A város születésnapján

Minden, ami prósza

Az év zalai rendőrei

Húszéves az Egerszeg Fesztivál
 

   
   

Emlékezés, kitüntetések átadása, gratulációk

A város születésnapján

1885. május 13-án fejeződött be Zalaegerszeg rendezett tanácsú várossá alakítása és ekkor választották meg a város első polgármesterét, Kovács Károlyt. A rendszerváltozás után, 1991-ben született a döntés, hogy ezen túl minden évben megünnepeljük a város születésnapját.

Az ünnepi közgyűlést megelőzően már hagyományosan közös imán vettek részt az önkormányzat képviselői, majd megkoszorúzták Kovács Károly szobrát. Ezt követően a Széchenyi téri díszteremben Gyutai Csaba polgármester köszöntötte az ünnepségre meghívott közéleti személyiségeket, a keresztény történelmi egyházak képviselőit, a kitüntetésben részesülőket, valamint a testvérvárosi delegációk tagjait, akik az Egerszeg Fesztivál több napos rendezvénysorozatára érkeztek a zalai megyeszékhelyre.

A polgármester ünnepi beszédében megemlékezett Kovács Károly életútjáról, a nevéhez fűződő zalaegerszegi fejlesztésekről. Hangsúlyozta: a város első polgármestere példamutató módon, a rendelkezésére álló eszközökkel segítette a helyi gazdaságot. „Építeni csak biztos alapokra lehet. Ha erős a gazdaság, több a bevétel és több jut városépítésre, környezetszépítésre” – fogalmazott Gyutai Csaba. Szólt az idei év eredményeiről és a legfontosabb feladatokról, melyek továbbra is a gazdaságfejlesztés és a munkahelyteremtés. Példaként említette a város előtt álló nagyberuházásokat, köztük a közvilágítás korszerűsítését, a közösségi közlekedési rendszer átszervezését, az ivóvízminőség-javító programot.

Az ünnepi beszéd után került sor a Zalaegerszeg Város Díszpolgára cím átadására. A legrangosabb elismerést az idei évben dr. Papp Lajos szívsebész professzor, a zalaegerszegi szívcentrum alapítója vehette át Gyutai Csaba polgármestertől. Papp professzor 1994 augusztusában érkezett Zalaegerszegre, négy munkatársával. Megkezdték a szívsebészeti osztály leendő munkatársainak oktatását, majd november elsején megtörtént az első nyitott szívműtét, amit még abban az évben tizenegy másik operáció követett. A szívsebészeti osztály munkája az első időszakban érsebészeti tevékenységet is magában foglalt, megcélozva egy korszerű szív-érsebészeti centrum kialakításának lehetőségét. A professzor szakmai programjának megfelelően az időközben újjászervezett kardiológiai osztályon rövidesen megkezdte működését a hemodinamikai laboratórium. Ezután kialakult az a szívsebészeti-kardiológiai centrum, ami példa nélküli az országban, hiszen azóta sincs olyan, amelyik megyei intézményen belül működne. A zalaegerszegi szívsebészeti osztályt dr. Papp Lajos 1998 november elsejéig vezette.

A kitüntetett köszönetet mondott az elismerésért, mint fogalmazott a szívcentrum alapításának huszadik évfordulóján e díjjal emlékeztek meg az akkori erőfeszítésekről. Utalt arra, hogy Zalaegerszegen kapta vissza a gyógyításba és az emberekbe vetett hitét.
Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntető címet adományozott a közgyűlés Ódry Lajos nyugállományú őrnagy, katonazenekari karnagy, valamint Budaházi Tibor festőművész részére.
Az 1922-ben született Ódry Lajos a Zeneakadémián hangszeres és karmester szakon tanult és szerzett diplomát. 1954-ben Nagykanizsára került zenekarvezetőnek, három év után pedig Zalaegerszegre helyezték helyőrségi karmesternek. Itt szolgált, később őrnagyi rangban 1977. június 31-i nyugdíjazásáig. Honvéd karmesteri pályafutása nem korlátozódott a katonaságra, hamarosan Zalaegerszeg város zenei életének is meghatározó alakjává vált és maradt napjainkig. Sok tehetséges zenészt nevelt zenekarokban, hangversenyek, térzenék, koncertek sorozata kísérte munkásságát. 80. életéve betöltése után megírta a Zalaegerszeg Indulót.

Budaházi Tibor az erdélyi Kőszegremetén született, 1986 óta él Zalaegerszegen, jelenleg a Mindszenty József Általános Iskola és Gimnázium művésztanára. 1976 óta kiállító művész, munkáival nem csak Magyarországon, hanem Hollandiában, Ausztriában, Szlovéniában, Németországban is bemutatkozott. Főként a keresztény értékrendre épülő, ennek hagyományából, illetve nemzeti történelmünk eseményeiből táplálkozó művészete meghatározó értéke nem csak városunknak, de az egyetemes magyar kortárs szakrális festészetének is. Több rangos szakmai elismerés birtokosa, legutóbb ő nyerte el a térség alkotóit bemutató III. Ars Pannonica Nemzetközi Képzőművészeti Biennálé festészeti díját.
A díjat mindketten megköszönték: Ódry Lajos saját versével, míg Budaházi Tibor azt hangsúlyozta, mennyit köszönhet Zalaegerszegnek, amiért befogadta őt, és művészete kiteljesedhetett.
Végül az Egerszegi Fesztiválra érkezett hat testvérváros – Szurgut, Dobrics, Marl, Klagenfurt, Krosno és Marosvásárhely – valamint Barót város küldöttségének vezetője tolmácsolta városuk üdvözletét a zalaegerszegiek felé.

vissza az elejére


Minden, ami prósza

Finom ízekkel, igencsak változatos kínálattal és felhőtlen jókedvvel örvendeztették meg az érdeklődőket a XX. Göcseji Prószafesztiválon.

A gasztronómiai megmérettetés 19 indulója kreativitásukat, ötletességüket nemcsak konyhatudományukban, hanem csapataik és ételeik fantázianeveiben is bizonyította. A Tappancs Apuk étlapján többek között Semmi extra, Jó az ízlésed, Apró bűnbeesés finomságok közül választhattak az érdeklődők. Salamon Róbert és Halász Gergely elmondták, medvehagymás, sajtkrémes rakott prószatortával is versenybe szálltak. A Prószamentők csapatából Fercsák Balázs mentő-szakápoló infúziós palackból pálinkát kínált. Munkájukra azzal is felhívták a figyelmet, hogy a prószákra sajtkrémmel a mentők hívószámát és EKG görbéket rajzoltak.

A rendezvény jótékonysági célokat is szolgált. A kormányhivatal Prószanyugdíjasok csapata a zalaegerszegi kórház gyermekosztályának, a Schneider Electric Prósza Róza hölgyei Nyitott Ház Módszertani Intézetnek gyűjtöttek. Kovács Veronika elmondta, készségfejlesztő eszközöket vásárolnak a bevételből.
Tóth Endre mesterszakács örömét fejezte ki, hogy a prószafesztivállal a kézműves ételek készítésének tradíciói is újra élednek. A zsűrizésben Vigh László országgyűlési képviselő is részt vett.
A bírák a következő döntésre jutottak. Legfinomabb prósza címet adományoztak a Nefelejcs Nyugdíjasklubnak, legvidámabb csapatnak a Kodály úti óvoda Kot-Kodály hölgyeit jegyezték, a legszebb terített asztal birtokosának pedig a Prósza Róza csapatát tartották.

vissza az elejére


Az év zalai rendőrei

Az Év Zalai Rendőre kitüntetést vehetett át Varga István, a Keszthelyi Rendőrkapitányság körzeti megbízottja. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság elismeréseit szombat este az Egerszeg Fesztivál nagyszínpadán osztották ki az arra érdemeseknek.

Szukics Ferenc rendőr ezredes, megbízott megyei kapitány felidézte, a díjakat a közelmúltban elhunyt Fülöp Valter rendőr dandártábornok alapította. Idén második alkalommal adják át azoknak a szolgálatot teljesítő rendőröknek, akik kiemelkedő szakmai teljesítményt nyújtanak.
A társadalmi kapcsolatok építéséért Zala Megye Rendőrségéért kitüntető címet adományoztak Zalakomár önkormányzatának, a díjat Varga Miklós polgármester vette át. Ugyanebben az elismerésben részesült Papp Sándor keszthelyi polgárőr.

Az Év Zalai Nyomozója kitüntető címet kapott Melke Attila letenyei főnyomozó, Az Év Zalai Határ-rendésze Szerdahelyi Zoltán keszthelyi rendőr törzszászlós, Az Év Zalai Körzeti Megbízottja Nyári Ernő lenti rendőr törzszászlós, Az Év Zalai Szervezője Nagyné Solyómi Beáta, a Nagykanizsai Rendőrkapitányság hivatalvezetője lett. Az Év Zalai Vizsgálója címmel Gaál Brigittát, a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság bűnügyi vizsgálóját, az Év Zalai Járőre címmel Miszori Balázst, a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság járőrét tüntették ki.
A két utóbbi rendőrnek Gyutai Csaba polgármester és Vigh László országgyűlési képviselő adta át az elismeréseket.

vissza az elejére


Húszéves az Egerszeg Fesztivál

A jubileumi ünnepi programsorozatot megelőzően Gyutai Csaba polgármester sajtótájékoztatón méltatta a fesztivál jelentőségét. Mint fogalmazott, az eseményre nem csak a helyiek látogatnak el, hanem a környékbeli településekről is sokan várják évről évre a rendezvényt.

   

Sőt külön öröm, folytatta, hogy a városból elkerült, már nem itt élő, ám magukat zalaegerszeginek valló emberek is rendszeresen hazalátogatnak a fesztivál idejére. Hozzátette: a programsorozat színvonalának folyamatos emelkedését jól jelzi az, hogy a néhány éve belvárosi eseménnyé vált fesztivál 2012-ben „Kiváló Művészeti Fesztivál” minősítést kapott, idén pedig elnyerte a „Nyugat-Dunántúl Turisztikai Régió Kiemelt Kulturális és Örökségturisztikai Rendezvénye” címet, amire joggal lehetünk büszkék.
„Közös akarat és összefogás áll a huszadik Egerszeg Fesztivál megszervezése mögött. A társrendezvény pedig a mosoly” – tette hozzá Tompagábor Kornél, a Kvártélyház Kft. ügyvezetője, a fesztivál programigazgatója. Mint fogalmazott, igyekeztek sokszínű programot összeállítani, figyelve a különböző korosztályokra. Így sokféle zenei stílus képviselteti magát.

vissza az elejére