Idei várakozások a mezőgazdasági termelésben


Pál György ügyvezető igazgatóval beszélgettünk

Idei várakozások a mezőgazdasági termelésben

Az elmúlt száz év egyik legcsapadékosabb júliusát éltük meg idén nyáron. A 2014-es esztendő más hónapjai is bővelkedtek esőben, a szélsőségesnek nevezhető időjárási események nemcsak hétköznapjainkat, hanem a mezőgazdasági termelést is befolyásolták. Hogyan sikerült az év a Zalagrár Kft.-nél, Pál György ügyvezető igazgatóval erről beszélgettünk.

– A nehézségek ellenére jó termésátlagot értünk el az őszi árpa, búza és repce tekintetében egyaránt. Mivel nagyon enyhe, szinte fagy nélküli tél volt, a kórokozók és kártevők túlzott elszaporodására kellett számítanunk. Az árpánál korán jelentkezett a hálózatos levélfoltosság, amit gombaölő szeres védekezéssel időben akadályoztunk meg. A növény szép termésátlaggal hálálta meg a gondoskodást. A csapadékos időjárás következményeivel az árpa idei vetésénél is küzdöttünk. A talajok nem száradtak ki, ezért minden őszi vetésű szántóföldi növény, a búza, az árpa és a repce alá is szántanunk kellett, amit egyébként nem szoktunk, hiszen átlagos évben a forgatás nélküli talajművelést alkalmazzuk. Csak így tudtuk a megfelelő minőségű magágyat elkészíteni a vetéshez, ami természetesen plusz költséggel járt.

A repcének nagyon kedvezett a tavalyi enyhe tél, ami az idei termésátlagokban meg is mutatkozott. Az enyhe időjárás azonban több védekezést kívánt meg a rovarkártevők ellen, főleg a virágzás időszakában. A sok csapadék nemcsak az aratást nehezítette meg, hanem a repce vetését is. Nagyon nehéz volt megfelelő magágyat készíteni az apró repcemagnak, másrészt kikelését is nehezítette, A sokszor és hírtelen nagy mennyiségben lezúduló úgynevezett csapó eső sok táblánkat nagyon megtömörített és levegőtlenné tett. Vannak olyan tábláink, melyek sorsa majd jövő tavasszal dől el. Idén a repce sikeres növényvédelmét a neonikotinoid alapú rovarölős csávázószerek betiltása is nehezítette, hisz ez az anyag nyújtott keléskori védelmet a kikelt repcében, a repcedarázs álhernyója valamint a repcebolha ellen. Így ebben az esetben csak több vegyszerrel illetve többszöri permetezéssel tudjuk megvédeni az olajos növényt, ami egyben több ráfordítást is hozott az input költségekben.

– Az őszi búzánál idén a sárgarozsda jelentett fokozottabb veszélyt.
– Tizenöt éve nem fordult elő ilyen mértékű sárgarozsda-fertőzés az országban, ami minőségi romlást okozott a gabonában. Nálunk is felütötte a fejét. De úrrá tudtunk lenni rajta plusz gombaölő szeres védekezéssel, másrészt azzal, hogy már évek óta olyan külföldi fajtákat is vetünk, melyek rezisztensek illetve kevésbé érzékenyek erre a fertőzésre. A sok csapadék miatt elhúzódott az aratás, a búza többször megázott, ami nem kedvezett a minőségnek. Az aratás elején még egy szinten volt a malmi és a takarmánybúza ára, ami az aratás végére megváltozott, a jó malmi búza kereslete és ára növekedett, míg a takarmányé lezuhant. A csapadékos időjárás egész évben felülírta terveinket, most az őszi munkák során is arra kell törekednünk, hogy minél jobban kihasználjuk a napsütéses időszakokat.
A szóját szintén jó termésátlaggal takarítottuk be. Tavasszal még örültünk az esőnek, hiszen szép tőszámmal kelt ki a pillangós növény. Fokozottabban kellett azonban védekezünk a szklerotínia ellen, ez a gombabetegség az idei csapadékos párás időben termésveszteséget is okozott.

– A kukorica éveken át az aszálytól szenvedett, most hogy bírta a sok csapadékot?
– Igen jól, a hőmérséklet és a csapadék mennyisége is kedvezett fejlődésének. Felvásárlási árának azonban nem, mivel országosan is nagy termésátlagokat prognosztizálnak. Az eddig leesett sok csapadék most, a hamarosan kezdődő aratásnál azonban problémát vetít előre. Kérdés, vajon megfelelő víztartalommal takaríthatjuk be a kukoricát, mert ha nem, akkor az a szárítási költségeket fogja megnövelni.

– Hogyan teljesítettek idén a gyümölcsösök?
– Az időjárás kedvezett a gyümölcsöknek. Meggyesünk hozta az elvárt termésátlagot és minőséget, felvásárlási árával azonban nem lehetünk elégedettek. A tavalyelőttihez és a tavalyihoz képest felére csökkentek, amit a meggybefőtt-készletek nagyságával magyaráznak. A meggyfákat idén a moníliától kellett jobban védeni, főleg a kiskertekben. A körtés a várttól kissé alább teljesített a gyenge virágzás következtében. De nagyon szép gyümölcsöket „adott”, szinte minden egyes darab elérte az étkezési méretet. A lékörte-kihozatal minimális volt. A sok eső következtében, ami miatt idén nem kellett öntözni a gyümölcsösben, az almák is szép nagyra növekedtek. Ez problémával is járhat; hogyan bírják a tárolást, az csak jövő februárban derül ki. Megelőzendően a bajt, rendkívül ügyelünk arra, hogy csakis a megfelelő tárolási érettségben kerüljenek be az almák a hűtőkamrába.

– Hol tart az almás megújítása?
– A régi felszámolásával húsz hektáron ültettünk új fajtákat. A jégháló már kint van, a csepegtető öntözőrendszer is hamarosan a helyére kerül. A beruházást a 2013-as kertészeti géptámogatáson belül elnyert forrásból is finanszíroztuk. Olyan új fajtákat telepítettünk, amelyek az itteni időjáráshoz alkalmazkodva könnyen pirosodnak. A kivágások miatt idén kevesebb almánk lesz, és sajnos a felvásárlási árával sem lehetünk elégedettek. A piacot az orosz embargó és ennek következtében fellépő lengyel keresleti többlet befolyásolja kedvezőtlenül. A bekövetkezett károk kompenzálására megnyílt uniós támogatással nem tudtunk élni, mert a hazánknak szánt keret hamar elfogyott. Az alma nagyon alacsony felvásárlási ára jelenleg nem fedezi ráfordításainkat, így csak a tavaszi értékesítés sikerében bízhatunk.
Az alma nagyon egészséges gyümölcs, ezért is tettük le voksunkat a minőségi étkezési alma előállítása mellé. Új, a piacon jobban kelendő fajták telepítésével az a célunk, hogy világszínvonalú almaültetvényt hozzunk létre.

– Tart még az almaszüret. Hány embert foglalkoztatnak?
– Örömünkre szolgál, hogy kertészeti ágazatunk a szüreti munkák során 80–100 embernek is biztosít jövedelem-kiegészítési lehetőséget egy-másfél hónapon át.
– Hogyan látja, milyen eredménnyel zárhatják a 2014-es esztendőt?
– Minden körülményt összevetve a Zalagrár Kft. idén is teljesíti az elvárást, vagyis várhatóan szép eredménnyel zárhatjuk az évet – köszönt el Pál György ügyvezető igazgató.

Antal Lívia

vissza az elejére


A Dow Agrosciences ajánlata

Az együttműködés előnyeiről

Az őszi káposztarepce termesztésének sikere nagymértékben ősszel dől el! A gyomok és a kártevők jelentősen csökkenthetik a repce hozamát, hiábavalóvá téve a termelő erőfeszítéseit illetve anyagi ráfordítását.

Runway (5,3g/l aminopiralid + 13,3g/l pikloram + 500g/l metazaklór). Új dimenzió a repce őszi gyomírtásában. A készítmény három hatóanyagot tartalmaz. A preemergens gyomirtó hatásért döntően a metazaklór felelős, kisebb részben az aminopiralid. Ha a kezelést követő 2 héten belül 10-20 mm csapadék hullik, akkor a hatóanyag biztosítja a tartamhatást és a tél beálltáig tartó gyommentes időszakot. Az aminopiralid és a pikloram a posztemergens hatásért felelősek. Az érzékeny kétszikű gyomok fiatal egyedei (2-4 levél) ellen kezelve tökéletes gyomírtó hatást érhetünk el. A Runway ötvözi a preemergens és posztemergens technológia előnyeit.

1. Bármilyen típusú repcében felhasználható (normál és IMI)
2. Valódi talaj és levélen keresztüli hatás
3. Rendkívül széles hatásspektrum (árvacsalán és keresztesztes fajok, árvácska, veronika, mezei acat)
4. Egyedülállóan rugalmas időbeni kijuttathatóság (vetéstől a repce 5 leveles állapotáig – 5 hét)5. Kiváló keverhetőség (Nurelle D, Perenal)

A Runway felhasználása idején a hőmérséklet 10 és 250C között legyen. A preemergens kijuttatás esetén a javasolt dózis 1,2 l/ha. Ebben az esetben a vetést követő 3 napon belül el kell végezni a kezelést. A posztemergens kezelést a repce 2 valódi lombleveles állapotától 5 leveles állapotig célszerű elvégezni. A javasolt dózis itt 1,5 l/ha. A Runway kezelés utáni 1 óra múlva érkeő csapadék a hatást már nem befolyásolja.

NurelleTM D (500g/l klorpirifosz-etil + 50g/l cipermetrin). A neonikotinoid típusú csávázószerek kivonásával az eddig jelentéktelennek mondható repce-gubacsormányos és repcebolha fertőzés jelentőssé vállhat. Erre a célra tartam-, gáz-, és taglozó hatást biztosító készítményre van szükség, a NurelleTM D tökéletesen megfelel a célra. A NurelleTM D egységnyi felületre permetezve a legtöbb klórpirifoszt tartalmazza, ami biztosítja a leghosszabb. 5-7 napos tartamhatást, a klórpirifosz-etil kiváló gázosodó hatással bír hideg időben is (5 0C).
Nem csak a repcebolhát, repcedarázs álhernyóját, kis káposztalegyet pusztítja el, de a talajrögök között megbúvó kártevők ellen (földibolha, mocskos-pajor, repce-gubacsormányos) is hatékonyan alkalmazható. A cipermetrin hatóanyag erős taglózó hatással rendelkezik. A kártevők a kezelést követő 1-2 órán belül elpusztulnak. A NurelleTM D a legegyszerűbben felhasználható rovarölő szer a repcében, mivel gyári kombinációban tartalmazza a hatóanyagokat amelyek egymást erősítve biztosítják a létező legjobb hatékonyságot az összes repce kártevő ellen (akár ősszel, akár tavasszal). Javasolt kijuttatási dózis 0,6 l/ha.

IkarusTM (40g/l aminopilarid + 80 g/l pikloram + 240g/l klopiralid). A repcében előforduló magról kelő és évelő kétszikű gyomok ellen a legszélesebb hatásspektrumú valódi posztemergens gyomírtó szer elsősorban őszi kijutatással. Rendkívűl alacsony dózissal (0,3 l/ha) eredményes a gyomokkal szemben. A hatáskifejtéshez legalább 10 0C hőmérséklet szükséges. Nincs szüksége csapadékra. Többre képes mint a Galera! Pipaccsal, székfűvel, mezei acattal, árvácskával, pipitérrel és ragadós galajjal erősen fertőzött területen javasoljuk a szer használatát. Jó mellékhatással rendelkezik a sebforrasztó zsombor és a pásztortáska ellen.

Kiválóan irtja a melegigényes keserűfű, szerbtövis fajokat, a csattanó maszlagot, a parlagfüvet, selyemmályvát. A többi melegigényes gyomot (pl: libatop fajok), az első fagyokig a kezeléskori állapotban tartja. Erre sem a preemergens, sem a korai posztemergens készítmények nem alkalmasak A kezelést a repce szárbaindulásig el kell végezni. Az IkarusTM is alkalmazható imidazolinon (IMI) ellenálló repcében, pótolva a technológia hiányosságait (erős mezei acat, mezei árvácska fertőzésnél, fejlett galaj, ebszikfű és pipacs egyedeknél). Az IkarusTM ősszel csak egy készítménnyel keverve (pl.: Nurelle D) juttatható ki. Ebben az esetben is él az általános szabály, hogy az összes hatóanyag mennyisége a tankkeverékben nem haladhatja meg a 4-5 félét (IkarusTM 3 hatóanyag van).

vissza az elejére