Színes tartalommal, receptekkel | Algásodás, szúnyoggyérítés | Egészséges életteret | Belső világunk átírható |
Hónap könyve | Hittel, reménnyel, szeretettel | A közbiztonságért |
Színes tartalommal, receptekkel
Ötödik alkalommal jelent meg idén a Nyugat-balatoni Kalendárium, a régió 2020. évi naptárkötete, amit a napokban mutattak be Keszthelyen a Fejér György Városi Könyvtárban.
A színes tartalmat az ötletgazda Papp Péter és Pelcz István szerkesztői munkája jegyzi, számos felkért szerző térségről szóló érdekes írásával együtt. Az ajánló előszót a keszthelyi származású dr. Réthelyi Miklós orvosprofesszor, volt miniszter, a Vajda János Gimnázium 1957-ben érettségizett dákja írta. Rávilágít arra, amint a történetek érzékeltetik Keszthely széles környékre való kisugárzását, s azt is, amint a város gazdagodik a változatos környékének kulturális értékeivel. Teljesíti az igényes elvárásokat: öröm kézbe venni a külsője, a mérete, a papír minősége, a címoldal díszítése miatt. Olyan, mint a tavalyi volt, de mégis más. Az olvasmányok nagy értéke a helyi sajátosság. Településekre, emberekre, létesítményekre, programokra, természeti értékekre fókuszálnak sokoldalúan az írások. Évfordulók címmel a hónapok mellett találni a térség ismert embereire, nagyjaira való emlékezéseket. Olvashatunk jeles személyiségek kiemelkedő munkásságáról, fiatal, ígéretes tehetségekről, civil szervezetek példa értékű tevékenységéről, intézmények elismert munkájáról. Figyelmet szentel a kalendárium a tradicionális jeles eseményeknek, a kulturális és sportéletnek, mozitörténelemnek. A kalendáriummal való utazás Somogytúrig is elvisz, a Nyugat-Balaton lakóinak, vendégeinek figyelmébe ajánlva Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész emlékmúzeumát, a mester képeivel. A páratlan értékű hagyaték bemutatása egyben segélykiáltással szól az épületegyüttes és parkja idő által erősen meggyötört állapotából való mentéséért. Nemzetközi kapcsolatokról szólva olvashatjuk, hogy két ország tiszteletbeli konzulja is él Keszthelyen: dr. Cséby Géza író-költő, műfordító lengyelországi, dr. Koósz Attila állatorvos horvátországi képviseleti munkáját ismerhetjük meg. Továbbá elmaradhatatlan része a kalendáriumnak a gasztronómia, receptajánlatokkal.
tisztújítás
a balatoni szövetségben
Az ötéves mandátum lejártával tartotta meg Gyenesdiáson tisztújító közgyűlését a Balatoni Szövetség.
Az alapszabály szerint a soros elnököt ezúttal Somogy megye
delegálhatja, a tisztséget a jelölés alapján nyílt szavazással Lombár
Gábor, Balatonfenyves polgármestere nyerte el, váltva Balassa
Balázs szigligeti polgármestert, aki a jövőben alelnöki tisztséget tölt
be Nagy Bálint keszthelyi polgármesterrel együtt. Az elnökségbe 6
településvezetőt választott a közgyűlés, a keszthelyi térség képviseletében
Gál Lajos, Gyenesdiás és Papp Gábor, Hévíz
polgármestere került a testületbe.
Gál Lajos az ülésen házigazdaként mondott köszöntőjében kiemelte,
hogy a Balatoni Szövetség fontos kommunikációs szint a vízminőség ügyétől kezdve
a helyi értékek kamatoztatásán keresztül a fejlett turizmus újabb kitörési
pontjainak érvényesüléséig. A napirendek tárgyalása során elhangzott, hogy a
szövetség idén is nyert támogatást az Év balatoni háza pályázat lebonyolítására,
így azt novemberben kiírták. Cél a jó példák kiemelése, ami befolyásolhatja a
közízlést, irányt mutathat az építtetőknek, tervezőknek. A bírálatnál kiemelt
szempont az építészeti minőség, a tájba, az épített környezetbe való illeszkedés.
Az értékelő eredményhirdetésre várhatóan 2020 márciusában kerül sor. A szövetség
korábban állást foglalt abban, hogy a víz algásodásának ügyét minden ülésen
napirendre veszik, ezt az idei nyár végén tapasztalt, 3 hétig tartó invázió
miatt ítélték szükségesnek. Szakemberek szerint a jelenségnek számos kiváltója
lehetséges. Az okok egyértelműen nem tisztázottak, az idei eset kapcsán
feltételezhető a Kis-Balaton tározónál történt zsilipnyitással való összefüggés.
Az újbóli előfordulás megakadályozása érdekében a fürdőszezontól kezdődően az
eddiginél gyakoribban kell végezni vízminőségi vizsgálatokat, s ellenőrizni kell
a szűrőberendezések műszaki alkalmasságát. Az idei szúnyoggyérítésről szóló
tájékoztatóban elhangzott, hogy a Balatoni Szövetség koordinálásával történik a
régióban országosan a legnagyobb területen és szakértelemmel, évtizedekre
visszanyúló tapasztalatokkal modern, biológiai kezelésekre alapozott gyérítő
munka. A szakértői csoport mérései szerint az eredményesség 80 százalék feletti
volt.
Aki hallotta már dr. Géczy Gábor előadását, az egy percig nem unatkozott Keszthelyen a Nyitott szemmel címet kapott program előadásán sem.
A referátum elvben a gyümölcshozó kert, a kiskert létrehozásának, megalkotásának fontosságáról szólt. Valójában viszont arról kapott tükörképet mindenki, hogy a természettől mennyire elrugaszkodva tengetjük a mindennapjainkat, ahelyett, hogy a „létközpontú lényegre” koncentrálnánk. A Természetes Gyógymódok Egyetemének tanszékvezetője egyedi szabadosságú stílusával Keszthelyen is provokálta, elgondolkodtatta a hallgatóságát. Pulzáló, vibráló, gondolat- és tartalomgazdag előadói stílusával, nyughatatlanságával, találóan varázsolta az érdeklődők elé a mai életünk fonákságait. Az ELTE Természetföldrajz Tanszékének egykori tanára a Balaton Színházban is azért munkálkodott, hogy a végét járó fogyasztói társadalom helyett az életközpontú, hagyományos, magyar kultúrára támaszkodó élettér kialakulását segítse azzal is, hogy eltávolítja az embereket az „élelmiszerszeméttől” felajánlva az önállóan, a kiskertrben termelt egészségadó növények szüretelésének lehetőségét.
Az agyhullámok, a memória, a kreativitás szerepéről, belső világunkról és az információrobbanás hatásairól tartott vetített képes előadást a közelmúltban, a Balaton Színházban dr. Freund Tamás, Széchenyi-díjas neurobiológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia elnöki székének várományosa.
A helyi művelődési központ „Nyitott szemmel” című sorozatának telt házas programján bemutatkozó professzor elárulta, hogy fő kutatási területe az agykéreg szerkezetének és működésének tanulmányozása, a tanulási és memóriafolyamatok alapjául szolgáló agyi aktivitásmintázatok keletkezési módjának vizsgálata, a szorongás, az epilepszia, az Alzheimer-kór kifejlődésének megismerése. Jelezte: az anyag evolúciójának csúcsát jelképező agy megismerése az emberiség és a tudomány legnagyobb kihívása. Az agy betegségei jelentik a legnagyobb szociális és egészséggazdasági terhet a társadalom számára. Ez a kolonc évente 800 milliárd eurót von el más tudományterületektől Európában. Az emberi agykéreg, amely kiterítve körülbelül másfél négyzetméteres felületet adna, a legmagasabb rendű idegműködések központja. Funkcióit közel százmilliárd idegsejtjének bonyolult hálózatain keresztül valósítja meg. A magasabb rendű idegműködések – például a tanulás, a memória, eredeti gondolat keletkezése, kreativitás, érzelmek – itt társulnak az érzékszervi információkkal. Freund Tamás illusztrációkkal mutatta be, miként képes az agyban található százmilliárd idegsejt hálózatot alkotva ezeket a funkciókat ellátni, agyhullámokat keltve. Az agyunk a szelektálatlan információhabzsolás világában erős adaptációs nyomás alatt van. Egyre több önpusztító, depressziós ember menekül a dohányzás, a drog világába, miközben a kulturális örökség továbbadása egyre roszszabb hatásfokú. A társadalmi fejlődés torzszülötteket produkál. A személyes kapcsolat hiánya, az elmagányosodás lelki elsivárosodásban ölt testet. Egyre kevesebben élik meg az öröm és a kielégültség érzését, mert az önzés világában a kulturális hagyományok rosszul öröklődnek át, hiányoznak a lélekemelő, értékteremtő kisközösségek, az egyéni önmegvalósítás pedig inkább a közösség kárára történik. Amikor majd megfér egymás mellett a közösségi és az egyéni érdek, a hazaszeretet és az önmegvalósítás, akkor mindezek egymásra pozitívan visszacsatolva válnak a legnagyobb erővé. Léteznek ugyanis kiutak az információrobbanás biológiailag determinált negatív következményeiből is. Lakóhelyi, szakmai, kulturális, vallási, politikai kisközösségeink újjáalakítása mellett be kell vonnunk belső világunkat az agyunk tudattartalmának pozitív kialakításába.
A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum történelmi könyvtárának decemberi Hónap könyve kiállítása a mai irodalomnak szentel figyelmet.
A bemutatósorozattal idén a Festetics I. György-emlékév jegyében a főúri család legkiemelkedőbb tagja halálának bicentenáriuma tiszteletére tallózott az intézmény korabeli kiadványok közt. A kötetekkel olyan tudományos értékű olvasmányos dokumentumok kerültek a látogatók elé, amelyek a gróf gazdag életét, máig ható szellemiségét mutatják be példaként. Az év utolsó havában a modern kor termésének 3 kötetére irányul a figyelem az emlékév zárásaként. Az egyik darab Kurucz György neves történész hiánypótló életrajzi monográfiai munkája, a szerző közel 20 évnyi kutatómunka után dolgozta fel a magyar gazdaság- és művelődéstörténetben egyaránt nyomot hagyó gróf életpályáját. Nagyon gazdag képanyag is segíti még jobban megismertetni a gróf életútját. A másik friss kötet dr. Cséby Géza keszthelyi író-költő, műfordító munkája, melyben a mecénás gróf művelődéstörténeti szerepét elemzi behatóbban. A grófi életpálya áttekintése után alaposan vizsgálja a magyar kultúrában és irodalomban betöltött szerepét. Foglalkozik az akkori idők jeles költőivel és íróival kialakult bensőséges kapcsolataikkal. A gazdagon illusztrált mű szintén igen alapos könyvtári és levéltári kutatómunka eredménye. A harmadik darab a „Helikon 200” című tanulmánykötet az 1817-ben életre hívott irodalmi ünnepségek történetéről szólva. A keszthelyi régió neves lokálpatrióta kutatói: dr. Cséby Géza és Tar Ferenc munkája a helikoni ünnepségek históriáját foglalja össze.
Bámulatos
mézeskalács csodák
Hittel, reménnyel, szeretettel
Hazánkban és megyénkben is a karácsony többnyire elképzelhetetlen mézeskalács nélkül. Az Egerváron élő Béresné Dormán Ibolya húsvétra, ünnepi alkalmakra, évfordulókra, gyermekeknek, magyaros és népművészeti motívumokkal díszített mézeskalácsaiból nyitottak január közepéig látogatható tárlatot a Balaton Színház Básti-termében.
A fűszeres illatú sütemény készítőjét első kiállítása alkalmával Balázsy Mária Éva újságíró-művelődésszervezőként és gyermekkori barátnőként is méltatta. Mesélt a legősibb édesítőszerrel készült finomság históriájáról, jelezve, hogy már az ókori görögök is készítettek mézeskalácsot. Utalt arra, hogy volt idő, amikor hazánkban a templom előtti mézeskalács átadása felért egy lánykéréssel. A meseirodalomban is szerepet kapó édességet ma már nem körtefából faragott ütőfával készítik. A vikingek felfedező hajóútjaikra is vittek belőle. A korábban a közszférában dolgozó, művészi szinten munkálkodó mester a Zala Megyei Vendéglátók Egyesületének programján szeretett bele a mézeskalács gyártásába, de édesanyjától is ellesett fortélyokat. Zalaegerszegen, Martfűn, Dunaújvárosban és Cserszegtomajon is tanult díszítő és glazúrozó trükköket. A kismester – aki tudását szívesen megosztja másokkal – hazánk gasztronagyköveteként Pekingben is járt két alkalommal. A lelkesen, szeretettel, ámulatba ejtő talentummal csodákat alkotó asszonyt ajándékok átadásával köszöntötte Kapcsándy Mária, Vértesaljai Antalné, Csengei Ágota, Dávoti Józsefné is. A programot karácsonyi és adventi dalok éneklésével színesítette a Lakhegyi Daloskör és a Gyenesi Négyek.
A napokban került átadásra a Balaton Fejlesztési Tanács Közbiztonsági Testülete által alapított „A Balaton régió közbiztonságáért” díj.
A kitüntető címet a zalai Balaton-part
térségében végzett munkáért dr. Horváth István, a keszthelyi
rendőrkapitányság vezetője kapta. A turisztikailag frekventált illetékességi
területen a nyári szezonban megsokszorozódik az ott tartózkodók létszáma,
ami növekvő közbiztonsági kihívásokat jelent. A megfeleléshez folyamatos
szervező-elemző munka, a felmerülő problémákra való gyors reagálás szükséges,
amit a kapitány nagy szakértelemmel teljesít 2012-től tartó vezetői
tevékenységével. A méltatásban elhangzott: gyakran személyesen vesz részt
konkrét feladatok végrehajtásában, példamutató vezetői munkája jól
érvényesül abban, hogy a kapitányság dolgozóival biztosított a közrend, a
közbiztonság elvárható szintű fenntartása.
A díjakat idén 17. alkalommal adták át, eddig 53 személy részesült az
elismerésben.