Nyílt napot rendeztek

A vonyarcvashegyi kézilabdasportnak Képzőművészeti tárlatok Sikereket ünnepelhettek

solymász-vadász

Nyílt napot rendeztek

Solymász-vadász nyílt napot szervezett a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum Vadászati Múzeuma és a Vadászati Kulturális Egyesület Solymász Rendje január közepén. A késő délutánig tartó rendezvény alkalmával száznál több érdeklődő kísérte figyelemmel a ragadozó madarakkal történő tradicionális vadászatot, ahol fácán került terítékre. A vadászat keszthelyi és gyenesdiási helyszínére a Festetics állatpark parkolójából indultak a résztvevők. A „miniteríték” leadása után a hajtók, a vadászok és a segítők közös vacsorán vettek részt.

A megnyitó alkalmával, sasok, ölyvek és sólymok jelenlétében: Lóki György, a rend vezetője tájékoztatott a program részleteiről. A fősolymász ismertette a madarak tulajdonságait és a nevelésükre, betanításukra vállalkozók szakmai feladatellátását. Tóth Csaba, a vadászati múzeum igazgatója az eseményt a Festetics-hagyományok őrzése szempontjából is fontosnak mondta. A solymászat, mint élő emberi örökség, hungarikumnak számít. A szakember szerint a ragadozó madarak és a természet szeretete, a vadászmadarak betanítása és felnevelése, a tradicionális solymászati felszerelések elkészítése, a tradíciók ápolása, valamint a szemléletformálás, a tanítás szempontjából is értékesnek számít. A magyarság solymászati múltja több mint ezer évre tekint vissza, hozzá tartozik a magyarságtudathoz, és mint ilyen, végigvonult egész történelmünkön. Az élményt, tudást, tapasztalatszerzést adó vadászaton – ahol hölgy solymásszal is találkozni lehetett – alkalmassági vizsgát tett egy drótszőrű magyar vizsla is.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A serdülő korosztályos csapat.

biztos jövője van

A vonyarcvashegyi kézilabdasportnak

A Vonyarcvashegyi Sportegyesületben a 3 éve indult kézilabda utánpótlás-nevelés egyre több eredményt hoz a különböző korosztályos bajnokságokban való szereplések során.

 A felzárkózással együtt jellemző a játékosok létszámának növelése is, immáron közel 50 fő a Magyar Kézilabda-szövetség által regisztrált, igazolt utánpótláskorú. A vezetőedző, Csíkos László testnevelő tanár elmondta, hogy a felmenő rendszerű sportági képzéshez jó alapot teremt a Sényi László vezetésével elkezdődött óvodai és általános iskolai kézilabda-oktatás. A kezdeményezés nagyban hozzájárul a gyerekek sportágba való mind nagyobb létszámú bevonásához. A 3 éve, 10–11 évesekkel indított munkával immáron sikerült jogot szerezniük a sportágak támogatását célzó TAO-pályázaton való részvételre. Ezáltal biztosított lett valamennyi kézilabdacsapat működési feltétele, egy 9 személyes kisbusz beszerzésével pedig a többi szakosztály versenyekre történő szállítása is megoldódott.
– Az utánpótlás-nevelés a játék megszerettetésére épül – hangsúlyozta Csíkos László, majd a következőkben foglalta össze az eddigi sikereket: – Az országos serdűlőbajnokság északnyugati csoportjában a 14 éves lányok szerepelnek, jelenleg első helyen állva, komoly tradícióval rendelkező kézilabdaklubok csapatait előzik meg. Az U–13-as csapatunk a Magyar Kézilabda-szövetség Gyermekbajnoksága Zákányi Bálint Régiójának 3. helyét szerezték meg, s ezzel tavasszal a felsőházban szerepelhetnek. Serdülőcsapatunk 5 pontos előnyre tett szert az őszi fordulók befejeztével, nem kis meglepetést okozva ellenfeleinknek. Kitűnő egyéni teljesítményekre is büszkék lehetünk, Csíkos Luca 96 góllal vezeti a góllövőlistát, és négy játékosunk van az első tízben. Hozzá kell tennem: az én felelősségemet jelentő szakmai munka mellett nagyon fontos az a segítség, amit szervezési és adminisztrációs területlen nyújt nekünk Hartl Krisztina technikai vezető, valamint Szakonyi Tamás kollégám, aki egyben az U–10-es csapat edzője is.
A csapatok edzései 3 helyszínen zajlanak, a vonyarcvashegyi általános iskola tornatermében, Keszthelyen a Csokonai-sportcsarnokban, valamint a volt Nagyváthy-szakközépiskolai tornateremben, heti 4 alkalommal. A csapatok versenyeztetése további egy-egy napot vesz igénybe.
– Tervszerűen végezzük csapatépítő és szakmai munkánkat, elősegítve azon cél elérését is, hogy a közeljövőben Vonyarcvashegyen épüljön egy többcélú kézilabda-munkacsarnok, otthont adva a sportolni vágyó fiataloknak, s minél többen szeressék és ismerjék meg ezt a szép sportágat – tette még hozzá az utánpótlás-nevelés szakembere.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


hévízen

Képzőművészeti tárlatok

Hévíz belvárosi múzeumában két társintézménnyel közösen rendezett, muzeális értéket képviselő képzőművészeti kiállítás várja az érdeklődőket.

A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeummal és a keszthelyi Festetics Kastélymúzeummal való együttműködés keretében még a múlt év végén nyílt a kettős tárlat, s e nagy értékű képzőművészeti munkák bemutatójával lépett az új esztendőbe is a fürdővárosi kiállítóhely. A dél-alföldi város Munkácsy Mihály Múzeuma által kölcsönzött tíz Orlai Petrics Soma-festmény, valamint a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum könyvtára által őrzött lovas- és vadászjeleneteket ábrázoló metszetgyűjteményből való válogatás tekinthető meg.
Az első magyar akadémista művészként számon tartott Orlai a tanulmányainak egy részét unokatestvérével, Petőfi Sándorral és jó barátjakén Jókai Mórral együtt folytatta, akik hatására írással is foglalkozott. Barabás Miklós ösztönzésére fordult aztán a festői pálya felé. Pesten Marastoni Jakab rajziskolájában tanult, majd a bécsi akadémián képezte magát, ahol Ferdinand Waldmüller volt a mestere. Munkáival a XIX. század második felének magyar művészetébe olyan változást hozott, amely alapján a szemlélet, a gondolkodásmód és a megfogalmazás terén is joggal meghatározónak tekinthető a munkássága. Ő rendezte az első egyéni, gyűjteményes kiállítást Magyarországon. Gazdag életművét műfaji sokszínűség jellemzi. Festett családi, baráti és reprezentációs célra kért portrékat, történelmi és irodalmi kompozíciókat, mind egyházi, mind az arisztokrácia köréből érkező megrendelések nyomán.
Evangélikus vallású festőművészként, a kiállításának megnyitására a reformáció 500 éves évfordulójáról megemlékező rendezvénysorozat záróeseményeként került sor Hévízen.
A Festetics család jelentős metszetgyűjteményét őrző Helikon Kastélymúzeum vendégtárlata lovakat és lovas vadászjeleneteket ábrázoló képeket tár a közönség elé. Festetics II. Tasziló, a kastély 1883–1933. közötti ura, angol feleségének ismeretsége révén jelentős lovaskultúrát ho-nosított meg Keszthelyen, s a magyarországi lovasélet kialakulásában és fellendülésében is nagy szerepet töltött be. A fenékpusztai ménes lovai egész Európa lóversenypályáin jegyzettek voltak. Ezeket idézi a tárlat, számos litográfia, rézkarc és rajz közt megtekinthető a híres Kincsem korabeli ábrázolása is.
Az Orlai-festmények egész éven át megtekinthetők, a lovasélet metszeteinek kiállítása február 20-ig tart.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A keszthelyi kiscápák

Sikereket ünnepelhettek

Évzáró programon ünnepelték sikereiket a Keszthelyi Kiscápák SE úszói, rangos vendégek körében idézhették fel a versenyek élményeit.

Évértékelő rendezvényükön jelen volt Jakabos Zsuzsanna Európa-bajnok és többszörös olimpikon úszó, valamint Petrov Iván, a Magyar Úszószövetség utánpótlás szövetségi kapitánya. Az egyesület elnöke, Szántó Kata elmondta, hogy mind nagyobb eredményekre lehetnek büszkék a gyerekek, szülők, edzők.
A Kiscápák 10–14 éves korosztályban 72 megyecsúcsot tartanak. A magyar vízisport és a Balaton hírét immáron más földrészre is elvitték: a múlt év decemberében a sydney-i olimpiai uszodában tartott, 10–11–12 éves korosztály nemzetközi úszóversenyéről 21 éremmel tért haza a Balaton-parti várost képviselő 4 versenyző. Hetyei Nóra, Nett Vivien, Szemán Dorka és Tóth Luca 30 rajtból 26 versenyszámban egyéni csúcsot úszott, a teljesítményeknek szinte mindegyike az országos ranglista 1–10. helyéhez elegendő időeredmény. A lányok 9 arany-, 8 ezüst- és 4 bronzérmet szerzetek Ausztráliában, összesített eredménnyel 84 egyesület közül csapatban a 2. helyet szerzeték meg, mely teljesítmények Csala Tamás edzőnek is elismerést jelentenek.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint Hévíz és Keszthely város által is támogatott kéthetes vendégség során az edzések és a versenyek közötti időben a gyerekek megcsodálhatták a híres Sydney-i Operaházat, a nagyváros egyik legfőbb nevezetességeként ismert óriás Harbour Bridge hidat. Az állatkertben nem maradt ki a kenguruk és koalák meglátogatása, s a Kék-hegység gyönyörű táján a híres Három Nővérsziklához való kirándulás sem. Az elért sikerek feletti örömmel, a sok látnivalóval együtt aligha lehet feledhető az a két hét, amit a távoli földrészen 21 órás utazás után, 10 óra időeltolódásban eltöltöttek december elején 28–30 fokos melegben, óceáni fürdőzéssel, a karácsonyfa előtti nyári ruhás fotózkodással.
Az évzáró ünnepségen Jakabos Zsuzsanna Európa-bajnok 17 aranyjelvényes sportolónak adott át kupát, az országos ranglista első 10 helyén szereplő 12 fő külön tárgyjutalomban részesült. A rendezvényen egy rövid filmvetítésre is sor került: a Sydneyben, valamint az ugyancsak a múlt évben tavasszal, Dubaiban lezajlott úszóversenyről, eredményeikről és élményeikről készült felvételt nézték meg.

 

 

 

 

 

vissza az elejére