Összefogás hitben és reményben

Vízkezelési kutató- központ jöhet létre

 

Gellénháza gazdagodik    

Kemendollári kívánságok kipipálva

Összefogás hitben és reményben

Ünnepel ma Kemendollár népe, ünnep van a Kisollári részben. Itt volt hajdan e kis falu szíve, kik itt éltek, büszkék voltak erre. Szabadság tér, falunk ékessége, az utókor gondoz, vigyáz téged. Épít, szépít, virágosít, ápol, hálaének az ég felé szálljon – énekelte a helybéli Szabó Gyuláné megzenésített versét a Hóvirág Nyugdíjasklub azon a kemendollári ünnepségen, amelynek keretében fölavatták és megszentelték a 250 éves, 4,7 millió forint ráfordításával megújított, az itt élők számára jelképes tartalmat hordozó műemlék harangtornyot, amely Barattáné Zámbó Ágnes építész-tervező elgondolásai alapján Herbert Ferenc és Kulcsár Béla kivitelezésében készült el.

Wass Albert: Szent a falu című költeményét a kicsivel később a „Kultúra és művészet” plakettel kitüntetett Szabó Kornélia szavalta el. A vers előadását követően a tisztelet, a megbecsülés és a remény kifejezésekre építkezve, Koronczi László polgármester mondta el ünnepi köszöntőjét.
Mint fogalmazott: „időutazásba kezdünk, ahogy 300 évvel ezelőtt a kóbor török hordák által elpusztított település helyére érkező elődeink, akik szebb, boldogabb élet reményében útra indultak. Volt hitük és szorgalmuk és az összefogás megsokszorozta erejüket. Együtt voltak a küzdelemben és a munkában és közös volt az örömük is. Az 1800-as évek elején erősre, tartósra, életrevalóra megépítették a most pályázati és önkormányzati forrásból felújított harangtornyot. Nekünk is fontos a múlt épített és szellemi örökségének őrzése.

Lényegbevágó a munkánkkal adott válasz elődeink életére – emelte ki. Az elmúlt 300 év legfontosabb üzenete: a küzdeni akarás, az összefogás, a hit és a remény. Megtanultuk a múlt megbecsülését, mi is tudunk nemes cél érdekében egymásért, egymással összefogni. Az időutazás további állomásai között a település életét 16 esztendeje polgármesterként irányító cégvezető említést tett a következő három hónap kiemelkedő történéseiről:
– A mai esemény és a szeptember hetedikei kápolnaátadás kaphatja a tisztelet-állomás nevet. Az augusztus harmadikára tervezett falunap a megbecsülés állomása lesz. E napon a családok öszszefogását, a közösség erejét szeretnénk elismerni. Szeptemberben a vár-tetőre állítandó új Jézus-kereszt pedig a remény állomása, a jövőbe vetett hit ünnepe.

Az avatóünnepségen a kiemelkedő munkát végzőket, a példaadó életutat bejáró helyieket, a közösségi összefogásban élenjáró helybeliek egyéni teljesítményét elismeréssel jutalmazták. Közösséget szolgálni több évtizeden keresztül embert próbáló feladat, mégis akadnak olyanok, akik ezt lelkesen, szívvel-lélekkel vállalják. A „Kemendollár szolgálatáért” plakettet ezúttal Németh Károly vehette át. Az elmúlt másfél évtizedben végzett példaértékű közösségi munkájáért, a mindig pozitív, támogató emberi hozzáállás elismeréseként a „Településért” plakettet adományozták Söjtör Sándornak. Ugyanezt az elismerést kapta Grebenár József az elmúlt időszakban végzett önkéntes munkájáért, gyakran kritikus, de támogató emberi magatartásáért. Szintén ezt a jutalmat szavazta meg az önkormányzat az elmúlt években a helyi építkezéseken végzett önkéntes munkájáért Szabó Istvánnak.

Köszöntőjében Manninger Jenő országgyűlési képviselő kiemelte: megyénk legnagyobb erényei a falvak, ahol az emberek értéket hoznak létre. A világ mostanság a nagyvárosokat részesíti előnyben, a falvak megmaradása nehéz. A település vezetésének értékőrző munkájához, a régi vágyálom beteljesítéséhez gratuláló szónok szerint mindenki büszke lehet a megújult harangtoronyra. A közösség szolgálatát ellátókat és a helyben munkát biztosítani képes Koronczi László vállalkozót példaként kiemelve Manninger Jenő kifejezte reményét, hogy a megyeszékhelyen is hamarosan beindul a munkahelyteremtés.

A felújított harangtornyot Horváth Zsolt pókaszepetki plébános Krisztus üzenetét közvetítve áldotta és szentelte meg. Mint kiemelte: az idők folyamán a harang, az ég és föld közötti összekötő kapocsként az imára hívó figyelmeztető jelzéssé lett. Istennel a kapcsolatot a földön egymás felé kell kiépítenünk, hogy szebb, teljesebb emberi életünk legyen – hangsúlyozta. Szólt arról: a haranglábat az ősök megépítették, az utódok megőrizték, a jelenben élők pedig fölújították, hogy az utókor is hallhassa a harang szavát. A megbecsült és őrzött múltból így építkezhet a közösségnek életet adó jövő.

A háromnegyed részben a hitellel nem rendelkező önkormányzatoknak juttatott kormányzati támogatás felhasználásával készült el a Temető utca mintegy 400 métert érintő aszfaltozása. Az ünnepség résztvevői átvonultak az avatás helyszínére, ahol a polgármester köszöntőjében emlékeztetett rá: a több mint 3,5 millió forintból fölújított közút 50 tonna kő és 30 köbméter aszfalt felhasználásával határidőre elkészült és az építéshez 300 millió forintnál is értékesebb „technika” vonult föl. A Szentegyházi-csapás utat évszázadokig az ollári főutcaként tartották számon. Itt állt a templom és évszázadokig ezen úton kísérték utolsó útjukra a „vállon szállított” elhunytakat. Itt volt a mészégető és a téglaégető, de a falu jégverem „hűtőszekrényét” is itt keresték hajdanában. Itt jártak az erdőre-mezőre dolgozni és 1945-ben az út jobb szélén lévő lövészárokban 11 magyar katona halt hősi halált. Az ötvenes években gépállomás-telep is működött e helyen. Az út több a materiális valóságnál: jelképezi múltunkat, történelmünket és jelenünket – húzta alá Koronczi László.

A további falufejlesztés irányait firtató kérdésünkre a polgármester elmondta: a most átadott beruházások után az augusztus elején tartott falunapon adják majd át a Petőfi utca 400 méteres felújított szakaszát. Szeptember hetedikén pedig, egy sikeres egyházközösségi pályázaton nyert forrásból, önerő hozzáadásával, jelentős önkéntes munka segítségével kívánják fölavatni a Kemendi-hegyen emelt kápolnát. A szeptemberi szüret alkalmával tartott szőlő-bor ünnepen a Kemendi-vár tetején pedig egy új keresztet állítanak föl a község és a Teremtő dicsőségére.

vissza az elejére


Vízkezelési kutató- központ jöhet létre

A veszprémi Pannon Egyetem a nagykanizsai Hidrofilt Kft.-vel, valamint a dél-zalai város önkormányzatával együttműködésben vízkezelési kutató- és oktatási központot kíván létrehozni Nagykanizsán.

A kezdeményezésről legutóbbi ülésén tárgyalt a megyei jogú város közgyűlése, amely 20 millió forintos hozzájárulásról döntött.
A Pannon Egyetem mérnöki kara és nagykanizsai kampusza a vízkezeléssel nemzetközi szinten foglalkozó Hidrofilt Kft.-vel nemrég dolgozta ki és indítja el szeptembertől a víz- és szennyvízkezelő rendszereket üzemeltető szakmérnöki képzését. Az egyetem és a társaság közös munkájára, illetve Nagykanizsa önkormányzatának részvételére alapozva a három partner víztisztítással, vízkezeléssel foglalkozó kutatási-fejlesztési, illetve oktatási tudásközpont létrehozását határozta el.
Borsos Ferenc, a Hidrofilt ügyvezető igazgatója kifejtette: a központ hosszú távon biztosíthatja a vízkezelési iparág nagykanizsai jelenlétét és a szakemberek utánpótlását. Birkner Zoltán, a nagykanizsai egyetemi kampusz igazgatója arról beszélt, hogy a duális formában megvalósuló víztisztító mérnöki képzés sem Magyarországon, sem a környező országokban nem volt eddig.
Cseresnyés Péter polgármester azt mondta: a szakmunkásképzéstől a szakmérnökök oktatásáig, vagyis minden szükséges képzési szintet elindítanának Nagykanizsán, ami a foglalkoztatási lehetőségeket is javítja.

vissza az elejére


Gondossággal gördülékenyen

Gellénháza gazdagodik

Gellénháza, a több településrészből álló, szép természeti környezetben található, mintegy 1600 lelkes község sikerét, eredményességét az olajipar alapozta meg. Még az ötvenes évek elején kezdtek itt kutatófúrásokba és a próbálkozás sikerrel járt. Ez idő tájt épült az Olajos lakótelep, az általános iskola, a kultúrház, a buszváró és a csatornahálózat. Ezeket az önkormányzat igyekszik folyamatosan felújítani. .

Bár az itteni olajmező egy része az intenzív kitermelés miatt a hatvanas évek közepére elvizesedett, a falu fejlődése nem állt meg. A település intézményei: iskola, óvoda, művelődési ház, rendőrőrs, posta, takarékszövetkezet, orvosi rendelő, patika, áruval jól feltöltött bolt egymást erősítve a lakosság szolgálatában állnak. A feszített víztükrű, kétmedencés strand június elsejétől augusztus legvégéig várja a látogatókat – foglalta össze egy gyors falubemutatást tartva Farkas Imréné polgármester, akivel a hagyományos, Szent Ivánhoz köthető falunap apropóján váltottunk szót:

– Az egész napos programot reggel terepjáró-bemutató nyitotta a kultúrház mögötti parkban, majd elindult a sportbajnokság és nyolc csapat részvételével a „zalai ételek” főzőversenye. A gasztro-versengés első helyét a nyugdíjasklub szerezte meg a polgárőr egyesület és a nőklub előtt. A háromkategóriás tekeverseny győztesei: Osvald Dániel, Farkas Imréné és id. Osvald Tamás. Az orvosi rendelőben önkormányzati támogatással egészségnapot szerveztünk, amelynek keretében mód nyílt ingyenes szűrővizsgálatokra (bőrgyógyászati, vércukor- és koleszterinszint, vérnyomás, prosztatarák-szűrés), általános testállapot-felmérésre.

A gyerekek felhőtlen szórakozását trambulin, ugrálóvár, csillámtetoválás, arcfestés és buborékfoci, vattacukros kirakodóvásár és korongozó szolgálta. A kulturális műsorban fellépett: a helyi Vajda József népdalkör, a férfikar, a nyugdíjasklub néptánccsoportja, a Galagonya citeracsoport, a Kisbokréta Néptánccsoport, az Orchidea Kamarakórus, az Ezer Rózsa Kertje Hastánccsoport és Merics Nikolett. A közönséget Mutyi Bohóc, zumba bemutató, tűzugrás és utcabál is szórakoztatta. Sztárfellépőként pedig Sípos F. Tamást köszöntöttük. A kispályás focibajnokságot idén nem tudtuk megszervezni, mert a sportöltöző modernizálására, fűtéskorszerűsítésére, kazán- és radiátorcseréjére több mint 4 millió forint összegben pályázati pénzt nyertünk. A projekt kivitelezési munkái jelenleg is zajlanak, ezért a futballbajnokságot ezúttal nem írtuk ki.

Tavaly játszóteret avattunk az iskola udvarán. Folyamatban van a bölcsőde kialakítása az óvoda épületéből leválasztott részben. Köztérfigyelő kamerarendszer kialakítását is tervezzük. Az utak, járdák zöme felújításra szorul, figyeljük a pályázatokat, de önerőből is igyekszünk végrehajtani egy-egy felújítást. A művelődési ház előtti teret térkő-burkolattal láttuk el, megszépítettünk két járdaszakaszt és júliusban újabb gyalogjárdát modernizálunk.
Hálásan köszönjük, hogy a falu fejlődését aktívan segítik a helyi egyesületek és civil szervezetek is – fűzte hozzá a polgármester.

vissza az elejére