Klímakövetek találkozója | Házipálinka-ünnep | Kerek jubileum Alsópáhokon | Kiállítás a Básti-teremben |
Kongassatok
vészharangot!
A méhek darazsak, futrinkafélék, a fátyolkák és a szarvasbogarak számára több udvari rovargarázst, több madáretetőt, madárodút, madárkamerát kértek klímakövetként azok a gyenesdiási ökoiskola Kadlicskó Krisztián pedagógus által vezetett természettudományos szakkörébe járó klímakövetek, akik a helyi községháza képviselő-testületi termében találkoztak Gál Lajos polgármesterrel, Buzás Belenta Réka klímakoordinátorral, valamint Volner Lajossal és Kötvélyesi Ibolyával, a helyi Kertbarát Kör elnökével és titkárával.
A második klímaköveti gyűlésen a polgármester összefoglalta a fővárosi környezetvédelmi Víz világtalálkozó történéseit, jelezve, hogy a nagyközség régtől fogva élen jár a környezettudatos életszemlélet népszerűsítésében. A Balaton-parton denevérodúkat helyeztek ki és eleséget is kiosztanak a téli etetéshez. A diákokat innovatív bemutatókra és tanulmányi kirándulásra viszik, de informatikai háttértámogatást is vállalnak. Az elmúlt három évben ötezer tő palántát osztottak ki a kiskert tulajdonosoknak. A szakkörvezető jelezte, az éles szemű, konstruktív ötleteket adó iskolások hajlandók elkészíteni a település madártérképét, rögzítve a madármegfigyeléseket. A Kertbarát Körrel együttműködve még a szülők szemléletformálását is segíthetik. A diákok egy csoportjának vállalása az erdei szemétszedés és a PET-palack mentes péntek iskolai program bevezetése. A Kertbarát Kör elnöke beszámolt arról, hogy Szentmiklósi Ferenc, a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségének elnöke a község civil szervezetét abban a kitüntetésben részesítette, hogy Zalaegerszeg mellett, második településként csatlakozhatnak az országos szövetség munkájához. Folytatják az egyre sikeresebb „Egy ház – palántázz” akciót, melyben az önkormányzat támogatásával kiskerti haszon-és gyógynövények palántáit osztják ki. A titkár az egyesület segítségét ajánlotta fel az iskolai konyha- és fűszerkert növényeinek bővítésében és ápolásában.
Szent Miklós napján
...rendes, józanéletű parasztember sem vet meg télidőben éhomra egy kis pálinkát – ezt a gyűjtését is közkinccsé tette Gyanó Szilvia néprajzkutató azon a nyolcadik alkalommal, a Balatoni Múzeumban tartott Szent Miklós-napi házipálinka-ünnepen, melyet idén is a magyar pálinka napján tartottak.
Budapestről, Sopronból, Nagykanizsáról, Tapolcáról, Gyenesdiásról, Vonyarcvashegyről, Galambokról, Cserszegtomajról, Balatonszentgyörgyről, Sümegcsehiből és Keszthelyről félszáznál is több jókedvű és nyitott érdeklődő tette tiszteletét a rendezvényen, ahol minőségi itókákat kóstoltattak, és a tüzes nedűiket zsűriztették is. A hasznos információk átadásáról és a bírálatról: Tóth István, Szabadics Attila és György László pálinkabírálók gondoskodtak. Ők a húszpontos értékelőrendszert használva vizsgálták az illat tisztaságát és karakterét, az íz tisztaságát és jellegét, a harmonikus összhatást az Országos pálinka- és törkölypálinka-verseny szabályzata alapján. Megnézték az almatermésűek, a csonthéjasok, a bogyósgyümölcsűek átlátszó alkoholtermékét, a szőlőből készült snapszokat, de ízleltek törköly-, ágyas-, vadgyümölcsből készült, valamint vegyes pálinkákat is. A hibátlan termékek bronz, ezüst és arany tanúsítványt, az 5–13 hibapontot begyűjtő itókák pedig oklevelet kaptak. A mustra szervezéséért felelős Komoróczy Lajos főpálinkász elmesélte, hogy miért rendeztek olyan versengést, ahol az Amerikai Egyesült Államok területén lezajlott polgárháborút idézték meg. Persze Mogyorósi Győző, az északi csapat kapitánya és Lipták András, a déliek vezetője nem az államok közötti fegyveres konfliktust szította, hanem ők is a csapatok ügyességét tesztelték a játékos visszajelzésekre figyelve.
ötvenéves
a helyi vöröskereszt
A Magyar Vöröskereszt (MV) alsópáhoki alapszervezetének ötvenéves születésnapi ünnepségére, amelyet a véradók napja alkalmából szerveztek, közel kétszáz vendég érkezett a község kultúrházába, november közepén.
Az MV országos, megyei, keszthelyi és térségi vezetőinek
közreműködésével valamint az aktivisták és véradók jelenlétében tartott
jubileumi alkalmon díjakat, elismeréseket, jutalmakat is átadtak, de műsoros
vacsorával is megvendégeltek minden meghívottat. Czigány Sándor
polgármester köszöntőjében először gratulált a helyi képviselő-testület újonnan
megválasztott tagjainak, majd egy négy évvel ezelőtti, az MV világnapi
rendezvényén mondott saját köszöntőjéből olvasott fel néhány sort. „Boldog
vagyok, mert mosolygós, kedves, nyitott, az embertársak felé barátsággal
közelítő emberek között lehetek, akik emberségből mindig tudnak megbecsülést, jó
szót, segítséget, támogatást adni.” Szerinte ezek a szavak most is érvényesek. A
világban 156 éves, hazánkban 138 esztendős szervezetnek fél évszázaddal ezelőtt
a tettrekész és segítőkész emberek jóvoltából Alsópáhokon is létrejött egy
kiváló alapszervezete. Általuk a község nagy hírnévre tett szert országos és
megyei szinteken is. Az önzetlenségből jelesre vizsgázók jóvoltából négy éve
megkaptuk a Humanitárius település címet is. Az alapszervezetben jelenleg is
rengeteg „névtelen embermentő hős” tevékenykedik, akik sokakat gyógyítottak meg
saját vérükkel. Idén az országban elsőként átvehettük az MV Csillagrend
kitüntetését, de vöröskeresztes tevékenységéért gyémánt fokozatú kitüntetésben
részesítették Kiss Józsefnét, az Alsópáhoki Vöröskereszt
Alapszervezeti titkárát. Terike vezetésével becsületes, jó szándékú közösséget
alkotnak, ezért a jövőben is megkapnak minden lehetséges támogatást az
önkormányzattól a sikeres folytatáshoz – ígérte a polgármester. Kardos
István, az MV főigazgatója levélben köszöntötte az ünneplőket, majd a „Kis
Példaképünk” ösztöndíjpályázat nyerteseit köszöntötték. A 25-, 30-, 40-, 50-,
60-, 70-, 90- és százszoros véradókat is kitüntették, de jutalmazták a véradó
családokat és az örökös véradókat is.
20 éves a kosárfonó szakkör
A Goldmark Károly Művelődési Központ (GKMK) húszéves születésnapját ünneplő kosárfonó szakkörének január közepéig a Básti-teremben látogatható kiállításával nyílt meg a „Népművészet hete” programsorozat a Balaton Színházban november derekán. Az érdeklődők a 46. héten a magyar és a török népi motívumokról, valamint az őszi népszokásokról is hallhattak előadást.
A míves, hántolatlan vessződarabokból font kosarak tárlatnyitó ünnepségén – melyen Galuska Réka gimnazista népdalénekléssel, Bognár István pedig versmondással szerepelt – Csengei Ágota, a GKMK igazgatónője, elismerését tolmácsolva mondott köszöntőt. Mint kiemelte: Keszthelyen több évtizedes múltra tekintenek vissza a népművészettel foglalkozó szakkörök. Az 1999-ben Csermák Anna vezetésével alakult alkotókör munkájába Bognárné Gumhert Piroska szakkörvezető irányításával már férfiak és egyetemisták is jelen vannak. Igaz, hogy a heti rendszerességgel, egymással találkozó szakkörben nagy a lemorzsolódás, de a 19-fős létszám már stabilnak mondható. Az ügyes kezekkel megáldott férfiak és nők a Sopron utcai alkotóházban beáztatott, hántolt amerikai fűzből fonnak olyan dekoratív használati és dísztárgyakat, melyek túl azon, hogy praktikusak, könnyűek, de a szemnek és a léleknek is kedvesek. A jobbára hatvan éven felüli baráti közösség jó példája a lelki egészség megőrzésének is.