Fejlesztések Közép-Zala jövőjéért
Felújítanák a művelődési házat
FELÚJÍTANÁK AZ ISKOLÁT GUTORFÖLDÉN
Fejlesztések Közép-Zala jövőjéért
A Közép-Zala Kistérségi Társulás Zalaegerszeg és Lenti között elhelyezkedő 17 település érdekeiért, jelenéért és jövőjéért dolgozik. Irodája Gutorföldén az önkormányzati hivatal épületében található. Itt beszélgettünk Nyakas Istvánnal, a társulás elnökével.
– Sikerült jelentős közös programokat megtervezni és megvalósítani az itt élő mintegy 7000 lakos érdekében – kezdte a beszélgetést Nyakas István. – Tavaly kezdődött és idén nyáron fejeződött be a vidékfejlesztési célelőirányzatos pályázat keretében az útszéli keresztek, kápolnák, göcseji haranglábak felújítása összesen 6 millió forint ráfordításával. A költség fedezetének 75 százaléka támogatásból történt, a 25 százalék önerőt pedig saját költségvetéséből biztosította a társulás. A 17 településen 52 kőkereszt, 3 kápolna és 6 harangláb szépült meg, ezek közül nagyságrendileg kiemelkedik a tófejhegyi kápolna és az iklódbördöcei harangláb felújítása.
A térség természeti értékeire és kulturális hagyományaira építve nagyobb léptékű turisztikai fejlesztésben gondolkodnak.
– Társulásunk a lenti statisztikai körzettel közösen mintegy 800 milliós értékű projekttervezetet adott be a Pályázat Előkészítő Alaphoz. Ez tulajdonképpen egy projekt, amelyen belül több alfejezet is megfogalmazódott. A legnagyobb értékű program ebben a rádiházi lovasturizmus fejlesztése, ezen belül a lóversenypálya és a létesítmények felújítása. Értékben követi a kisvasút bővítésének terve, pályakorszerűsítés valamint megállóhelyek kialakítása. Ezenkívül szerepel benne a térség több horgásztavának fejlesztése, ehhez kapcsolódóan az infrastruktúra kiépítése és szálláshelyek létesítése. A program voltaképpen az aktív turizmusra épül; feltételeinek megteremtése a környék vonzereje lehet. Ehhez az alaphoz egy másik projektet is beadtunk, jelenleg elbírálásukra várunk. Elfogadásuk után következik azonban a nagyobb feladat, hiszen kivitelezésük költségeit kell majd előteremteni.
Társulásunk a magyar–szlovén kisprojektre is nyújtott be pályázatot a Phare-irodához. Ebben környezetvédelmi feladatokat hajtanánk végre, a parlagfű-mentesítés fontosságára felhívó előadásokat tartanánk, és a tényleges munkához gépigényünket is megfogalmaztuk. A továbbiakban is a járda- és útépítéseket, az infrastruktúra fejlesztését tervezzük. Ezek olyan volumenű feladatok, melyeket csak összefogással lehet megvalósítani, annál is inkább, mivel a községeknek egyedül nehézséget okoz egy-egy beruházáshoz az önrész előteremtése. Most készül a lenti statisztikai térséggel közösen egy helyzetfelmérés, mely alapján a térségre vonatkozóan egy vidékfejlesztési programot dolgozunk ki. Ehhez kapcsolódik az a kötelezettség, mely szerint januárig minden társulásnak át kell alakítani a korábbi operatív programját. Az önszerveződésen alapuló kistérségi társulások a jövőben is tevékenykedni fognak, a gondot az intézmények működtetése okozza majd. A társulás területén több oktatási intézmény – 5 iskola, 4 óvoda – működik, melyek fenntartása most sem problémamentes.
A Közép-zalai Kistérségi Társulás egyik települése Gutorfölde, ahol a közelmúltban több fejlesztés történt. Mindezekről és a közeljövő terveiről is szót váltottunk Nyakas Istvánnal, aki a település polgármestere.
– Közel háromhektáros víztározót építettünk, melynek október végén volt a műszaki átadása. A 33 millió forintos beruházást pályázaton nyert állami támogatással valósítottuk meg. Halat telepítettünk, a működtetéséhez létrehoztunk egy horgászegyesületet. A későbbiekben egy komplex hasznosítású szabadidőközpont kialakítását tervezzük, és ehhez pedig meg kell teremteni az infrastrukturális hátteret. Vendégházat, kempinget, lovaspihenőt látnánk szívesen a környékén. Több kisebb pályázati sikert is magunkénak tudhatunk. A település összképének javítására nyertünk támogatást; ebből két vizesblokkot építünk meg, egyet Gutorföldén a szabadtéri színpad szomszédságában, a másikat Rádiházán a kéktúraútvonalán. Köztéri padokat helyezünk ki és parkosítunk.
A sportpálya és létesítményeinek felújítását is pályázati támogatásból kívánjuk megvalósítani. Ősszel adtunk be pályázatot a Phare-hoz, siker esetén az általános iskolát fejlesztenénk. A mintegy 40 milliós beruházás 60 százaléka fordítható az épület felújítására. Ezen belül a nyílászárók, a burkolatok cseréjét tervezzük, korszerűsítenénk a fűtésrendszert és a villanyhálózatot. A negyven százalékot pedig az informatikai fejlesztésre használnánk fel; ebből hálózati rendszer, stúdió és egy nyelvi labor épülne meg. Pályázatot adtunk be bérlakás létesítésére, ez 12 millió forint értékű beruházást jelent. Szintén támogatásból a védőnői szolgálatnak informatikai eszközt vásároltunk, és több kulturális programot rendeztünk. Az örömök mellett gond is akad. A közeljövőben az Alföldre települ a községben működő almalé-feldolgozó üzem, mely a megyén kívül szinte az egész Dunántúl területéről vásárolta fel az almát. Emiatt nemcsak az üzemben dolgozók, hanem a termelők is nehéz helyzetbe kerülnek.
Nyakas István elmondta, a nemrég megújult művelődési ház több közművelődési rendezvény helyszíne. Teleház és könyvtár várja a látogatókat, zeneoktatás folyik, és különféle klubfoglalkozások zajlanak. Május elsején és augusztus 20-án, a falunapon zajlottak a nagyobb programok, most a Mikulás- ünnepségre és az idősek napjára készülnek. A kézművesház egy éve működik, a volt tűzoltószertár épületét újították fel a vidékfejlesztési célelőirányzat támogatásából. A ház a helyi polgárőr egyesületnek biztosít irodát, bőrdíszműves műhely és tűzoltószertár kapott egy-egy helyiséget, a tetőtérben pedig egy lakást alakítottak ki. A fiatalok üdültetése hagyományosnak számít Gutorföldén; az erdészházban sikeresek a képzőművészeti és a többi táborok. Ősszel erdei iskola keretében három napot töltöttek el itt a helyi általános iskolások; madarász, kézműves és egyéb foglalkozásokat tartottak számukra.
KISTÉRSÉGI INFORMATIKAI PROJEKT GELLÉNHÁZÁN
Az önkormányzati reform megvalósítása, a közigazgatás hatékonyságának javítása, a gazdálkodás átláthatóságának érdekében a Belügyminisztérium 2002 szeptemberében IDEA elnevezéssel programot indított, melynek része a kistérségi igazgatási és gazdálkodási projekt. Az év végéig tervezett időarányos teljesítésének értékeléséről, a további feladatok meghatározásáról esett szó a programtervezetet felügyelő bizottsági ülésen nemrég Gellénházán.
A Belügyminisztérium, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium valamint a Miniszterelnöki Hivatal támogatásával először 2002 őszén a zalaegerszegi polgármesteri hivatalban épült ki a Zalaszám Informatikai Kft. által kifejlesztett egységes integrált kistérségi önkormányzati költségvetési gazdálkodási rendszer. Majd ez év áprilisában Gellénháza, szeptember elején pedig Bak körjegyzősége is csatlakozott a mintaprojekthez. A már így tíz települést ellátó rendszer internetes technológiával, a legkorszerűbb műszaki-informatikai architektúrával segíti naprakészen a munkát az arra feljogosultak számára.
A körjegyzőség munkatársainak köszönhetően a községben működik a mintaprojekt; a továbbiakban is az a törekvés, hogy referencia értékű munkát végezzenek mások és önmaguk javára, fogalmazott Gellén Endre, Gellénháza polgármestere köszöntő szavaiban. Dr. Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere a projekt alakulásáról szólt; bár befejezésének határideje ez év december 31-e, részeredményei már most kiemelt érdeklődést váltottak ki. Széles körű igény van kiterjesztésére, hiszen a mintaprojekt célja, hogy minél több településen lehessen bevezetni ezt a rendszert,
mondta.
A kormány augusztusban döntött a közigazgatási reform gyakorlati végrehajtásáról, majd októberben kistérségi csomag felállítására kötelezte a belügyi, az informatikai tárcát, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt, számolt be dr. Tóth Zoltán, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára a reformfolyamat alakulásáról. A csomag lényege, hogy a kistérségi rendszernek, mint a közigazgatás működési mechanizmusának új elemeként kell a középpontban állnia. A kistérségi szint nem egy új önkormányzati szint, bevonása a közigazgatásba a hatékonyság növelését szolgálja, egyúttal a közigazgatási szervezeti rendszer átalakítása minden ember számára azonos színvonalú ellátást biztosít majd. Dr. Tóth Zoltán kijelentette, regionális intézményrendszer van kialakulóban, melyben az önkormányzatok, a megyék, valamint a megyei közgyűlések státusa erősödni fog. A jelenlegi kormány az előző kabinet a regionalizmus kifejlesztéséért megkezdett, de ki nem teljesedett törekvéseit folytatja. Maga a reform egy több cikluson áthúzódó folyamat. A közigazgatási eljárási törvény reformja, ha most nem is kapja meg az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmados többséget, dr. Tóth Zoltán biztos benne, hogy a következő kormány is ezt az utat fogja továbbjárni.
Az ülésen elhangzott, Győr, Nagykanizsa, Szombathely és Veszprém is csatlakozna a közigazgatás reformjával szorosan összekapcsolódó projekthez. Több zalai kistelepülés számára is vonzó a kistérségi informatikai modell, azonban gondot jelent a magas távközlési költség. A programot működtető önkormányzatok és a Zalaszám Informatikai Kft. határozati javaslatban foglalta össze a mintaprojekt kiterjesztésére, funkcionális bővítésére és központi támogatására vonatkozó indítványait.
MESTER VINCE ESPERES PÁKA DÍSZPOLGÁRA
Felújítanák a művelődési házat
Több mint három évtizedes munkásságának elismeréséül Páka képviselő-testülete díszpolgári címet adományozott Mester Vince esperesnek. A díjat az idősek napján bensőséges ünnepség keretében adták át a közelmúltban.
Rudas Miklós polgármester elmondta, a díszpolgári címet tavaly alapították. Az idei év egyetlen jelöltje Mester Vince esperes volt, az ajánlást a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta. Az elismeréssel nemcsak a hivatásával járó feladatok maradandó elvégzését díjazták, hanem mindazon tevékenységet, amelyet Páka közösségi életének megerősítéséért tett az elmúlt évtizedekben. Mester Vince egy lerobbant állapotú plébániát vett át, amelyet teljesen lebontatott, és egy újat építtetett. 1980-ban szentelték fel az új épületet. Ezt követte a templom felújításáért tett fáradozása, melynek során megújult a tetőszerkezet és a torony. Időközben megtörtént a Cimbal-freskók restaurálása és a belső festés. Idén fejezték be a templom külső alászigetelését és vakolását. Emellett a falu közéletéből a mai napig aktívan kiveszi részét. A magyar–német baráti kör alapító tagja, tevékenykedik az Öveges József a Gyermekekért Alapítványban és a Páka Értékeiért Egyesületben. A templom 2005-ben ünnepli 300 éves fennállását, fáradhatatlan munkabírással most azon dolgozik, hogy a jubileumra megújuljon a templomkertben található egyedülálló Szentháromság-szobor.
– Lentiben születtem, és itt tartottam új misémet 1956-ban. Kispap éveimben egyik tanárom mondta, a jó gazda gondosságával legyünk a plébánia ügyintézői. Ezt megjegyeztem, és ezen az elven igyekeztem ellátni feladataimat. Sokszor elfáradtam, de a szeretet mindig átsegített a nehézségeken. Ha az ember szereti hivatását, akkor nem nehéz semmi. Azt szoktam mondani, a szeretet apostola legyen az ember, őrzőangyalok legyünk egymás mellett – beszélt elhivatottságáról Mester Vince.
Páka idei évre tervezett gazdasági programjának eredményeiről is szót váltottunk a polgármesterrel. Rudas Miklós elmondta, új buszvárót építettek a sportpálya szomszédságában, felújították a temetői kápolna tetőszerkezetét és a dömeföldi úti temető kerítését. Ezen felül a 2004. és a 2005. évi programból már megvalósították a csokma-hegyi vízellátást a Háromszenteki részen, és a szennyvíztisztító rendszer nagy átemelőjének korszerűsítését. A háziorvosi rendelő elé parkolót alakítottak ki, bővítették az iskolai és óvodai játszóteret. A körjegyzőség irodaépületének és a sportház tetőszigetelési munkáit végrehajtották, valamint megkezdték társadalmi összefogással a temetői fásítás első ütemét, a Hősök terén lévő forrás helyreállítása azonban áthúzódik 2004-re. Sürgető feladat lenne a művelődési ház teljes körű felújítása, fűtésrendszerének korszerűsítése, és ezáltal a közművelődési tevékenység megerősítése a községben. A beruházás megvalósítására beadott pályázatot már harmadszor utasították el. Rudas Miklós az ünnepi rendezvények közül megemlítette az augusztus 20-i rendezvényt, a november 9-én tartott idősek napját, melyen az iskolások és a Pákai Felnőtt Énekkar kedveskedett műsorral. November 11-én a község legidősebb polgárát, a 100 éves Ángyán Jánosnét köszöntötték.