjuk őket felügyelet nélkül. Figyeljünk a viharjelzésre! Percenként negyvenötször felvillanó sárga fényjelzés esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni! Másodfokú jelzés közvetlenül fenyegető veszélyre figyelmeztet percenként kilencvenszer felvillanó
fénnyel, ilyen esetben tilos a vízben, vízen tartózkodás!

 

 

 

vissza az elejére


A nyugdíjba vonulók: Menyhárt László, Dézsenyi Lászlóné, Puskás István, Nyisztorné Ferenczi Erzsébet, Csíkos László, Nincs a képen Lukács Zoltán.

Nyugdíjban

 

 

A Keszthelyi Vendéglátóipari Szakképző Iskola idei tanévzáró értekezletén 6 nyugdíjba vonuló munkatárs köszönt el az intézménytől, a maradók által szervezett ünnepélyes keretek között.

A szeptemberi csengő már nem szólítja az iskolába Lukács Zoltán és Menyhárt László igazgatóhelyetteseket, Csíkos László, Nyisztorné Ferenczi Erzsébet és Puskás István pedagógust, Dézsenyi Lászlóné technikai dolgozót.
– A hivatásgyakorlás vastag kötetének egy része csukódik be, de a példaérték itt marad, ami beleivódott a VSZK több mint 50 éves életébe, a diákokba, a kollégákba – mondta búcsúzó szavakkal Fisli István igazgató, köszönve a követendő értékekként hagyott örökséget.
Az iskola életében tallózó filmösszeállítás bemutatásával a most búcsúzókkal kapcsolatos emlékezetes eseményeket idéztek meg, humorba fojtva az elérzékenyülés pillanatait. A pedagógusoknak szolgálati emlékérmet adott át Szabó Károly, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum igazgatója. A kollektíva ajándéktárgyakkal és alkalmi énekes műsorral is kedveskedett valamennyi nyugdíjba vonulónak.

 

 

 

 

vissza az elejére


Akik továbbviszik, átadják

Népművészeti örökségünk továbbvivői

A nyár a pihenés ideje mellett a hobbiként kedvelt szabadidős elfoglaltságoknak való hódolásról is szól. Erre adnak alkalmat az alkotótáborok, a munkákból rendezett kiállítások pedig a vendégkör kulturális kínálatát színesítik.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával indult a napokban fafaragó kurzus a Keszthelyi Népművészeti Alkotóházban. A cél az érdeklődői körben a néprajzi tudnivalók elmélyítése, a technikai ismeretek bővítése. Az egy héten át tartó, napi 8 órában zajló képzésre 15 éves kortól lehetett jelentkezni, felső korhatár nélkül. Az alkalommal az ifjú korosztálybeliek éltek, akik Nagy Béla fafaragó, népi iparművész vezetésével láthattak munkához, a vájt használati tárgyak faragásával ismerkedve. Hozzáfogtak továbbá terv alapján az alkotóház számára kiállítóvitrin készítéséhez, Bereczky Csaba, a népművészet mestere vezetésével.
A Zala Megye Népművészetéért Alapítvány a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozata pályázati támogatásával július második felében rendez újabb tábort Keszthelyen több népművészeti ágban, Örökségünk a Nyugat-Dunántúlon címmel. Téma lesz az őrségi ácsolt láda, melynek kicsinyített mását készíthetik el majd a részvevők, díszítéssel együtt. Megismerkedhetnek továbbá a zalakomári gyöngyös neccel, a hetési öltözékkel, a fehér hímzéssel, elsajátítva ezek varrását, mintáinak megalkotását.
A műhelymunkákba betekinthetnek az alkotóházba látogatók, akiket kiállítások is várnak. A Múzeumok éjszakája program keretében újonnan nyílt családi kettős tárlaton apa és lánya: a gyenesdiási Bujtor Tibor népi iparművész fafaragásaiból és Bicsérdiné Bujtor Katalin tojáskarcoló népművészeti munkáiból rendezett kiállítás várja az érdeklődőket. A keszthelyi fafaragó közösségben több mint 30 éve munkálkodó Bujtor Tibor az egyik legsokoldalúbb alkotó, készít kisplasztikákat, használati tárgyakat, foglalkozik népi szobrászattal. Munkái egyediek, jellegzetesek, rajtuk látszik a kifinomult formaérzék, a jó ízlés. Kiváló érzékletességgel választ a témához alapanyagot, ezzel találja meg a módját, hogy a fa szépsége érvényesülni tudjon. Készít továbbá kéregmunkákat, dolgozik csonttal is. Szakrális munkái között vannak feszületek, betlehemi figurák, betlehemi jelenetek. Bujtor Tibor a fafaragó közösség kiemelkedően aktív tagja, munkái rendszeresen láthatók kiállításokon, eredetkutató tevékenységet is folytat.
Bicsérdiné Bujtor Katalinra nagy hatással volt a családi környezet, édesapja műhelyének ajtaja szélesre nyitotta előtte a népművészet iránti érdeklődést. Gyermekként a néptánccal került közvetlen közelségbe a népi kultúra sokszínűségével. A díszítőművészet felé fordulva a tojáskarcolásban találta meg a hozzá legközelebb álló műfajt, mívessége ebben teljesedett ki.
A kiállítás július 23-ig látogatható, hétfőn szerdán és csütörtökön 13.30-tól 16.30-ig, kedden és pénteken pedig 9–12 óra között.

 

 

 

vissza az elejére