Erős emberek versenye

Múzeumi tanévnyitó Bővül a kerékpáros közlekedés Vigyázzunk az egészségünkre! Logiscool, az élményalapú programozásoktatás

Kigyúrtak gyenesdiáson

Erős emberek versenye

A Nem mindennapi nemzetközi erőpróba részesei lehettek az érdeklődők Gyenesdiáson, a főút mellett augusztus második szombatján Tarr István főszervező jóvoltából. A tizenhárom, köztük szlovák erős emberek versenyébe a szervező idén sérülés és a felkészülés rövidsége miatt nem szállt be, noha az elmúlt években több alkalommal is elhódította a győztesnek járó kupát.

Több száz kilós traktorgumik, betontömbök, malomkövek mozgatása puszta kézzel, vagy egy másfél tonnás autó elhúzása nem számít hétköznapi emberi tevékenységnek, de az erejüket összemérő srácoknak láthatóan az efféle feladatok meg se kottyantak! Az erős és izmos férfiak ezen az immár hatodik alkalommal rendezett versenyen bebizonyították, hogy könnyűszerrel képesek 350 kilogrammos gumit forgatni, 2x120 kilós koffert cipelni, 2x10 kilós súlyt kitartani, söröshordót a fej fölé nyomni, vagy egy malomkövet, betontömböt is felemelni. A látványos és hatalmas erőt igénylő versenyszámokban tesztelték az erőt, a kitartást, az ügyességet. Az egyes húzó-, emelő-, pakoló-, cipelő-, tartó-, dobó-, nyomószámokban az első helyezett mindig az indulók számával megegyező pontszámot kapott, ezután lefelé mindig eggyel kevesebb pont járt. Az efféle erőpróbákat kiíró szövetség versenyszabályait, ajánlásait betartó, vállalkozó kedvű sportembereket a közönség hangos szurkolással biztatta.

 

 

 

vissza az elejére


Múzeumi tanévnyitó

Augusztus 24-én 14.30-kor tartja a múzeumpedagógiai tanévnyitó szakmai programját a keszthelyi Balatoni Múzeum.

 A városi közgyűjteménytárnak több éves kapcsolata van a helyi és térségi oktatási-nevelési intézményekkel, a programokat tapasztalatcserés alapokon közösen alakítják, szervezik.
A találkozón ezúttal „Kisdiákok múzeumi élményei” címmel tart visszapillantó előadást Czimondorné Kozma Bernadett, a zalaszántói Gersei Pethő Általános Iskola igazgatóhelyettese, majd tájékoztatja a jelenlévők Sali Éva, a gyenesdiási Természet Háza ökoturisztikai vezetője a látogatóközpont környezeti nevelési programjairól. Bankó Zsolt, a Helikon Kastélymúzeum pedagógiai menedzsere az intézményben évente zajló média- és kortársművészeti kurzusok tartalmát ismerteti. Házigazdaként pedig Németh Péter múzeumpedagógus a 2017/18-as tanév intézményi pedagógiai programjaiból és annak természettudományos eszköztárból ad ízelítőt.

 

 

 

vissza az elejére


Keszthelyen, hévízen és hahóton is

Bővül a kerékpáros közlekedés

A Zala Megyei Önkormányzat beruházásában, uniós források felhasználásával, a fenntartható közlekedésfejlesztés céljával, jövő tavasztól bővítik a keszthelyi kerékpárút-hálózatot a város északi részén.

A Csapás út mellett egészen Gyenesdiásig lehet majd bringázni. A kerékpáros közlekedést fejlesztő projekt Hévízen és Hahóton is elindul majd. A Zala kétkeréken elnevezésű fejlesztési projektre 325 millió forintot fordítanak. Hahót és Fakospuszta között egy kilométer hosszban létesül új út a bringásoknak. A Zala Megyei Területfejlesztési Ügynökség által felügyelt beruházásból Hévízen, a Gyöngyös-patak felett híd vezeti majd át a forgalmat a Dobogómajor és a Nagyparkoló közötti 400 méter hosszú szakaszon. A települési önkormányzatok konzorciumi partnerként segítik a beruházás mielőbbi megvalósítását.
Keszthelyen könnyebb és biztonságosabb lesz az északi városrészen lévő munkahelyek, bevásárlóközpontok és idegenforgalmi látnivalók megközelítése. A Festetics-kastélyhoz a rendelőintézet mellett, a Bástya utcán már vezet egy sokat használt bringaút, amelyről a Sopron utcai rácsatlakozással épül ki az új. A mintegy három kilométeres nyomvonal részben meglévő burkolaton halad majd, de szükség van 1,7 km-es új etap kialakítására is. Az öt külön szakaszra bontott beruházás tervei már készen vannak. A Sopron utcától az erdészet mellett halad a nyomvonal a Csapás úthoz, majd a közút déli oldalán vezet a Martinovics utcáig. Itt keresztülhalad a nagy bevásárlóközpont parkolóján, ahol átszeli a 71-es főközlekedési utat a körforgalomtól északi irányban. Innen a Festetics Imre Állatparkot elhagyva ér ki Gyenesdiás határánál.

 

 

 

vissza az elejére


A nyár áldásai szervezetünkre

Vigyázzunk az egészségünkre!

A nyárnak különlegesen áldásos hatása van az ember szervezetére – állítja Feketéné Bokor Katalin természetgyógyász, fitoterapeuta, aki szerint feltétlenül érdemes a meleg évszak kínálta
összes lehetőséget bátran kihasználni.

A nyár a szabadságolások és a vakáció időszaka, ilyenkor a családok több időt lehetnek együtt. Nem az a fontos, hogy milyen messzire utazunk, hanem, hogy tudunk-e békében, szeretetben együtt lenni, örülni, önfeledten játszani. A családi közös ebédek és vacsorák jelentősége óriási. A gyermekekkel való beszélgetés, az ő meghallgatásuk azért is fontos, mert lelki szempontból ilyenkor tudnak a leginkább erősödni. Az is igaz, hogy pihenni otthon, a saját kis kuckónkban lehet leginkább, ezért kell időt hagyni arra, hogy mindenféle szabadság zárásaként otthonunkban is kipihenjük magunkat. A városi ember szabad, tiszta levegőre vágyik. Tó- vagy tengerpartra, hegyekbe utazunk. A tüdőbetegeknek legjobb választás az erdei levegő. A dohányfüstös irodákban dolgozóknak is áldás a tiszta erdő friss levegője. A tüdőnk jó levegő nélkül olyan, mint az éhes ember, akitől elvették az ebédjét. A tiszta, friss levegő hatására a vér egészségesen áramlik a szervezetünkben. Felüdíti a testet, erőre és egészségre teszi hajlamossá. A gyomor, a máj, a tüdő is szenved a friss levegő hiánya miatt. Nyaranta vétek bezárt ablakok mögött aludni. A szervezetet átjáró, helyes, mély légzéstechnika elsajátítása is ildomos. Kora reggel a friss levegőn végzett torna és a mozgás se maradjon el, hogy segítsük a vér jó keringését.
– Friss, tiszta vízre is szükségünk van.
– Szervezetünk 67 százaléka víz. Mindennap veszít a szervezet a folyadékháztartásából, ezért a visszapótlás elengedhetetlen. Az agy 70, a csontok 50, az izmok 75, a vér 90 százaléka vízből áll. A vízhiány komoly fáradságot okoz. Ha nem iszunk eleget, a vérünk besűrűsödik. A vérünk abból képződik, amit elfogyasztunk. Nem vérhígító gyógyszerekre, hanem kellő mennyiségű folyadékra van leginkább szükségünk. Egy átlagember folyadékigénye napi 2,5 liter. A betegség egy belső szenny, minél kevesebbet iszunk, ez a szenny annál jobban lerakódik. A vesehomok, vesekő, az epekő is hamarabb kialakul, ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot.
– Nyáron terem a legtöbb friss zöldség és gyümölcs...
– Ilyenkor tanácsos egyhetes léböjtkúrát kezdenünk. Ez jó edzés és tisztítás az egész szervezetnek. Ha két és fél óránként a turmixolt gyümölcsöket bejuttatjuk a szervezetbe, a vitaminok, ásványi anyagok csodás hatását hamar érezni fogjuk. Italként ne az édesített, cukrozott folyadékokat fogyasszuk, hanem a tiszta vizet, vagy az általunk készített zöldség- és gyümölcsleveket. Reggelire: zab- és rozspehely, köles, diós kalács, vagy kifli fogyasztása javallt a friss gyümölcsök mellé. Délben pedig nyers zöldségek is kerüljenek az ebédlőasztalra. Az irrigálás is szóba jöhet megfelelő tea fogyasztása mellett.

 

 

 

vissza az elejére


Logiscool, az élményalapú programozásoktatás

A gyerekeknek természetes, hogy számítógépet, tabletet, okostelefont használnak. Ma már arra is van lehetőség, hogy játékosan, olyan módon tanulják meg ezeket az eszközöket használni, ami egész életükre pozitív hatással lesz. A szükséges tudást és az első sikerélményeket a Keszthelyen is elérhető Logiscool-ban szerezhetik meg a gyerekek.

A digitális írástudás elsajátítása egyre fiatalabb korban kezdődik, a programozást már alsó tagozatos korban el lehet kezdeni. Széles körű egyetértés van abban is, hogy a programozás a jövő nyelve. Az igény már most is kézzelfogható mind a gyerekek, mind pedig a szülők részéről, ezt a Logiscool délutáni iskolái, nyári táborai iránti hatalmas érdeklődés is bizonyítja.
A gyorsan bővülő, ma már országos hálózattal rendelkező Logiscool sikerét az élményalapú oktatási módszer adja. A diákok folyamatosan alkotva, játékosan tanulva sajátítják el a programozás alapelveit, rejtelmeit. A saját számítógépes játékok, programok készítése során fejlesztik kreativitásukat és közben észrevétlenül komoly matematikai, programozói tudásra tesznek szert. Mindezekkel a tanuláshoz való viszony, az iskolai eredmények is javulhatnak.
A programozási alapokat kifejezetten gyerekek számára kifejlesztett programnyelvvel oktatják, az algoritmikus gondolkodást úgynevezett „géptelen” játékokkal is fejlesztik. Bevezetésként nyáron ezt tábor keretében, játékos formában ki is próbálhatták az ez iránt érdeklődő gyermekek.
Az innovatív, speciális tananyagra épülő kurzusokat a gyerekekhez életkorban legközelebb álló egyetemisták és gimnazisták tartják, akik hamar megtalálják a közös hangot a 7–14 éves diákokkal.
Természetesen nem lesz mindenkiből programozó, de az elsajátított tudás, a logikus gondolkodás, a problémamegoldó képesség az élet bármely területén használható korosztálytól függetlenül.
Az elmúlt években országosan már több mint tízezer diák tanult programozást Logiscool-iskolákban. A technológia ugrásszerű fejlődése és a munkaerőpiac növekvő igénye alapján nem nehéz arra következtetni, hogy az igény gyorsan fog növekedni. Ahogy nyelvtudás nélkül ma már nehéz boldogulni, rövidesen a programnyelvek elsajátítása is a mindennapok részévé válik.
A kurzusok szeptember 18-án indulnak már Keszthelyen is. Előtte szervezünk nyílt napokat a képzési helyszínen. Jelentkezni a képzésre és a nyílt napokra is a www.logiscool.com honlapon lehet (Logiscool Zalaegerszeg aloldalon). Itt találhatók meg a kurzusokra vonatkozó legfontosabb információk is. Telefon: +36-20/465-1234. Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

 

 

 

vissza az elejére