Bor- és dödöllefesztivál Kanizsán

Egy helyen Zalaszentgróton

 

Félmilliárdos bővítésbe kezdtek

Több mint 712 millió forint családtámogatási ellátásra

   

Bor- és dödöllefesztivál Kanizsán

Megy a gőzös, megy a gőzös… a Kanizsai Vásárra. A műdal létrejöttét a híres század eleji vásár ihlette, amely számos rendezvény alapkoncepciója is: azok célja a város főterének, az egykori piactérnek az eredeti történeti funkciójába való viszszaállítása, és az utcaművészekkel és hagyományőrző produkciókkal a múltbeli vásári forgatag hangulatának viszszaidézése, a polgári miliő megelevenítése.

Ennek a szemléletnek, a hagyomány és a modernitás ötvözetének szimbóluma a városban az országos hírű Kanizsai Bor- és Dödölle Fesztivál. A kedvelt krumplis étel, annak sokszínű elkészítése és felhasználása méltán érdemel egy kétnapos fesztivált az ősz kezdetén, idén szeptember 11-12-én. Hiszen Nagykanizsa a Dödölle fővárosa, és jó eséllyel pályázik arra, hogy rövidesen bekerüljön a Magyar Értéktárba, és Hungarikummá váljon. A kulturális programokkal tarkított gasztronómiai fesztiválon profi és amatőr főzőcsapatok mérhetik össze kulináris jártasságukat a dödölle és más népi ételek elkészítésében. 2006-ban és 2013-ban Guinness-rekordok is születtek: 2500 adag dödölle egy üstben való elkészítésével és a 24 órás főzés-sütéssel.

Szeptember 13-án, közvetlenül a Kanizsai Bor- és Dödölle Fesztivált követően kerül megrendezésre az Elimina Tour Kanizsa Grand Prix XCO kerékpáros verseny, amely igazi csemege a város rendezvényei között, hiszen itt csapnak öszsze a szakág nemzetközi nagymenői. Számos épített akadály és a Csónakázó-tó festői környezete teszi a kanizsai XCO kerékpáros versenypályát igazán egyedivé és különlegessé minden idelátogató számára.

vissza az elejére


a kormányablak és a foglalkoztatási szolgálat

Egy helyen Zalaszentgróton

Zalaszentgróton, mintegy százmillió forintos beruházás nyomán nyílt meg hétfőn az első olyan kormányablak Zala megyében, ahol ez az ügyintézés és a foglalkoztatási szolgálat közös épületben működik.

Rigó Csaba kormánymegbízott az átadáson elmondta: a hat zalai járási székhely közül háromban – Zalaegerszegen, Hévízen és most Zalaszentgróton – nyílt új kormányablak, de őszig Nagykanizsán, Keszthelyen és Letenyén is megnyitják az új vagy felújított ügyintézési helyeket.
Zalában a mintegy százmillió forintos költséggel felújított zalaszentgróti az első olyan hivatali épület, ahol a kormányablakot és a foglalkoztatási szolgálatot egy helyen működtetik, megkönnyítve ezzel az állampolgárok ügyeinek intézését.
A kormánymegbízott kifejtette, mindenütt népszerűek a kormányablakok, példaként említve, hogy a Quaestor-károsultak vagy az állami rezsicsökkentésekhez ötletet adók is jelentős számban keresik fel a hivatalokat. A kormányablakokban intézhető ügyek száma is folyamatosan bővül, július végétől például 47 új ügykörrel gyarapodik az ügyfélszolgálatoknál indítható ügyek köre.

Manninger Jenő országgyűlési képviselő különösen fontosnak nevezte, hogy Zalaszentgróton is megújult környezetben fogadják a hivatali, munkaügyi ügyintézésre érkezőket, más járási székhelyhez viszonyítva ugyanis a hátrányosabb helyzetűek közé tartozik az észak-zalai város és térsége. Az ott élők államigazgatási szolgáltatásokhoz való hozzáférését ugyanakkor jelentősen segíti az ügyfélbarát, átlátható és gyorsabb ügyintézést lehetővé tévő kormányablak.

MTI

vissza az elejére


70 új munkahely létesülhet a pacsai baromfi-feldolgozóban

Félmilliárdos bővítésbe kezdtek

Két ütemben összesen mintegy félmilliárd forint értékű bővítésbe kezdett a pacsai baromfi-feldolgozót üzemeltető Pulyka-Java Kft., amely a 2012-ben nyitott, majd másfél évvel később fel is számolt egykori Zalai Baromfi-feldolgozó Kft. üzemét tavaly indította újra.

A helyszínen tartott sajtótájékoztatón Borsos Ferencné, a Pulyka-Java Kft. tulajdonos-ügyvezetője elmondta: a 155 dolgozót foglalkoztató üzemben a bővítések után legalább 70 új alkalmazottnak tudnak még munkát adni.
A már megkezdett első ütemben mintegy 100 millió forintos, önerőből és hitelből fedezett beruházás révén a levágásra szánt csirke és pulyka fogadóterét növelik, illetve új raktárt építenek. A második ütemben – pályázati támogatást is remélve – mintegy 400 millió forintos költséggel az üzem hűtőkapacitását kívánják növelni – tette hozzá a tulajdonos-ügyvezető.

Bánhalmi László gyárigazgató arról számolt be, hogy az évente 10 ezer tonna feldolgozott termék előállítására alkalmas pacsai üzemben a fejlesztések után kétszeresére növekszik a gyártókapacitás.
A cégcsoporthoz tartozó kecskeméti üzemükkel együtt előállított termékeik – köztük konyhakész húskészítmények és gyártási alapanyagok – mintegy 70 százalékát exportálják. Áruik 25 országba kerülnek, fő felvevőpiacuk Európa, de Dél-Afrikába és Japánba is szállítanak a feldolgozott baromfitermékekből.

Kelemen Tamás, Pacsa polgármestere (független) a tájékoztatón arról beszélt, hogy a létszám bővítésének egyik akadálya, hogy a külterületen lévő üzem megközelítése gyalog vagy autóbusszal nagyon nehézkes.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) ennek kapcsán azt mondta: a térség egyik legnagyobb munkaadójának számító baromfi-feldolgozó könnyebb megközelítéséhez buszmegálló kialakítására is szükség volna.

Az egykori Zalai Baromfi-feldolgozó Kft. 1,5 milliárd forintos beruházással elkészült pacsai üzemét 2012 februárjában avatták fel. Indulásakor 397 millió forint telephely-fejlesztési, valamint 224 millió forint foglalkoztatási támogatást nyert állami és európai uniós forrásból. Másfél éves története során volt olyan időszak, amikor 173 dolgozót foglalkoztatott a társaság. A termelők, takarmánykeverők és értékesítési szövetkezetek tulajdonában lévő céget működési nehézségei miatt 2013 májusában felszámolták, az üzemet szakmai befektetőként vásárolta meg a Pulyka-Java Kft. Az új tulajdonos 2014 januárjában indította el a pulyka- és csirkevágást, illetve -feldolgozást.
A nyilvános cégadatok szerint a társaság 2014-ben 1,1 milliárd forintot meghaladó árbevétellel és közel 32 millió forintos adózás utáni nyereséggel zárta az évet.

MTI

vissza az elejére


Több mint 712 millió forint családtámogatási ellátásra

A szeptemberi óvoda- és iskolakezdésre való tekintettel a Zala megyei családok is korábban kapják kézhez az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokat.

A szeptemberben esedékes családi pótlék, gyes, gyermeknevelési támogatás augusztus 27-ig mindenkinek a számláján lesz, illetve postai úton megküldésre kerül. A kormányzati intézkedés Zala megyében összesen 27.961 érintett iskolakezdési terheinek csökkentését célozza meg, és több mint 712 millió forint kiutalására kerül sor. A következő ellátás kifizetési időpontja, a korábbiakkal megegyezően, októberben történik – tájékoztatta lapunkat Rigó Csaba Zala megyei kormánymegbízott.

vissza az elejére