Biblikus előadás a borról Jubileumi tanévnyitó Hónap könyve Szüreti vigasság Terítéken
a keszthelyi burgonyák
Georgikoni kitüntetések A vadászati kultúra otthonában

Amit a miseborról tudni kell!

Biblikus előadás a borról

Bodó Zoltán, Mosonmagyaróvár liturgia szakon végzett plébánosa a Cserszegtomaji kultúrházban, szeptember közepén borkóstolóval kiegészített biblikus előadást tartott a bor szerepéről, jelentőségéről azzal a céllal, hogy a hallgatóságát közelebb vigye az Élethez, és az Élet Szerzőjéhez.

A Győri Hittudományi Főiskola tanára elmondta, hogy a Szentföldön, a gabona és az olaj mellett, a bor is fontos szerepet töltött be, hisz a mindennapi táplálék része volt. A bort Isten áldásának tekintették, ami még a vizet is fertőtleníti. A szentírás Noé történetében ír először a borról, megemlítve a pátriárka meztelen hempergését a túlzott alkohol fogyasztásától. A Teremtés könyve kiemeli a bor jótékony, ugyanakkor veszélyes jellegét. A bor a jólét, a gazdagság, az értékes vagyon jele is, amely értékessé teszi az életet. A bölcsességi írások szerint a bor a mértékletesség része az ember kiegyensúlyozottságának. Szent Pál Timóteusnak is ajánlja a bort, hogy az fölerősítse gyengélkedéséből. Szent Pál a mértékletességre is felhívja a figyelmet. Az efezusi levélben arról hallunk tőle, hogy „Ne részegeskedjetek, mert a bor léhaságra vezet. Inkább teljetek el Lélekkel!” A próféták élesen kirohannak olyan vezetők ellen, akik túlságosan szeretnek inni. A mértéktelen borfogyasztás Istentől, az Ő tanításától is elfordít – vallja Izaiás próféta. A bölcsességi irodalom felfigyel a túlzásnak a személyes következményeire, amikor megjegyzi: az iszákos kikerülhetetlenül szegénységbe jut. A Példabeszédek könyve szerint erőszakba, züllésre, szavakkal elkövetett igazságtalanságra jut az élete annak, aki vedeli a bort. A plébános áttekintette a bor szerepét a kultikus életben, majd annak jelképrendszeréről szólt. Profán szempontból a szőlőből nyert ital szimbolizálja mindazt, ami az életben kellemes. Sirák fia szerint: barátságot; az Énekek Éneke szerint az emberi szeretetet. Jelképez földi örömet a szívben, de utal bálványimádó kultuszok részegeskedéseire, de a bölcsesség tanítványának boldogságát is szimbolizálja. A bor utal a végső időkre. Jézus maga is ivott bort. Az újbor a messiási idők szimbóluma. A régi tömlőt szétvető újbor valamint a kánai menyegző bora kifejezi Krisztus szeretetének ajándékát, annak az öröknek a jelét, amit a Messiás valósít meg. A plébános referátumát liturgikus kitekintéssel zárta. Zárszóként arról szólt, hogy a bor nemcsak a vidámságot, a jólétet szimbolizálja, de az örökkévalóságra, életünk céljára is emlékeztet.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Jubileumi tanévnyitó

A keszthelyi vendéglátóipari szakképző iskola (VSZK) idei évnyitóján 55 környezetbarát luftballon repült a magasba, köszöntve az intézmény jubileumi születésnapját.

A rendezvényen Fisli István igazgató tekintett vissza a vendéglátói szakképzés helyi múltjára. Köszönetet mondott az elődöknek, akik felismerték a kihívást, s a kornak megfelelő fejlődéshez is alapot teremtettek. Az 56. tanév kezdetének ünnepségén az intézményvezető és Vizlendvai László, a Zalai Szakképzési Centrum főigazgatója vonta fel a VSZK55 hivatalos logójával ellátott zászlót, majd a diákok luftballonokat engedtek a magasba. Októberben tanulmányi vetélkedőkkel, kulturális programokkal jubileumi hetet rendeznek, novemberben gálaműsorral emlékeznek az iskolaalapításra.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Látogatói bejegyzések

Hónap könyve

A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum történelmi könyvtárában a Hónap könyve sorozat szeptemberi darabjaként különleges, egyedi értéket képviselő vendégkönyvet tekinthetnek meg az érdeklődők.

A Georgikon tanintézetben 1800–1817 között megfordult hírességek kéziratai olvashatók benne, az első európai agrár-felsőokatási intézmény látogatói emlékezetének őrzőjeként. Miután József nádor 1801 augusztusában a Festetics György gróf által alapított Georgikon tanintézet iránti kíváncsisága miatt Keszthelyre látogatott, szinte egymásnak adták a kastély kilincsét a Habsburg Birodalom főurai, a nagybirtokok jószágigazgatói, a tudományos világ hazai és külföldi szaktekintélyei. Erről tanúskodik a ritka értékű emlékkönyv a benne olvasható mintegy 300 kézírásos bejegyzése. Több nyelven – magyar, német, angol, francia, orosz és mások – íródtak, méltatva a gróf érdemeit az általa létrehozott agrár-felsőoktatási intézményben szerzett tapasztalataik szerint. A könyv már 1800-ban fel lett fektetve, olvashatjuk benne Asbóth János georgikoni tanár, Ruszek József hahóti apát és keszthelyi (ahogy ő írta) „öspörös”, Bartosságh József egykori georgikoni hallgató, Kultsár István író, Wesselényi Miklós báró, az „árvízi hajós” bejegyzéseit. A külföldi nagyságok közt találni például Albrecht Thaer német mezőgazdász, valamint Richard Bright angol orvos, utazó véleményét. Írtak bele a Festetics család tagjai is, köztük Sallér Judit, László gróf felesége így fogalmazott (magyar fordításban: „György nem azért cselekszik, hogy elkápráztasson, hanem lelkiismerete szerint, és egy jó cselekedet jutalmát nem az emberek beszédében, hanem magában a tettben keresi.” Az utolsó bejegyzések az 1817-es esztendőből valók. A szövegek az akkori idők jó minőségű íróeszközeinek köszönhetően nagyon jól olvashatóak, a könyv enyhén kopottas, aranyozott, piros keménypapír kötésben még mindig jó állapotúnak mondható. Unikális darab, csupán egyetlen példány létezik belőle, a gyűjtemény féltve őrzött kincse.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Szüreti vigasság

Ötödik alkalommal vigadtak az aranykorúak a minap Alsópáhokon megtartott szüreti fesztiválon.

A Vöröskereszt Keszthelyi Területi Szervezetéhez tartozó Aranykorúak Társasága rendezvényének immáron hagyomány szerinti házigazdája volt Alsópáhok. A sportcentrumnál nagy számban gyülekeztek a látványos felvonulás jelmezes szereplői, majd hintókra, szekerekre, traktorokra és két szerelvény Dotto kisvonatra szállva végigjárták a község utcáit zenével, nótaszóval, kisbíróval. A tarka, zajos kompánia több helyen megállva műsort adott az elébük sereglettek körében. A résztvevő csoportokat este Merics Nikolett sanzonénekes szórakoztató ajándékműsora, majd vacsoravendégség várta.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Terítéken a keszthelyi burgonyák

A szőlős vidékeken hagyományos szüretünnep mellett Gyenesdiáson immáron nyolcadik éve fesztiválszereplő a burgonya is.

Az őszbe illő gasztronómiai program kifejezi az alapvető élelmiszerünk iránti tiszteletet, s népszerűsíti a Pannon Egyetem keszthelyi nemesítő intézete által előállított fajtákat. Mindez családias, kulturális miliőben zajlott le gyermekműsorokkal, koncertekkel, táncbemutatókkal. Közben a látogatók ismerkedhettek a keszthelyi burgonyafajtákkal, termesztési és felhasználói tanácsokat kaphattak. A helyben készített ételek pedig a jó gyakorlati példáját adták annak, hogy milyen fajtából, típusból mit célszerű készíteni. A rendezvény szólt a termelőkhöz, szakácsokhoz, háziasszonyokhoz és minden korosztályhoz, humoros dekorációs „körettel”. Ezúttal is szakmai rangot adott a Pannon Egyetem Burgonyakutatási Központja és a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség támogatásával történő szervezés.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Georgikoni kitüntetések

A Georgikon Kar augusztus végén tartott tanévnyitó ünnepélyén átadásra kerültek különféle címek, kitüntetések, díjak.

A rektorhelyettes dr. Pupos Tibor nyugalmazott egyetemi tanár részére Professor Emeritus címet, Pőr Csilla igazgató, dékáni titkár részére Pro Universitate Pannonica Emlékérem nagyezüst fokozat kitüntetést adományozott. Keszthely Város Egyetemi Tanácsa javaslatára Ruzsics Ferenc polgármester és Polgár J. Péter dékán Bakonyi Károly-díjat adományozott dr. Brazsil József nyugalmazott egyetemi docens részére. A Georgikon Kar Kiváló Dolgozója kitüntetésben részesült Fauzer Ferencné ügyintéző. Georgikon Bicentenáriumi Ezüst Emlékérmet vehetett át Simon Réka volt hallgató, a Hallgatói Részönkormányzat volt elnöke. „Jó tanuló – jó sportoló” kitüntetésben részesítették Fekete Bálint állattenyésztő mérnököt, alapképzési szakos hallgatót. 40 éves közalkalmazotti jogviszonyi elismeréséül dr. Brazsil József egyetemi docens, 30 éves közalkalmazotti jogviszonya elismeréséül pedig dr. Kocsis László egyetemi tanár vehetett át jubileumi oklevelet. Az államalapítás ünnepe, augusztus 20-a alkalmából Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere dr. Pupos Tibor egyetemi tanár részére a mezőgazdasági vállalatökonómia terén kidolgozott új módszerek bevezetéséért, a Pannon Egyetem Georgikon Kar oktatási dékánhelyetteseként végzett kiemelkedő oktatásszervezési tevékenységéért Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést adományozott. Ugyanezen alkalomból dr. Nagy István agrárminiszter Fleischmann Rudolf-díjat adományozott dr. Hoffmann Borbála egyetemi docensnek, a Növénytudományi és Biotechnológiai Tanszék nyugalmazott vezetőjének az agrár-felsőoktatás megújításában végzett innovatív munkájáért.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


VIII. Festetics-trófeaszemle

A vadászati kultúra otthonában

A vadászathoz kötődő zenei, irodalmi és képzőművészeti programokkal, solymászbemutatóval várták az érdeklődőket szeptember középső szombatján, a Helikon Kastélymúzeum Vadászati Múzeumába. A vadászati kultúra ünnepe és a Festetics-trófeaszemle alkalmából: hazai trófeákból, rendellenes és érmes agancsokból, agyarakból és csigákból is kiállítást rendeztek.

Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum ügyvezető igazgatója köszöntőjében elmondta: kegyelem, hogy a zalai erdők királyával, a gímbikával való találkozás lehetősége megadatik az itteni vadászoknak. A fenséges vad elejtése, akár életre szóló élménnyel is gazdagíthatja a vadászt. Jelezte: idén valamivel több, mint százezer vendéget prognosztizáltak hazánk leglátogatottabb, Lakatos Ferenc és Hídvégi Béla közreműködésével életre hívott vadászati múzeumában. A trófeaszemle és a múzeum folyamatos fejlesztése is csak stratégiai partnerek bevonásával lehetséges – húzta alá, köszönetet mondva a szervezésben segítőknek. Dr. Kovács Zoltán, az „Egy a természettel” vadászati és természeti világkiállítás kormánybiztosa nyitóbeszédében arról szólt, hogy a vadászati múzeum kiemelt helyszíne lesz a 2021-es hagyomány- és értékőrző világkiállításnak. „Keszthelyen a hagyományos vadászati módok nyernek majd bemutatást, egy eddig nem használt épület tartalommal való megtöltésével.” – Csak az elmúlt két hétben negyven partnerrel kötöttünk 400 millió forint átutalásával együttműködési megállapodást. A fővárosi Hungexpo mellett Keszthely, Hatvan, Gödöllő és Vásárosnamény helyszínei méltóak lesznek a világkiállításhoz. Kiemelte: méltó módon szeretnék újrafogalmazni ember és vadászat, természet és vadászat, természet és ember viszonyát. Keszthely a hagyományápolással és a trófeaszemle megrendezésével is jó példát szolgáltat minden törekvéshez.

 

 

 

 

 

vissza az elejére