A Zalavíz Zrt. önkormányzati nyílt napot tartott


Egyedi fejlesztésű dokumentumkezelő oldalt mutatott be a szolgáltató a tulajdonosoknak

A Zalavíz Zrt. önkormányzati nyílt napot tartott

 Önkormányzati nyílt napon látta vendégül a Zala megyei polgármestereket a Zalavíz Zrt. vezetősége december 4-én. A részvénytársaság központi irodaházában tartott tájékoztatón részt vett Vigh László országgyűlési képviselő és Rigó Csaba kormánymegbízott is. A szakmai napon a víziközmű szektor változásairól, a Társaság jelenlegi gazdasági helyzetéről, a műszaki fejlesztésekről volt szó, valamint bemutatásra került az egyedi fejlesztésű önkormányzati dokumentumkezelő portál, mely a szektorban egyedülálló.

A nyílt napon megjelenteket elsőként Vigh László köszöntötte. Beszédében elmondta, hogy a 21. század kulcsfontosságú kérdése a vízgazdálkodás problémakörének megoldása, az elmúlt évek jogalkotási gyakorlatával kíván elérni az állam. A kormányzat kiemelt célja a lakosság terheinek csökkentése, ezt szolgálja a rezsicsökkentés is. Rigó Csaba kormánymegbízott a Zalavíz Zrt. és a Kormányhivatalhoz tartozó hatóságok kapcsolatáról adott tájékoztatást, elmondása szerint a szolgáltató partner az ellenőrző szervekkel. Külön kiemelte, örömmel tölti el, hogy a szolgáltató partner a rezsicsökkentésben, melyről személyesen is meggyőződött a zalaegerszegi ügyfélszolgálati irodában tett látogatása során. Ezt követően Nagy András, a Zalavíz Zrt. vezérigazgatója vette át a szót, aki beszédében megköszönte a polgármestereknek az elmúlt évben végzett konstruktív munkáját, és kihangsúlyozta, hogy a szolgáltató menedzsmentje a jövőben is szorosan együtt kíván működni a települések vezetőivel.

A köszöntők után konferencia vette kezdetét, amelyen elsőként Nagy András vezérigazgató a víziközmű törvény végrehajtási rendeletének változásairól tájékoztatta a közel negyven résztvevőt. Előadásában kihangsúlyozta, hogy a vállalat hosszú évek óta a rezsicsökkentés szellemiségében működött, hiszen olyan innovatív megoldásokat vezetett be és működtet, amelyekkel jelentős megtakarítást ért el az üzemeltetési költségekben. A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy az új törvény a szolgáltatók, a tulajdonosok és a fogyasztók jogait és kötelezettségeit egyértelműen deklarálja. A 2013-as év legnagyobb kihívása a működési engedély megszerzése volt. A Zalavíz Zrt. az első 14 víziközmű társaság közt vehette át engedélyét, jelenleg 29 szolgáltató rendelkezik a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal által kiadott engedéllyel. 2014. január elsejéig várhatóan tovább bővül a vállalatok létszáma.

A vezérigazgató kitért az AquaZala Kft. integrációs folyamatára is. Elmondta, hogy jelenleg is folyamatban van a Zala megye északi részén működő szolgáltató átvizsgálása, transzparensen működő vállalatot kíván a Zalavíz Zrt. kialakítani. Ennek első lépcsőfoka lesz, hogy az AquaZala Kft. december 11-i taggyűlésén felügyelőbizottság kerül felállításra. A működési folyamatok megismerése mellett a Zalavíz munkatársai már dolgoznak a közös elszámolási rendszer kialakításán, illetve a közös ügyfélszolgálati információs platform kialakításán. Nagy András arról is tájékoztatta a polgármestereket, hogy az idei évben együttműködési nyilatkozatot kötött a Társaság a Dél-zalai Víz- és Csatornamű Zrt.-vel. A hasonló működési formából és infrastruktúrából kifolyólag stratégiai célú ez a megállapodás – melyet a két város polgármestere szignált –, hiszen hosszú távon az egységes, Zala megyei vízi-közmű-szolgáltatás biztosítása a cél. A megállapodás keretén belül közös projektek és beszerzési eljárások kerülnek kidolgozásra, menedzsmenti szinten egyeztetik a műszaki és fejlesztési terveket, valamint benchmark-adatokat szolgáltatnak egymásnak a felek.

A cégvezető arról is beszélt, hogy az idei év gazdasági nehézségei ellenére a Zalavíz Zrt. stabilan gazdálkodott, és kiemelten kezelte a költséghatékonyságot növelő fejlesztéseket. Ezek közül kiemelkedik a hulladékfogadó és -kezelő állomás üzembe helyezése, mellyel a zalaegerszegi szennyvíztisztító telepen termelt biogáz-kapacitása mintegy harminc százalékkal nőtt. Az innovatív beruházás jelentőségét mutatja, hogy dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal elnöke első hivatalos, víziközmű-szolgáltatónál tett látogatása Zalaegerszegre vezetett, ahol a Zalavíz Zrt. hulladékfogadóját ünnepélyes keretek közt adta át. A beruházás költsége 170 millió forint volt, melynek körülbelül egyharmadát banki hitellel, kétharmadát saját forrásból teremtette elő a szolgáltató. A fejlesztés kapcsolódik a szolgáltató Társaság azon törekvéséhez, hogy a helyben termelt energiát a közösség szolgálatába állítsa: jelenleg egy biometán üzemű helyi járatú autóbusz szállít utasokat a zalai megyeszékhelyen, a közeljövőben újabb járművek kerülnek üzembe helyezésre.
Ennek az innovatív gondolkodásnak elismeréseként a Zalavíz Zrt. kiállítóként részt vett októberben a Budapesten megrendezett világtalálkozón, ahol a víz- és szanitáció szakkiállítás keretében a Magyar Víziközmű Szövetség standjánál a biogáz technológiát mutatta be a világ összes pontjáról érkező szakmai érdeklődőknek és államvezetőknek.

A vezérigazgatótól Németh Andrea gazdasági igazgató vette át a szót, aki a Társaság idei évi gazdálkodásába engedett bővebb betekintést. Előadásában kihangsúlyozta, hogy a szolgáltatóra több olyan pluszteher is hárult, melyet a szolgáltatási díjban nem lehetett elszámolni, hiszen már második éve nem volt díjemelés, sőt az idei évben a rezsicsökkentés is bevételkiesést okozott.
A gazdasági igazgató felhívta a polgármesterek figyelmét a vagyonátadási és vagyonértékelési feladatokra, illetve részletesen beszámolt a nem lakossági felhasználókat érintő víziközmű-fejlesztési hozzájárulásról, annak felhasználási és elszámolási lehetőségeiről.
A november végén megjelenő új kormányrendelet szabályozza a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó előírásokat. Eszerint az önkormányzatok rendelkeznek rendeletalkotási kötelezettséggel, valamint díjmegállapító jogkörrel. Az új rendelet 2013. december 31-én lép hatályba.
A rezsicsökkentéssel egyidejűleg új számlaképet vezetett be a Zalavíz, melyet a novemberben megjelent, közüzemi szolgáltatások számlaképét egységesítő törvény felülírt. A Társaság az elmúlt időszakban informatikai fejlesztéseket hajtott végre annak érdekében, hogy maradéktalanul megfeleljen a 2014. január elsejétől életbe lépő szabályozásnak.

A Zalavíz Zrt.-nél végzett fejlesztésekről, valamint a jövőbeli műszaki megoldásokról Delacasse László, szennyvízágazat-vezető számolt be a nyílt napon részt vevőknek. Előadásában kiemelt hangsúlyt kaptak a már folyamatban levő ivóvízminőség-javító KEOP-programok, illetve a pákai, a kehidakustányi, a zalaszentgrót–tekenyei szennyvízrendszerek fejlesztése.
A vezető kihangsúlyozta, hogy kiemelten fontosnak tartja, hogy a szükséges felújításokat, rekonstrukciókat külső forrásból – állami vagy EU-s pénzek – az önkormányzatokkal együttműködve valósítsa meg a szolgáltató. Utalt arra is, hogy a végrehajtási rendelet jelentősen megváltoztatta az eljárási rendeket, különböző adónemek kerültek bevezetésre, így ebben a helyzetben az egyetlen biztos megoldás az európai uniós források lehívása.
A 2013-as évben megvalósult fejlesztések két csoportba sorolhatók. A hatékonyságnövelő fejlesztések a működési költséget csökkentik hosszú távon, ilyen volt a hulladékfogadó üzembe helyezése és a biogáz rendszer bővítése. A használati díjból megvalósuló fejlesztések pedig az üzembiztonságot növelik. Ezek közül kiemelkedett a zalaegerszegi Zrínyi utcai szennyvízcsatorna-kiváltás, illetve a Lentiben és Zalatárnokon újonnan fúrt ivóvízkutak, melyeknek köszönhetően jó minőségű, egészséges ivóvízzel tudják ellátni a környéken élőket.

A szakmai nap utolsó előadása a Zalavíz Zrt. által fejlesztett önkormányzati dokumentumkezelő rendszer volt, melyet Kovács Balázs kommunikációs előadó mutatott be. A fejlesztés célja az volt, hogy egy olyan platformot biztosítson a Társaság a tulajdonos önkormányzatoknak, ahol egy helyen, áttekinthetően, biztonságosan hozzáférhetnek az egymással kötött megállapodásokhoz. Az oldal a két fél közötti gyors és hatékony információáramlást hivatott segíteni, hiszen a megállapodások mellett tájékoztatóanyagok is elérhetők lesznek a portálon.
A fejlesztés első lépcsőfoka volt a bevezetésre kerülő rendszer, az elkövetkező időszak tapasztalatai alapján a portál továbbfejleszthető. A Társaság nem titkolt célja, hogy a önkormányzatokat is partnerként kezelje, és a lakossági ügyfelekhez hasonló szolgáltatásokat nyújtson a tulajdonosoknak is.
Az önkormányzati nyílt nap végén Nagy András, a Zalavíz Zrt. vezérigazgatója megköszönte az önkormányzatok egész éves, konstruktív munkáját, és kötetlen szakmai beszélgetés vette kezdetét.

A nyílt napon részt vett Rigó Csaba kormánymegbízott és Vigh László országgyűlési képviselő. A rendezvényt követően véleményüket kértük az elhangzottakkal kapcsolatban:

Rigó Csaba elmondta, a víziközmű-ágazatot új törvény szabályozza, amely sokkal több feladatot ró a szolgáltatóra és a hatóságokra is. Így a kormányhivatal fogyasztóvédelmi felügyelőségére, a népegészségügyi szolgálatra, és természetesen az önkormányzatokra is.
– Csak üdvözölni tudtam, hogy egy ilyen nyílt nap keretében tapasztalatot, információt cserélnek az önkormányzatok képviselői és a Zalavíz vezetői. Fel kell készülni a jövő évre, hiszen számos elszámolási változást is hozott a jogszabály. A rezsicsökkentést folyamatosan ellenőrzi a fogyasztóvédelmi felügyelőség, a Zalavíz Zrt. partner a rezsicsökkentésben, ezt látjuk is, kiváló számlaképpel bizonyítják mindezt a lakosság felé. Tettem egy bejelentést is a fórumon: Horvátország uniós csatlakozásával a letenyei határállomáson felszabadul egy aggregátor a hűtőházban. Úgy döntöttünk, hogy nem adjuk el, hanem állami tulajdonban marad, és a Zalavíz Zrt. kezelésébe adjuk, hogy használja a megye javára. Hasznát vehetjük például, ha egy településen elmegy az áram – fogalmazott Rigó Csaba.

Vigh László úgy véli, a víz az egyik legnagyobb kincs, jól kell vele sáfárkodni, a minőségét és mennyiségét úgy szabályozni, hogy a következő nemzedéknek is tisztességes mennyiség jusson.
– Stratégiai ágazatról van szó, amely magyar kézben van, és ott is marad – mondja. – Az önkormányzatoknak fontos feladata, hogy a lakosságnak egészséges ivóvizet biztosítsanak. A Zalavíz nyílt napi rendezvénye nagyon jó ötlet volt, mert alkalom nyílt arra, hogy megbeszéljük, hogyan is kell értelmezni a víziközmű törvényt. Nekem az a véleményem, hogy egységesíteni kellene a rendszert és a vízdíjakat is, mert előfordul például Zalában is, hogy egyes helyeken néhány száz forint a vízdíj, míg máshol ezer forint felett van. Ezen változtatni kell, nem lehetnek ekkora különbségek.

vissza az elejére