Ökofalu, ahol egyre többen élnek

Újságírókat köszöntöttek


helyitermék-kiállítótér nagypáliban

Ökofalu, ahol egyre többen élnek

Helyitermék-kiállítóteret adtak át Nagypáliban, a turisztikai célokat is szolgáló impozáns létesítményt az innovációs központ melletti domboldalban, a földbe süllyesztve alakították ki.

Az átadást konferencia előzte meg, melyen Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere mutatta be a helyi energetikai önellátás irányába mutató Zöld út falufejlesztési program eredményeit. Ennek részeként többek között 95 telkes új lakóparkot alakítottak ki, ami az eltelt tíz év alatt szinte teljesen benépesült. A falu élenjár a megújuló energiák felhasználásában, napkollektorok, napelemtelep, szélgenerátor, Led-es térvilágítás, smaragdfa- és energiafűz-ültetvények mind-mind elemei a helyi energetikai rendszernek, mellyel a falu és intézményei működtetésében jelentős megtakarítást érnek el. Nagypáli zöldfalu elképzelése megmutatkozik a rózsakert kialakításának szándékában is. Az elültetendő 6500 magyar nemesítésű rózsatő génbankként is funkcionál. Hamarosan átadják a helyiterméküzemet, ahol fekete bogyós gyümölcsöket dolgoznak fel.

S még lehetne folytatni a sort, mely Nagypálit egyedivé teszi a települések között. „Mire képes a magyar ember, ha összefog, ha tudása legjavát adva használja az uniós és hazai lehetőségeket” – fogalmazott az eredmények hallatán Jakab István a helyitermék-kiállítótér előtt. A Magosz elnöke hangsúlyozta, Nagypáli falufejlesztési modellje nem csupán követhető, sokkal inkább követendő nagyon sok magyar település számára. Példája mutatja, így is lehet ezt tenni, jól, kellemesen és boldogan élni egy kisfaluban.
Vigh László országgyűlési képviselő méltatta a képviselő-testület törekvéseit, melyekkel jobb életkörülményeket kívánnak teremteni a lakóknak. Eredményeik önmagukért beszélnek, Nagypáli azon kevés hazai falvak közé tartozik, ahol nőtt a népesség, méghozzá a duplájára. Mint mondta, nem hiszi, hogy vetélkedni kellene Nagypálival, de az út, amin járnak, mintaként szolgálhat.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere az újragondolt térségi együttműködés fontosságát emelte ki annak érdekében, hogy a TOP programban rendelkezésre álló megyeszékhelyi és megyei forrásokat hatékonyan tudják felhasználni a települések javára.
Mivel Zalaegerszeg ökováros programja révén a környezettudatos nevelés, a környezet és a természet védelme mellett tette le voksát, Nagypálival három területen – a megújuló energiák alkalmazása, az elektromos kerékpárok elterjedését szorgalmazó, a megyeszékhelyt is érintő projekt, valamint a közös gazdaságfejlesztés és ipartelepítés – képzelik el az együttműködést.

A helyitermék-kiállítótér létesítésére a Nagypáli Ifjúsági Közhasznú Egyesület nyert 14,8 millió forintot a Leader-programon, melyhez az önkormányzat 9 millió forint saját erőt tett. A turisztikai fejlesztés alapvető célja a helyi agro- és gasztrokulturális értékek, hagyományok megismertetése, a lakosság által készített házi élelmiszerek és kézműves termékek bemutatása, valamint a gyümölcsfeldolgozóban előállított termékek kóstoltása és értékesítése.
A kiállítótér egy újabb „napos” létesítmény Nagypáliban, mivel energiaellátását többek között napkollektorok biztosítják.

vissza az elejére


A szabad sajtó napja alkalmával

Újságírókat köszöntöttek

A zalai médiumok képviselőit köszöntötte az Arany Bárány Télikertjében a Zala Megyei Kormányhivatal, a megyei önkormányzat, a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság megyei kirendeltsége, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ zalaegerszegi tankerülete, valamint a megyei rendőr-főkapitányság.

A magyar szabad sajtó napja alkalmából Rigó Csaba kormánymegbízott felidézte a 167 éve történt eseményeket, a 12 pont fontosságát és hangsúlyozta: a szólás- és sajtószabadság értékké vált 1848-ban, és ezt az értéket meg kell becsülni. Megköszönte az újságírók munkáját, és mint fogalmazott, „a sajtó képviselői, mint egy külső munkatárs, úgy segítették a kormányhivatal munkáját és juttatták el az információkat az emberekhez.” Rigó Csaba szólt még az áprilistól induló államreformról, melynek következtében kevesebb vezetővel, pontosabb és hatékonyabb lesz a közigazgatás.

Dr. Pál Attila, a megyei közgyűlés elnöke kiemelkedőnek tartotta, hogy ennyi társszerv egyszerre köszönti a sajtó képviselőit. Mint fogalmazott, a megyei közgyűlés kitűnő kapcsolatot ápol a megyében dolgozó valamennyi médiummal. „Az elsődleges, hogy a hírt eljuttassák az olvasóknak. Fontos a hiteles, őszinte, tisztességes, becsületes tájékoztatás” – mondta dr. Pál Attila.
A továbbiakban Mester Sándor főkapitány-helyettes, Györe Edina, az SZGYI megyei kirendeltségvezetője és Kajári Attila tankerületi igazgató köszöntötte a megjelent újságírókat.

* * *
A szokásostól eltérően néhány nappal korábban (Balaicz Zoltán polgármester erdélyi útja miatt) adott fogadást a Mimosa Lounge Kávézóban a városi önkormányzat, a helyi sajtóban dolgozó munkatársak részére.
Elsőként Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte az újságírókat, és utalt arra, hogy Zalaegerszegen az önkormányzat és a sajtó kapcsolata jó és korrekt, hiszen egy cél érdekében végzik munkájukat, ez pedig Zalaegerszeg jövője. Szólt arról is, hogy 1848-ban azon a napon, március 11-én fogalmazták meg a 12 pontot és nem véletlen, hogy ezek között szerepelt a sajtó szabadságának fontossága.
Vigh László országgyűlési képviselő is köszönetet mondott a sajtó munkatársainak az elmúlt években végzett munkájukért. Mint fogalmazott, fontosnak tartja az egymás iránti tiszteletet és a méltóság megtartását, megadását másoknak.

vissza az elejére