Befejeződött a kivitelezés, működőképes a KIS-BALATON vízvédelmi rendszer II. üteme


Három hónapos próbaüzem során tesztelték a létesítményt

Befejeződött a kivitelezés,
működőképes a KIS-BALATON vízvédelmi rendszer II. üteme

Június végére – hónapokkal a határidő előtt – befejeződtek a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer II. ütemének kivitelezési munkálatai. Így szeptember végéig rendben lebonyolódott a teljes vízkormányzási rendszerre kiterjedő három hónapos próbaüzem. A jelentős vízmennyiségekkel járó esőzések jóvoltából a magasabb vízhozamokkal kapcsolatos beavatkozások tesztelésére is mód nyílott. Tapasztalatokról beszélni még korai lenne, de kijelenthető: 2014 októberére a vízvédelmi rendszer teljes mértékben működőképes.

A három hónapos próbaüzem a műtárgyak működésének, és a vízkormányzás lehetőségeinek próbája mellett kiterjedt a műszaki, hidrológiai monitoring – megfigyelő hálózat – eszközeinek, berendezéseinek, az informatikai alapokon működő jelzőrendszernek a „kipróbálására”, nemkülönben az egyes vízkormányzási módokhoz tartozó hatások mintavételes (ökológiai és természetvédelmi) vizsgálataira. A terület élőlényeiről gyűjtött és elemzett adatok – egy óriási élő rendszerről lévén szó – adják a viszszajelzést a szakemberek számára, például egy-egy terület vízborítottságának a „beállításakor”.

Az elkészült és már az ősszel „munkába álló” létesítmény révén a természetes vízjárás utánzására alkalmas rendszer alakult ki, amely a megépített műtárgyak működtetésével rugalmas üzemirányítást, vízkormányzást tesz lehetővé, alkalmazkodva a csapadék mennyiségéhez. Így kedvező környezeti feltételek jönnek létre a vizes élőhelyeket kedvelő élőlények számára is.

A beruházás révén, megfelelő vízkormányzással hosszú távon javítható a Balaton vízminősége, hiszen a Kis-Balatonnak az „előszűrő” funkciója így kiteljesedhet és az új rendszer különféle, akár szélsőséges vízjárások esetén is módot ad a hatékony beavatkozásokra. A most elkészült II. ütem a már régebben működő I. ütemmel együtt mostantól egységes vízvédelmi rendszerként üzemelhet.

A kivitelezők – a Szabadics–Pentavia közös ajánlattevők – dolgát a 2012 júniusától, a munkakezdéstől eltelt két évben az időjárási körülmények olykor jelentősen nehezítették. Ugyanígy különleges munkakörülménynek számított, hogy a védett természeti területen az élővilág háborgatása nélkül volt szabad csak munkát végezni, amit a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szakemberei folyamatosan ellenőriztek. A technikai nehézségek pedig főként abból adódtak, hogy mind a földmunkákat, mind az egyes építési feladatokat gyakorta víz alatt, vagy ideiglenesen szárazon tartott területen kellett kivitelezni.


A 12,5 km2-re kiterjedő építési helyszíneken megvalósult projektelemek

Töltés 4,8 km
Mederkotrás 23,2 km
Vízszintszabályozó zsilip 2 db
Zsilipek, hallépcsők, hidak 19 db
Szivattyútelep-rekonstrukció 6 db
Üzemi út 6,6 km
Rendszer távmérő állomások korszerűsítése 38 db
Központok korszerűsítése és bővítése 4 db
Rendszer bővítése és energiaellátása
– Új távmérő állomások 11 db
– Új villamos elosztó állomások 11 db
Új, automata vízmintavevő állomás 8 db
 

A beavatkozás költségei

A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer II. ütem projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) „Vizeink jó kezelése” akcióterve keretében. A tervezett összköltség 6.147.138.996 forint, a beruházás 100 százalékban támogatásból valósul meg.

vissza az elejére