Hagyományápolók találkozója Gősfán

Páka példát mutat

Jó bor, jó szomszédság


A helytörténeti gyűjtemény épületének felújítását ünnepelték

Hagyományápolók találkozója Gősfán

Népi mesterségek és hagyományápolók találkozójára invitálták a gősfaikat az elmúlt szombaton. Az alkalmat A gősfai hagyományőrző örökség külső rekonstrukciója elnevezésű projekt záró rendezvénye szolgálta, amit összekötöttek falunappal.

Farkas Tiborné polgármester elmondta, a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák Leader programon 5,5 millió forintot nyertek a gősfai épített örökség részét képező Hagyományok Háza külső felújítására. A munkálatok során az elavult nyílászárókat korszerű, faszerkezetű, hőszigetelt nyílászárókra cserélték ki, a külső falazatot szigetelték és újravakolták, valamint parkosították a környezetet. Az épület utcafrontját Szent Márton faszobra díszíti. A beruházásról és annak céljairól egy szép prospektust is készítettek, mellyel a Hagyományok Házába látogatókat szeretnék meglepni.
1872-ben építették a házat, mely iskolaként működött 1975-ig. Az épület lakossági szolgáltatásoknak adott helyet egy ideig, majd a millennium évében helytörténeti kiállítást hoztak létre a régi eszközöket, ruhákat, bútorokat adományozó helyiek segítségével. 2012-ben egy hasonló pályázatból felújították a tetőszerkezetet. A mostani pályázat eredményeként tovább szépülhetett a Hagyományok Háza, amely igazi ékessége lett a faluközpontnak. A rendezvényen népi mesterségek bemutatójával várták az érdeklődőket a házba, akiket sült krumplival, körzöttel és lilahagymával kínáltak.

A polgármesteri hivatal udvarán zajlottak a falunapi események. A kulturális műsorban mások mellett fellépett a Gősfai Hagyományőrző Tánccsoport és a Zalaszentmihályi Férfi Népdalkör. A teskándi színjátszók vidám darabot adtak elő.
A falunapon köszöntötték a diplomás végzettségű Göcsei Enikőt. A díjat a polgármestertől vehette át. Az önkormányzat mellett idén először a Gősfa Község Kultúrájáért, Fejlődéséért Egyesület is díjakat osztott ki. Tíz tagját jutalmazta „A településért” feliratot viselő emlékplakettel. Ők mindannyian sokat tettek a falu fejlődéséért, a közösségért, egyesületük működtetéséért.
A prospektusban az 1902-ben épült templomot is megemlítik, írnak a Gősfai Rozmaring Tánccsoportról, a Hagyományok Háza régi és megújult külsejét fotókkal is illusztrálják. Farkas Tiborné polgármester bízik a folytatásban, mivel az épület belsejére is ráférne a rekonstrukció.
A kettős ünnepen sztárvendég is szórakoztatta a helyieket, akiket finom babgulyással is megvendégeltek.

vissza az elejére


Fölgyorsított falufejlesztés

Páka példát mutat

Páka, a közel 900 esztendős, gyönyörű környezetben fekvő nyugat-zalai falu már nem csak arról az Öveges József fizikusról, piarista tanárról híres, aki közismertségét a fizikai kísérleteket bemutató televíziós ismeretterjesztő sorozatnak köszönhette.

A vendégszeretetéről közismert község nem csupán a bunkerekkel, a déli határvédelmi erődrendszer elemeivel sáfárkodott ügyesen, de a települést számon tartják a legsikeresebb pályázatíró önkormányzatok között is. Páka úgy futott be páratlan gazdasági fejlődést, hogy mindvégig megbecsülte fiataljait, időseit, helyi értékeit, civil közösségeit, a sportot, a kultúrát. Lukács Tibor polgármesterrel a falufejlesztés mozzanatairól váltottunk szót.
– A focipálya mellett lévő játszótér felújítása után elérkezettnek láttuk az időt a sportház modernizálására. Egy belügyminisztérium által kiírt, önerőt nem kérő pályázaton tavaly 8 millió 212 ezer forintot nyertünk az 1970-es években épült, mára már korszerűtlenné vált sportház felújítására. A külső homlokzati részen nyílászáró-cserét végeztünk, elkészült a hő-és homlokzatszigetelés, megtörtént a külső és belső festés, és a vizesblokkok egy részét is kicseréltük. A társalgóhelyiség aljzatára parketta került, a mozgáskorlátozottaknak pedig egy rámpa segít a az épületbe jutáshoz.

A másik fejlesztés a Zala Zöld Szíve Akciócsoport közreműködésével tavaly beadott és most elnyert Leader pályázat, amelyen 14 millió 241 ezer forintot nyertünk a rossz állapotban lévő, 40 éve épült ravatalozó felújítására. Önkormányzatunknak 3 millió 851 ezer forint önerőt kellett biztosítani a mai kornak megfelelő épület rendbe hozásához. A temetőben kialakítottunk egy 2 méter széles, beton térkőelemekből épített járdát.
Dömefölde településrészen a lakók régi vágyát teljesítettük be a szelektív hulladéksziget létrehozásával. A konténerekben elkülönítetten lehet gyűjteni a szemetet. Egy 301 milliós beruházási összköltséggel jövő év júniusáig elkészülő projekt segítségével a Válicka-parti pákai szennyvíztisztító telep fejlesztését oldjuk meg. Az átemelők már elkészültek. Javítani tudunk az elavult technológiából eredő nem megfelelő tisztítási hatásfokon és az iszapkezelés közép- és hosszú távon is megoldottá válik.

A következő ciklusban a fogorvosi rendelő és a hozzá tartozó lakás megújítását vettük tervbe, de a hivatal épületének hőszigetelését, ablakcseréjét is beterveztük. A Pákai Öveges József Általános Iskola – mely 2013. január 1-től a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásában működik – nyílászárói és vizesblokkja is cserére vár.
A falu belterületén lévő közutak és hegyi utak nagyon rossz állapotban vannak, a felújítás nemigen tűr halasztást. Mivel Páka nem hitelkonszolidált település, ezért a következő időszakban 20 millió forint állami többlettámogatásra vagyunk jogosultak, aminek fölhasználásával a Táncsics utcát, az Ady utca egy szakaszát és a Petőfi utca Béke utca torkolatát építjük újjá, és folytatni kívánjuk a vízelvezető árkok kotrását, tisztítását.

vissza az elejére


Zalai Borút Egyesület

Jó bor, jó szomszédság

 Végéhez közeledik a Zalai Borút Egyesület Jó bor, jó szomszédság című projektje.

Vezető partnerként Zalaszentgrót Város és a Lendvai Szőlő és Gyümölcstermelők Egyesületével karöltve folyamatosan azon dolgozunk, hogy ösztönözzük a zalai és lendvai turisztikai fejlesztéseket, növeljük borászaink hírnevét, valamint erősítsük a borkulturális hagyományok ápolását – mondta Szőkéné Hajduk Andrea, a Zalai Borút Egyesület elnöke. E nemes cél eléréséhez nyújt fedezetet a Szlovénia–Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 támogatásával megvalósuló projekt, amely 32 hónap után, idén május 31-én zárul.

A térség vonzerejének növelése érdekében partnereinkkel közösen vásárokon, kiállításokon jelentünk meg, ahol borkóstolóval, kiadványokkal népszerűsítettük a zalai és a határon túli borvidéket. Zalaszentgróton és Lendván fesztiválokat szerveztünk, önálló többnyelvű honlapot működtetünk, illetve touch info pointot telepítettünk Zalaszentgrót központjában, mely nagyban megkönnyíti az ide látogató turisták tájékozódását.
Infrastrukturális fejlesztések megvalósításával, az esélyegyenlőség növelésével és promóciós intézkedések fokozásával növeltük a szlovén–magyar határ menti idegenforgalmi kínálatot: Lendván borturisztikai központot létesítettünk, információs táblákat helyeztünk el Zala megye több pontján, valamint turisztikai kiadványokat és reklámtárgyakat készítettünk.

Célunk egy olyan közös gazdasági-társadalmi térség létrehozása, ahol az idegenforgalomban résztvevők – kiemelten a szőlő és borágazat szereplői –, piacra jutási esélyük és versenyképességük növelése érdekében turisztikai desztinációt hoznak létre. Nemzetközi borversenyt és szakmai napot tartottunk, szemináriumokat szerveztünk, szakmai tanulmányutakon jó példákat mutattunk be borászainknak, ösztönözve ezáltal is az innovációt.
Büszkék vagyunk női borász képzésünkre, melynek keretében ez idáig összesen mintegy 45 hölgy ismerhette meg a szőlész-borász szakma titkait. 2013 nyarán 25 fő részére sommelier-képzést indítottunk, elősegítve a szőlész-borász társadalom szakmai tudásának erősítését.

A Zalai Borút Egyesület a Kisszentgróti Borházban borturisztikai bemutatókat szervezett, melyek lehetőséget biztosítottak a zalai és lendvai borászok ismertségének növelésére, a zalai borvidék hírének és imázsának erősítésére. A program során bemutatkozó borász a borkóstoló mellett szakmai információkkal is segítette az érdeklődőket.

vissza az elejére