In memoriam Palotás Zoltán

 

Kiváló gyakorlati munkával Új alternatíva a kalászosok őszi gyomirtásában  

In memoriam Palotás Zoltán

Palotás Zoltán, a Zalaapáti Gábor Áron Általános Iskola igazgatója tragikus hirtelenséggel hunyt el ötvennégy éves korában. A mindenki által kedvelt Igazgató Úrtól mély megdöbbenéssel és szomorúsággal szeptember 25-én vettek búcsút Zalaapátiban az egész falu részvéte mellett.

Palotás Zoltán 1960. december 18-án született Letenyén, Gyergyák Erzsébet és Palotás János második gyermekeként. Az általános iskolát szülővárosában végezte el, majd Nagykanizsán, a jelenlegi Batthyány Lajos, egykor Landler Jenő Gimnáziumban érettségizett. Az akkor még kötelező sorkatonai szolgálat után a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Főiskoláján kezdte meg tanulmányait, ahol 1984-ben diplomázott, mint matematika–testnevelő szakos tanár. A diploma átvétele után egy héttel feleségül vette évfolyamtársát, Selmeci Zitát, akivel Zalaapátiban kezdték el közös családi életüket. Mindketten, képesítésüknek megfelelően a Gábor Áron Általános Iskolában kezdtek tanítani és szorgalmas, kemény munkával igyekeztek megteremteni a mindennapjaikhoz szükséges feltételeket.
Házasságukból egy gyermek született: Balázs, akit feleségével együtt, szeretetteljes családi légkörben igyekeztek nevelni, élete alakítását céltudatosan, a célszerűség józan tudatosságával formálni. Palotás Zoltán imádta gyermekét, akit nagy gonddal és szeretettel nevelt, és akivel minden tudását igyekezett megosztani.

Az 1992-es tanévet már együtt kezdték: fia, mint tanuló, ő pedig mint az iskola újonnan választott igazgatója. Palotás Zoltán élete végéig ezt a posztot töltötte be legjobb tudása szerint.
Ő is vallotta Rousseau-val, aki így írt a gyermekekről: „Szeressétek a gyermekeket, mert vétek nélkül valók, mint az angyalok! A mi örömünkre vannak a világon, hogy jobbá tegyék a szívünket!”
Igazgatóként mindig törekedett a sokszínűségre. Sokat tett azért, hogy a diákok jól érezzék magukat az iskolában. Mindemellett nem csak tanított, hanem maga is tanult. Az iskolavezetés mellett pedagógusként is a megújulást képviselte. Számítástechnika tanári diplomát szerzett Szombathelyen 1993-ban és ezen a területen folyamatosan fejlesztette tudását. 2002-ben pedagógus-szakvizsgát tett a régi alma materben.
Mint igazgató, az oktatásban végbement változásokat levezényelte és elfogadtatta kollegáival, akik szerették és tisztelték, hiszen mindenkivel megtalálta a közös hangot és lojális volt. Hogy beosztásában maradhasson, jelenleg második szakvizsgáját végezte, de ezt már befejezni nem maradt ideje.

„Nomen est omen”, azaz „a név kötelez”, tarja a latin mondás. A török–magyar eredetű ZOLTÁN név jelentése: fejedelem, uralkodó. A Zoltán név okos, gyors, elemző elmével ajándékozza meg viselőjét. Az igazi akarat és erő példája. Sorsát a győzni akarás és harckészség vezérli. Számára minden élethelyzetben a verseny a fontos. Feladata másokért küzdeni, s akkor kiteljesedhet.
Palotás Zoltán ilyen ember volt, aki nevének jelentéséhez hűen élte meg életét, aki ideje nagy részét a munkájának szentelte, akiben óriási energia lakozott, akinek vezetői munkáját a precíz és kitartó munka jellemezte. A hivatása iránti elkötelezettség utolsó munkában töltött napjáig kísérte. Munkájára valóban igaz volt Gorkij gondolata, aki így fogalmazott: „Szeretned kell azt, amit csinálsz, s akkor a legnehezebb munka is alkotássá válik.”

Zalaapáti Közössége

vissza az elejére


Első helyezést ért el a zalavíz zrt. csapata a szerelőversenyen

Kiváló gyakorlati munkával

A Zalavíz Zrt. csapata nyerte a 14. országos víziközmű szerelőversenyt. A kétnapos rendezvénynek Szombathely adott otthont, ahol 2015. szeptember 17-én gyakorlati, szeptember 18-án elméleti feladatokat kellett megoldania a szakembereknek.

 A verseny végén összetett eredményt hirdettek, ahol az induló 20 csapat közül a Zalavíz Zrt. munkatársai – Mészáros János, Molnár László, Fitos Tamás és Takács István – vették át a győztesnek járó serleget, Böcskey Zsolt műszaki igazgató pedig azt a vándorzászlót, amely feljogosítja a társaságot arra, hogy a 2016-os szerelőversenyt megrendezze. A részletekről sajtótájékoztató keretében számoltak be, melyen részt vettek az első helyezést elért csapat tagjai is.

Az eseményen Nagy András vezérigazgató gratulált a csapatnak, és mint fogalmazott, mindig nagy öröm, amikor a Zalavíz munkatársai szakmai sikereket érnek el. Ez büszkeséggel tölti el a vezetést, hiszen a siker egy hosszú, tudatos munka következménye. Mint mondta, már csak 43 víziközmű-szolgáltató működik az országban, és az évente megrendezésre kerülő szerelőversenyre húsz csapat nevezett be. A zalaegerszegiek kiemelkedő munkát végeztek, maradéktalanul tudták teljesíteni a feladatot, amely egy fogorvosi rendelő vízellátásának biztosítása volt bekötéscserével, úgy, hogy soha ne legyen vízhiány. Másnap az elméleti tudásukról adtak számot a versenyzők, jogszabályi, munkavédelmi, anyagismereti kérdésekre kellett választ adni. Itt is jól teljesítettek, így aztán megszerezték a verseny első helyezését. A vezérigazgató hozzátette: az ilyen alkalmak nagyon jók a kapcsolatok elmélyítésére, ismerkedésre. Fontosnak tartja az együttműködést a szolgáltató cégek között is, ami kihathat a minőségi munkára.

A sajtótájékoztatón részt vett dr. Kohuth Viktor, a Vasivíz Zrt. vezérigazgatója, aki szintén gratulált az elért eredményhez, melyet rendkívül rangos szakmai elismerésnek tart, és ami jelzés a szolgáltatást igénybe vevő felhasználók részére is. Mint mondta, a zalaegerszegiek a legmagasabb pontszámot érték el a versenyen, tudásukat, szorgalmukat dicséret illeti.
A négyfős csapat vezetője, Mészáros János kérdésre válaszolva szólt a felkészülésről, melynek egy részét szabadidejükben végezték. Elmondta: jól összerakott, okosan kitalált feladatokkal szembesültek, és találkoztak néhány „csavarral” is, de elbizonytalanító kérdéssel nem szembesültek.
A szerelőverseny házigazdája Szombathely után Zalaegerszeg lesz.

vissza az elejére


Új alternatíva a kalászosok őszi gyomirtásában

A nagy széltippan elleni védekezést ősszel tudjuk a legnagyobb hatékonysággal megoldani. Azonban gyakran hatékonysági vagy utónövény-problémákkal szembesülünk. Ezeket a hátrányokat védi ki a 2015 őszén bevezetésre kerülő Bizon nevű repce gyomirtó készítmény.

Milyen előnyökkel jár a Bizon használata?
– Széles hatásspektrumú (levélen és talajon keresztüli hatás).
– Hosszú hatástartam (tenyészidő végéig teljes gyommentességet biztosít).
– Kiváló hatékonyság nagy széltippan és a legtöbb, köztük nehezen irtható (árvácska, veronika-, árvacsalán fajok) magról kelő kétszikű gyom ellen.
– Nincs utónövény-korlátozás.

Az őszi kalászos gabonákban, elsősorban a nagy széltippannal fertőzött területeken terjedt el az őszi gyomirtási technológia, melynek oka, hogy ősszel hatékonyabban el lehet végezni a védekezést. Számos hatóanyag áll rendelkezésünkre a probléma megoldására, azonban az elmúlt években olyan folyamatoknak vagyunk tanúi, melyek megkövetelik az új, markánsabb megoldások használatát.

A nagy széltippan egyre erőteljesebb térbeli terjedésével egyre komolyabb termésveszteséget okoz a kalászos gabonákban (ha a nagy széltippan fertőzöttsége 2-3 db/m2, akkor a terméskiesés eléri az 5%-ot, 8–10 db/m2-nél ez az érték 10–15%, míg 15–20 db/m2-nél már 20–25% is lehet). Ez akár 500–1200 kg/ha termésveszteséget is képes okozni.
Az elmúlt évek enyhe téli időjárásának köszönhetően a nagy széltippan csírázása nem áll le novemberben, hanem december–január–február során is folytatódik. Számos hatóanyag (pl. triaszulfuron) azonban nem rendelkezik hosszú hatástartalommal, így a tél során kelők ellen már hatástalanok, vagy csak minimális hatással bírnak.
A télvégi – kora tavaszi csapadékszegény időszakok gyakoribbá válása eredményeként az áprilisig gyomosan maradt állományok nagy veszteséget szenvednek el a víz- és tápanyagkonkurencia miatt.
A hibrid vagy nagy termőképességű őszi búzák alacsony vetőmagnormájának köszönhetően ősszel jelentős tere van a gyomnövényeknek. Ha az ilyen állományokat áprilisig gyomosan hagyjuk, akkor termésveszteség jelentkezik a tavaszi gyomirtásig.

Szükség van tehát egy olyan jellegű őszi gyomirtásra, mely kiküszöböli a fent felsorolt tényezők hátrányait és egy teljesen más dimenziót nyújt a termelők részére. Ennek záloga a Bizon.

Hatóanyag-tartalma: 15 g/l penoxsulam + 3,75 g/l florasulam + 100 g/l diflufenikan
Javasolt dózis: 0,8–1,0 l/ha
Kijuttatás ideje: preemergens vagy korai posztemergens (a kultúrnövény 1 leveles állapotától bokrosodásig (BBCH 11-23)
Időzítés: Preemergensen vagy a gyomok szik-2 leveles állapotában (nagy széltippan 1-3 leveles fenológiai állapotában), fagymentes időszakban (max. 5 0C )
Kiszerelés: 5 l

Javasolt lémennyiség: 200–300 l/ha
Keverhetőség: rovarölő szerekkel keverhető illetve korai posztemergens kezelés esetén 0,5 l/ha Polyglycol hozzáadása javítja a hatékonyságot
Hatástartam: a tenyészidőszak végéig gyommentességet biztosít
Engedélyezett kultúra: őszi búza, őszi árpa, rozs, tritikálé

Talajigény: 1,0% humusztartalom felett
Csapadékigény: a talajhatáshoz szükséges a kezelést követő 2 héten belül lehulló 15–20 mm csapadék
Utónövény normál esetben: betakarítás után bármi vethető
Kifagyás esetén (sekély talajművelést követően) tavasszal vethető utónövény: tavaszi kalászos, kukorica, napraforgó, olajretek, mustár, cirok, köles, fénymag, hagymaféle, kender vethető

Érdemes minden olyan területen ősszel elvégezni a gyomirtást, amely őszi és kora tavaszi egy- és kétszikű gyomokkal erősen fertőzött, mivel ez biztosítja a legnagyobb terméspotenciált a kalászos gabona számára.

területi szaktanácsadók:
HORVÁTH ZSOLT Tel.: (30) 444-9107
ÁRGYELÁN GÁBOR Tel.: (30) 447-5997

(x)

vissza az elejére