Befőzés, aszalás, savanyítás

Képzők képzése a vendéglátásban A vakációs nyári táborok Zalai az idei év erdésze Közönségmustrára érett borok

Anyukám szíve is benne van

Befőzés, aszalás, savanyítás

– Testünk azon táplálékból él, fejlődik, amit elfogyasztunk. Csakis egészséges táplálékból képződhet egészséges vér. Amilyen a vérünk, olyan az egészségünk. A nyár egyik fontos feladata a befőzés, aszalás, savanyítás, tehát a télre való előkészülés. A munkát családi összefogással, közös segítséggel ildomos elvégezni, és nem szabad csupán az anyákat terhelni ezzel a feladattal. Az eltett gyümölcseink, zöldségeink csak akkor szolgálják az egészségünket, ha azok mentesek mindenféle kemikáliától, mindenfajta vegyszerektől – mesélte Feketéné Bokor Katalin fitoterapeuta-természetgyógyász. A táplálkozási tanácsadótól elöljáróban azt kérdeztük: miért érdemes saját magunknak befőzni?

– Júniusban már startol a befőzés időszaka. Ilyenkor tölthetjük meg az éléskamránkat befőttekkel, gyümölcslevekkel, kompótokkal, musttal, lecsókkal, lekvárokkal, paradicsomlevekkel. Az eltett finomságok nem csupán a mi örömünket szolgálhatják, de a váratlanul érkező vendégeknek is feltálalhatunk belőlük. Sokan kérdezhetik, de kinek van erre ideje ebben a rohanó világban. Ha anyáink, nagyanyáink gépesítés nélküli háztartásában sikerült, akkor nekünk miért ne menne?! Nem mindegy, hogy milyen lelkülettel állunk hozzá egy munkához, feladathoz. Az idő- és a pénzbeosztás művészete is elsajátítható. Az sem utolsó szempont, hogy annak, aki nyáron megtöltötte a kamráját, annak a téli hóban, sárban már nem kell cipekednie. A nyáron saját magam által eltett élelmiszer sokkal olcsóbb, egészségesebb, mint a boltban vásárolt.
– Az áruházakban beszerezhető élelmiszerek károsak?
– A szervezetünket becsaphatjuk ugyan a sok ízfokozót, a mesterséges állományjavítót, a természetes aromának csúfolt vegyszereket tartalmazó étkekkel, az aromahadjárat ártó készítményeivel, de mindez hiányállapothoz vezet, aminek következménye a farkaséhség, és bekövetkezik, hogy egyszerre leszünk túlsúlyosak és alultápláltak. Aki tartalmas ételt fogyaszt, az nem lesz aromafüggő, és azt nem gyötri a napjában négyszeri, ötszöri étkezés ingere. A gyomornak, az emésztőszerveinknek egyaránt szüksége van étkezési, emésztési és pihenési időre. Testünk minden része megkívánja a maga táplálékát. Az agynak, az izmoknak, a csontoknak, idegeknek is meg kell adjuk a maga részét. Az egészség alapja az egészséges sejt. Az egészséges sejtműködéshez viszont megfelelő tápanyag kell. Vitaminok, ásványi anyagok és védelem a DNS számára. Még a szegény parasztság is jobban volt ellátva tápanyagokkal a középkorban, mint a jóléti társadalmak gyermekei manapság. Egyre jobban kedveljük a futószalagon készült ételeket, egyre ritkábban akarunk a tűzhely mögé állni. A legfontosabbat, az egészséges ételek elkészítését mérnökökre, kémikusokra, technikusokra hagyjuk. Mindenki, mindig szabadon dönthet arról, hogy miként gombolyítja élete, étkezése fonalát. Sajnos az étkezési szokásainkat nem az egészséges táplálkozás irányítja, hanem az eldeformált ízlésünk. Az étkezés fő indító oka a testi erő megtartása, növelése, nem pedig a hamisított aromák, a felturbózott zamatok hajhászása. Csak a saját döntésünkön múlik az immunrendszerünk egészségesen tartása is.
– Mi szükséges az egészséges befőzéshez?
– Egészséges, tisztára mosott, friss gyümölcs-zöldség, kiforrázott befőttesüvegek, nátrium-benzoát, celofán, egy kosár a dunsztoláshoz, majd a lakás leghűvösebb helyisége, kamrája. A gyümölcsök eltevéséhez én kristálycukor helyett évtizedek óta csak mézet, a zöldségekhez pedig csak sót használok. A cukor túlterhelést végez a szervezetünkben, izgatja az emésztőszerveket és megtámadja az agyat, eltömíti a szervezetet, székrekedést okoz. A cukor nem tápanyag, hanem üres kalória- és szénhidrátbomba csupán. Csak mi túlozzuk el az élvezeti értékét. A cukor ráadásul gyengíti a fehérvérsejtek baktériumölő képességét. Szervezetünk akkor fog saját maga ellen támadni, ha cukorral és egyéb káros anyagokkal legyengítettük az immunrendszerünket. Már nyolcféle rákbetegség köthető a túlzott cukorfogyasztáshoz. Iskoláskorú gyermekeknél tapasztalták, hogy az étrendben lévő nagy mennyiségű cukor lerontja, gátolja a homloklebeny működését. A finomított cukor nem agytáplálék, hanem éppen az ellenkezője. Befőzés során a méz is veszít ugyan tápértékéből, mégis sokkal egészségesebb a kristálycukornál. Ecetet nem érdemes az alaplé folyadékába tölteni, mert az öli a vörösvérsejteket. A nátrium-benzoátot pedig csak a celofánra teszek, majd erre csavarom a befőttes üveg tetejét. Majd egy kosárban jól betakarva, szárazdunsztba teszem egy napra. A befőttjeim soha nem érintkeznek semmiféle tartósítószerrel, mégsem romlanak meg semmikor. A fagyasztott ételekben csak kevés vitamin és ásványi anyag marad meg, ezért nincs fagyasztószekrényem sem.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Képzők képzése a vendéglátásban

Hotel-Restaurant-Cafe (HORECA) elnevezéssel indított nemzetközi programban vesz részt a Balaton Fejlesztési Tanács és munkaszervezete, a Balatoni Integrációs Kft.

 A témakörben angol és lengyel partnerekkel közös szakmai találkozónak adott otthont a minap a vonyarcvashegyi Zenit Hotel. A cél a vendéglátói szakképzésben a stratégiai partnerség és a turizmusban dolgozó személyzet edzői rendszerének kidolgozása. A munka az idegenforgalmi képzések fejlesztésére irányul, különös tekintettel a vendéglátóipari oktatók számára átfogó képzési programok készítésével, hogy mind szélesebb körűen képzett trénerek segítsék a turizmusban hangsúlyos szerepet betöltő gasztroipart. A térségi érintettek köréből Zala, Somogy és Veszprém megye kereskedelmi és iparkamarai képviselete, valamint a keszthelyi és a siófoki vendéglátói szakképző iskola delegáltjai vettek részt. A HORECA-programban megfogalmazott szükségletekről és elvárásokról tartott bevezető elődadást dr. Némethy Sándor egyetemi docens, szólva a változó fogyasztói igényekről, a konkurenciáról, a kínálatok kombinált megjelenítéséről, s annak a piacokon való elhelyezéséről. Elhangzott: a vendéglátás minden szegmensében fontos az élményigény kielégítése, a kreativitással való új szükségletek teremtése, a realitáson alapuló piaci értékű minőségbiztosítás, s mindehhez a képzők képzésének megoldása. A HORECA feladata a trénerek, mint célcsoportok képzettségének igényekhez való igazítása, a vállalkozói felkészültség támogatása, a szakoktatásban különösen fontos élethosszig tartó tanulás jelentőségének tudatosítása. A program a partnerszervezetek tapasztalatai alapján a tréner-kompetenciák kiépítését kívánja elkészíteni a kifejlesztett tananyagokkal. E modellekről a műhelyrendezvényen kutatási eredmények alapján számoltak be a külföldi szakmai képviseletek.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


keszthelyen is keresettek

A vakációs nyári táborok

A vakáció elindulásával sok diák fogja nyári táborban tölteni a szünidő egy részét Keszthelyen is. A fiataloknak idén a tavalyinál is szerteágazóbbak a lehetőségei. Mind a Balatoni Múzeum, mind a Goldmark Károly Művelődési Központ több lehetőséget is felkínál számukra.

A Balatoni Múzeum Gyanó Szilvia néprajzkutató irányításával szervezett középiskolásoknak egy telt házas „Szőlész- és borásztábort” a „Sokszínű múzeum” címet viselő pályázati projekt keretében. A diákokat nem csupán a múzeumban foglalkoztatták, de autóbusszal elvitték őket borbirtokokra, pincészetekbe is. A már tradíciós, általános iskolások számára szánt régészeti és természetismereti táborok is elkezdődtek. Ezek a foglalkozások annyira népszerűek, hogy mindegyikre túljelentkezés van. Németh Péter, a Balatoni Múzeum múzeumpedagógusa által koordinált szaktáborokban nemcsak a tudományterületek népszerűsítése és a gyermekfelügyelet biztosítása zajlik, hanem rengeteg régészkedés, terepen történő kalandjáték is színesíti a programokat. Már az őszi szünet idejére tervezett táborokra is akadtak jelentkezők. Május végén nyitották meg a Goldmark Károly Művelődési Központban a NépmesePontot, ahova egy pályázat jóvoltából alsó és felső tagozatos diákokat is vártak az ingyenes dráma- és népmesetáborba. A fizetős táborok árai sem drágák. Anyagköltséggel együtt nyolcezer forint a jelentkezési díj. Simon Edit vezetésével megrendezték a korábbi években is nagy népszerűségnek örvendő, ötnapos agyagozó foglalkozásokat. Július 13-áig tart a kreatív és tartalmas elfoglaltságot kínáló korongozótábor. A tánctábort a Goldmark nagytermében továbbra is Szabóné Dézsenyi Zsuzsa szervezi, aki a jazzbalett szakkörök irányítója is. Lesz július végétől augusztus elejéig egy jó hangulatú vegyes képalkotó tábor is Ferge Rita pedagógus vezetésével. Augusztusban startol a tanulásmódszertani táborozás Krepsz-Kapai Bernadett irányításával. A felsősök helyes tanulási szokásokat alakíthatnak ki, hatékony tanulási módszerekről hallanak, meghatározhatják a tanulási típusukat, megismerkednek a jegyzetelés, lényegkiemelés, verstanulás, idegennyelv-tanulás technikáival, de megismerik a helyes időbeosztást: a napi- és hetirend kialakítását is a jobb teljesítmény eléréséért. A Barta M. Imola felügyeletével zajló foglalkozások pedig ráépülnek a jobb agyféltekés rajzolás, festés elméleti és technikai gyakorlataira.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Zalai az idei év erdésze

Az Országos Erdészeti Egyesület vándorgyűlése előtti napokban zajlott le az Év erdésze verseny 2018-as országos döntője Gyulán. A Dalerd Zrt. szervezésében rendezett megmérettetést a Bakonyerdő Zrt. erdésztechnikusa, Tóth Péter nyerte meg.

A választékolás versenyszám győztese is a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészetének kerületvezetője lett, aki kétszáz magyar kollégája közül bizonyult a legjobbnak. Az Év Erdésze kitüntető címet először birtokolhatja a Bakonyerdő munkatársa. A veszprémi székhelyű erdőgazdaságnál 12 esztendeje hivatásszeretettel dolgozó szakember pályájának kezdete óta a Keszthely környéki erdőkben tevékenykedik, és nagyon komolyan készült erre a versengésre. Tóth Péter a háziverseny után a pápai vetélkedő megnyerésével vívta ki magának az indulási jogot a versenyen. Az erdőfelújítás leírása; famagasság- és térfogatbecslés; állományleírás; körlapmérés; gyérítésjelölés; erdőkárbecslés; választékolás; rönk- illetve sarang- számbavétel is fontos része volt a vetélkedésnek. Mindezeken felül kiválóan kellett szerepelni a közjóléti feladatok megoldásán, a golyós lövészet versenyszámban, de még a trófeabecslésben is. Az összetett verseny győztesei vásárlási utalványokat, okleveleket és a támogatók által felajánlott tárgyjutalmat kaptak. Az elért eredmény utal arra is, hogy Zala megyében szakszerű erdőgazdálkodást végeznek.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Közönségmustrára érett borok

A szakma előtt már vizsgáztak a borok, a versenyek legjobbjait kóstolhatják a vendégek az üdülőrégióban nyaranta hagyományosan végigvonuló borfesztiválokon.

Nemrég a Balaton-felvidéki borvidék hegyközsége a termelők által zsűriztetett 77 mintát minősített: 58 fehér, 15 vörös és 4 rozé került a bírák elé a gyenesdiási Rádi-pincészetnél tartott mustrán. A 6 tagú bizottság dr. Bakonyi László elnökletével végezte a munkát, a nagy arany oklevelet, s ezzel a győztes helyezést Romsics Bence nyerte el sauvignon blanc borával. Arany minősítést 27, ezüstöt 34, bronzot 15 fajta kapott. A dobogón második helyre került Kovács Viktor cserszegi főszeres x pátria cuvée bora, harmadik lett Rádi László ottonel muskotály félédes bora. A közönségdíjat Palkovics Zoltán kapta, cserszegi fűszeres x zenit cuvée borával. Ezúttal választották ki Cserszegtomaj nagyközség borát, a település képviselő-testületének tagjai valamint Dálnok erdélyi testvérfalu küldöttsége ízlésével, a pontszámok alapján 5 legjobban szerepelt fehér- és vörösbor közül. A címet a fehérek közt Romsics Bence cserszegi fűszerese, vörös kategóriában Kovács Viktor 2014-es évjáratú cabernet sauvignon bora érdemelte ki.

 

 

 

 

 

vissza az elejére