falunap és avatási ünnepség zalaszentivánon
Programok sokaságával várták a helyieket Zalaszentivánon, a település Szent Iván-napi búcsúján. A sportközpont adott helyet a nagyszabású rendezvénynek, melyen hivatalosan is átadták az uniós és hazai támogatásból kívül-belül felújított sportöltöző-komplexumot. Az ünnepség és a település búcsúja a Keresztelő Szent János tiszteletére épült római katolikus plébániatemplomban szentmisével vette kezdetét.
– Egy hosszú folyamat végállomásán állunk most, hiszen már 2006-ban azon tanakodtunk, mit tudnánk tenni a sportöltöző jelentősebb felújítása érdekében. Önerőből igyekeztünk az épület állagán javítani, de ez nem bizonyult elegendőnek, ezért döntöttünk a képviselő-testülettel a pályáztatás mellett – idézte fel az elmúlt időszak történéseit Dormán Miklós polgármester a felújított épület előtt tartott avatási ünnepségen, június 24-én.
– A kínálkozó lehetőségeket felmérve az egyik pályázatot a sportegyesület nyújtotta be a vidékfejlesztési hivatalhoz, mely 7,3 millió forint összegű támogatást ítélt számunkra. Ebből valósítottuk meg a külső felújítást, mely a tető és a nyílászárók cseréjét, valamint az épület szigetelését és vakolását tette lehetővé. Önkormányzatunk által beadott pályázatot is siker koronázta; így a Belügyminisztériumtól elnyert mintegy 18 millió forintos támogatásból tudtuk megvalósítani az épület teljes belső rekonstrukcióját a gépészeti és elektromos munkákkal együtt.
A korszerű vizesblokkal felszerelt öltözők mellett közösségi termet, mosókonyhát valamint a régi átköltöztetésével új konditermet is kialakítottak az épületben. Ezzel azt kívánták biztosítani, hogy a megújított sportlétesítmény a település valamennyi lakosa rendelkezésére álljon. A beruházás megvalósításával az utánpótlás-nevelés jobb feltételrendszerének biztosítására is gondoltak. Mivel az iskolában nincs tornaterem, a következő tanévtől a diákok is igénybe vehetik a sportöltözőt a szabadban megtartandó tornaórákhoz. A polgármester továbbá elmondta, pályázat segítségével parkolókat és színpadot is szeretnének létesíteni, hogy sokféle rendezvénynek helyet tudjanak adni a sportcentrumban.
A sport csodálatos erényekkel ruházza fel az embert – jelentette ki Sömenek István érseki tanácsos, plébános XVI. Benedek pápát idézve. Mint fogalmazott, a sportoló nem önző, nem magányos, hanem közösségi ember. A sport ugyanis a közösség szeretetére nevel, ezáltal közösséget teremt. A sport, a rendszeres mozgás növeli az általános jó közérzetet és jelentős szerepet játszik egészségünk megőrzésében, hangsúlyozta, majd arra kért mindenkit, óvják a megszépült épületet.
Az avatási ünnepség azért is emlékezetes marad a helyiek számára, mert a megyei II. osztály északi csoportjában szereplő ifjúsági csapat aranyéremmel zárta a 2011/2012. évi bajnokságot, míg a felnőtt csapat a hetedik helyen végzett – tájékoztatott Lukács Attila, a Zalaszentiváni Sportegyesület elnöke, valamint Udvardi András, a labdarúgó-szakosztály elnöke. A beruházásnak köszönhetően jelentősen javultak a verseny-, a diák- és tömegsport tárgyi felté-telei a településen – osztották meg véleményüket.
A Szent Iván-napi búcsú délutánján vízifoci, élőcsocsó, ügyességi sportvetélkedők, tűzoltó bemutató és a gyerekek kismotorfecskendős versenye szórakoztatta a résztvevőket a sportpályán. Az IKSZT szervezésében hagyományőrző civilek találkozóját is megtartották, melyen a gellénházi, a zalabesenyői és a zalaszentiváni dalkörök adtak műsort. Az esti órákban – a hagyományokhoz híven – máglyagyújtás, tűzugrás valamint szalonnasütés várta az érdeklődőket, jó hangulatban zárva az egész napos programot.
átgondolt munka balatonmagyaródon
Egy falu sorsáról csak felelősen lehet gondolkodni. Ahogy a mindennapi életben, úgy az önkormányzatok működése terén is napról napra változik minden, ezért a döntések alapos megfontolást igényelnek – hangsúlyozza Kalász Mátyás, Balatonmagyaród polgármestere.
– Úgy vállaltam el a jelöltséget és a megbízást, hogy tartózkodtam a felelőtlen ígérgetésektől. Elgondolásom helyesnek bizonyult, ahogy jobban elmélyedtem a munkában és megismertem azokat a gátló-segítő tényezőket, melyek például egy-egy fejlesztés megvalósításához szükségesek. Az elmúlt két évben sok kívánsággal fordultak hozzám. Természetesen minden ember felvetése számít, viszont csak olyan döntéseket szabad hozni, mely a közösség többségének érdekeit szolgálja, és amelyeket a falu fel tud vállalni anyagi erejéhez és érdekeihez mérten. Ezért is határozta meg ez a szemlélet önkormányzatunk és a képviselő-testület munkáját, és a továbbiakban is így kívánunk tenni.
Mindemellett fontosnak tartjuk, hogy településünk lakói első kézből ismerjék meg munkánkat és terveinket. A lakossági fórum ezt a célt szolgálta. A beszámolót írásos formában is megküldtem a falu lakóinak. Örömmel vettem a sok pozitív véleményt. Jólesik érezni az emberek bizalmát, elismerését. Újjászerveztük a közösségi életet is. Így idén már hagyományként tartottuk meg a II. díszmadár-kiállítást, a II. Pannónia motorok bemutatóját, a II. Honda CX találkozót, valamint a kézimunka-kiállítást.
– A fejlesztések területén is megfontoltan jártak el.
– Olyan pályázati célokat tűztünk ki, melyek önerejét fel tudtuk vállalni.
Például a térfigyelő kamerarendszert, valamint a Kányavári szigeten a padokat,
asztalokat, szemeteseket pályázati támogatásból helyeztük ki. A ravatalozó
felújítását viszont már önerőből valósítottuk meg elkerülve a felesleges plusz
kiadásokat. A sziget megközelítését szolgáló utat szintén saját erőből
kátyúztuk. Ezen kívül átszervezéssel hatékonyabbá tettük a falugondnoki
szolgálat tevékenységét. Újjáalakultak civil szervezeteink is, így a Kis-Balaton
Közalapítvány, az új polgárőrség valamint a sportkör, melyen belül torna és
tánc, karate, teke valamint testépítő szakosztály működik.
– Milyen egyéb terveik vannak?
– Szeretnénk felújítani a kultúrházunkat, a régi iskolát turisztikai célokra
átalakítani és az önkormányzat épületét is tatarozni kellene. Ezek egyelőre csak
tervek, mivel nagyon sok változás előtt állunk. Átalakul a közigazgatás, a
településeknek társulni kell. Ezért javasoltam, minden nagyobb döntéssel várjuk
meg, amíg az új rend kialakul. Büszkék vagyunk arra, hogy önkormányzatunk jól
gazdálkodik. Stabil a működésünk.