Mobilizált KAB-ügyfélszolgálatok Festői világok a Balatoni Múzeumban A Hónap könyve Csokonai irodalmi napok

A könnyebb, gyorsabb ügyintézésért

Mobilizált KAB-ügyfélszolgálatok

– Páros hetek keddjén a keszthelyi járásban: Balatongyörök, Vonyarcvashegy, Gyenesdiás, Zalacsány, Zalaapáti, Sármellék, Cserszegtomaj, Várvölgy, Zalaszántó, Karmacs településeken is elindultak a mobilizált ügyfélszolgálatot megvalósító KAB-buszok. Mi indokolta a kormányablak-kisbusz üzembe állítását? – kérdeztük dr. Sifter Rózsát, a Zala Megyei Kormányhivatal vezetőjét:

– Zala megye településhálózata aprófalvas jellegű – a megye 258 településéből 41 településen 100 főnél kevesebb, míg további 118 településen is maximum ötszáz lakos él. A megyében 2014-től napjainkig kilenc járási kormányablakot alakítottunk ki. Az eddigi tapasztalatok, valamint a statisztikai adatok alapján az ügyfelek pozitívan értékelik a kormányablakok működését. A mobil ügyfélszolgálat segítségével a kormányablakos ügyintézés közelebb kerül az állampolgárokhoz, elősegítve, hogy magas színvonalon, hatékonyan és gyorsan intézhessék ügyeiket, akár nehezen megközelíthető helyszíneken is. A kormányablak-feladatok ellátására kialakított mobilizált ügyfélszolgálat a változó körülményekhez történő gyors és eredményes alkalmazkodásra is lehetőséget ad. Megvalósulhat általa például: cégek és állami intézmények telephelyein, kórházaknál, rendezvényeken, fesztiválokon való megjelenés és ügyintézés.
– Milyen a kisbusz technikai felszereltsége?
– A buszban két ügyintézésre alkalmas munkaállomás került kialakításra teljes informatikai hálózattal együtt, valamint egy laptop biztosítja az egyéb kormányablakos programok elérhetőségét. A kiépített rendszer magában foglal többek között egy beépített fényképezőt, valamint okmánynyomtatót és szkennert is. Az illetékek, igazgatási szolgáltatási díjak kiegyenlítésére a helyszínen bankkártyás fizetési lehetőség áll rendelkezésre, valamint a postai befizetéshez készpénzátutalási megbízást (csekket) is biztosítunk. A teljes mobil ügyfélszolgálat szünetmentes tápegységről, aggregátorról üzemeltethető azokon a helyszíneken, ahol nincs villamos hálózati csatlakozási lehetőség. A kormányablakbusz akadálymentes, a mozgásukban korlátozott személyek közlekedését rámpa biztosítja.
– Mik a legfontosabb ügytípusok, amit a KAB-buszon el lehet intézni?
– A mobil kormányablakban minden – kormányablak által nyújtott – szolgáltatás intézhető, többek között személyazonosító okmánnyal, vezetői engedéllyel, útlevéllel és lakcímigazolvánnyal kapcsolatos ügyintézésre nyílik lehetőség, továbbá diákigazolványhoz szükséges NEK-adatlap kiállítását, ügyfélkapu létrehozását, illetve gépjármű átírását is kérhetik ügyfeleink a kihelyezett ügyintézőktől.
– Milyen órarend alapján, mikor, melyik településen, községen belül hol kereshető föl?
A KAB-busszal ügyfélszolgálatot ellátó munkatársaink – heti háromnapos járattal – kéthetenként egy-egy alkalommal valamennyi zalai járásban, a következő településeken tartanak ügyfélfogadást, páratlan hetek hétfőjén a zalaegerszegi járásban: Zalaszentmihály, Pölöske, Nagykapornak településeken, páratlan heteken keddenként a zalaszentgróti járásban: Sümegcsehi, Döbröce, Nagygörbő, Kisgörbő, Kehidakustány, Zalaszentlászló településeken, páratlan heteken szerdánként nagykanizsai járásban: Magyarszentmiklós, Magyarszerdahely, Zalaszentbalázs, Hahót, Pötréte, Felsőrajk, Alsórajk településeken várják munkatársaink az ügyfeleket. Páros hetek keddjén a keszthelyi járásban: Balatongyörök, Vonyarcvashegy, Gyenesdiás, Zalacsány, Zalaapáti, Sármellék, Cserszegtomaj, Várvölgy, Zalaszántó, Karmacs településeken, páros heteken szerdánként a lenti járásban – Zalabaksa, Csesztreg, Szentgyörgyvölgy, Rédics, Lovászi, Páka, Csömödér, Nova településeken. Páros heteken csütörtökönként a letenyei járásban: Borsfa, Bánokszentgyörgy, Szentliszló, Oltárc, Pusztamagyaród településeken tartanak ügyfélfogadást a járási munkatársaink. A KAB-busz ügyfélfogadási rendje naponta 8 és 16 óra között, településenként egy munkaórát biztosít ügyintézésre az érintett zalai falvak lakosainak.
– Tervben van további buszbeszerzés a járás területén?
– A KAB-busz átadására nemrégiben, szeptember utolsó keddjén került sor, a valós üzembe helyezés október másodikán valósult meg. A mobilizált kormányablak működési tapasztalatairól napi kimutatás készül, a beérkezett információk függvénye, hogy lesz-e szükség további buszbeszerzésre.
– Megmarad az ügysegédi szolgálat, vagy ehelyett startol a buszos ügyintézés?
– A mobilizált ügyfélszolgálat ügyfélfogadási ideje alatt az ügysegédi feladatellátás is a kormányablakbuszban valósul majd meg. Mindemellett az ügysegédek jelenlegi rendszerének felülvizsgálata a jövőben indokolt lehet.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Festői világok a Balatoni Múzeumban

Életmű-kiállítással enged tallózni művészetében a Cserszegtomajon élő Vallon Basilides Marcelle svájci származású festőművésznő, a Balatoni Múzeumban nyílt tárlatán.

A bemutató fejezetekben idézi meg az ihlető környezetet. Jelen van a Gondolatvilág, a Fantáziavilág, – s talán ezeken keresztül – a Természet világa, a Vízi világ, az Élet kezdete, a Világűr, a Család. A kiállításon a festő-keramikus szakon diplomát szerzett alkotó néhány cserépmunkája is látható, a pályája korai szakaszából. Hitvallása a szabad művészet, az így festett képeivel a szabad műélvezetet igyekszik nyújtani a nézőknek. Az alkotások mellett nem olvashatók címek, ars poeticája szerint nem akarja egyszerű elnevezéssel irányítani a közönségét, s ezzel beszűkíteni a látást. Így ad lehetőséget a szabad asszociálásra, hogy a néző fantáziája is szárnyalhasson. A műélvező „titkok” felfedező útjára indulhat, keresve, hogy mi lehetett az alkotás megszületésének az indítéka. A művészi munka szabadon értelmezhető. Vallon Basilides Marcelle tükörként értelmezi a szabadságot, kérésként teszi fel: „De lehetünk-e igazán emberek, ha nem vagyunk szabadok?”
A művésznő tagja a Mednyánszky Társaságnak, mestereként tiszteli Pierre Beck neves svájci akvarellistát. Közel 20 éve él Magyarországon, az ugyancsak festőművész férjével, Basilides Bálint Gézával együtt 1999-ben találtak új otthonukra Cserszegtomajon. Múzeumi tárlatát Svájc magyarországi nagykövete, Peter Burgard nyitotta meg. A látnivalókkal a társművészetek találkozása jegyében ismerkedhetett megnyitóünnepség közönsége, a műsorban Banai Sára operaénekes előadását Katona Anikó, a Magyar Állami Operaház korrepetitora kísérte zongorán. A látnivalók december 10-ig várják a látogatókat. Mindemellett október 18-án, 18 órakor nyílik a Művészek Szabad Alkotó Közössége idén nyolcadik cserszegtomaji nyári táborában készült munkák kiállítása. Az alkotások a 120 éves Balatoni Múzeum tiszteltére készültek, a látnivalók december 15-ig lesznek megtekinthetők.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A Hónap könyve

A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum történelmi könyvtárában a Hónap könyve bemutatósorozat októberi kincse a művészetek világába, s azon belül is az antik építészetbe kalauzol.

Az alkalmi kiállítás darabja: Molnár Jánosnak, Jesus Társasága szerzetes papjának „A' régi jeles épületekről kilentz könyvei” címet viseli, a részeket egy kötetbe foglalva. Felbecsülhetetlen értéke abban áll, hogy ez az első magyar nyelvű művészettörténeti munka. Molnár János jezsuita szerzetes a nagyszombati akadémia tanáraként nagy hangsúlyt fektetett anyanyelvünk ápolására, az ismeretszerzés minél szélesebb körben való terjesztésére, valamint az egyetemes tudományok magyar nyelven történő bemutatására. Festetics Kristóf fiához, Festetics III. Pálhoz intézett több oldalas ajánlásában olvasható: „Azt … tanúltam; hogy ha Hazám ékességét szeretem; nyelvét szeressem leg-előszer”. Úgy gondolta, hogy művével hazájának is szolgálatot tehet, hiszen „A’ ki a' szép Magyarságot gyarapítani kévánnya, lehetetlen, hogy illy munkához látván, nagy hasznát ne vegye”.  A művét Molnár János 1759–1760-ban Grazban írta, kinyomtatására már Nagyszombatban került sor. Munkálkodásának nagyszerű eredménye tárul most a könyvtárlátogatók szeme elé néhány mozzanat erejéig. Nem csupán építészeti, egyben művelődéstörténeti összefoglalást kapunk a világkezdettől egészen a római kor végéig. A tudós pap a Biblia és az ókori szerzők leírásainak felhasználásával mutatja be a régi, nevezetes építészeti alkotásokat: Noé bárkáját, Bábel tornyát, az egyiptomi piramisokat, a Circus Maximust vagy a Rhodoszi kolosszust. A kor és az akkori népek általános kultúrájáról is képet ad, ismerteti a nyelveket és a szokásokat is. A könyv több mint 250 éves kora ellenére nagyon jó állapotban van. Díszesen aranyozott, barokk bőr kötésében jól mutatja a kor könyvkötészetének jellegzetes vonásait.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


 

 

Csokonai irodalmi napok

 

 

Október 12–14-e között tartotta a hagyományos Hévízi Tanulmányi Napok programját a helyi Csokonai Vitéz Mihály Művészeti Társaság.

Az empátia alkonya címmel sorra került rendezvény résztvevőit a Szent András Reumakórház kultúrtermében nyílt meg, majd több előadás hangzott el a megjelölt fő témakörben, körüljárva az empátia fogalmát, annak az irodalommal való kapcsolatát, az érzelmekhez való fűződését. Bemutatkozott továbbá több folyóirat: így a győri Műhely, a Prágai Tükör, a kolozsvári Helikon, s a helyi Hévíz. Megismerkedhettek a résztvevők továbbá Zóka Gyula, A Balaton-felvidék valamint Ambrus Lajos, A somlói bor című kötetével. Ezúttal is megrendezték a költői versenyt Zalán Tibor vezetésével. A találkozó keretében tartotta meg a társaság a közgyűlését az aktuális tisztújítással együtt. A kórházparkban Csokonai Vitéz Mihály szobránál helyeztek el koszorút, majd megemlékeznek az alapító Major-Zala Lajosról a Szentlélek-templomban. Zárónapi szabadprogramként alföldi kirándulásra került sor.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére