Az ökomúzeum létrehozásáért

A Balaton napja Próbavitorlázás Hévíz irodalmi emlékkoszorúi

Egyetemi műhely

Az ökomúzeum létrehozásáért

A Pannon Egyetem Keszthelyi Georgikon Kara adott otthont a minap a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) munkaszervezete, a Balatoni Integrációs Kft. műhelyfoglalkozásának, mely a balatoni ökomúzeum létrehozásának aktualitásait ölelte föl.

A nonprofit szervezet a közel egy éve elindult közép-európai Culturecovery programban vesz rész, melynek célja a kulturális örökség eszmei értékének megőrzése és helyreállítása. Ennek érintettjei a közép-európai régió állami és magánszervezetei, a tervezett közös munka olyan innovatív modellek, stratégiák kidolgozására és gyakorlati intézkedések alkalmazására irányul, amivel a kulturális örökség eszmei értékének védelme, fenntartható használata biztosítható. Kiindulópont, hogy Közép-Európa nagyon gazdag természeti és kulturális örökségekben, amelyek fontos szerepet játszanak a gazdasági növekedés fellendülésében és a társadalmi kohézió alakításában.
A program főbb jellemzőit a Balatoni Integrációs Kft. képviseletében dr. Könczölné Egerszegi Zita mutatta be. Mint elhangzott: tág értelemben vett tárgyi és szellemi örökség védelmezéséről van szó, felölelve a tájkultúrát, a hagyományokat, az ősi mesterségeket, az identitást és egyéb helyi sajátosságokat. Mindez a Balatonra és térségére vonatkoztatva képezheti „Balatoni Ökomúzeum” fogalmát, ami nem egy épületet jelent kiállítási tárgyakkal, hanem a térséget, az örökség élő megjelenítésével. A keszthelyi találkozón szó esett a stratégiai tervekről, s mindezekkel együtt új turisztikai szolgáltatások megjelenítéséről, oktatási anyagok készítéséről. Az ökomúzeum szerkezeti felépítési elképzeléseiről, funkcióiról beszélt dr. Némethy Sándor szakértő, a természetközeli gazdálkodás kialakításának lehetőségeit és szerepét érintő témakörben tartott előadást a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar képviseletében dr. Szemethy László. Nemzetközi jó gyakorlatok tapasztalatait 3 vendég szakember osztotta meg svéd, olasz és spanyol példákon keresztül a hallgatósággal. Múzeumpedagógiai módszerek alkalmazása és tanösvények, alternatív turisztikai útvonalak ökomúzeumi területen való kialakítása témakörében tartott előadást Havasi Bálint, a keszthelyi Balatoni Múzeum igazgatója. A program az Interreg Central Europe Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és magyar állam társfinanszírozásával valósul meg, 2020-ig.

 

vissza az elejére


Főszezonnyitó piknik

A Balaton napja

Május utolsó szombatján immár negyedik alkalommal rendezték meg a Balaton napját, az első egész magyar tengert körbe ölelő régiós rendezvényt, amelynek keretében 14 helyszínen várták az érdeklődőket a tó körül ingyenes strandbelépéssel sport-, szórakoztató és szabadidős programokkal.

 A főszezonnyitó piknik napját, ami egyben a balatoni összetartozás ünnepe is, idén először nem a víz hőfokához és az időjáráshoz igazodva tűzték ki, hanem a Balatoni Szövetség kezdeményezésére egy fix, pünkösd utáni napra tették, ezzel is jelezve, hogy akkor is akad bőven színes program az üdülőrégióban, ha nem süt hétágra a nap. A csatlakozott tóparti települések a helyi adottságaiknak megfelelően eltérő programokkal várták az érdeklődőket, de mindenhol 14 órakor nyitották meg a főszezont a strandokon tóba futással, majd koccintanak a Balaton-Borral, az ország első régióborával. Az ünneplő települések között a zalai tópart kitett magáért, hisz Balatongyörök, Keszthely és Vonyarcvashegy is bemutatta, hogy érdemes vendégváró programokkal kedveskedni az előszezoni vendégeknek. A vonyarcvashegyi Lido strandon a sportok fellegvárában: vízi aerobicot, tollaslabdát, röplabdát, kosárlabdát, petanque-ot is kipróbálhattak. Délután az akvarellfestés rejtelmeibe vezettettek be, majd este az I. úszólámpás építő világbajnokságon és bemutatón világították ki a Balatont. Keszthelyen a Balaton-part; a zenepavilon és a városi strand volt a fő helyszíne a nyárnyitó ünnepnek. A Nők a Balatonért Egyesület jóvoltából lehetett Balaton-társasjátékot játszani, de volt családi homokvárépítő verseny, vízi-kötélhúzás valamint kézműves-foglalkozás és játszóház a Szemfüles Egyesülettel. A villám-rajztanfolyamot Zalavetczki Zita festőművész tartotta, de volt mandalakészítés is. Fellépett a Boombatucada dobegyüttes, a Rezidance Tánccsoport és Töttő Vilmos népzenész együttese. A balatongyöröki községi strandon a közös csobbanással azt hirdették, hogy már több mint 20 oC-os a Balaton. Itt, Villányi Éva, a művelődési ház vezetőjének startjelzésére közel húszan futottak bele a Balcsiba.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Go Boating nap

Próbavitorlázás

A vitorlázást és a sportolni vágyó gyerekeket összekötő Go Boating napot az idén június első csütörtökén rendezték meg. Tavaly 18 vitorlásklub szervezésében, összesen 38 oktatási intézmény 1629 tanulója vett részt az eseményen, az idei összesítés még ennél is nagyobb számokról árulkodik.

Országszerte húsz helyen próbálhatták ki a fiatalok a vitorlázást. Ezen a napon a szövetség suliprogramjához csatlakozott vitorlásiskolák, valamint az utánpótlás-nevelő egyesületek a környék oktatási intézményeiből meghívták a sportág iránt érdeklődő 9–18 éves fiúkat és lányokat, hogy bemutassák nekik sportágat. A Magyar Vitorlás Szövetség szervezésében, az EMMI sportért felelős államtitkársága, valamint a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásában zajló sportprogram egyik helyszíne volt az Optisul Vitorlásiskola (Keszthelyi Yacht Club), amit ezúttal is sokan felkerestek. A többéves múltra visszatekintő napon a sportág iránt érdeklődő diákok szervezett körülmények között ismerkedhettek meg a sportággal, a hajókkal és a kikötői hangulattal a Csárda u. 13. szám alatti vízitelepen. Buzás Attila, az Optisul vitorlásoktatójának vezényletével a Ranolder- iskola nyolcadikos diákjai is a szelek szárnyán suhanhattak a víz felett. A diákok már az első foglalkozás alkalmával megtapasztalhatták, hogy a vitorlázás egyszerre fizikai és szellemi teljesítmény, lendület és kitartás, ügyesség és alapos technikai felkészülés. A modern, könnyű kishajókkal vízre szálló ifjaknak nagy élményt jelentett részt venni egy új csapatsportban.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Somogyi Zoltán, Bokányi Péter, Zalán Tibor, Cséby Géza, Tar Ferenc

Hévíz irodalmi emlékkoszorúi

Emlékkoszorúk címmel, egykori tagjaikhoz kötődő kerek évfordulókhoz igazodóan, emlékprogramot indított el a hévízi Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi Társaság.

Köreikben az 1970-es évektől az egyetemes magyar művészet és tudomány színe-java fordult meg. Mint Tar Ferenc elnök elmondta, a közösség szellemi horizontja Párizstól Marosvásárhelyig terjed. Szimpózium jellegű, nyílt tanulmányi napokat honosítottak meg, könyvbemutatókkal, előadásokkal gazdagították a fürdőváros kulturális életét. Ezt színesíti tovább a hagyományteremtő szándékkal kezdeményezett Emlékkoszorúk rendezése, aminek elindítására Lászlóffy Aladár Kossuth-díjas költő születésnapi évfordulóját választották. A programmal azon nagyra becsült volt tagtársaik életműve előtt tisztelegnek, akik már nem lehetnek köztük. Így hajtottak fejet idén 9 alkotó előtt. A somogyi származású, a balatongyöröki Bece-hegyhez különösen szorosan kötődő, 10 éve elhunyt Takáts Gyula Kossuth-díjas költő életét Cséby Géza keszthelyi irodalomtörténész idézte. Az előadásban hangsúlyt kapott a költő „Öt esztendő Drangalagban” című kötete, valamint unokahúgának, Parill Orsolyának köszönhetően, a tavaly megjelent „Újabb évek Drangalagban 1985–1988” című naplójegyzetek gyűjtemény, majd a Becei agenda, ami trilógiává kapcsolta a szőlőhegyi Takáts-irodalom egy korszakát. Cséby Géza, Takáts Gyula környezetét több versének idézetével járta körül, a költeményekkel keresve, hogy hol is van a Drangalag, s ki a mester és egyben tanítvány Csu Fu, a (fiktív) kínai társ, akit a megálmodott világgal együtt 97 éves korában hagyott itt a költő. Az idei emlékkoszorúban volt még Baka István, Bólya Péter, Hamvas Béla, Hubay Miklós, Juhász Ferenc, Sánta Ferenc és Szilágyi Domokos.

 

 

 

 

 

vissza az elejére