Az összefogás a siker egyik kulcsa

Harmonikusan fejlődő, zöld Zala

 

Tisztelettel és gondoskodással

A gyermekbántalmazások ellen

   

kampányértékelő összejövetel

Az összefogás a siker egyik kulcsa

A Fidesz–KDNP sikerként könyvelheti el az önkormányzati választásokat. Zala megyében a nagyobb városokban mindent megnyertek s egyetlen más párt sem ad polgármestert – fogalmazott a Fidesz-KDNP Zalaegerszegen tartott eredmény és kampányértékelő összejövetelén Manninger Jenő országgyűlési képviselő, a megyei választmány elnöke.

A jól megszervezett csapatmunka és a példaértékű összefogás a legfontosabb, aminek köszönhető a zalai siker – tette hozzá Manninger Jenő. Az országgyűlési képviselő személyesen is gratulált valamennyi jelenlévő polgármesternek, képviselőnek és sikeres munkát kívánt a következő t esztendőre.
Október 12-én a választópolgárok – kevés kivétellel – megyeszerte bizalmat szavaztak – ezt már dr. Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke. Hozzátette azt is: a következő választásokig elég idő van arra, hogy a gyakorlati teendők mellett alaposan felkészüljön a kormánypárt a 2018-as országgyűlési és a 2019-ben esedékes önkormányzati választásokra.
A megyei jogú városok közül Zalaegerszeg a 3. legjobb helyen végzett. Ez országosan is kiemelkedően jó eredménynek nevezhető – jelentette ki Balaicz Zoltán Zalaegerszeg polgármestere. Balaicz Zoltán külön köszönetét fejezte ki annak a több száz embernek, aki folyamatos, önzetlen segítséget nyújtott a zalaegerszegi kampány során.

vissza az elejére


elfogadták a területfejlesztési programot

Harmonikusan fejlődő, zöld Zala

Zala megye 2014–2020-as ciklusra vonatkozó területfejlesztési tervezési dokumentumainak készítése 2012 tavaszán kezdődött el. A tervezési folyamat első fontos állomása Zala Megye Területfejlesztési Koncepciójának 2013. december 19-én történt elfogadása volt. Ezt követően a Zala Megyei Önkormányzat ÁROP-1.2.11/A-2013-0004 azonosító számú „Zala megye fejlesztésének alapjául szolgáló területfejlesztési dokumentumok elkészítése” című nyertes pályázata keretei között folyt tovább a tervezési munka.

Számos szakmai egyeztetést, konzultációs fórumot követően, a folyamatosan beérkező észrevételek, javaslatok beépítésével készült el Zala Megye Gazdaságfejlesztési Részprogramja, Zala Megye Ágazati Operatív Programokhoz Kapcsolódó Részdokumentuma, a megye településeinek részvételével két körben elvégzett projektgyűjtés eredményeként a Zala megyei projektlista és mindezek szintéziseként Zala Megye Területfejlesztési Programja és annak területi hatásvizsgálata, amelyet mai cikluszáró ülésén fogadott el a Zala Megyei Közgyűlés.

– A most elfogadott program rögzíti, hogy a 2002–2010 között elszenvedett folyamatos pozícióvesztést követően „Zala versenybe száll”. Úgy vélem, hogy a megye meglevő adottságaira, erőforrásaira alapozva olyan fejlesztési koncepciót dolgoztunk ki, ami megvalósulása esetén biztosítja, hogy 2020-ra eséllyel teremtsük meg itt a munka, a polgári gyarapodás és a versenyképesség térségi gazdaságát – vélekedett Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke.
Célunk, hogy a hazai és EU-támogatások révén megyénk minden polgára megélhesse és büszkén meg is élje a zalaiság lényegét, a természettel összhangban élő, nemzetközileg versenyképes termékeket és szolgáltatásokat előállító szabad vállalkozások és önszervező közösségek létét.

A Hévíz–Zalakaros–Keszt-hely–Zalacsány turisztikai desztináció kiemelt fejlesztésével és megyei kapcsolódásainak kiépítésével Zalát Budapest mellett az ország legnépszerűbb bel- és külföldi idegenforgalmi célpontjává (Közép-Európa Gyógyászati és Rekreációs Központja) fejlesszék; Nagykanizsa és Zalaegerszeg részvételével és összefogva a Vas megyei ipari centrumokkal létrejöjjön a Dunántúl területi járműipari központja; az állami és önkormányzati közszolgáltatások kiemelkedő minőségben álljanak az itt élők és a Zalába látogatók rendelkezésére, erősítve ezzel az itt élők jövőbe vetett bizalmát, s megteremtve a jó, alkotó élet megélésének feltételeit; megyénk a hor-vát–magyar–osztrák–szlovén együttműködés szervező erejévé és a határok lebomlásából fakadó előnyök kihasználójává váljon.

Céljaink elérése csak összehangolt tervezés és fejlesztések révén lehetséges, így a megyei önkormányzat számára rendelkezésre álló 15 milliárd forintnyi fejlesztési forrás mellett a közös zalai célok megvalósítása érdekében számítunk a TOP további 30 milliárdnyi járási és megyei jogú városoknak címzett támogatására, továbbá az ágazati operatív programokból finanszírozott fejlesztések megvalósulására.
Meggyőződésem, hogy a most elfogadott fejlesztési programban foglaltak együttes megvalósulásával, a rendelkezésre álló források ésszerű felhasználásával hosszú távon el tudjuk érni Zala megye társadalmi, gazdasági, környezeti értelemben vett fenntartható fejlődését, s 2030-ra valósággá válik a „gazdag és harmonikusan fejlődő, zöld Zala” – hangsúlyozta.

vissza az elejére


Megújult a pózvai idősotthon egyik telephelye

Tisztelettel és gondoskodással

A magyar társadalom számára az idősek nem terhet, hanem kincset jelentenek – hangsúlyozta Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára a Zala Megyei Integrált Szociális Intézmény III. számú telephelye felújításának átadásán, Pózván.

Mint fogalmazott, a kormány idősügyi stratégiájának középpontjában az aktív és egészséges idős élet biztosítása áll, éppen ezért mindent meg kell tenni, hogy minél több életévet éljünk meg egészségesen. Az államnak valamilyen intézményes szolgáltatás formájában segítőkezet kell nyújtania azon idősek számára is, akik személyes gondoskodásra szorulnak, és akiket gyermekeik nem tudnak ellátni, mert dolgoznak. Beszélt arról, hogy fel kell készülni a társadalom elöregedése következtében jelentkező igények teljesítésére a szociális ellátórendszer minden szegmensében.

A kormányzat, az államtitkárság és a szakemberek együttes felelőssége a felkészülés véghezvitele, ami nem kövekről és újjáfestett négyzetméterekről, hanem az idősekről kell, hogy szóljon, emelte ki. Hozzátette, egy felújításnak is csak akkor van értelme, ha az az időseket szolgálja. A zalaegerszegi szociális otthon TIOP programból támogatott 216 millió forintos rekonstrukciója ezt példázza, amit úgy terveztek meg, hogy rendelkezésre álljon az autonóm életvitel lehetősége a lakók számára. A korszerűsítés jelentősen javította a dolgozók munkakörülményeit, ami egyben kifejezi a szociális területen tevékenykedők megbecsülését is, hangsúlyozta.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy tisztelettel és felelősséggel tartozunk szüleinknek, dédszüleinknek, mert ők teremtették meg kemény munkával azokat a feltételeket, melyek között ma élhetünk. A köszönet része a róluk való gondoskodás is, amit kiemelt feladatának tekint a zalaegerszegi önkormányzat. Olyan intézményrendszert működtet, ami az ellátás minden formáját felöleli. Az alpolgármester megemlítette azt is, hogy 2015-ben mintegy 150 milliós beruházás során átalakítják a volt Pais-iskolát, és ide költözik az egyházi fenntartású idősotthon immár 50 férőhellyel.

Dr. Halász Gabriella, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltségének igazgatója hozzászólásában kiemelte, a zalai szakemberek komolyan veszik, hogy a rászorulók a számukra leginkább megfelelő szolgáltatást kapják meg. Ezt a szemléletet tükrözi a szociális ellátórendszer intézményeinek együttműködése a megyében, ami példaértékű projektekben és szakmai fejlesztésekben nyilvánul meg.

vissza az elejére


Szakmai értekezlet az egységes módszertanról

A gyermekbántalmazások ellen

Zalában a gyermekbántalmazások száma 10-15 százalékos csökkenést mutat a gyermekvédelmi szakellátás összehangolt munkája eredményeképpen – fogalmazott dr. Egyed Péter, a Zala Megyei Szociális és Gyámhivatal vezetője a szervezésükben zajló szakmai értekezleten.

Hozzátette, szerencsére a megyében az elmúlt időszakban nem fordult elő kirívó erőszak, az esetek többségét érzelmi, pszichés bántalmazás adja, ami szintén súlyos károkat okoz a gyermekek személyiségfejlődésében. Zalában a jelzőrendszer jól működik, ezért már a probléma első észlelésekor meg tudják tenni a megfelelő lépéseket. A felismerés, a megelőzés, a szükséges intézkedések megtétele a gyermekjóléti alapellátás, a gyermekvédelmi szakellátás valamint a hatóságok részéről kiemelten fontos feladat. Ezt a tevékenységet hivatott segíteni a kidolgozott új módszertani anyag, hangsúlyozta.

A konferencián dr. Sifter Rózsa, a Zala Megyei Kormányhivatal főigazgatója többek között arról beszélt, hogy a kormány a közelmúltban számolt be a gyermekek jogairól szóló ENSZ-egyezmény hazai végrehajtásáról a gyermekjogi bizottság előtt Genfben. Az eredmények között megemlítette, hogy az új polgári törvénykönyv a szülői felügyelettel kapcsolatos viták rendezésénél bevezette a mediáció elrendelését. A közvetítői eljárás a szabálysértési ügyekben is alkalmazható idén január 1-jétől. Az Igazságügyi Minisztérium a jogellenes gyermekelviteli ügyekben is növelte a mediáció szerepét. A beszámolóban felhívták a figyelmet a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal által 2013-ban kiadott áldozatsegítő kézikönyv jelentőségére is.

A gyermekvédelmi törvény 2014. március 15. napjától hatályba lépett új rendelkezése szerint a gyermeknek joga van ahhoz, hogy a védelme érdekében egységes elvek alapján járjanak el. Ehhez kapcsolódóan készült el a gyermekbántalmazási ügyekben alkalmazandó egységes elveket és módszertant tartalmazó központi ágazati dokumentum, melyet Hajnal Renáta, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Módszertani Főosztályának főosztályvezető-helyettese mutatott be a jelenlévő szakembereknek.

vissza az elejére