Pannontudás Egyeteme a hévízi gyógyfürdőből
Gyógyszerkölcsönhatások a reumatológiában
OSTEOPOROSIS VILÁGNAP
„Magyarországon mintegy 900 ezer csontritkulásos beteg él. A betegség számlájára évi 50 ezer tőrés írható, és ebben a számban még nem szerepelnek a sokszor nehezen diagnosztizálható csigolyatörések.“ Ezen mondatokkal kezdődik az a gyógytornászok által összeállított gyakorlatokat tartalmazó kiadvány, amelyet az osteoporosis világnap hévízi rendezvényén résztvevő több száz vendégnek osztottak ki a Hévízgyógyfürdő Kht. munkatársai. A Szent András Reumakórház volt ugyanis a házigazdája a csontritkulásban szenvedő betegek hagyományos világnapi találkozójának.
A nap folyamán dr. Békefi Ferenc főorvos iránymutatásával ingyenes, ultrahangos csontsűrűség-mérést végeztek az intézmény Regionális Osteoporosis Központjában. A csontritkuláshoz kapcsolódó, illetve egyéb hasznos prevenciós ismeretekről pedig 10-12 éves gyermekek bevonásával szerveztek akadályversenyt és játékos vetélkedőt.
Dr. Bergmann Annamária reumatológus főorvos a világ egyik csodájaként nyilvántartott gyógytó körüli sétára invitálta a helyi és az országos betegklubok érdeklődő képviselőit. Milusné Pap Viola és Varga Terézia gyógytornászok a gyakorlatban is bemutatták a testmozgás ajánlott formáit. A csontritkulásos vizsgálatokról beszélgetést szerveztek és déltől folyamatosan feltöltötték a büfét, ahol az egészséges csont kialakulásához nélkülözhetetlen élelmiszerekkel vendégelték meg a résztvevőket.
Az ünnepélyes nyitóünnepségen dr. Szekeres László orvos-igazgató felolvasta dr. Székely Tamás egészségügyi miniszter fővédnökként a reumakórház főigazgatójának küldött üzenetét, amelyben a miniszter elismerte, hogy hazánkban is egyre súlyosabb népegészségügyi probléma a csontritkulás, amire az egészségbiztosítás évente 10 milliárd forintnál is többet költ. A miniszter a kutatás mellett fontosnak mondta a felvilágosítást, a megelőzést és az ismeretterjesztést, aminek helyszíne ezúttal a gyógyfürdőhely volt.
Dr. Hegedűs Lajos, a kht. főigazgatója és Vértes Árpád hévízi polgármester is megtiszteltetésnek vette, hogy Szekeres főorvos révén a rendezvényt sikerült a fővárosból a világhírű fürdővárosba, a „Reumások Mekkájába” hozni. Örömmel vették, hogy a dísztermet zsúfolásig megtöltötték az érdeklődők, a színes programokra, felfrissülésre éhes betegek. Zalatnai Klára, az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesületének elnöke megígérte, hogy rendszeresen szerveznek majd itt különféle programokat.
Prof. dr. Marton István, a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány betegtársasági összekötője nem csak előadóként vett részt a rendezvényen, de Endrei Judittal közösen a programok moderálásában is szerepet vállalt. Ő konferálta föl hazánk legismertebb genetikusát: dr. Czeizel Endre orvosgenetikust, aki arról tartott előadást, amit ma a genetikáról tudni illik.
Mint mondta, ha genetikai tervrajzunkat megértjük, akkor nem elszenvedői leszünk sorsunknak, hanem aktív irányítói. Minden fontos betegség esetében van genetikai komponens, ami csak a hajlamot jelenti, ehhez járulnak a külső tényezők. Öt évvel ezelőtt USA-beli és angol kutatók végeztek az emberi DNS 3,2 milliárd bázisának, illetve ezek sorrendjének megfejtésével. A program meglepetése az volt, hogy egy adott sejtben a DNS-nek csak 3 százaléka működik.
A DNS-ünkben, ami 120 éves élettartamot feltételez, hordjuk az evolúció hordalékát. Az eddigi általános egészségvédelmi stratégia (életmód, szűrések) helyett a nem is oly távoli jövőben mindenkinek leolvasható lesz a géntérképéből saját genetikai betegséghajlama. Az USA-ban 2012-re ígérik, hogy egy hét alatt ezer dollárért elkészítik a géntérképet. A csontritkulást nem a gének döntik el, de a hajlam, befolyásoló tényezőként játszik szerepet.
Pannontudás Egyeteme
a hévízi gyógyfürdőből
Pannontudás Egyeteme címmel indított új, népszerű, ismeretterjesztő, tudományos témákat bemutató előadás-sorozatot a Duna Televízió. December elejéig Magyarország különböző településein és a Kárpát-medence több helyszínén összesen 15 ismeretközlő szakmai referátumot vesz fel a tévéstáb az együttműködő önkormányzatok, civil partnerek segítségével. A fürdővárosban a Hévízi Turizmus Marketing Egyesület és a Reumakórház összefogásának jó példájával élenjárva október végén dr. Szekeres László, a Szent András Kórház orvos-igazgatója tartott előadást Gyógyító gyógyvíz címmel a Tófürdő konferenciatermében. Az itt készült felvétel szerkesztett változatát a jövő év elején tűzi műsorra a Duna Televízió.
Egyebek
között erről is beszélt Egri Sándor, a programsorozat igazgatója, majd átadta a
szót Szekeres főorvosnak, aki vetítettképes prezentációjában elöljáróban
tisztázta a fürdőkultúrához kötődő szakkifejezések jelentését. A víz által
történő gyógyítás, a hidroterápia a gyógyászatban használt eljárás már ismert
volt a római korban is.
„– A ferdés, annak módja és rendje szerint, egy olly hasznos orvosság, a mellyet kívánatos érzékenységgel elkövetni örömnek tartjuk, és ez által sok nyavalyáktól testünket meg-örizhetjük.“ – írja az 1795-ben megjelent „Boldog Zala vármegye! Keszthelyi Hévvizedről méltán neveztetel így attól, a ki ezen rendeket írta dicséretedre“ című könyvében dr. Babócsay József orvos. Valószínű, hogy a doktor Festetics György megrendelésére írta meg és nyomtatta ki a hévízi gyógyfürdő ismertetését.
Magyarország igen gazdag gyógyvizekben. 190 elismert ásványvíz, 180 gyógyvíz, 43 gyógyfürdő, 5 gyógybarlang, 5 gyógyiszap és egy mofetta is „természetes gyógyszerként“ szolgálja a betegek javát. A balneoterápia különösen javallt mozgásszervi, reumatológiai, ortopédiai, traumatológiai, ideg- és bőrgyógyászati megbetegedésekre, idült keringési zavarokra, nőgyógyászati gyulladásokra. A gyógyhelyi „orvoslás“ komplex fizioterápiával kúraszerűen alkalmazva olykor csodákra is képes.
A szakember szerint sok tudományos eredmény igazolja, hogy a fizioterápia, a rehabilitáció és a balneoterápia egyre erősebb gyógyító tényezőként van és lesz jelen a mindennapok orvoslási, kezelési gyakorlatában. Magyarország gyógyvíznagyhatalmi pozíciójának megőrzése nemzetgazdasági szempontból is lényeges – hangzott el. Egy olyan gyógyhelyen, mint Hévíz, az ott-tartózkodás egyben aktív testi-lelki kikapcsolódást, pihenést, stresszmentes környezetet jelent.
TUDOMÁNYOS PROGRAM A SZENT ANDRÁS KÓRHÁZBAN
Gyógyszerkölcsönhatások a reumatológiában
A Budapesti Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Fizioterápiás Tanszéki csoportja valamint a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kht. november első péntekjén egy akkreditált tudományos programot szervezett azon gyógyszer kölcsönhatásokról, amelyek a reumatológia tudományterületét érintve fordulnak elő.
A
reumakórház dísztermében zajló, az orvosok továbbképzését célzó szakmai
rendezvényre a hévízi gyógyító intézmény orvosain kívül meghívást kaptak a
környéken praktizáló doktorok is.
A szervezők nevében, dr. Géher Pál professzor elmondta: sok hagyományos kémiai
úton előállított, reumatológiában alkalmazott gyógyszernek vannak
kölcsönhatásai. A szervezetre gyakorolt káros kölcsönhatások szerencsére nem
gyakoriak, nem drámaiak; ha a kezelőorvos jól tájékozott, akkor ezek zöme el is
kerülhető.
A program ötletgazdája dr. Gömör Béla professzor örömmel vette, hogy előadóként a reumatológiai gyógyszerek kölcsönhatásaival foglalkozó előadás sorozat részese lehet, mert mint mondta, korábban, efféle tanácskozást még nem szerveztek. Az orvosok ismereteinek kibővítésére szolgáló továbbképzésen sok elméleti és gyakorlati tudnivaló hangzott el.
Dr. Szekeres László, a reumakórház orvos-igazgatója a legszélesebb körben és leggyakrabban alkalmazott csontritkulás ellen szedett gyógyszerek által kiváltott hatásokat elemezte más gyógyszerek együttes szedése esetén. A kölcsönhatásokkal még a szakirodalom is olykor szűkszavúan bánik, de a klinikai gyakorlatban folyamatosan napvilágra kerülnek olyan új és érdekes információk, amelyeket hasznos megosztani a gyógyításban résztvevőkkel – nyilatkozta a főorvos.
Dr. Kerpel-Fronius Sándor professzor az új biológiai gyógyszerek
hatásmechanizmusáról beszélt. Dr. Szökő Éva professzor pedig többek között
arról, hogy többféle gyógyszer egyidejű alkalmazása esetén a lehetséges
interakciók becsült előfordulási gyakorisága nem haladja meg az 5–10 százalékot.
A kreditpont szerzésre is alkalmas program tesztvizsgaírással zárult.
MINISZTERI KITÜNTETÉS LENGYEL KÁLMÁNNÉNAK
Lengyel Kálmánné, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kht. ügyvezető igazgató titkárságának vezetője hét évvel ezelőtt Hévíz társadalmi életében végzett folyamatos, támogató közreműködéséért már átvehette a rangos Pro Cultura Hévíz kitüntetést, a közelmúltban pedig az Egészségügyi Minisztériumban Batthyány-Strattmann László születésének 138. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen miniszteri dicsérő oklevelet kapott eredményes, példamutató tevékenysége elismeréseként.
A
gyors problémamegoldásáról, ügyes konfliktuskezelő képességéről a reumakórházban
közismert Mari ügyviteli alkalmazottként került közel negyven évvel ezelőtt a
Hévízgyógyfürdő Kht. jogelődjéhez. A ranglétrát többekkel együtt ő is bejárta.
Volt gépkocsi-előadó is, később többször helyettesítette az éppen aktuális
főigazgatók titkárnőjét, végül dr. Strecker Ottótól, Gaál Imrétől, dr. Balogh
Zoltántól kezdve Vancsura Miklóson keresztül dr. Hegedűs Lajos ügyvezető
igazgatóig mindenki megbízott benne.
Nemrég elhunyt férjével csaknem egyidőben kerültek a kórházhoz. Szeretett párja munka- és tűzvédelmi előadóként szolgált, de a nyugdíjaséveket korai halála miatt már nem élvezhette. Miután egyedül maradt, rokonai, barátai és munkatársai segítségével viselte el a nehéz időket. Munkáját – mint mondta – igyekezett mindig lelkiismeretesen, a tőle telhető precízséggel ellátni.
Szervezett, adminisztrált, reprezentált, ha kellett csöndben volt, ha kellett, kinyitotta a száját – jó titkárnőhöz méltón a kávéfőzés sem maradt el. A mechanikus írógépet már rég számítógépre cserélte, de az általa fontosnak tartott alapértékeket nem cserélte ki magában. Minden új feladattal sikerült jól megbirkóznia. A mindennapok ügyintézési menetében és az ügyiratok iktatásának rendjében nagy tapasztalatra és rutinra tett szert.
Az 1974 óta Hévízen élő, segítőkész titkárnő szabadidejét olvasással és főzéssel tölti, a tévében megnézi a kézilabda-, vízilabda-mérkőzések közvetítését. A foci szeretete pedig férjétől függetlenül ivódott bele. Névről ismeri a hévízi labdarúgócsapat összes tagját, tisztában van képességeikkel, és nemigen múlik el meccs anélkül, hogy ne szurkolna kedvenc csapatának. Mari szeretné még jó ideig egészségben, kollégái körében végezni monotonnak sohasem érzett munkáját.
Mint elárulta, az volt a sikere, hogy megtanulta: a munkaidő addig tart, amíg a feladat. Mindenkori főnökeinek úgy tudott maradéktalanul megfelelni, hogy ő olyan formában, arra a határidőre végezte el a munkát, ahogy a direktorok kérték. Jó problémamegoldó képességgel, higgadtsággal mindig mentesíteni próbálta igazgatóját a szervezési, ügyintézési problémáktól. A kitüntetés az igazolása annak, hogy mindez tökéletesen sikerült.