Nyári diákmunka a Kis-Balatonnál

Keszthely zenebarátai VII. Festetics-trófeaszemle A közlekedés biztonságáért Megkezdődött a pontvadászat

Nyári diákmunka a Kis-Balatonnál

Középiskolás fiatalok két csoportban egy-egy hetet töltöttek el a nyáron a Kis-Balatonnál szervezett építőtáborban.

 

A szünidős diákok az olvasmányaik révén is ismert környezetben, Fekete István Tüskevárában, a Diás-szigetén dolgoztak, az ott található emlékház belső felújításában, nyílászárók, árnyékoló zsaluk festésében vettek részt. A kezdeményezés alapvetően a munkára nevelést is magában foglaló tartalmas időtöltés céljával történt, mindezzel elősegítve a csapatszellem alakítását, az értékteremtés örömének megtapasztalását. Mindebből kiindulva a már 10 éve működő Holnapocska tábor alapítója, a zalakarosi Szabadics Zoltán és felesége Szabadicsné Rádi Éva kezdeményezésével indult idén először az építőtábor. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság megkeresésével bennük partnerre leltek, így a feladatok a kezelésükben lévő Kis-Balaton területén lettek kijelölve. A fiatalok körében látogatást tettek a munkaadó szervek vezető képviselői, valamint dr. Rácz András államtitkár és Manninger Jenő térségi országgyűlési képviselő.
– A Kis-Balaton közvetlen természetbeni védelmi szerepe miatt kiemelten fontos helyszín – hangsúlyozta dr. Rácz András, majd történelmi visszatekintést is tett, elmondva: itt az 1920-as évek elején a veszélyeztetett kócsag őreként munkálkodott Gulyás József. Munkjának fontosságát, eredményességét is hordozza, hogy innen eredően lett a nagy kócsag a természetvédelem címerének madara. Ma mintegy 250 természetvédelmi őr tevékenykedik a nemzteti parkok területein.
– A diákok itt a digitális környezetből kiszabadulva megérezhetik a mobiltelefonok nélküli világban való élhetőséget, ami majd máskor is kikapcsolódási igényt jelenthet számukra – mondta a találkozón Manninger Jenő keszthelyi választókörzeti országgyűlési képviselő, miniszteri biztos. – Nagyon fontos, hogy legyenek olyan programok, amik alternatívát jelentenek.
A munkaterületadók részéről Puskás Zoltán, a nemzeti park igazgatója arról szólt, hogy rengeteg feladat van, amihez jól jön az önkéntes segítség. Ahol munka van, ott nem nélkülözhető a fiatalok szerepe, s ezt itt most ők maguk is érzékelhetik. Nagyon fontos, hogy a turistákat igényesen rendben tartott környezettel tudják fogadni, ez példát mutat a látogatóknak, hogy ők maguk is jobban vigyázzanak a terület rendjére, tisztaságára a kirándulásaik során. Gaál Róbert vízügyi igazgató az előtte szóló kollégájával egyetértésben fejezte ki reményét, hogy az első építőtábor lebonyolítása egy tartós együttműködés kezdetét jelentheti, s elmondta, hogy a lelkes segítőket szívesen fogadják a jövőben is. A délelőttönkénti munka után színes programokon vehettek részt a fiatalok a Holnapocska tábor zalaszabari szálláshelyén. Jó érzést adó emlékezet maradhat számukra a területkezelő vezetők köszönete, hálája. Közös a folytatás szándéka is, ehhez a fiatalok a követőiknek jártak ki jó ösvényt. Büszkeség töltheti el őket, amiért olyan helyen dolgozhattak, ahol sokan megfordulnak, s ők visszatérve pedig másoknak is örömmel mutathatják meg, hogy mihez járultak hozzá. Az eredmény igazolta a Szabadics család és alapítványuk, a területkezelő állami szervek vezetői és az építőtáborozók jó egymásra találását.
Szabadics Zoltán és Szabadicsné Rádi Éva támogatói oklevelet adott át a munkaterületet biztosítóknak a látogatás alkalmával.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A muzikális fiatalokért

Keszthely zenebarátai

Nagy létszámmal, többoldalú támogatásnak köszönhetően jó körülmények közt és szép kilátásokkal indíthatta a tanévét a keszthelyi Festetics György Zeneiskola.

 Az intézményben 461 diák kezdte meg tanulmányait szeptemberben. Mint Bánhidai Tamás igazgató elmondta, ez bizalom a szülők részéről, jelzi továbbá a fiatalok zene iránti igényét, s jó lehetőség arra, hogy a zenei élet mind szélesebb körben lehessen jelen a városban.
– Több olyan elismerésben is részünk van, ami a munkánk körülményeit javítja, a színvonal emelését segíti elő – mondta az igazgató, újságolva: – A Zeneiskola Baráti Köre Egyesületen, mint fő támogatónkon keresztül egy nagy értékű hangversenyzongorához jutottunk. Magánszemély vásárolta meg és bocsátotta rendelkezésre a hangszert. Tulajdonosa a Baráti Kör Egyesület, a zeneiskola pedig a használója. Ünnepélyesen fogjuk majd felavatni novemberben, Szokolay Balázs, Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szólaltatja meg, ünnepi koncertet adva. Jótevőnk ezenfelül pénzadományt is nyújtott, ami a Baráti Kör Egyesület alapszabályai szerint használható fel. Az állam által elkülönített keretből jutott az intézményünk 8,4 millió forinthoz, ebből 1,1 milliót hangszerek javítására fordíthatunk, a nagyobb részből pedig új hangszereket vásárolhatunk. Ez minden tanszaknál igen jelentős fejlesztést tesz lehetővé, a pénzösszeget a tanév első felében fel fogjuk használni. Októberben elkezdődnek a várost, s kiemelten az ifjúságot érintő programok, amikről ugyancsak szólt az igazgató.
– Készülünk a zene világnapjára, október 2-án és 3-án 6 alkalommal fogunk koncertet adni, ezekre szervezetten várjuk sorban a város összes általános iskolás és középiskolás diákját. A rendezéshez a Nemzeti Kulturális Alaptól pályázati úton nyertünk támogatást. Október 5–10-e között az olaszországi Campobasso város 20-fős diákcsapatát fogadjuk, ők konkrétan az ifjúsági vonószenekarunk vendégei lesznek. Ez egy új kapcsolat, látogatásukat majd a tavasszal viszonozza a diák vonósegyüttes. Ehhez a programhoz is nyertünk támogatást a Nemzeti Kulturális Alaptól. Hamarosan kezdik a Zeneiskolai Baráti Kör által támogatott bérletes hangversenysorozatunk, melynek keretében hagyományaink szerint vendégül látjuk a zenei pályán továbbtanuló volt növendékeinket, budapesti társintézményünk, a Molnár Antal Zeneiskola diákjait, koncerteznek a tanulóink, s fellép a tanári zenekar is. A sorozatban újdonság lesz Haydn: A patikus című vígoperája egyfelvonásos változatának bemutatója, ehhez az énekes szereplőket még keressük – sorolta az éves programokról Bánhidai Tamás.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


 

 

Vadászati Múzeum: agancsmustra

VII. Festetics-trófeaszemle

Szeptember közepén a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum Vadászati Múzeumának teljes területén mintegy nyolcvan hazai gímtrófeából, rendellenes és érmes agancsokból, agyarakból rendeztek kiállítást.

A környéken működő vadásztársaságok tagjai szép számban hozták el a díszes „gímkoronáikat”. A legnehezebbek súlya tíz kilogrammnál is nagyobb volt. Ezúttal is tartottak solymászbemutatót, a Vadászalkotók – alkotó vadászok című képzőművészeti pályázatának díjátadása után pedig kiállítást is megnyitottak a pályázatra érkezett mintegy félszáz pályaműből. A VII. Festetics-trófeaszemle megnyitóján Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója ünnepélyesen bejelentette: a 2021-es vadászati világkiállítás vidéki helyszíneként kijelölt vadászati múzeumban jövőre két új szárnyat is nyitnak, ahol újabb, színvonalas, állandó és időszaki tárlatokat rendeznek majd be. Idén Zoltán Attila, a Nimród című lap főszerkesztője kapta meg a Festetics Kulturális Örökség Díjat. Hidvégi Béla, a Vadászati Múzeum alapítója, a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának Tiszteletbeli Tanácsadója kitüntető címét vett át. A Vadászati Kulturális Egyesület vezetői Hubertus-kereszteket, illetve több kulturális elismerést is átadtak. A rendezvényen a társszervezők jelezték, hogy a magyar vadászati hagyományokat az UNESCO a közelmúltban felterjesztés alapján felvette a kulturális szellemi örökségek nemzeti jegyzékébe.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Hasznos parkolóátalakítás

A közlekedés biztonságáért

Az Életfa iskola és óvoda előtti feljelölés nélküli parkolóba gépkocsival beállni és onnan kitolatni mindig nehézkes és balesetveszélyes feladatnak tűnt. A helyzet a tanév kezdetére megváltozott, ugyanis mintegy 12 millió forintos önkormányzati beruházásból sikerült megújítani és a gyalogjárdára merőlegesen feljelölni a parkírozási helyeket.

A Vaszary Kolos utcában a mindennapi kaotikus állapotoknak örvendetes módon vége szakadt. Az oktatási-nevelési intézményekbe érkező szülők mostantól könnyebben le tudnak állni mind a reggeli, mind a délutáni csúcsban is. A mintegy húsz helyet feljelölték és egy zebrát is felfestettek mindazoknak, akik a korábban leaszfaltozott tömbparkolóból kívánták átvezetni csemetéjüket az intézményekhez. A közlekedés biztonságát segíti, hogy a szinte fekvőrendőrként viselkedő kijelölt gyalogátkelőhely további sebességcsökkentésre készteti a 30 km/h-s zónában közlekedőket. Keszthely már rendelkezik egy olyan célzott költségvetési kerettel, amelyik kifejezetten az utca- és járdaszakaszok felújítását, illetve a csapadékvíz elvezetését teszi lehetővé a városnak a kritikusan elavult helyszínein.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Megkezdődött a pontvadászat

Hévíz SK–Tolna KC 21-20 (11-10) NB II-es női kézilabda-mérkőzés, Hévíz, 150 néző.
Hévíz: Molnár A. – Czigány 3, Gácser, Berecz 2, Burghardt L. 8, Fehér 1, Cseberko 2. Csere: Bán-Farkas (kapus), Vágó, Balogh B. 1, Holczbauer 1, Buzás 1, Borsi 2, Kovarszki, Halász.
Edző: Baranyai Norbert.
A vendégek két gólját követően a Hévíz átvette az irányítást, és lényegében esélyesnek megfelelően végig vezetett a mecscsen. 7-3-ra is elhúzott, de következett egy 10 perces gólcsend és a lelkes és szervezett vendégek felzárkóztak.
A II. játékrész közepén 18-15-ös vezetésnél szintén 10 percen át nem született hazai gól, sőt a szélről rendszeresen eredményes tolnaiak, akiknél a fiatal hálóőr remekül teljesített, az utolsó játékpercben kiegyenlítettek.
59.34-kor kért időt Baranyai Norbert, és az utolsó támadásból
Czigány Nóra betalált, így Hévízen maradt a 2 bajnoki pont.
Baranyai Norbert, a Hévíz edzője: – Idényeleji volt a formánk, sokkal több gólt kellett volna szereznünk. Tudunk és fogunk is jobban játszani a következő fordulókban.
A Hévíz lapzártánk időpontjában Siófokon lép pályára, legközelebbi hazai mérkőzésére pedig október 06-án 14 órakor kerül sor, amikor a Tamási együttesét fogadja.
 

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére