Mérföldkő lesz az uniós csatlakozás
Megalakult a Fidesz zalai nyugdíjastagozata
MSZP: Folytatódik a jóléti rendszerváltás
TIZENÖT ÉVES AZ MDF
Tizenöt évvel ezelőtt alakult meg a Magyar Demokrata Fórum Zala megyei egyeztető tanácsa, illetve megyei szervezete. A kerek évforduló kapcsán a városba látogatott dr. Dávid Ibolya pártelnök is, aki a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége felkérésére a Jézus Szíve Plébániatemplomban előadást tartott Antall József volt miniszterelnök politikai örökségéről, „Mindig keresztény Magyarországot akartam...” címmel.
Rövid történeti áttekintést adott az elmúlt százötven évről, és a néhai miniszterelnököt Magyarország történelmének meghatározó személyiségei közé sorolta. Elsősorban a politikus mélységes jogtiszteletét, higgadt keresztény-konzervativizmusát emelte ki követendő példaként. Elítélendőnek nevezte azt, hogy az akkor fanyalgó, Antallt támadó politikusok ma nekrológot írnak és álságos dicséreteket zengenek az idő előtt elhunyt miniszterelnökről. Az előadást és a szentmisét követően a megyei szervezet megalakulásának egykori helyszínére, a vasutas művelődési házba vonultak az ünneplők, ahol állófogadásra került sor. A születésnapi program záróakkordjának számító vacsorán pohárköszöntőt mondott Dávid Ibolya és Kiss Bódog Zoltán is. Az elnök asszony kiemelte: az MDF az egyetlen párt, amely megalakulása óta nem „festette át a cégért”, és ezt az értéket meg kell őrizni. A megyegyűlés elnöke kijelentette: óriási nyomás nehezedik ma a konzervatív oldalra, de reménykedik abban, hogy a párt újra mértékadó erő lehet.
Az egész napos programot megtisztelte jelenlétével a volt miniszterelnök felesége Antall Józsefné, és fia Antall Péter is.
SZILI KATALIN ZALAEGERSZEGEN
Mérföldkő lesz az uniós csatlakozás
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, az MSZP elnökhelyettese volt a vendége a szocialista párt Zalai Területi Szövetsége megyei aktívaértekezletének. A több mint háromórás tanácskozáson aktuálpolitikai kérdések mellett szó esett hazánk közelgő európai uniós csatlakozásáról, majd politikai megállapodást írt alá a szövetség a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták megyei szervezetével. Az ülés lényegi kérdéseiről sajtótájékoztatón számoltak be.
Magyarország uniós csatlakozása fontos mérföldköve a magyar nemzet történelmének, hangsúlyozta a sajtó munkatársai előtt Szili Katalin. Úgy vélte, olyan történelmi lehetőséget kap ezzel az ország, ami hozzásegíti az utánunk jövő generációkat ahhoz, hogy a világ boldogabbik felén éljenek.
Fontosnak tartják a szocialisták, hogy minél többen vegyenek részt jövő júniusban az uniós választáson, ám addig is sokat kell tenni a vidék, illetve az ott élők felzárkóztatásáért, folytatta az Országgyűlés elnöke, majd leszögezte: a Magyar Szocialista Párt nem csupán a városi emberek, hanem a vidék pártja is, akik számára fontos a vidéki emberek sorsa. Az infrastruktúra fejlesztésével, illetve új munkahelyek létesítésével olyan körülményeket kívánnak teremteni a fővároson kívül is, amelyek azonos esélyeket biztosítanak a csatlakozás sikeréhez, tájékoztatott Szili Katalin.
Kitért az országos elnökhelyettes arra is, hogy nem a nagytőke pártja az MSZP. Éppen ezért arra kérte a zalai szocialistákat is, hogy tartsák meg a párt sajátos értékeit, mint a munkavállalók és az elesettek képviselete, illetve segítése. Szociális érzékenységét erősíteni kívánja a kormánypárt a jövőben, természetesen a költségvetés adta lehetőségek keretei között, hangsúlyozta a politikus.
Göndör István, a párt frakcióvezető-helyettese úgy vélte, a civil szervezetekkel való kapcsolatból Zala megyében is nagyon jól fejlődnek a szocialista párt tagozatai. Azért fontos ez, mert a tagozatok munkáiban a párttagokon kívül civilek is részt vehetnek. Egyetértett Göndör István Szili Katalinnal abban is, hogy nem szabad engednie a kormánynak kitűzött szociális céljaiból.
Őri András, a FIB-ISZ megyei elnöke az MSZP Zalai Területi Szövetségével kötött politikai megállapodásról elmondta, közös fellépést terveznek kampányokon, választásokon. Feladatuk mind több fiatalt megszólítani.
Megalakult a Fidesz zalai nyugdíjastagozata
Múlt héten Zalaegerszegen megalakult a Fidesz Zala megyei nyugdíjastagozata. Az alakuló ülést követő sajtótájékoztatón dr. Aszódi Pál, a tagozat országos vezetője hangoztatta, hogy az eddigi ad hoc kapcsolatot a párt és a nyugdíjasok között egy szervezett rendszer váltja fel, mely jelentősen erősíti a polgári oldal bázisát. Kiemelte, hogy nagy szükség van aktivitásukra, hiszen a beígért jóléti rendszerváltás helyett egyre kedvezőtlenebb helyzetbe kerülnek a nyugdíjasok. Céljuk, hogy minden nyugdíjas érdekeit képviseljék politikai hovatartozás nélkül.
Regényi Béla, a zalai tagozat újonnan megválasztott elnöke azt emelte ki, hogy nem csak érdekeket, hanem értékeket is kívánnak képviselni. Szeretnék a polgári értékeket megőrizni, erősíteni, s nemcsak a nyugdíjasok életkörülményeit közvetlenül érintő kérdésekben hallatják majd szavukat, hanem más területre – például az ifjúság, az oktatás helyzetére – is odafigyelnek. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a zalai tagozat 53 fővel alakult meg, de a létszám várhatóan folyamatosan növekszik. A tagozatban pillanatnyilag elsősorban Zalaegerszeg, Keszthely és Nagykanizsa van képviselve, ezért a közeljövőben mindenképpen erősíteni kell a szervező munkát a többi városban és a kisebb településeken.
Az elnökség tagjai: Kruppa Ildikó, Koller Gyuláné, Schüller Róbertné.
MSZP: Folytatódik a jóléti rendszerváltás
Folytatódik a jóléti rendszerváltás, ugyanakkor a gazdasági célokról sem kell lemondanunk – emelte ki sajtótájékoztatóján a most elfogadott 2004. évi költségvetési törvénnyel kapcsolatban dr. Balogh Miklós MSZP-s parlamenti képviselő. Úgy vélte, hogy az ellenzék zömében realitás nélküli, komolytalan módosító javaslatokat terjesztett elő, ugyanakkor viszont sikerült több területen is a kormánypárti képviselők jó érdekérvényesítésének is köszönhetően több költségvetési forrást biztosítani. Mint mondta, különösen annak örül, hogy a kulturális ágazat 20 százalékkal nagyobb összeg felett rendelkezik, mint az előző évben, s ennek például haszonélvezői lesznek a színházak – így a zalaegerszegi is. Többek között azt is örvendetesnek tartja, hogy az oktatás területén is bizonyos támogatások összege növekedett, a költségvetés kiemelt figyelmet fordít a gyerekekre.
A képviselő hangsúlyozta, bár nem minden reális igényt tudtak támogatni a források behatárolt volta miatt, de az idei közel 2,9 milliárd után jövőre is várhatóan 2,2 milliárdos célzott támogatást kap Zala, köztük megyei intézmények is. Erre az előző ciklusban nem volt példa, de ez így helyes, a támogatásokat nem politikai, hanem szakmai indokok alapján kell odaítélni.
MSZP: Közreműködői szerződések – átgondoltabban
A nemrég elfogadott kórháztörvény szellemével ellentétes, ami a megyei kórház egyes részlegeivel kapcsolatban ma történik – fogalmazott Varga László parlamenti képviselő, a megyei közgyűlés MSZP-frakciójának vezetője a közelmúltban megtartott sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta, hogy a Mikola-féle „mazsolázó” privatizációt megengedő korábbi törvényt kiváltó mostani jogszabály módot ad az egyes területeken, részlegeknél közreműködői szerződések megkötésére, hogy az ott dolgozók érdekeltté tételével a tevékenység hatékonysága növekedjen, s így nyereségessé váljon, s a képződő nyereségből az egymással megállapodó felek részesüljenek. Azonban ez csak a kollektíva bevonásával történhet, úgy, hogy az ő kezdeményezésük, döntésük alapján a kórház vezetése megpróbál befektetőt találni. Most viszont az történik, hogy pénzügyi befektetők keresik meg az érintetteket, s egy szűk kör, a vezetés, vagy annak egy része – anélkül, hogy meggyőződne, hogy a kollektíva egésze akarja-e ezt, lenne-e tőkéje az ott dolgozóknak maguknak is – akarja megkötni a közreműködői szerződéseket, s így 10-15 évre kizárja az érintetteket abból, hogy az egész tevékenységben valóban érdekeltek legyenek.
Ez a „hihetetlen vágta” elhibázott, sokkal átgondoltabban, lassúbb ütemben kellene lépni, hogy több alternatíva közül a legjobbat lehessen kiválasztani – fejezte be sajtótájékoztatóját Varga László.
Az Országos Alapellátási Intézet és a Dunántúli Roma Vezetők Szövetsége együttműködésének eredményeként roma segédegészségőröket képeznek Nagykanizsán. Mint azt Nagy József György DRVSZ-elnöktől megtudtuk: az országban csak négy helyszínen működik hasonló program, amelynek végeredményeként a közeljövőben létrehozhatnak egy gondozói hálózatot. Fontos ez azért, mert háromezer romáról nincs semmiféle nyom a társadalombiztosítás irattáraiban, sőt, ők még TAJ-kártyával sem rendelkeznek. A képzés során a hallgatók többek közt megismerkedhetnek a konfliktuskezelés, az elsősegélynyújtás és a járványügy „finomságaival”. A szervezők mindent biztosítanak a nyugodt és eredményes tanuláshoz, a sikeres vizsgázók pedig fejenként harmincezer forintot is kapnak a program végén.