A Tüskeszentpéteri liszt mindenki kedvence

Új elképzelésekkel és tervekkel a bevált úton

Python család: Új dimenzió a kukorica korai posztemergens gyomirtásában


A Zala-Cereália Kft. Kiváló Magyar Élelmiszert állít elő

A Tüskeszentpéteri liszt mindenki kedvence

Több száz éven át vízimalomként működött a tüskeszentpéteri malom, melynek legfiatalabb épülete is legalább száztíz éves. Itt a hagyomány valóban maga az élet, hiszen a Tüskeszentpéteri lisztből immáron több száz éve sütnek kenyeret, ahogy a molnármesterség is generációról generációra öröklődik Zalaszentgrót térségében.

– Naturális mutatóink nagyon szépen alakultak az elmúlt évben, nagyon sok búzát és kukoricát sikerült felvásárolnunk, mégpedig jó áron – értékelte a 2013-as esztendőt Király László, a Zala-Cereália Kft. ügyvezető igazgatója. – A viszonylag alacsony felvásárlási árak egyfajta helyzeti előnyt jelentettek a piacon, ami a malmi őrlés illetve a takarmánygyártás területén egyaránt kedvezően alakította input költségeinket. Főleg az állattenyésztési ágazatnak volt szüksége az alacsonyabb takarmányárakra, az elmúlt évek veszteséges termelése után talán egy kis eredményt is fel tudnak mutatni 2014 végére. Reméljük, hogy megvalósul az a kormányzati szándék, mely a növénytermesztés és állattenyésztés egyensúlyát hivatott helyreállítani. Ekképpen nemcsak a hazai sertés-, de a baromfiágazat is igényelne kormányzati beavatkozást.

– Számokban kifejezve hogyan sikerült az elmúlt év?
– Majdnem ötvenezer tonna takarmányt állítottunk elő, amit értékesítettünk. Ez a mennyiség annak is köszönhető volt, hogy sok hasonló profilú vállalkozás bezárni kényszerült, így kiszélesedtek a piaci lehetőségek cégünk számára, mely túlélte ezt a helyzetet. A malomban 13 ezer tonna búzát őröltünk meg. Kedvezőnek bizonyult az is, hogy mind a búza, mind a kukorica mikrobiológiai szempontból teljesen tisztának minősült. 2013-ban cégeink együttes árbevétele 12 milliárd forint volt, ebből a Zalacereália Kft.-é a korábbi évekhez hasonló-an nyolcmilliárd forint. Piaci helyzetünk arra enged következtetni, hogy ezt az eredményt hosszabb távon is tartani tudjuk. A foglalkoztatottak száma két fővel bővült, így jelenleg 64-en dolgoznak nálunk.
– Melyek a felvevő piacaik?
– A Tüskeszentpéteri lisztet a Dunántúl teljes területén értékesítjük. Változás ezen a téren, hogy Ádám László személyében új kereskedelmi ágazatvezetőnk van, aki új értékesítési technikákat vezetett be, ettől új piacokat is várunk. Másik fő üzletágunk a takarmánygyártás és -értékesítés, amit Zala, Vas, Somogy, Veszprém és Győr-Moson-Sopron megyei csirke- és pulykatermelő partnereink számára végzünk.

  – Milyen termésre és felvásárlási árakra számítanak az idén?
  – Jelenleg nagyon szép a határ, így bízunk abban, hogy jó minőségben és mennyiségben tudják a búzát betakarítani. A malmi és takarmánybúzából összesen 24 ezer tonnát szerzünk be az idén. Tavaly tonnánként 45 ezer forint felvásárlási árral számolhattunk, ez idén már most úgy tűnik, hogy 1-2 ezerrel magasabb lesz. Növekedést mutat jelenleg az előző évhez képest a kukorica felvásárlási ára is.
– A Tüskeszentpéteri lisztre sok háziasszony és pékség esküszik.
– A Kiváló Magyar Élelmiszer védjeggyel rendelkező liszt régóta megbízható márka a piacon. Lisztjeink hagyományos technológia szerint (ember által folyamatosan érzékelhető gyártási folyamat során) készülnek, így a minőséget a készítés minden pillanatában felügyeljük – zárta gondolatait Király László.

vissza az elejére


Bemutatkozik a Zalagrár Kft. új ügyvezetője

Új elképzelésekkel és tervekkel a bevált úton

Egy rendkívül összetett tevékenységet folytató, szakmailag nagyon jó hírnevű és nem utolsósorban korszerű eszközparkkal rendelkező vállalkozás vezetésével bíztak meg. Munkámmal azt kívánom elősegíteni, hogy a Zalagrár Kft. jelenlegi előkelő pozícióját megtartsa, és tovább növelje vezetésem alatt – mondja Pál György ügyvezető igazgató, aki januártól vette át a pókaszepetki mezőgazdasági cég irányítását, ahol kétezer hektáron szántóföldi növénytermesztést végeznek és 150 hektáron almát, körtét és meggyet termesztenek.

– Élénk színekben pompázik a határ, sárgul a repce, zöldül a gabona – állapítottuk meg, mikor körbejártuk a szántóföldeket.
– A szokatlan enyhe, csapadékmentes tél és csapadékszegény tavasz ellenére valóban szép képet mutat a határ, és jónak ígérkezik az idei termés – vélekedett Pál György. – Ősszel 665 hektáron vetettünk őszi búzát, 300 hektáron árpát és 420 hektáron repcét. A szokatlanul enyhe időjárás több növényvédelemi feladatot adott, különösen az árpában, mely elég sok gombabetegséggel vészelte át a telet. A repce már március végén virágozni kezdett, több mint két héttel a szokott ideje helyett. Valóban korán indult a tavasz, ez a gyümölcsfák esetében is látszik, hiszen 2-3 héttel megelőzték „rendes” fenológiai fázisaikat. A korán jött felmelegedés a károsítókat és kórokozókat is előcsalta, ami a gyümölcs esetében teljes virágzáskor még nagyobb fertőzésveszéllyel járhat. Ennél fogva nagyobb törődést igényelt a gyümölcsös, ahogy a repce is, hisz virágzáskor már plusz egy rovarkártevő elleni védekezést is be kellett iktatnunk. Az idei tavasz növényvédelmi szempontból csakugyan rendkívül nagy kihívást jelentett és jelent.

– Hol tartanak a tavaszi vetésekkel?
– Annak ellenére, hogy Zalában visszaesett a kukorica termésterülete, cégünk „tartja” a négyszáz hektáros területet, melyen a legkorábbi fajtákat és hibrideket már hetekkel ezelőtt elvetettük. Bízunk abban, hogy augusztus végén be is tudjuk majd takarítani. A későbbi vetésű kukoricákkal húsvétra végeztünk. Szóját 170 hektáron tervezünk elvetni. Úgy vélem, ez a pillangós növény jól beilleszthető a vetésszerkezetbe, emellett kiváló előveteménye az őszi gabonáknak. Ha virágzáskor is megfelelő menynyiségű csapadékot kap, jó termésre számíthatunk. Összefoglalva valóban szép képet mutat a határ jelenleg, de még korai arról beszélni, mekkora terméshozammal takaríthatunk be.

– A gyümölcsösben elvégezték a tervezett munkálatokat?
– Az enyhe időjárás az elmúlt évben és idén tavasszal is hagyott időt feladataink elvégzésére. Tavaly ősszel a 75 hektáros almásból húsz hektáron kivágtuk az elöregedett fákat, melyek helyébe új almafajtákat (mint a red.j.prince, golden, jonagored, red idared) telepítettünk az idén. Pályázati támogatás segítségével 53 ha alma- és 31 ha körteültetvényen csepegtető és esőztető öntözőrendszert építettünk ki, és az alma területén belül ismét 20 ha-ral növeltük a jéghálóval borított terület nagyságát. Ezzel a három technológiai megoldással meg tudjuk védeni az almást, mert szinte függetleníteni tudjuk magunkat az időjárástól. Az alma nagyon jól virágzott, a körte virágzása egyik fajta esetében szerényebbre sikerült. Szintén elvirágzott a negyvenhektáros meggyünk is, a tisztuló hullás után derül ki majd, milyen terméshozamot produkálnak. 2015 őszére huszonöt hektáron új meggyes telepítését tervezzük. A gyümölcsfélék sikeres értékesítése tekintetében is bízunk a bő termésben, a magas felvásárlási árakban. Persze vannak olyan dolgok, melyek nem rajtunk múlnak.

– Az elmúlt évben komoly fejlesztést hajtottak végre az eszközpark bővítése során is. Milyen célokat szolgált ez a beruházás?
– A mai gazdasági helyzetben egy cég versenyképességét, annak növekedését fejlesztési lehetőségei befolyásolják leginkább. Ezek a beruházások nagy tőkeerőt igényelnek, ezért nagyon fontos kérdés a megtérülés, mind a vásárolt traktorok, mind a kiépített csöpögtető rendszer és jégháló esetében. Ehhez pedig megfelelő üzemi méret szükséges, mert a befektetések csak ezekben a gazdaságokban térülhetnek meg.

– Ön január elsejétől vette át a vezetést. Mennyiben hoz új szemléletet a cég irányításába?
– Már tavaly bekapcsolódtam a munkába Pintér Sándor nyugdíjba vonuló ügyvezető oldalán, aki tanácsadóként segíti tovább a cég működését. Jó a kapcsolatunk egymással, és én szeretnék is átvenni tőle minden tudást és tapasztalatot egy ilyen cég irányításával kapcsolatban. Az átmeneti időszakra valóban szükség van, hiszen nem lehet egy ekkora céget egyik napról a másikra átvenni. Most is számíthatok rá, a döntés azonban már az enyém, és a felelősség is. A Zalagrár Kft.-nél más munkakörökben is generációváltás figyelhető meg, ami természetes folyamat. Kiváló szakemberek dolgoznak a cégnél, a nyugdíj előtt állók több évtizedet töltöttek el itt, s lassan eljön az idő, mikor fiatal szakemberek lépjenek helyükre.

Vezetési elképzeléseimben követem az eddigi fő irányokat, ekképpen szem előtt tartom a régi, kölcsönös jó viszonyon alapuló kapcsolatokat a beszállítók és a vevők terén. A cég érdekei szerint arra törekedek, hogy minél olcsóbban, jobb minőségben és mennyiségben termeljünk, és minél drágábban adjuk el termékeinket. Persze az időjárás segítő illetve akadályozó tényezője is lehet terveinknek, de mégis mindent meg kell tennünk céljaink érdekében. A szakmai tudás birtoklása és alkalmazása azonban nem elég, ha nincs valami más… Én nagyon örülök annak, hogy azt csinálhatom, amit szeretek. Hasonló lelkületet és gondolkodást várok el a kollégáktól is, mert csak így lehetünk eredményesek – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató.
Pál Györgyöt mindig is vonzotta a föld, aki olyan családban nőtt fel, ahol egyaránt foglalkoztak növénytermesztéssel és állattartással. Mindez befolyásolta pályaorientációját, a soproni erdészeti szakközépiskola után agrármérnöki diplomát tett le Gyöngyösön, majd a gödöllői egyetemen vadgazdálkodási szakmérnöki, a keszthelyi Georgikon egyetemen pedig növényvédelmi szakmérnöki végzettséget szerzett. Dolgozott mezőgazdasági termelő vállalkozásban és a kereskedelemben is, mielőtt kinevezték volna a Zalagrár Kft. élére.

Antal Lívia

vissza az elejére


Python család: Új dimenzió

a kukorica korai posztemergens gyomirtásában

A kukorica gyomirtásában az elmúlt években a legnagyobb sikert a korai posztemergens gyomirtás érte el, mely a gyomnövények szik-2 leveles állapotában történő kezelését jelenti. Sikerének feltétele, hogy kikelt gyomok legyenek a területen, illetve a  tartamhatást adó készítmény használata, mivel későbbi csapadék esetén a kezelt terület újra gyomosodhat. 

A korai posztemergens gyomirtás a már kint lévő gyomokat kiválóan írtja, ugyanakkor hosszú tartamhatással rendelkezik. Mivel a már kikelt gyomok ellen hatékony és tartamhatással rendelkezik, ezért szélesebb hatásspektrummal bír, mint a preemergens gyomirtás. A gyomkonkurenciát a lehető leghamarabb kiiktatjuk, így a korai gyomosodás által okozott termésveszteség elhanyagolható. A készítmények kockázata a kultúrnövényre lényegesen alacsonyabb, mint a posztemergens készítményeké.

A technológia elterjedése azonban előhozott néhány olyan problémát, amellyel korábban nem voltunk tisztában. Az időzítés nagyobb szakmai és gépészeti felkészültséget igényel, mivel egy „szűkebb időablak” áll a rendelkezésünkre a kezelésre.  A gyomok optimális fejlettsége a szik-2 levél, míg a kukorica fejlettsége is korlátozva van egyes esetekben (3 levél). Bizonyos fejlettebb gyomok esetén a hatékonyság csökken. Szárazabb évjáratok után komoly utónövény-problémák merülhetnek fel, például a napraforgóban 2012-ben. Nagyon jelentős probléma, hogy a jelenleg népszerű korai posztemergens készítmények nem adnak megfelelő hatékonyságot az évelő gyomokkal erősen fertőzött területeken.

A technológia sikere várhatóan folytatódni fog a következő években is. A fenti problémákat hivatottak kiküszöbölni a Python technológiai csomagok, a Python Optima és a Python Duplo.
Mindkét készítmény kijuttatható a kukorica 6 leveles állapotáig, ami az időzítés nagy rugalmasságát biztosítja. A gyomnövények fejlettsége sem korlátozza túlságosan a technológiát, mivel akár a 6-8 leveles kétszikű gyomok ellen is jók a tapasztalatok. A magról kelő egyszikűek közül a kakaslábfű 5 levélig, a muharfajok, a magról kelő fenyércirok és a pirókujjas muhar 3 leveles korig érzékeny. A köles fajokat szik-1 leveles állapotban irtják.

Rendkívül széles hatásspektrummal rendelkeznek, amivel egyedülállóak a korai posztemergens piacon.

A Python Duplo-t költséghatékony megoldásként olyan területekre ajánljuk  önmagában, ahol a magról kelő gyomok okozzák a legnagyobb problémát a kukoricában.
Azokon a területeken, ahol nemcsak a magról kelő gyomok, hanem az évelő kétszikű gyomok is megjelennek, prémium megoldásként a Python Optima-t javasoljuk.

Horváth Zsolt területi szaktanácsadó, 06-30/444-9107

vissza az elejére