Hószolgálat Keszthelyen Ünnepi megemlékezés a Fő téri templomban

Őszi plakáttakarítás

Cserszegtomaji disznótoros

Rugalmasan és hatékonyan

Hószolgálat Keszthelyen

A téli hószolgálati és síkosságmentesítési operatív tervet, mint kötelezendően ellátandó feladatát, október végén tartott ülésén hagyta jóvá Keszthely önkormányzatának képviselő-testülete.

Idén is rugalmas munkaszervezésű, hatékony és költségtakarékos, környezetkímélő rendszert tervez továbbalkalmazni a feladattal megbízott GESZ, ami a kalcium-klorid 35%-os vizes oldatának használatát jelenti. A feladatellátás egyes helyeken, például a Fő téren és egyes szabadvezetésű járdákon hagyományos síkosságmentesítő anyaggal, só és bazaltzúzalékkal, vagy mészkőzúzalék-keverékkel történik. A kloridhatás minimálisra csökkentésével kiemelt figyelmet fordítanak a járdák mentén lévő növényzet, fasorok, cserjék, bokrok védelmére. A gépi eszközök felkészítése, adapterekkel és kiegészítőkkel való felkészítése november közepéig megtörténik. A hajnali őrjáratok is azt segítik, hogy az elhárító beavatkozásra másfél-két óra múlva sor kerülhessen. Az észleléstől számítva a szórási munka megkezdésének időpontja – a közútkezelési szolgáltatási osztályba sorolástól függően – fél órától az öt óráig változhat. Nem terheli kártérítési kötelezettség a GESZ-t és a HUSZ-t, amikor a hóeke az úttestről letakarított havat kapu- vagy garázsbejárat elé fordítja. Kizárt a kártérítési kötelezettség akkor is, ha az érdesítőanyag kiszórása köz- vagy magánterületre kerül, majd ott káros hatást fejt ki a növényzetre. Rendkívüli hóhelyzet esetén bevonják majd a HUSZ Kft.-t is a munkák mielőbbi elvégzéséhez. A képviselők elfogadták a GESZ által készített, az idei évre vonatkozó téli útüzemeltetési tervet és az annak végrehajtását biztosító bruttó 11,2 millió forint összegű költségkalkulációt.

 

 

 

 

vissza az elejére


A tisztaság és szolidaritás forradalma volt

Ünnepi megemlékezés a Fő téri templomban

Az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 61. évfordulója alkalmából megrendezett keszthelyi ünnepség helyszíne – a csapadékos időjárás miatt – a Fő téri templom lett, ahol elsőként Tál Zoltán, a Magyarok Nagyasszonya plébániatemplom vezetője mutatott be ökumenikus szentmisét Honthegyi Zsolt evangélikus lelkész és Zichy Emőke református lelkész közreműködésével.

Az '56 hősei és áldozatai tiszteletére bemutatott emlékmisén Tál Zoltán kiemelte: a közös imádság jelzi, hogy az eltiport évtizedek után, a rendszerváltozás óta szólás- és vallásszabadság van, és szabad szívvel egy szabad országban lehet emlékezni. Az egyetértés és az igazságosság jegyében megfogalmazott plébánosi gondolatokból kitűnt: kötelesség emlékezni mindazokról, akik életüket adták a magyar szabadságért. 1956 előtt a szabadságvágyó ember csak termelési tárgy volt, és nemigen részesülhetett az igazságosság isteni útján járó, kiegyensúlyozott emberi élet kegyelmében. A művészetben, irodalomban és zenében néha, rejtetten kifejezésre jutott a vágy a megtérésre, az értelmesebb létformára. „– Az értelem és érzelem igazságtalansággal, jogfosztottsággal, a szabadság hiányával találkozott, ezért a ma emberének azzal a felelősséggel kell részt venni a társadalomban, a közéletben, hogy Isten dicsőségére tudja építeni hazánkat, a közjót, az igazságosságot” – zárta gondolatait.
A Helikon Versmondókör műsorával egybekötött rendezvényen Manninger Jenő országgyűlési képviselő köszöntőjében emlékeztetett rá: '56 mártírt halt hőseinek több mint fele 30 életév alatti volt. Zala megye és Keszthely is nagy emberi példákat és helytállást mutatott, és örvendetes, hogy a megye egyre több aprófalvában is rendeznek méltó megemlékezést. A felemelő és tiszta forradalom emlékét egy visszaemlékezéssel idézte föl, majd utalt rá: az '56-os események világtörténelmi jelentőséggel bírnak.
Ruzsics Ferenc polgármester külön köszöntötte azokat, akik részesei voltak az eseményeknek. „S lőn sötétség, elnyomás, terror, rettegés, sírás, kínzás és szenvedés, börtön, s lőn halál” – idézte a kort, amikor a szovjet hadsereg „felszabadította"” s egyben el is foglalta hazánkat. Családi történetet felvillantva beszélt arról, hogy a forradalom előtt nőtt a félelem, az elkeseredés, a mindennapi erőszak, a szovjet mintára történő tsz-esítés, de megjelent a változtatni akarás igénye. Az elvtársak tettek róla, hogy ne csak a vagyon, de a lélek is sérüljön, majd a nép egyként, felszabadultan kiáltotta: „– Elég volt!”. Később elszabadult a pokol, és a budapesti utcák vérben áztak. Az igazi forradalmárok, az apák és fiúk, viszont nem adták fel, harcoltak az egész ország szabadságáért, a jövőért, amiben hittek. Az árulás után viszont újra jött a sötétség.
Prof. dr. Horváth József akadémikus történelmi vissza- és előretekintésében aláhúzta: 1956-ban a magyar emberek szabadságvágya jutott kifejezésre, amely forradalomhoz vezetett. A népharag – ahogy 1848-ban is – a belső zsarnokság és külső nagyhatalmi elnyomás gyűlöletéből táplálkozott. Hazánk a világ érdeklődésének középpontjába került, amikor 1956. október 23-án kitört a szovjet megszállási övezet legnagyobb felkelése, ami népfelkeléshez, forradalomhoz és a magyar nép szabadságharcához vezetett. 1956-ban a hazafias önzetlenség, a bajtársi segítségnyújtás és az ösztönös együttérzés bontakozott ki. Az egyetemi docens szerint: 1956 októbere a szolidaritás, a tisztaság, az emelkedettség igazi, nemes forradalma volt, amely a világ legnagyobb erkölcsi megtisztulását indította el: Prága, Gdanszk, Varsó, Temesvár, Berlin, Szófia városában is. A rövid, de hősi napok arra kényszerítették a magyar kormányt, hogy politikai rendszerváltást készítsen elő, a diktatúrából térjen át a parlamenti demokráciába, majd tárgyaljon a szovjet csapatok kivonásáról. Az értelem és a szív optimizmusának rövid életű 12 napja viszont hamar bevégeztetett. A hadüzenet nélküli intervencióban 17 hadosztályt és 60 ezer katonát vetettek be a szabadságharc leverésére. Árvák, fizikailag és lelkileg megsebzettek, rommá lőtt utak és épületek országa lettünk. Csalódnunk kellett az ország vezetőiben, és a demokratikus hatalmak cserbenhagyása is súlyos traumaként nehezedett ránk, majd a lakosság mintegy két százaléka elhagyta az országot. A magyar nép súlyos véráldozatai, gazdasági veszteségei, lelki fájdalmai kövezték ki azt a történelmi utat, amire több mint három évtizedet kellett várni. 1989. azért is válhatott világtörténelmi jelentőségűvé, mert megelőzte a szovjetrendszer belső lebontását, és megkezdődhetett egy új politikai rendszer és jövőkép kibontakoztatása.
Keszthely város díszpolgára előretekintésében rámutatott: a 28 éve függetlenné vált Magyarország még mindig küszködik a múlt rossz örökségével, társadalmi és erkölcsi krízis osztja meg. A hazugságok időszaka tovább folytatódik. „Mint oldott kéve, széthull a nemzet!” Az ünnep szónoka úgy látta: csak az erények gyakorlásával, példamutatással, őszinte igazmondással lehet talpra állítani az országot. Legfontosabb: az erkölcs és egymás tisztelete, a tudás megszerzésére való törekvés, a nép mentális és fizikai egészségéről való gondoskodás, az anyanyelv tisztelete, ápolása, művelése. A megújulás záloga a jó iskola. Szellemi és szakmai életünk kiválóságainak itthon maradása, a helyben tartást és a hazatérést támogató állami intézkedések nemzeti létünk alapját képezik. A törvényhozás munkáját nem a politikai hovatartozásnak kellene meghatározni, hanem a hozzáértésnek, az emberbaráti őszinteségnek és cselekedetnek, a tisztességnek és a becsületnek. A gyalázásban, fenyegetésben, rágalmazásban és sértegetésben megnyilvánuló politikai retorika méltatlan az értelmiséghez és a politikai „elithez” is. A politikai közbeszéd eldurvulása helyett a kompromisszumot kereső, meggyőzni és nem legyőzni akaró vezetőkre van szükség. Befejezésül a szónok aláhúzta: nemzeti ünnepünk tisztelete azt parancsolja, hogy a mostani széthúzásból a békés egyetértésbe és optimizmusba vetett hit erejével vizsgáljuk meg lelkiismeretünket, hogy megtettünk-e mindent hazánkért, vagy adósai vagyunk a nemzetnek. Mondjuk ki: egy szép és boldog Magyarországot akarunk, ahol a kötelességtudat, a lelkiismeretesség, a közösség iránti felelősség és az egyén szabadsága összhangban van a társadalom érdekével. Ahol a fiatalok ismerik és magukénak érzik az országot és történelmét, ahol a család védelme a nemzet biztosítéka és jövője. Olyan jogrendszert akarunk, amely nem ellentétes a tízparancsolattal, ahol a polgárok vezérelve az összetartás és nem a széthúzás, ahol politikusaink nem saját hatalmukért és meggazdagodásukért, hanem a magyar nép érdekeiért dolgoznak. Ma is olyan szellemi-lelki összetartó erőre volna szükség, mint 1956-ban, ami Magyarországot a világesemények középpontjába emelte – zárta gondolatait.

 

 

 

 

vissza az elejére


Együtt-sajtótájékoztató

Őszi plakáttakarítás

Vajda Zoltán, az Együtt elnökségi tagja, a párt által uszítónak tartott kormánypropaganda-plakátok eltávolítására akciósorozatot szervezett Veszprém és Zala megyékben október derekán. Tapolcán, a 77-es főút mellett, Keszthelyen pedig, a 71-es főút elkerülő szakaszánál lévő Külső-Zsidi úti körforgalomnál, rendőrségi bejelentést megtéve, aktivistáikkal távolították el a „sorosozó” plakátokat. Molnár Tibor, a párt elnökségi tagja jelezte: a nemzeti inzultációt nem hagyják szó nélkül, mert a szellemi környezetszennyezés egy súlyos formájáról van szó, ami ellen egy környezettudatos pártnak fel kell lépnie. A demonstrálók a letépett plakátdarabokat nemzeti konzultációs kukába hajították.

 

 

 

 

vissza az elejére


Cserszegtomaji disznótoros

 

Egy jó hangulatú, kellemes napra, kolbásztöltésre és -kóstolásra várták a falu lakóit és az érdeklődőket november elején a helyi iskola udvarán felállított rendezvénysátorba. A kitűnő időjárási körülmények között tartott IV. cserszegtomaji kolbásztöltő versengésre négyfős, leginkább helyi és kistérségi közösségek, csapatok, klubok, civil egyesületek, baráti társaságok jelentkeztek.

A jelentkező 12 gasztrocsoport feladata annyi volt, hogy a helyszínen átvett 5 kilogramm kolbászhúsból ízletes sült kolbászt készítsenek. Fűszerezték, gyúrták, töltötték, sütötték a kolbászhúst régi, jól kipróbált receptúrák alapján. A zsűrizésre vállalkozó helyi szakemberek értékelték a kolbásztöltés folyamatát, a nyerskolbász esztétikai megjelenését, a készre sütött kolbász ízét, állagát. Az ítészek még az asztaldekoráció minőségét is pontozták. Újra bebizonyosodott, hogy jó az öreg a háznál. A győzelmet ugyanis idén az Aranykorúak Nyugdíjasklub érte el. A második helyet a Pipacs Óvoda szerezte meg, a bronzérmes helyi polgárőrök előtt. A különdíjat a Gyenesdiási Ízőrzők vehették át a község polgármesterétől. A disznótoros ebéd és a zsűrizés után a jó Laci betyár ragadta magához a mikrofont és derített jókedvre minden jelenlévőt. A finom étkek mellé kijáró jó hangulatról Markó Krisztián, a Chili zenekar tagja is gondoskodtak.

 

 

 

 

vissza az elejére