Fókuszban a regionális termelői tapasztalatok

A sikeres búzatermesztésért


baki agrocentrum: repce-, búza fajtabemutató és agrárfórum

Fókuszban a regionális termelői tapasztalatok

Több mint 50 repce- és 38 búzafajtát mutattak be a fajtatulajdonosok a Baki Agrocentrum Kft. közelmúltbeli szakmai fórumán. A program reggel a repcefajták megtekintésével kezdődött, majd az integrátor baki székhelyén folytatódott, ahol Balogh Rudolf ügyvezető igazgató elemezte az ez évi kilátásokat az elmúlt és az idei gazdasági év tükrében.

„– Nem kevés negatív hozadéka volt az ősznek, a csapadékos időjárás miatt sem a repcét sem az őszi búzát nem lehetett a tervezett ütemben elvetni. A többszöri kivonulás és plusz munkák miatt jelentősen megnőttek a hektárköltségek – kezdte értékelését.

– A vetések ráadásul nem tudtak megerősödni, így gyengén "mentek" a télbe. Nem maradt más hátra, mint az enyhe télben és a korai tavaszodásban való bizakodás. Az elmúlt évben 1000–1100 mm csapadék esett le, ami nagyfokú talajrombolást okozott. Az őszi mélyszántásokból több ezer hektár maradt 2011-re, és a januári–februári szántások is gyenge minőségűek lettek.

Az ügyvezető igazgató az idei év nehézségei közé sorolta a kukorica vetőmaghiányt is. Mint mondta, nem értekeztek meg időben a szállítmányok a fajtatulajdonosoktól, ami ilyen súlyú problémát még sohasem okozott az elmúlt húsz esztendőben. Mint mondta, tanulságképpen a fajtatulajdonosok mellett a termelők és az integrátor felelőssége is megállapítható. A jövőben a gazdáknak időben kell meghozniuk döntésüket és leadniuk megrendelésüket, az integrátornak pedig a vetőmagszállítások idején szorosabb, napi kapcsolatot kell kialakítani a fajtatulajdonos cégekkel.

Szólt arról is, hogy a Baki Agrocentrum mindent elkövetett annak érdekében, hogy a vetőmagszállítmányok késedelméből származó problémákat enyhítse. Az elmúlt évben a csapadékos időjárás a szokottnál is több gondot okozott: a sok eső ugyan felülírta a növényvédelmi technológiákat, a vegyszercserékkel azonban nem volt gond.

Idén a várt korai helyett késői tavasszal szembesültek a termelők, ami ráadásul aszállyal is együtt járt. A fejtrágyázást sikerült elvégezni, melynek hatékonysága csapadék hiányában azonban elhúzódott. Ennek következtében elmaradt a kalászosok kellő mértékű bokrosodása, a repce gyökérzete pedig gyengén fejlődött – elemezte az időjárás szántóföldi növényekre gyakorolt hatásait.

– Az elmúlt esztendő és a jelenlegi év eddigi tapasztalatai tükrében jó előre és lehetőleg több variációban kell megterveznünk a vetésszerkezetet – hangsúlyozta összegezésében Balogh Rudolf. Hozzátette: a gondok elkerülése érdekében már a következő évben nagyobb hangsúlyt fektetnek a vetőmag-előállításra és -feldolgozásra. Táblaszinten minden olyan fajtát be szeretnének majd mutatni, melyeket tőlük vásárolhatnak meg a termelők. A vetőmag bizalmi termék, a Baki Agrocentrum mindenképpen meg kíván felelni ennek az elvárásnak – jelentette ki.

Az agrárfórumon régiós repcetermesztők is megosztották tapasztalataikat. A pókaszepetki Zalagrár Kft., a nagykanizsai Gyümölcskert Zrt. valamint a Galamboki Mezőgazdasági Kft. vezető szakembere mondta el véleményét és tapasztalatát a vetésforgó, a talaj-előkészítés, a tápanyag-utánpótlás és az alkalmazott növényvédelmi technológiák tekintetében.

Balogh Ádám, a Baki Agrocentrum terménykereskedelmi vezetője az aktuális búza és repce piaci helyzetet elemezte, majd a termelők megtekintették a Pölöske–Barnakpuszta elágazóban található búza fajtasort.

vissza az elejére


A Zal-Agro zrt. és a B. L. agrokem kft. technológiai bemutatója

A sikeres búzatermesztésért

Az élelmezésben betöltött szerepéből adódóan hazánkban és a világban is egyaránt a búza a fő termény. Idén országosan 950 ezer hektárról takarítják be a gabonát. Fejlődési folyamatát Zalában is befolyásolta a csapadékhiány. A terméskilátások is ehhez mérhetőek: egy legutóbbi becslés szerint négy tonna várható hektáronként – elemezte a helyzetet Tahin Dezső, a Zal-Agro Zrt. vezérigazgatója a prémium minőségű búzák fajta- és technológiai bemutatóján. A megye legnagyobb vetőmag-előállítója főszervezésében valósult meg a rendezvény, melyen közel ötven mezőgazdasági termelő vett részt Türjén illetve a pakodi szántóföldi szemlén.

Tahin Dezső, a Zal-Agro Zrt. vezérigazgatója

– Napjainkban két vélekedés határozza meg a búzatermesztést: termeljünk sokat olcsón, vagy inkább minőséget a speciális igényű piacokra. Úgy vélem, hosszabb távon mindenképpen a minőség irányába kell elmozdulni – folytatta a vezérigazgató. – A minőségi búzatermesztés azonban szakszerűen alkalmazott, intenzívebb technológiát feltételez, amely magában foglalja a végtermék, a termelési környezet, valamint a termesztéstechnológia minőségét.

Kérdésre válaszolva elmondta, a növénytermesztéssel és állattenyésztéssel egyaránt foglalkozó Zal-Agro Zrt. hosszú évek óta állít elő vetőmagot, melynek mennyisége 800–1500 tonnára tehető évente.

A martonvásári búzafajták mellett 2009. őszén a térségben elsőként kezdtek bele az Ausztriából származó kiváló minőségű Antonius búzafajta szaporításába, melyhez rendelkeznek a szükséges feltételekkel és technológiákkal; vetőmagüzemüket két éve korszerűsítették.

Szívesen kiszolgálják az integrációban szereplő kistermelőket és családi gazdaságokat, de partnerei a nagyobb volumenű hazai kereskedőknek is. Az Antonius fajtát nagy érdeklődés kíséri a termelők körében, ami arra enged következtetni, hogy jelentősen növelni akarják vetésterületét. Ez nem véletlen, hiszen a prémium minőségű búza felvásárlási ára húsz százalékkal is több a hagyományos fajtákénál. Az Antonius búzát tehát rentábilisan lehet termelni, egyúttal jó áron biztonsággal eladni. Ehhez a Zal-Agro garantált minőségű Antonius vetőmagot tud ajánlani termelői körének.

Jelenleg másodfokú vetőmagot árusítanak, azonban osztrák mintára szeretnének elsőfokú vetőmagot vásárolni és ezzel is rendelkezésére állni a gazdáknak. A zalai vetőmag-előállításnak mindig is bázisgazdasága volt a Zal-Agro Zrt.., amelynek hasonlóan magas színvonalon a jövőben is eleget kívánnak tenni – hangsúlyozta Tahin Dezső. A B. L. Agrokem Kft.-vel valamint a Saatbau Linz Hungáriával való közös munka kapcsán kiemelte, hogy a termelő, a kereskedő és a fajtatulajdonos közötti korrekt együttműködés és üzleti kapcsolat mindhármuk számára előnyös.

 Kiváló minőséget csakis speciális technológiával adja – így értesültek anno az Antonius búzafajtáról, amit nagyon komolyan is vettek – emlékezett vissza Simonfalvi Elemér, a B. L. Agrokem Kft. ügyvezetője, aki a termesztési technológiáról tájékoztatta a jelenlévőket. A cég a megyében elsőként kezdte el forgalmazni az Antonius búzát immár több mint öt éve. Integrátori körében jelenleg ötezer hektáron termelik. Felvevő piaca Olaszország. Az elmúlt évben több termelő olyan magas minőségű búzát állított elő, amit az olaszok szuper Antonius minősítéssel illettek.

– Termesztési technológiája nem drágább, ugyanakkor több figyelmet és pontos követést igényel. Sikeres termesztésében az időjárásnak is szerepe van, de sokkal több múlik a technológián – hangsúlyozta Simonfalvi Elemér. – Első eleme a vetés illetve a vetőmag, melyből az első fokot javasoljuk, mert nagyobb terméshozam érhető el vele. Ez azonban jelenleg nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre, így a Zal-Agro mellett mi is azon dolgozunk, hogy több elsőfokú vetőmag kerüljön a hazai köztermesztésbe.

Simonfalvi Elemér, a B. L. Agrokem Kft. ügyvezetője előadását tartja.

Nagyon fontos betartani a vetés idejét, ami október 10-e és 20-a közötti. Tizedike előtt sose vessük el, mert az visszaüt a minőségre. Ugyancsak figyelmet igényel az őszi gyomirtás és tápanyagellátás. Az Antonius búza a rossz termőhelyi talajok búzája, mégis kiváló minőséget hoz azáltal, hogy nitrogén túlsúlyosan kell táplálni, viszont foszfor-kálit nem kaphat. Más fajtákkal ellentétben lassan indul növekedése tavasszal, amikor a növényvédelemre és a csakis nitrogén tartalmú műtrágyázásra kell nagyobb hangsúlyt kell fektetni.

Simonfalvi Elemér a továbbiakban részletesen ismertette, hogy milyen vegyszerekkel kell végezni az Antonius búza növényvédelmi kezelését. Tájékoztatta a jelenlévőket is arról, hogy Fakospusztán 15 ezer tonnás tárolókapacitású tárolót biztosítanak a termelők részére.

Az agrárfórum a pakodi szántóföldi szemlével folytatódott, ahol mások mellett Galankó Attila, a vetőmag-előállítással és -értékesítéssel foglalkozó Saatbau Linz Hungária Kft. ügyvezető igazgatója mutatta be cégük búzafajta kínálatát.
– Az osztrák és német piacon már a 80-as évektől kezdődően fő irányként határozták meg a jó minőségű búza nemesítését. Miután a Saatbau Linz hazánkra is kiterjesztette tevékenységét, az eltelt évek alatt a magyar termelők is megismerhették az osztrák búzák kiválóságát és az ugyancsak kiváló minőségű kukorica, napraforgó, repce, szója, tavaszi árpa vetőmagokat is – kezdte tájékoztatóját.

Galankó Attila, a Saatbau Linz Hungária Kft. ügyvezetője mutatja be a búzafajtákat.

Elsőként a Tacitust és a Fideliust mutatta be; mindkettő jó minőségű, bő termő malmi búzafajta. Ausztriában jelenleg piacvezető a Pannonicus, nagyon stabil, kiváló termőképességű javítóbúza, ami kedvelt sütőipari felhasználású. Az ügyvezető kitért arra, hogy valamennyi búzafajtájuk lisztharmat- és fuzárium-ellenálló, száraz időben viszont kissé érzékenyebbek a rozsdabetegségekre. A fuzárium szempontjából az Antonius búzafajta legellenállóbb, amit a Pannonicus követ. Mindkét búzafajta e kiváló tulajdonságát szépen meg is mutatta az elmúlt évben, amikor is jobban felütötte fejét a fuzárium.

Az idei évet jellemezve elmondta, a száraz időjárás kissé megmutatkozott a bokrosodásban, de ennek ellenére kellően elbokrosodtak a gabonák. A búzafajtákról továbbá elmondta, hogy nem szabad sűrűn vetni őket, mert az dőléshez vezethet, illetve sem mennyiségi és sem minőségi növekedést nem hoz. A következő négy táblán Lucullus, Vulcanus, Stefanus, Antonius búzafajták növekedtek. Az Antonius javító minőségű, prémium kategóriás búzafajta, amely megfelelő technológia mellett megbízhatóan hozza az A1-A2 minőséget, mondta el egyebek mellett Galankó Attila.

vissza az elejére