A főidény szerethető volt Határtalan szeretet A libáson Egyházi élet Keszthelyi díjlovaglás

Szakaszolt szezonértékelő

A főidény szerethető volt

A Balaton népszerűsége fél évtizede folyamatosan növekszik, s ez a keszthelyi vendégéjszakákon is meglátszik, a tavalyi rekord 230 ezer vendégéjszakát valószínű idén meg is haladjuk majd. Jóllehet a hivatalos főszezon bizonyos hányada még hátravan, általában augusztus elején szokás megvonni egy előzetes mérleget a szezon várható alakulásáról. Az eltelt időszak adatai és a hátralevő időszak foglaltsági mutatói alapján, a statisztikai fősorok és a megtapasztalás, a megérzés alapján kijelenthetjük: eredményes szezont zárhatunk őszszel – mondta szezonértékeléssel kapcsolatos érdeklődésünkre Tar László, a keszthelyi székhelyű Nyugat-Balatoni Turisztikai Iroda Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.

– A Balaton népszerűsége nőtt, a víz a nagy hőségben is tiszta maradt. A hazai média egyértelműen Balaton-párti, és a régiós fejlesztéseknek köszönhetően a „magyar tenger” egyre versenyképesebbé válik. Az időjárás egyértelműen kedvezett a vízparti üdülésnek, de minden eddiginél több volt a program a nyaralók számára. A gasztronómiai „forradalomnak” köszönhetően nagyon sokat fejlődött a vendéglátás, bár ettől függetlenül a lángos maradt a legnépszerűbb étek a turisták körében.
– Mi volt jellemző a főidény időszakára?
– Keszthely az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően lassan visszanyeri helyét a Balaton turizmusában. Keszthely, a Festetics-örökség által az üdülőváros jellege mellett látogatócélponttá is vált, a vonzereje növekedett. Az elegánsabb környezet pedig láthatóan több igényesebb turistát is a városba vonzott, amiből a környék kisebb-nagyobb települései is profitáltak. Keszthely a szallas.hu weboldalon hat helyet lépett előre a keresési listán, de booking.com oldalon is javult a pozíciója. A vendégértékelések mindkét oldalon szinte csak pozitív véleményt fogalmaznak meg a várossal kapcsolatban, de megjegyzendő, ezt mi magunk, nem értékeljük eléggé. A főidény a foglalások alapján egy héttel várhatóan idén meghosszabbodik majd.
– Hogyan alakult a vendégek összetétele?
– Tavasszal és ősszel a magyar vendégek nem jönnek „nyaralni” a Balatonhoz, viszont rendezvényeket szívesen látogatnak. Egyértelműen nőtt a lengyelek, csehek, szlovákok száma. A vendégek mintegy fele belföldi, a lengyelek és németek aránya egyaránt körülbelül 15% körül mozog, a fennmaradó 20%-on osztozik a cseh, orosz, osztrák és szlovák turista. A nyugat-európai turisták: a hollandok, belgák, franciák, spanyolok elmaradtak. Az uniós turisták valószínűleg közelebbi úti célokat kerestek föl.
– A nyár rengeteg kerékpáros turistát vonzott...
– Így igaz. Mind a város, mind az irodánk évek óta rengeteget tesz azért, hogy a Nyugat-Balaton és Keszthely egy igazi kerékpáros paradicsommá nője ki magát. Érdekes, hogy április közepétől június közepéig minden második Tourinformba betérő turista bringával jött! Ebben az időszakban a németek, osztrákok, csehek és újabban lengyelek a kerékpározás szereplői. Szeptember ismét a kerékpáros főszezon a külföldiek körében, s további fejlődés várható amiatt, hogy idén kitáblázásra kerül a Fertőd–Keszthely útvonal, mely által közvetlen összeköttetés lesz Bécs és a Balaton között; tervezés alatt áll a Bodeni-tó–Graz–Keszthely útvonal, illetve a Mura menti kerékpárút és a Balaton összeköttetése is.
– Milyen turizmusserkentő megoldások szükségesek?
– Keszthely, Hévíz és a mikrorégió idővel a Balaton legfrekventáltabb térségévé válhat, mert épített és természeti látnivalókban is módfelett gazdag. Főszezonban ugyan dugulásig megtelik a város, de a szálláshelyek mennyiségi és minőségi öszszetétele még sok kívánnivalót hagy maga után. A Helikon Szálló rekonstrukciója kiemelt jelentőséggel bír a szálláshelyfejlesztésekben. A Keszthelyi-öböl iszaposodását a város és a környező települések önerőből képtelenek megoldani. A strandok modernizálása sem fejeződhet be, hűvösebb időben is funkciót kell biztosítani nekik. Hévíztől Balatongyörökig egységbe kell foglalni, hálózatba szervezetten a Festetics-örökség környékbeli látnivalóit. Szorgalmazni kell a kerékpáros fejlesztéseket, mert az apróbb jelenlegi hiányosságok egész túraútvonalakat tesznek alkalmatlanná a profi használatra.
Zámbóné Hajdu Andrea turisztikai referenstől arról érdeklődtünk, mi tetszett különösen a turistáknak, illetve mire panaszkodtak leginkább.
Lehet, hogy a különösen kedvező időjárás miatt, de a nyáron elenyésző számú panaszbejelentéssel találkoztunk. Mi, itt élők hamar meglátjuk a város hibáit, de a Keszthelyre visszatérő, zömében külföldi vendégek minden pozitív változást észrevesznek, és megosztják örömeiket, értékelik az előbbre jutást. Már nem csak a külhoni, de a magyar vendégek is bepanaszolják, hogy nemigen találni légkondicionált szálláshelyeket. Nem sérelmezték a strandok állapotát, és nem hiányolták a rendezvényeket sem. Bár az is igaz, hogy akadt olyan hét, amikor három nívós komolyzenei programot is ki tudtunk ajánlani a rengeteg fesztiváli műsor és szórakoztató koncertprogram mellett. Sokan keresték azokat a fesztiválokat, amelyeknek már volt előzménye a korábbi években. A Kis-Balatonra egyre többen indulnának bicajjal, de a védett kerékpárút hiányában ez kicsit körülményes. Rengetegen béreltek kerékpárt még 10–12 napra is, sőt a kánikulában is kelendő volt a városnéző bicikli. Közlekedéssel, parkolással kapcsolatos gondokról csak ritkán szóltak, de a Balaton-parton többen is nehezen találtak rá a parkolóautomatákra. Többen sérelmezték, hogy a parton nincs pénzváltó automata, de a valutaváltás miatt is sokaknak a városközpontba kellett menniük. A júniusban nagyobb számban érkező dánok, svédek, finnek és francia nyelven beszélők viszont minden népzenei, gasztronómiai program, valamint látnivaló iránt élénk érdeklődést mutattak.

 

 

 

vissza az elejére


Simon andrás grafikusművész hitvallása

Határtalan szeretet

 Egyszerű ritmika, többrétegű szimbolika, más művész alkotásával össze nem téveszthető, lélektől lélekig érő táncoló vonalak szövik át Simon András grafikusművész minden munkáját, amelynek fő jellemzője, hogy a határtalan szeretet veti őket papírra.

Az alkotóművész új műfajt megteremtve, nem csupán földi tárgyakat, de életeket, sorsokat, lelkületeket, tragédiákat és „égi örömöket” is képes egyetlen vonallal kifejezni. A kereszténység tiszta lelkiségéből és a mélyen átélt személyes hitből forrásozó egyedi stílusa mára erős, meghamisíthatatlan védjegygyé érett. Simon Andrással júliusi hévízi nyaralása alatt találkoztunk:
– Hévíz gyógyvize nem a művészetemre, hanem a közérzetemre van áldott hatással. A feleségemmel szeretjük a tájat, a Balaton közelségét, a fürdőváros különleges atmoszféráját, vendégszeretetét, kulináris varázsát. Isteni adományként, kegyelmi ajándékként tekintek arra, hogy képes vagyok egy vonallal érzelmeket és gondolatokat ábrázolni. A tehetségemet életem egy lelki és egzisztenciális válsággal teli szakaszában a Mindenhatótól kértem és Tőle is fogadtam el. Megfogadtam, nem a saját dicsőségemet fogom keresni, hanem az Övét. Harminchárom éve vannak kiállításaim belföldön és külföldön. Afrika kivételével minden kontinensen volt már tárlatom. Kegyelemnek alávetett emberként szükségem van ihletre és támogató kegyelemre. Magabiztosan állítom, hogy élni jó. Úgy érzem, hogy minden szellemi-lelki és fizikai nehézség ellenére az élet egy óriási ajándék, amit azért kaptam, hogy megtanuljak szeretetet adni és kapni. A hivatás, a szerelem, a család, a sikerek csak ezután következnek.
– Milyen a kapcsolata a közönségével?
– A tőlem vásárlók nem egyszerű grafikai nyomatokat, hanem elsősorban üzenetet vesznek. Talán azért, mert a képeimnek van egyfajta kisugárzása. Szeretem a közönségemet. Nem a kritikusoknak, hanem nekik dolgozom. Csoda a számomra, hogy a szeretetüzenet energiája, a képbe „belegyúrt” mondanivaló átmegy, áthatol egy-egy nyomaton, grafikán keresztül. Nincsenek szakmai díjaim, mégis boldog vagyok, hisz állandó közönség-díjban élek, mert viszontszeret a közönségem. Vallom: ha a tudásunk csupán könyvekből származik és nem a szívünk mélyéből, akkor műveltnek talán mondhatjuk magunkat, de bölcsnek még nem. Arra, hogy hallgassak a szívemre és eljussak a bölcsességre. Számomra nagy kegyelem, hogy Isten függővé tett saját magától. Ő számomra nem egy teológiai tétel, hanem egy örökkön élő lelki-szellemi valóság, akihez ragaszkodom. Rá vagyok szorulva, hogy őt érezzem, megtapasztaljam, alázattal és kiüresített szívvel ráhangolódjak. A talentumként kapott rejtett kincset a lelkemben hordozom, de hamar tovább is adom, hogy kifejezhessek valamit abból, amit megélnem adatott.

 

 

 

vissza az elejére


Zámori vendéglátók

A libáson

 

A keszthelyi Libás strandon immár hagyományos nyári program a környező városrész civil szervezete, a Zámor Térségért Egyesület rendezésében zajló Zámori juliális.

 

 

A tradicionális esemény az egész városnak, vendégkörének szól. Hiszen mindenki előtt nyitott az elmaradhatatlan reggeli horgászverseny, s a különféle közösségek, baráti társaságok, civil társszervezetek, intézmények alkalmi futballcsapatai közt zajló mérkőzések a Zámor Kupáért. A strandra való belépés pedig ezen a napon mindenkinek ingyenes.
A sportesemények idején már főtt a kondérokban a csülökpörkölt, az eredményhirdetések után pedig zenés-táncos műsor pezsdítette a hangulatot. A kispályás tornát ezúttal a La Vida baráti társaság nyerte, a második helyet a házigazda csapat szerezte meg, a harmadikak a tűzoltók lettek. Műsort adott a Boombatucada dobegyüttes, majd táncosok, dalosok léptek fel: a színpadon váltotta egymást a Nagyváthy Néptáncegyüttes, a Bethlen Gábor Nyugdíjasklub Népek Tánca csoportja, a cserszegtomaji Tátika Népdalkör.

 

 

 

 

vissza az elejére


                                       Változások

                      Egyházi élet

Szabolcs atyát nehezen engedték el a hívek.

A Magyar Karmelita Rendtartomány még májusban jelentette, be, hogy a Kis Szent Teréz plébániát tíz évre át kívánják adni az egyházmegyének.

A hívek ekkor azonnal aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy rábírják a döntéshozókat a határozatuk felülvizsgálatára. A kezdeményezésük nem hozott sikert. A lassan egy évtizede itt szolgáló Pawel Denisiewicz atya hiába szerette meg Keszthelyt, hiába szeretett volna a városban szolgálni, a szerzetesi fogadalma miatt ő is feltétlen engedelmességgel tartozik feletteseinek. A karmelita szerzetes szeptember elsejétől visszatér majd a lengyel tartományhoz – jelentette be július végén tartott vasárnapi szentmiséje végén.
Lengyelországi jövőjéről már az ottani tartományfőnök hoz döntést. Márfi Gyula veszprémi érsek közleménye szerint Vörös Imre karmelita tartományfőnök kérésére szeptember elsejei hatállyal felmentik plébánosi tisztsége alól Pawel atyát. A Kis Szent Teréz Plébánia élére Fodor János devecseri plébánost nevezik ki. Kisegítő lelkészeként a jelenlegi búcsúszentlászlói plébános, Ilyés Dénes lesz segítségére augusztus közepétől. A változások a Fő téri templom személyi állományát és híveit is érintik. Tódor Szabolcsot, a Magyarok Nagyasszonya plébánia káplánját, a Búcsúszentlászló és filiái mellett a pölöskei plébánia plébánosává nevezik ki. Helyére az újmisés Varga-Csikász Bence került augusztus közepétől.
Az elmúlt időszakban egyébként húsz újmisés pappal gazdagodott a Magyar Katolikus Egyház. Felszentelése után a közelmúltban tartotta újmiséjét a hévízi Szentlélek templomban a keszthelyi születésű, s családjával a fürdővárosban élt ifjú pap: Tóth Gábor, aki a Veszprémi Hittudományi Főiskolán végzett.

 

 

 

vissza az elejére


Magyar Imre-emlékverseny

Keszthelyi díjlovaglás

Magyar Imre, a keszthelyi Georgikon egykori növendéke, néhai tanára, örökös díjlovagló bajnok tiszteletére, hat kategóriában, negyvennél több nevezővel, immár hetedik alkalommal szervezték meg a díjlovagló emlékversenyt a Georgikon Szendrey-telepén felújított lovaglópályáján.

A díjlovaglás, a lovassport egyik szakágaként sok nézőt vonzott a Georgikon lovardájába, ahol neves versenybírók előtt, háromfős zsűri felügyelete mellett, a díjlovagló négyszögben mutatták be tudásuk legjavát a bel- és külföldről érkezett versenyzők. A zsűritagok között köszöntötték Wagenhofferné Magyar Ágnest, Magyar Imre lányát, aki nyolcszoros díjlovagló bajnokként édesapja nyomdokait követi.
A lovak irányítását úgy kellett vezényelni, hogy mindebből a közönség és a bírók ne igen lássanak semmit. A Dunántúl egyik díjlovagló fellegvára lehet a teljes rekonstrukción átesett keszthelyi lovarda, mert nem csupán a pálya talaját újították meg, de kerítést állítottak és versenybírói állást is emeltek.
A mezőny minden évben erősödik. A kezdők és haladók mellett neves díjlovagló bajnokok is eljöttek az emlékversenyre, amelynek része volt a tiszteletadó koszorúzás. A keszthelyi lovasokat szép eredményekkel nevelő Magyar Imre előtt főhajtással emlékeztek a lovarda oldalán elhelyezett emléktáblánál.

 

 

 

vissza az elejére