A Balatoni Múzeum kettős kiállításán Tanárok napja Jubileumi kórushangverseny Volt a Kedd velem vendége Balatoni borpezsgés Vonyarcvashegyen Somogyban remekeltek
a keszthelyi Kiscápák

Keresztény szimbolika, kortárs művek

A Balatoni Múzeum kettős kiállításán

A Balatoni Múzeum idén is csatlakozott a magyar festészet napja programsorozathoz. Ezúttal egy kettős, kortárs, modern művészeti tárlat nyílt Szent Lukács, a festők védőszentje napjához legközelebbi szombaton, amelyet év végéig tekinthetnek meg az érdeklődők. A kiállítás alaphangulatát a Festetics György Zeneiskola zenepedagógusai: Bánhidai Tamás és dr. Pusztainé Puskás Zsuzsanna tették emlékezetessé Lisznyai-Szabó Gábor: Ősz és Goltermann: a Hit című zeneműveinek illő tolmácsolásával.

A Budaházi Tibor és Horváth László alkotásaiból rendezett tárlat nyitóünnepségén mondott köszöntőjében Havasi Bálint, a házigazda intézmény igazgatója kiemelte: Kostyál László művészettörténész ötletét felkarolva egy izgalmas őszi bemutatót sikerült életre hívni. Kostyál László főmúzeológus megnyitóbeszédében arról is beszélt, hogy egy olyan egyszerűségre törekvő festő és szobrász vállalta a közös megnyilvánulást, akiknek művészi gondolkodása meglehetősen közel áll egymáshoz. Mindketten mai képzőművészetünk idősebb nemzedékéhez, emellett pedig azon szakrális vonulatához tartoznak, amely képes keresztény elkötelezettségét a kortárs művészet mélyreható jelkép- és eszköztárával kifejezni. Alkotásaikon a filozofáló attitűdöt sejtető krisztológiai tartalom nem narratív módon jelenik meg, hanem különös hangsúllyal jelentkező, elvont, szimbolikus jelek, utalások (kereszt, kör, háromszög, kéz, rács, fény) formájában. A kreativitást használó Budaházi festményeinek egy részén, a múltba, illetve a túlvilágba tekintés megjelenítése céljából, közvetlen esztétikai szerephez jut a kézírás, mint az emberi gondolatok kifejezője. A pecséthengerek segítségével multiplikált, sematikus figurák felsorakoztatása révén hozza közelebb a filozofáló ikonok világát. Horváth László szobrászművész is a primer látványtól elszakadó, szubjektívabb interpretációs mezőben mozogva alkot, nonfiguratív, konstruktív, a fémművesség csúcsát megjelenítő szobrokat. Művein nem látunk figurát, legfeljebb csak egy mutogató, vidám, vagy görcsbe rándult kezet, amely emlékezik, ha kell '56-ra, ha kell egy elhunyt festő barátra. Horváth előszeretettel kölcsönöz kisplasztikáinak rozsdás, ásatag – az alóla itt-ott előtűnő krómacél csillogásával élesen polemizáló – felületet. A művészek egymásra is reflektáló alkotásaikkal hitet tesznek amellett, hogy a két évezredes kereszténység örök érvényű mondanivalója a mai kor embere számára a kortárs művészet nyelvén is releváns módon közvetíthető. Az örökérvényű tartalmak és értékek világa – szerintük – a modern művészet formanyelvét használva is időtállók.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Tanárok napja

A Múzeumok Őszi Fesztiválja alkalmából idén hat alkalommal vártak kicsiket és nagyokat a Balatoni Múzeumba. A programsorozat keretében egy régész-numizmata és egy restaurátor szemszögéből mutatták be az év elején napvilágra került „rejtélyes gyűjteményt”, egy keszthelyi zsidó család elrejtett ékszer- és éremgyűjteményét. Várták továbbá a kreatív tevékenységek és az őszi hagyományok iránt érdeklődőket, s gondoltak a költészetben csendesen elmélyülni vágyókra is. A közelmúltban pedig a pedagógusokat célozták meg.

Egy közös gondolkodást elindító tanévnyitó múzeumpedagógiai ötletbörzére várták az óvodák, általános és középiskolák azon pedagógusait, akik érdeklődést mutattak a múzeum, mint „tudástár”, a múzeumi gyűjteményekben rejlő oktatási lehetőségek iránt. A gondolatcserét azért szervezték, hogy a pedagógusok és a muzeológusok jobban megismerhessék egymást, s bemutatást nyerjenek a gyűjtemények és a bennük rejlő lehetőségek. Az iskolákban és a múzeumban is lehetővé kívánták tenni a minél élményszerűbb ismeretátadást. Szeretnék elérni, hogy a gyerekek lelkesen, örömmel tegyék magukévá az új ismereteket. A találkozó során a meghívottak Németh Péter múzeumpedagógus vezetésével áttekintést kaptak a sokféle tudományterületet átölelő gyűjteményegyüttesről, annak összetételéről, mintegy kapaszkodókat nyújtva a tanárok számára. Meghatározott ötleteket is kínáltak és bemutatták a szertári demonstrációs tárgyegyüttesük egy részét. A gyűjteményeket legjobban ismerő szakemberek emeltek ki egyes tárgyakat, tematika, vagy korszak szerint válogatott kisebb tárgyegyütteseket bemutatva azt is, miként lehet azokat szorosan a tananyaghoz kapcsolni, rendhagyó – akár kitelepült – múzeumi foglalkozás keretében bemutatni. A programmal próbálták serkenteni a múzeumi órák beépülését a helyi és környékbeli iskolák éves menetrendjébe, az órák tanagyagába, s elérni, hogy a környékbeli oktatási intézmények pedagógusai bátrabban keressék a helyi szakembereket, muzeológusokat, ha szeretnék kiegészíteni, élményszerűbbé tenni a tanórákat. Az „utazó múzeum” rendhagyó órái nagyon népszerűek a diákok körében – tudtuk meg.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Jubileumi kórushangverseny

Bárdos Lajos születésének 120. évfordulója tiszteletére a Helikon Kórus és a Balaton VOX kórus adott közös, ingyenes koncertet a keszthelyi Festetics-kastélyban. A Kendeh Gusztávné és Koncz Zsuzsanna által irányított kórusok a Fehér tükörteremben telt házas hangversenyen énekelték a zeneóriás műveit.


A jubileumi kórushangverseny ötlete Kendeh Gusztávné karnagytól származik. A 32 esztendős énekkar máig aktív és lelkes vezetője elárulta, hogy Magyarországon az összes női, férfi-, vegyes- és gyermekkar is gyakran és nagyon szívesen énekel Bárdos-műveket, mert a Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar zeneszerző, karnagy, zenetudós, érdemes és kiváló művész a honi kórusművészet egyik legkiemelkedőbb egyénisége. A keszthelyi karvezető a Helikon kórussal baráti kapcsolatokat ápoló több énekkarral is fölvette a kapcsolatot azt tudakolva, lenne-e kedvük egy kollektív énekléshez. A balatonboglári Balaton Vox vegyeskar vezetősége azonnal igent mondott a közös tisztelgésre. A műsor csak Bárdos-művekből állt. Egyházi műveket, megzenésített verseket valamint népdalfeldolgozásokat is előadtak. Zárásként pedig két összkari mű bemutatásával tették emlékezetessé a jubileumi koncertet.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Gyenesdiás „Fagyiangyala”

Volt a Kedd velem vendége

Somogyi Renáta, a gyenesdiási Somogyi Fagylalt Műhely vidám fagylaltmestere, a családi vállalkozásban működtetett Bringa tanya talpraesett „fagyiangyala” volt a meghívottja a Kedd velem névre keresztelt, három évvel ezelőtt életre hívott politikamentes rendezvénynek, ahol mindig Csányi Zoltán mutat be a hívatása mögötti helyi vagy térségi közismert embert.

Mint kiderült: a mintegy három évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező családi vállalkozásban robotoló harmincesztendős cukrász a kézműves fagylalt világában nemcsak hazánkban, nemcsak Európában, de világszerte is letette a névjegyét. A vendéglátás, a cukrászat, a fagyikészítés alapjait, ezek szeretetét dédszüleitől, nagyszüleitől és szüleitől kapta. Életvonalán a gyenesdiási művészeti alapfokú iskola a kreativitásában, a Vajda-gimnázium pedig az olasz és a német nyelvek elsajátításában jutottak főszerephez. Renátát inasként, nyolc évvel ezelőtt édesapja: Somogyi József tanította meg a fagyikészítésre, de a közgazdász és élelmiszermérnöki egyetemi diplomaszerzések után a cukrász szakmát is elsajátította. „Gyenes diós”, „Il mio cioccolato” „Bazsalikomos málna”, „Festeticsék mandulás csókja”, „Illatos Izabella”. E fantázianevek versenydíjat nyert különleges alkotások. Az oklevelek, emléklapok, díjak, kupák, érmek, a gyakori médiamegjelenések is jelzik az elismertségüket, a kiváló fagylaltkreációk készítésének helyes irányvonalát, az alkalmazott technológia helyességét. Tavalyelőtt a magyarországi fordulót megnyerve jutottak ki a fagylalt Eb-re, ahonnan ezüstkupával jöttek haza. Innen vezetett az út a vb-re, ahol pedig a szakami bírálóbizottság különdíját szerezték meg, és egy negyedik helyezést is bezsebeltek. Még 2017-ben a Balaton fagyija címet is elnyerték. Tavaly Renáta a Next Generation harminc év alatti kategóriájának a magyarországi fordulóján szerepelt kimagaslóan: a „Bazsalikomos málna” névre hallgató fagylattal elnyerve az Év fagyija címet. Mindemellett elhozott egy kézműves nívódíjat, Szeged város különdíját és egy bronzérmet is. Idén sikerült második alkalommal is elhódítani a Balaton fagyija címet az „Illatos Izabellával”. Elmondta: igazi csapatmunkát végrehajtva, nyitott szemmel járják a világot, folyamatosan képzik magukat, jótékonykodásra is jut idejük. Nagy szakmaszeretettel, gondos alapanyag-választással, családi és baráti körben kipróbált receptúrákkal figyelnek a kiváló minőség folyamatos megtartására, mert ez az alapja minden a sikernek.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Őszi borparádé és zalai gasztroparty

Balatoni borpezsgés Vonyarcvashegyen

– Az áprilisi I. Borparádé és Zalai Gasztroparty sikerén felbuzdulva a Balatoni Borkultúráért Alapítvány támogatásával újra egy kis pezsgést hoztunk a Balatonra, ahol kedvenc zalai és balatoni borászataink mellett újborkóstolókkal és Márton-napi finomságokkal is megkínáltuk vendégeinket – mesélte a program szervezőinek nevében Fodor Márk, a Festetics Helikon Taverna vezetője.

Nyolc pincészet, valamint neves zalai éttermek és rangos termelők részvételével, nyarat idéző hőmérsékletben örömködve, október utolsó szombatján rendezték meg a jó hangulatú bormustrát, színes koncertekkel, a Zenit Hotellel azonos helyszínen lévő Festetics Helikon Taverna Borászati és Gasztronómia Kiállítótérben és Rendezvényközpontban. A nap folyamán már déltől rengetegen felkeresték a fenséges balatoni panorámát kínáló rendezvényhelyszínt. A Babos–Piller Jazz Duó láthatóan többféle zenei műfajban is a közönség kedvét kereste. A programot különféle finomságokkal a Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet, a Feind Borház, Dóka Éva Pincészete, a Fischer Birtok, a Borbély Családi Pincészet, a Folly Borászat, a Garamvári Szőlőbirtok, a Bock Pince, a Bock Bisztró Balaton, a Tannin Resto, a Keszthelyi Spájz Szörp, a Várak Völgye Sajt is megtisztelte.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Somogyban remekeltek a keszthelyi Kiscápák

A napokban Csurgón megrendezett II. Gesztenye Kupa úszóversenyen kimagasló eredményt értek el a Keszthelyi Kiscápák SE sportolói.

A 24-fős csapat tagjai különféle úszásnemekben 23 arany-, 22 ezüst- és 15 bronzérmet szereztek a 25 méteres rövid pályás versenyen. A kupán 15 egyesület 169 úszója közül a kaposváriakkal holtversenyben a legtöbb győztes helyezést nyerték. Hosszú idő óta fennálló megyecsúcsot döntött meg Szemán Viktória, Tóth Luca és Varga Balázs. A somogyi versenyen több egyéni csúcsteljesítmény is született keszthelyi színekben.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére