A válság ára

Hagyományosan ügyfélbarát

Helyben a vidéken élőkért


A TAKARÉKOSSÁGI VILÁGNAP ALKALMÁBÓL ÜNNEPELT AZ OTSZ

A válság ára

Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség a Takarékosság Világnapja alkalmából idén Zalaegerszegen, a Hevesi Sándor Színházban tartotta országos összejövetelét. Az eseményen felszólalók mindegyike egyetértett abban, hogy a pénzvilágból érkező aggasztó hírek kapcsán talán a mai helyzet egyik legaktuálisabb, ha nem a legfontosabb kérdése a takarékosság.

Demján SándorHervé Guider, az Európai Szövetkezeti Bankok Egyesületének vezérigazgatója köszöntőjében elmondta: az Európai Unióban mintegy 7000 bank kínálja szolgáltatását, ebből minden második szövetkezeti formában működik. S míg Magyarországon is hasonló az arány, az újonnan csatlakozó országok többségében – a szövetkezeti formától való ódzkodás miatt – kevésbé jelentős a szerepük.

A pénzügyi válság kapcsán hangsúlyozta: a szövetkezeti bankokat jóval kisebb mértékben érinti a piaci sokkhatás, mint a kereskedelmi bankokat. Ennek fő oka, hogy a szövetkezeti bankoknak stabil a tőkehelyzete. Másrészt a hitel portfolió összetételének, a megbízható hitelkihelyezésnek is köszönhető, hogy úrrá tudnak lenni a helyzeten.

Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke ünnepi beszédében rámutatott: nehéz, válságos helyzetben van az ország, ám azzal, hogy a most bejelentett 25 milliárd dollár lehívására lehetőség nyílt, a fizetőképtelenséget sikerült elkerülni. Az IMF kölcsönnel kapcsolatban ugyanakkor megjegyezte: semmit nem fog Magyarország ingyen kapni, minden hitelt egyszer vissza kell fizetni. Az EU legszegényebb országaként sokkal nagyobb hangsúlyt kell tehát a jövőben helyezni a takarékosságra – élen az állammal.

Demján nem hagyott kétséget az IMF segítség igénybevételének szükségességéről. Az államcsőd elkerülése után a reformok kidolgozása a legfőbb feladat. A recessziós időszakban fontos szerepe lesz a magyar termékek előtérbe kerülésének, a Magyarországon töltött nyaralásoknak, valamint a magyar tulajdonú bankok felértékelődésének.

A jövőben preferálni kell a termelést, ugyanis több elemzés is arra mutat rá: a fejlett világ végét jelentheti, ha letesz a termelésről. Munka nélkül nem fog menni – hangsúlyozta az elnök. – A válság a gyengéket sújtja, márpedig Magyarország igen gyenge láncszem.

S míg a takarékszövetkezetek negatívumként élték meg, hogy az elmúlt időszakban csak forintforrásuk nyújtott lehetőséget a hitelkihelyezésre, mára ebből a hátrányból előny lett. Olyannyira, hogy Magyarországon egyedül a takarékszövetkezetek likvidek, szabadon felhasználható forrásaik ezeknek a pénzintézeteknek vannak.

A jövőben magas hitelkamatra kell számítani – mondta Demján –, ugyanakkor tudvalévő, hogy a gazdaság fejlődése a 10 százalék feletti hitelkamatok esetében leáll. Nyolc százalék alatti hitelkamatok mellett képzelhető csak el vállalkozásfejlesztés. Így tehát fontos, hogy a közeljövőben konszenzus alakuljon ki a politikai pártok között a nemzeti tőke vonatkozásában.

A magas hitelkamatok ellen különböző eszközökkel kell fellépni. Az uniót bírálva megjegyezte: miközben az EU versenysemlegességet hirdet, kizárólag az euróövezet tagállamainak nyújt egységes megoldást a jelen helyzetben, amely jelentős hátrányt jelent az euróövezeten kívüli EU tagállamoknak. Ha az állam nem teszi meg a megfelelő lépéseket – mondta –, a vállalkozók szövetsége beperli az uniót.

vissza az elejére


HÉVÍZ ÉS VIDÉKE TAKARÉKSZÖVETKEZET

Hagyományosan ügyfélbarát

A Takarékossági Világnap alkalmából október végén a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban szervezett tanácskozást az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) a pénzintézeti fúzióhoz tartozó 130 takarékszövetkezet számára. Az ünnepség zárásaként az OTSZ-elnöksége 64 kitüntetést adott át azon munkatársaknak, akik leginkább érdemesek voltak az elismerésre. Megyénkből két igazgató kapott jutalmat.

Vági Ferenc (balról) átveszi az elismerést Demján Sándortól.A zalai pénzintézetek közül emlékéremmel ismerték el Vági Ferencnek, a Hévíz és Vidéke Takarékszövetkezet (HVT) ügyvezető igazgatójának fáradhatatlan, lelkiismeretes munkáját. Vági Ferenc 2000 óta dolgozik Hévízen, annak előtte a pénzintézet jogelődjénél tevékenykedett.

Az öt különböző szerkezetű pénzintézet egyesülését a kollegáival precízen levezényelték. A pénzügyi szakember mára egy összeszokott, egy irányba húzó, tettre kész csapat irányításáért felel. Az átlagnál jobban teljesítő bank ügyvezetője büszke arra, hogy hullámzások nélkül, folyamatosan sikerült tartani a teljesítményüket.

Még 2000-ben négy szövetkezet integrálódott a HVT-be, az akkori 3,7 milliárdos mérlegfőösszeget két és félszeresére növelték, így az egyik legfontosabb banki mutatószám mára elérte a kilencmilliárd forintot. Jókor használták ki a devizahitel bevezetéséből származó helyzeti előnyüket. Az ügyfelek személyes bizalma, a stabil betéti forrás megléte, a gyors döntési szintek is közrejátszanak a sikerben. A hagyományosan ügyfélbarát, korrekt működésnek köszönhetően a Hévíz és Vidéke Takarékszövetkezet pénzügyi partnereinek a száma folyamatosan gyarapszik.

Lakossági folyószámlát 5600-an, vállalkozói számlát is 1600-an vezetnek a tisztán magyar tulajdonú banknál. Kirendeltségeikkel jelen vannak a fürdőváros környékén található 17 településen, és számukra fontosak az ezer lélekszámot alig elérő falvak is, ahová a kereskedelmi bankok nemigen akarnak „betörni“. A hét darab kültéri pénzkiadó automata (ATM) forgalma is szépen emelkedik. Személyre szabottan diákoknak, nyugdíjasoknak, vállalkozóknak is kínálnak előnyös folyószámla „csomagokat“, elektronikus bankolást.

Czövek Imre, a HVT-elnöke megerősítette, hogy a lakosság 51 éves bizalmával a jövőben sem fognak visszaélni. A mérlegfőösszeg alapján az OTSZ-lista első harmadában szerepelnek, a közel 100 milliós adózás előtti eredmény vonatkozásában pedig az első harminc takarékszövetkezet közé sikerült bekerülniük. Forrásgyűjtési struktúrájuk az elmúlt időszakban nemigen módosult.

Továbbra is meghatározó a lakossági forrásgyűjtés, amelyen belül a folyószámla típusú betételhelyezések növekedése figyelhető meg. A takarékszövetkezeti kör egyébként az egyetlen a hazai bankszektorban, amely saját tőkéjét jellemzően tőkebevonás nélkül, az elért eredményeken keresztül képes növelni. Folyamatosan olyan működési rendszer kialakításán fáradoznak, ami növeli a hatékonyságot.

vissza az elejére


BAK ÉS VIDÉKE TAKARÉKSZÖVETKEZET

Helyben a vidéken élőkért

Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöksége a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban tartott közelmúltbeli rendezvényén kiemelkedő szakmai hozzáértése és lelkiismeretes munkavégzése elismeréséül Takarékszövetkezeti Érdemérmet adományozott Rétiné Varga Évának, a Bak és Vidéke Takarékszövetkezet ügyvezető igazgatójának.

Rétiné Varga Éva átveszi a kitüntetést.– A takarékossági világnaphoz kapcsolódó találkozónak minden évben más megye ad otthont. Hogy ez idén Zalában történt, és mint zalai kaptam elismerést, rendkívül megható volt számomra – mondja Rétiné Varga Éva, aki a kitüntetést nem egyedül magáénak, hanem a takarékszövetkezet 73 munkatársa együttes teljesítménye elismerésének is tekinti.

Rétiné Varga Éva 1998-tól a Pacsa és az V. Takarékszövetkezet ügyvezető főkönyvelőjeként tevékenykedett. A Bak és Vidéke Takarékszövetkezetnek 2005. januárjától ügyvezetője, amikor is a pacsai és a surdi takarékszövetkezet beolvadt a Bak és Vidéke Takarékszövetkezetbe. Jelenleg 19 korszerű kisbanki rendszerrel ellátott egysége van. A központ és a kapcsolódó fiók Bakon, kettő-kettő Zalaegerszegen és Nagykanizsán, a többi fiók falvakban működik. A baki pénzintézet a legnagyobb mérlegfőösszeggel rendelkezik a megyében; a mutatószám szeptemberben meghaladta a 10,7 milliárd forintot.

– Közel hétezer bankszámlát vezetünk, ebből 4600 lakossági, a többi vállalkozói ügyfélé. Emellett 11 megyei önkormányzat számlavezetését is végezzük. A bankkártyával rendelkező ügyfeleink száma megközelíti a kétezer főt. Zalaegerszegen kettő, Nagykanizsán, Bakon, Pacsán és Nován egy-egy pénzkiadó automata (ATM) biztosítja számukra a szolgáltatást. Az elektronikus banki szolgáltatásokat is egyre többen veszik igénybe.

A hitelek 65 százalékát lakosság részére nyújtottuk. Ebből a lakás célú hitelek 70 százalékot tesznek ki. A betétek terén a lakossági megtakarítások teszik ki a betétállomány 87 százalékát. A Bak és Vidéke Takarékszövetkezet egyúttal több uniós és hazai támogatottságú hitelprogramot is közvetít ügyfelei számára. Az MFB-vel együttműködve kínálják az Új Magyarország és az Energiatakarékossági Hitelprogram termékeit.

A Zalaegerszeg Kossuth utcai és baki fiókjában úgynevezett VOSZ-pontok is működnek, Széchenyi-kártya ügyintézés így teljes körűen bonyolítható. Közreműködnek a Leader-programban, a mezőgazdasági ügyfelek számára „Gazdahitel-gazdakártya“ konstrukciót biztosítanak, és további hitel- és támogatási lehetőséget.

– Az önkormányzati, a nyugdíjas korú, valamint a vállalati ügyfelekre szeretnénk kiemelten koncentrálni a jövőben. Szolgáltatásaink, termékeink alakításában a vidéki lakosság bizalmának továbberősítése ugyancsak fontos szándékunk – tette hozzá az elhangzottakhoz Horváth Károlyné, a Bak és Vidéke Takarékszövetkezet elnöke. – Valamennyi nálunk elhelyezett betétállomány iránt nagy felelősséget érzünk, megfelelő gondossággal kezeljük. Stratégiánk fontos alapelve a likviditás, a biztonságos működés fenntartása. Biztató erre nézve a saját tőke egyenletes növekedése, ami szeptemberben közel 540 milliárd forintot tett ki.

vissza az elejére


Zalai Napló

Zala Média online

Zala.hu