Talpon maradás és szeretet

Élőlánc a kisiskolákért


MEGYENAPI ÜNNEPSÉG A HEVESI SÁNDOR SZÍNHÁZBAN

Talpon maradás és szeretet

A Hevesi Sándor Színházban a megye napja alkalmából megtartott ünnepségen az idén 23 díjazott vehette át a Zala Megyei Közgyűlés által alapított kitüntető címet és díjakat. A nap legfontosabb eseménye volt, hogy a megye vezetése elismerését fejezte ki mindazok előtt, akik munkájukkal, teljesítményükkel kiemelkedő szerepet játszottak és játszanak Zala megye fejlődésében, szolgálatában, s gazdagítják annak hírnevét. Manninger Jenő, a megyei közgyűlés elnöke, miután köszöntötte a megjelenteket, az elmúlt év legjelentősebb eseményeiről, eredményeiről és tapasztalatairól számolt be.

Együtt a kitüntetettek.„Nem egyszerű feladat az értékelés, hiszen nehéz év áll mögöttünk. Kormányzati szigorítások jellemezték a 2007-es évet, és az elvonások alapvetően meghatározták a megyék költségvetését... Természetesen a kormányzati elvonásokat az önkormányzatok nem tudják pótolni, legfeljebb hatásukat csökkenthetik. Így történt ez Zala megyében is, hiszen a kormányzat tavaly 600 millió forintot vont el.

Az elmúlt évek azt mutatják, nem bízhatunk a kormányban, hiszen a finanszírozást és a fejlesztést is teljes mértékben a politikai céljaiknak rendelik alá. Többek között ezért kényszerültünk kötvények kibocsátására, mely legalábbis a közeljövőben néhány évig biztosítja a megyei önkormányzat pénzügyi hátterét, sőt, forrásul szolgálhat a remélhetőleg sikeres uniós pályázatoknak is.

Megítélésem szerint 2007 a túlélés, a talpon maradás éve volt, és 2008 sem lesz egyszerűbb, de további lényeges átszervezéseket nincs is módunk, de szándékunk sem végrehajtani. Erőinket sokkal inkább arra koncentráljuk, amire büszkék lehetünk, amiben valódi értékeink és vonzerőnk rejlik” – mondta Manninger Jenő. Az elnök szólt a továbbiakban a kulturális intézmények idei évi munkáiról, és megemlítette, hogy a megyei önkormányzat kiemelt feladatának tartja a szociális és gyermekvédelmi szolgáltatások biztosítását is a rászoruló lakosság számára.

Hozzátette: az önkormányzat jelentős lépéseket tett a megye időskorú lakosságának ellátásáért. 2006 őszén átadott zalakomári idősek otthonát három új, 50-50 férőhelyes idősek otthona építése követi Sármelléken, Szepetneken és Zalabaksán.
Az egészségügy helyzetét elemezve aggodalmának adott hangot az egészségügyi biztosítás privatizálásáért. A megyei kórház fejlesztésével kapcsolatban jelezte: terveik között szerepel a kardiológiai épület felújítása és a sürgősségi ellátás színvonalának növelése, mert így lesz Zala is versenyképes.

A bizakodásra okot adó fejlesztésekről is szólt a közgyűlés elnöke. Mint fogalmazott, nagy lehetőséget látnak a turisztikai élet fellendítésére, továbbá a szakképzés és a felsőoktatás színvonalának megerősítésében.
„Én úgy látom, hogy a zalaiak hajlandóak tenni megyénk, városaink és falvaink jövőjéért, azért, hogy gyermekeink, fiataljaink a szülői házból kikerülve itt találjanak otthonra, s ha tudásukat nem is itt szerzik, visszatérjenek ide, s itt kamatoztassák azt” – fogalmazott ünnepi beszéde végén Manninger Jenő, majd Deák Ferenc útmutatásul írt szavait idézte: „Két hatalmas érzést oltott szívedbe a természet, és ezen két érzés: igazság és szeretet. Ezek legyenek vezércsillagaid az életnek pályáján, és ha ezeket követed, érjen bárminő sors, erkölcsileg süllyedni soha nem fogsz“.

Dr. Petánovics Katalin átveszi az elismerést.Az ünnepi beszédet követően került sor a díjak átadására. A Zala Megye Díszpolgára kitüntető címet dr. Petánovics Katalin (Keszthely) nyugdíjas néprajzkutató kapta a több mint négy évtizeden át a mai napig tartó áldozatos kutató és közvetítő munkájáért. Zala Megye Közigazgatásáért Díjban részesült Renácz Lászlóné igazgatóhelyettes, főosztályvezető (Zalaegerszeg) a zalai önkormányzati rendszer kiépítésében, a kistelepülési önkormányzatok segítésében végzett munkájáért.

Zala Megye Egészségügyéért Díjat kapott dr. Csákai Iván sebész szakfőorvos (Nagykanizsa) és dr. Laky Rezső osztályvezető főorvos (Zalaegerszeg) több évtizedes, kiemelkedő munkájukért. Zala Megye Szociális Gondoskodásáért Díjat kapott Gáspár Lívia intézményvezető (Lenti) a szociális gondoskodásban végzett kitűnő munkájáért. Négyen részesültek Zalai Közművelődésért Díjban. Aradvári Lászlóné és ifj. Aradvári László néptáncoktatók (Keszthely) több évtizedes kiemelkedő néptáncos tevékenységükért, a magyar kultúra magas szintű ápolásáért, terjesztéséért. Cseke József ének-zene tanár, karvezető (Nagykanizsa) a zene több területén elért pedagógusi és előadói sikereiért. Hársfalvi György klubkönyvtár-vezető (Gyenesdiás) kiváló, példaértékű kulturális és szervező tevékenységéért.

Zalai Pedagógus Díjat hárman vehettek át. Szabóné Nagy Erzsébet igazgató (Sümegcsehi) a falusi kisiskolák eredményes működéséért. Szabó Lajosné ny. pedagógus (Tófej) közel negyven éven át tartó lelkiismeretes oktató-nevelő munkájáért, tisztességéért, emberségéért. Dr. Megyei György ny. egyetemi adjunktus (Keszthely) kiemelkedő pedagógusi életpálya és közéleti tevékenysége elismeréseként. Az Év Zalai Diákja Díjban Söveges Bianka tanuló (Keszthely) részesült kiemelkedő tanulmányi versenyeredményeiért.

Zala Megye Sportjáért Díjat Györe László ny. sportszakember (Lenti) kapott kiváló és kitartó munkájáért a megye sportéletében a futballban elért eredményeiért. Zala Megye Ifjúsági Sportjáért Díjban Demeter Klaudia atléta (Keszthely) részesült a hazai és nemzetközi versenyeken elért kiváló sporteredményeiért. Zala Megyei Sajtódíjat vehetett át Farkas László újságíró, karikaturista (Nemeshetés) az országos és helyi sajtóban megjelenő karikatúráiért, újságírói tevékenységéért. Zala Megye Közszolgálatáért Díjat kapott Pápai István polgárőr (Karmacs) több éves magas színvonalú polgárőri tevékenységének elismeréséül.

Színpadon a Zalai Táncegyüttes ifjú táncosai.Zalai Civil Társadalomért és Kisebbségekért Díjat vehetett át Horváth József ügyvezető (Letenye) a Zala megyében élő hátrányos helyzetű roma lakosságért több mint egy évtizeden át végzett önzetlen munkájáért. Zala Turizmusáért Díjban részesült Nagyné Kovács Katalin egyesületi elnök (Zalaegerszeg) a zalai turizmus kialakításáért és eredményes munkájáért. Zala Megye Mezőgazdaságáért Díjat kapott Köröcz Kálmán ny. mezőgazdasági vállalkozó (Kálócfa) több évtizedes nagyfokú szakmaszeretettel és örök aktivitással végzett mezőgazdasági tevékenységéért.

A Zala Megye Kistelepüléseiért és Hagyományaiért Díjat Rátkai Józsefné könyvtáros (Zalakomár) vehette át a középkor történelmi hagyományainak megismertetéséért, a hagyományok ápolásáért, a kulturális programok kiemelkedő színvonalú megszervezéséért. Zöld Zaláért Díjban részesült dr. Szabó István egyetemi tanszékvezető (Keszthely) a zalai környezetkultúra és természetvédelem terén kifejtett több évtizedes munkájáért. Vajda Lajos Díjat kapott Nemes László festőművész (Zalaegerszeg) a megye képzőművészeti életében betöltött szerepéért, művészetpedagógiai tevékenységéért. Az „Év Zalai Embere” díjat, pedig Nagy Ferenc, a ZTE FC elnöke (Zalaegerszeg) kapta.

Az ünnepi műsorban közreműködtek a Hevesi Sándor Színház művészei, valamint a Zalai Táncegyüttes ifjú táncosai, a keszthelyi Tündérrózsa Gyermektánccsoport két tagja, Gass Ádám és Mácskovity Máté, valamint Tóth Levente táncában is gyönyörködhetett a közönség.
Az ünnepi közgyűlést követő pohárköszöntőt dr. Petánovics Katalin, a megye díszpolgára mondta. Mint fogalmazott, köszöni, hogy észrevették és méltányolták a csendes, feltűnés nélküli munkálkodását, melynek célja volt, hogy visszaadja a közösségeknek a kihalásra ítélt hagyományokat.

(Vadas Zsuzsa)

vissza az elejére


CIVILEK A „SPÓROLÓS” POLITIKA ELLEN

Élőlánc a kisiskolákért

Felvételünkön a csonkahegyháti iskola tanulói.A mai oktatáspolitika nem látszik ki a spórolás mögül, hangozott el azon a fórumon, melyet a közelmúltban tartottak a zalai megyeházán, országgyűlési és önkormányzati képviselők, iskolaigazgatók, valamint az Élőlánc Magyarországért elnökségének részvételével. Az említett civil szervezet országos gyűléseket tart, hogy erősítsék azok hitét, akik ragaszkodnak a helyi iskolához, illetve ily módon is cserélődnek a tapasztalatok, gyűlnek azok az érvek, melyekkel a kormányhoz kívánnak fordulni.

– Ne higgyük el, hogy Magyarország jövője azon múlik, hogy megszüntetik a kistelepüléseken a szolgáltatásokat. A posta és a vasút esetén ez 4-4 százalékos megtakarítást jelent, a kisiskolák többségének fennmaradásához pedig 5 milliárd ráfordítás elég lett volna, szemben a digitális táblákra költött 40 milliárddal. Segítő, költségalapú finanszírozásra lenne szükség a maival szemben – mondta a fórumot követő sajtótájékoztatón Manninger Jenő, a megyei közgyűlés elnöke, majd hozzátette: bár a megye eddig is koordináló feladatot vállalt a pedagógusok szakmai háttere mellett, a jövőben külön szervezetet kívánnak létrehozni a zalai iskolaügyek kezelésére.

A felszólalók, dr. Lányi András professzor, az élőlánc mozgalom elnökségi tagja, Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Vigh László országgyűlési képviselő és Kalamár Gábor, a megyei önkormányzat művelődési osztályának vezetője elmondták, egyenrangú feltételeket kellene biztosítani, az uniós normáknak is megfelelve, a különböző településeken élő lakosság számára az urbanizáció erőltetése helyett. A kormány a pénzzel és a szakképzett tanárok tudásával egyaránt pazarlóan bánik. A kommunikált mutatók csalókák, a társadalmi támogatottság megszűnésére irányulnak.

Nincs összhangban az önkormányzatokra testált felelősség és a finanszírozási feltételek. Összefogásra van szükség. Az iskolák mellett az óvodákért is fel kívánják emelni a szavuk, valamint jelképes pénzadományokkal támogatni azokat az intézményeket, amelyek a fennmaradás mellett döntöttek.
Az említett célra gyűjtöttek adományokat Bakon, a Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett gálaműsoron, ahol 12 iskolás csoport állt színpadra.

(Bánfi Kati)

vissza az elejére


Zalai Napló

Zala Média online

Zala.hu