Országos versenyt nyertek a Zalavíz szerelői
GESZTENYE- ÉS TOROSFESZTIVÁL
Minden,
ami szem-szájnak ingere – jutott eszünkbe, ahogy körbetekintettünk a tormaföldi
szabadidőközpontban, amely jócskán benépesült az október 25-i gesztenye- és
torosfesztiválra. Az első alkalommal életre hívott rendezvény nemcsak a
helyieket, hanem a szomszédos települések vállalkozó szellemű főzőcsapatait is
versengésre invitálta, az érdeklődőket pedig a gesztenyés és egyéb ízesítésű
főételek, valamint sütemények kóstolójára. A kínálatból természetesen nem
hiányzott a sült gesztenye sem.
– Régóta dédelgetett vágy valósulhatott meg a fesztivállal, melynek ötlete már három évvel ezelőtt megfogalmazódott. Az anyagiak hiánya nem tette eddig lehetővé, most azonban sikerült előteremteni rá a pénzt egy sikeres közművelődési pályázatnak köszönhetően – mondta el köszöntőjében Kondákor József.
A polgármester beszélt arról is, hogy a vidék bő gesztenyetermése ihlette az ötletet. Önmagában fogyasztva is számos kedvező élettani hatással bír a gesztenye, amely a húsételek gyakori kísérője. E két dolgot igyekeztek ötvözni, de más hagyományos ételek készítésének is utat engedtek a főzőversenyen. Így lehetett az asztali örömök részese a székelykáposzta vagy a babos répa.
Nem különben a gesztenyés süteményköltemények. A helyi Vöröskereszt tortáján például a szervezet emblémáját formálták meg. Egyszóval, nagy ízutazás részesei lehettek az érdeklődők. Sokféle ételt kínált a 24 főzőcsapat, akiket szigorú bírálat alá vetettek.
A
zsűriben ugyanis mesterszakácsok voltak jelen; Magos Zoltán, a TV Paprikától,
Nagy József és Nagy Józsefné, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség
képviseletében. Munkájukat Végh Adrienn segítette. Ekkora lelkesedéssel még
sehol sem találkozott, méltatta a nevezők szép számát Magos Zoltán, aki a
kóstolt ételek minőségét úgy jellemezte: „bárhol lehetett volna ez a verseny”.
A tornyiszentmiklósi egyházközség vörösboros vaddisznópörköltje, és főleg a szaftja érdemelte ki az első helyezést. Páli Zoltán plébános, Gál Gyuláné és Fehér Tiborné alkotta mások mellett a csapatot. Az erdőkerülők kedvencével második lett a Lenti Kistérségi Iroda csapata, Hernyék, Kissziget és Iklódbördőce társaságának babos sertéspörkölt Oszi-módra nevezetű étele a harmadik helyet szerezte meg.
Különdíjat kapott a helyi, Lakoshegyi II-es csapat babos-toros répája. A zsűrinek ugyancsak rendkívül tetszetős étel titkáról Teszleg Miklós csapatvezető először csak annyit mondott viccesen: „el kell vetni a kerekrépát.” Savanyított répa, disznófarok, füstölt hús és egy kis tikos fűszer, árulta el még a belevalókról.
Az új bor mustrájáról sem feledkeztek meg, ami a keszthelyi egyetem docense, dr. Brazsil József vezetésével zajlott. Huszárbemutató, kézműves vásár, gyerekeknek játszóház ugyancsak programrésze volt az első tormaföldi gesztenye- és torosfesztiválnak..
KIS LÉPÉSEKKEL A SIKEREKÉRT
Kis lépésekkel a sikerekért. A mindössze háromszázhatvan lelkes Hottó önkormányzata gondolkodik ekképpen, mivel fejlesztési szándékait mindig lehetőségeihez mérten igazítja. Az elgondolás idén is bevált, melynek egyik eredménye, hogy klubhelyiséget alakítottak ki a faluházban a fiatalok részére. A beruházást az Egészséges Településekért Alapítvány támogatta.
–
A klubhelyiség létesítéséhez a kultúrteremből választottunk le egy 6 x 6 méteres
részt, melyet teljesen felújítottunk. A falak vakolása és festése, a nyílászárók
valamint a padlóburkolat cseréje egyaránt része volt a munkának. A kultúrterem
mérete állíthatóvá vált, mert a válaszfalként funkcionáló billenős ajtót
bármikor fel lehet húzni, ha szükség adódik a teljes helyiségre – tájékoztatott
a beruházásról Simon Gyuláné polgármester.
– Szeptember 14-én, a búcsú napján adtuk át hivatalosan a létesítményt. Szívesen töltötték idejüket a fiatalok a faluház udvarán, ami csak jó időben nyújtott lehetőséget az együttlétre. Szerettek volna egy klubhelyiséget, hogy rendszeresebben találkozhassanak egymással. Mindez valóra vált; a klubszobát hétköznap és hétvégén egyaránt igénybe vehetik.
Simon Gyuláné hozzátette: heti két alkalommal a helyi népdalkör próbáinak is helyet ad az ifjúsági klub. Létesítésével a fiatalok közösségi életének megerősítése volt a szándékuk. Ez okból tervezik, hogy tánccsoportot alapítanak. A néptánc jól illeszkedne a népdalkör tevékenységéhez, a műfaj kiválasztását azonban rábízzák az ifjakra, jegyezte meg a polgármester.
Idén
megszépült a könyvtár is. A Zalaegerszeg és Térsége Többcélú Társulás 390 ezer
forintos támogatása tette lehetővé a bibliotéka teljes belső felújítását és a
nyílászárók cseréjét. Az önkormányzat korábban tervezte a faluház komplex
rekonstrukcióját, amely eddig megfelelő pályázat híján nem válhatott valóra.
Mivel ez sokba kerülne, inkább a részletekben való megújítás mellett döntöttek.
Az FVM közösségi terek felújítása pályázati programja ad erre lehetőséget.
– Községünk hivatali és közösségi tevékenységének színtere a faluház, melynek épületét tavaly önerőből szigeteltük. Ezzel tulajdonképpen előkészültünk a külső vakolásra, a homlokzati nyílászárok és a tetőszerkezet cseréjére. A most beadandó pályázatban ezekre a munkákra, valamint a kultúrterem belső felújítására igényelnénk támogatást. Ha ez megvalósulna, akkor már csak a hivatali szoba és az egyéb kiszolgáló helyiségek felújítása maradna hátra – mondta el Simon Gyuláné.
A búcsú napja más örömmel is szolgált. Akkorra készült el a Fő utca 150 méteres szakaszának felújítása, melyet a TEÚT pályázati támogatása tett lehetővé. Egy helyi vállalkozó segítségével rendbe tették a horhost. A korábbi fejlesztések közül a polgármester megemlítette a játszótér létesítését és az utcanév- és információs táblák kihelyezését. Egy további eredményes pályázatnak köszönhetően a közeljövőben egy új falugondnoki járművet szerezhetnek be. Önkormányzati támogatással sikerült bevezetni a széles sávú internetet. A községben 35-en igényelték a kapcsolatot, mellyel az új ifjúsági klubot is hamarosan ellátják.
HAGYOMÁNYT TEREMTENÉNEK
Borsfa szüreti vigadalmat ült a közelmúltban. A paraszti élet egyik kedves közösségi hagyományáról évtizedek porát törölték le a szervezők. Sikerrel, mert a jeles szokás felelevenítése szinte az egész települést megmozgatta.
– A szüreti felvonulással egybekötött vigadalom megszervezése a nőklub egyik tagjától származott, tájékoztatott Bali Gabriella, aki szintén tagja a borsfai hölgyek alkotta csoportnak. – Mindenki örömmel vette ötletét, mely kedvező fogadtatásra talált a klub pártolói valamint az önkormányzati döntéshozók körében. Ezt követően megkezdtük az előkészületeket annak érdekében, hogy a szüreti felvonulás a korabeli szokásoknak megfelelően folyjon le, emellett legyen műsor, amely szórakoztatja majd a vendégeket.
A hírre a lakosság is megmozdult, felvonulók szép számban gyűltek össze a kultúrház elé, ahol a kisbírók kihirdették a szüreti menet indulását. Nemcsak a viselt jelmezek, de a járművek típusának kiválasztásában is ötletesnek bizonyultak. Sokan traktorokkal és különféle járgányokkal álltak be a sorba, de voltak, akik kerékpáron kísérték a menetet, melyet elöl két lovas huszár vezetett. Mögöttük ismerős arcok – bíró és bíróné, menyasszony és vőlegény – tűntek fel a jelmezekben. A felvonulók több „állomáson” megálltak, ahol a Vox-Angelica női kórus énekelt, a bázakerettyei iskolások pedig néptáncot adtak elő. Ahogy szokás, kölcsönösen kínálgatták egymást a felvonulók és az érdeklődők. Pogácsa, pálinka, óbor és must cserélt gazdát a kezek között.
|
|
A menethez sokan csatlakoztak, így egész kis tömeg érkezett vissza a
faluközpontba. Kulturális műsor kezdődött, melyen mások mellett fellépett a
borsfai általános iskola moderntánccsoportja, és az ugyancsak helyi rockzenekar.
A szervezők ellátásról is gondoskodtak: négy hatvanliteres bográcsban főtt
gulyást kínáltak a vendégeknek.
– Jó ötletnek tartotta a kezdeményezést önkormányzatunk, ezért is álltuk a
rendezvénnyel járó költségeket. Az érdeklődők szép száma, a jó hangulat
egyöntetűen igazolta, hogy a szüreti felvonulás szép ünnepét jól sikerült
feleleveníteni. Megérdemli, hogy hagyomány legyen belőle – mondta Réffy József
polgármester.
Mindenszentekre megszépült a ravatalozó, melynek felújításához 2,6 millió forintot nyertek a regionális fejlesztési tanácstól. Vizesblokkot alakítottak ki, járólapoztak, festettek, és egy kétszemélyes halottas hűtőt vásároltak. Réffy József hozzátette, várják a belvízelvezetés megoldására beadott pályázatuk elbírálását. A dombok ölelésében lévő községnek folyamatosan gondot okoz a lezúduló csapadékvíz. A beruházás összköltsége 65 millió forint, megvalósulása jelentős eredmény lenne a község számára. Oltárccal és Várföldével közösen fenntartott általános iskolájukba kilenc településről járnak gyermekek. Létszáma 127 fő, amely a polgármester szerint a működés tekintetében közelít a rentabilitáshoz.
Országos versenyt nyertek a Zalavíz szerelői
A Magyar Víziközmű Szövetség idén nyolcadik alkalommal rendezte meg október 1-jén és másodikán Zalakaroson az Országos víziközmű szerelőversenyt, amelyen zalai siker született.
A
verseny célja a vízellátás területén dolgozó szakemberek elméleti és gyakorlati
felkészültségének megmérettetése, hivatásszeretetük, szakmai elkötelezettségük
erősítése. A szakmai rendezvényt évről évre nagyobb érdeklődés kíséri, a
versenyen közel 300 szakember vett részt, ahol 33 hazai vízmű legjobb szerelői
mérték össze elméleti és gyakorlati tudásukat. A versenyzők mellett 14 szakmai
támogató és kiállító vett részt. A verseny időtartama alatt az érdeklődők
szakmai kiállításokon és előadásokon ismerkedhettek meg a legújabb anyagokkal,
illetve a korszerű technológiai módszerekkel.
A Zalavíz Zrt. összeszokott csapatot küldött a szerelőversenyre Mészáros János, Fitos Tamás és Molnár László személyében, akik a korábbi versenyek során már jutottak az élbolyba: 7., illetve 9. helyre. A háromfős csapatok versenye az elméleti feladatsorral kezdődött, majd a kiállítók szakmai előadásukat követően teszteket töltettek ki a résztvevőkkel. A verseny második napján a gyakorlati feladat következett. A Zalavíz Zrt. csapata mindkét nap kitűnőre „vizsgázott”. Az elmélet során megszerzett első helyet a gyakorlat során sem engedték át a versenytársaknak, így ők állhattak a dobogó legmagasabb fokára.
Az erkölcsi elismerés mellett vásárlási utalványokkal és egy négynapos londoni, valamint egy ötnapos lengyel utazással a tarsolyukban térhettek haza a győztes versenyzők. A sikeres csapat (balról jobbra): Uram Péter (a csapat póttagja), Fitos Tamás, Molnár László és vezetőjük, Mészáros János