Thermal Hotel Balance****

 

Mariska udvar és Tájház    

Tündököl Lenti új ékköve

Thermal Hotel Balance****

A Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark új szállodája, a négyemeletes, 94 szobás Thermal Hotel Balance június közepén nyitott meg. A térségben egyedülálló hotel máris igazolta, hogy képes négycsillagos minőséget kínálni a szolgáltatásokban, a kialakításában és a minőségben egyaránt. A szálloda hamar az élménygazdag, nyugodt pihenésre vágyók oázisa lett, mert a zajos forgalomtól távol kínál kitűnő feltöltődést és teljes komfortot. A Thermal Hotel Balance sikerének a titka nem csupán abban rejlik, hogy családias hangulat fogadja az érkezőket, hanem abban is, hogy a gyógyfürdő és a strand változatos kínálatával kiegészülve páratlan élményben részesít kicsit és nagyot egyaránt.

Az itt szállásukat lefoglalók biztonságos, kamerával megfigyelt parkolóban hagyhatják járműveiket. A szálloda első három emeletén 92, túlnyomó többségében erkélyes, superior és superior plus szobák várják a vendégeket, a negyedik emeleten pedig két önálló lakosztályt alakítottak ki terasszal és az erkéllyel összenyitható télikertes jellegű jacuzzival. A lakóegységek pótágyazhatók és gyermekágy elhelyezésére is lehetőség kínálkozik. Minden szobában zuhanyzós fürdőszoba, televíziókészülék, hotelszéf és minibár is található.

A szolgáltatási palettát igen szélesre szabták. A gyerekek a földszinti játszószobát, vagy a kültéri játszóteret is birtokba vehetik. A felnőttek pedig a földszinti Lobby bárban az italok széles kínálatával találkozhatnak, míg ugyanez a kínálat a negyedik emeleten található Sky bárban festői kilátással is párosul. Az étteremben a magyar és a nemzetközi konyha ízletes fogásait kóstolhatják meg, emellett helyi különlegességek is szerepelnek az étlapon, amik mellé a legjobb borok közül választhatnak. Az étterem és a bár szolgáltatásait nem csak a szállóvendégek élvezhetik, bárki betérhet a hét bármely napján egy kellemes vacsorára, vagy akár családi rendezvények megtartására is igénybe vehető.

A szálloda saját spa részlege a negyedik emeleten nyert elhelyezést. Itt található a masszírozó vízsugarakkal felszerelt medence, finn szauna, gőzfürdő, aroma-szauna és infrakabin, míg a maszszőrök válogatott kezelésekkel segítik elő a vendégek hangulatának javítását. A medencéből és a napozóteraszról zavartalan kilátás nyílik a festői Lenti-hegyre, a panorámát nem zavarják épületek, ez adja az egyik varázsát a wellness résznek.
A Thermal Hotel Balance különlegessége, hogy fedett folyosó köti össze a gyógyfürdővel, melynek szolgáltatásait a szállóvendégek külön díjfizetés nélkül vehetik igénybe. Biztosított a kényelmes átjárás és a napi többszöri belépés a termálfürdőbe. A fedett fürdőben úszó-, gyógy-, gyermek- és hidromasszázs-medence, szauna-világ finn-, aroma- és infra-szaunákkal, illetve egy 630 négyzetméteres nyugalmi zóna pihenőágyakkal szolgálja a vendégek igényeit.

A gyógymedence 36-38 fokos vize Európa-szerte ismert 40 ezer éves nátrium-hidrogénkarbonátos gyógyvíz, amely mozgásszervi, ízületi, gerinc- és hátproblémák kezelésére alkalmas. Emellett hamarosan megnyílik egy 1.200 négyzetméteres alapterületű új fedett fürdőrész is, melyben csúszdás élményfürdő várja majd a vendégeket, óriás- és gyermekcsúszdával, ülő- és fekvőmasszázsokkal, játékelemekkel valamint a kisgyermekeknek szóló pancsolóval. Mindezeken felül létesült egy melegvizes élménymedence is, amiben különféle masszázságyak, buzgárok, nyakzuhany, pezsgőülőke hívják kényeztetésre a fürdőzőket.

A kültéri strandon a nyári melegben az 1340 négyzetméter vízfelületű csúszdás medence, benne vadvízáram, nyakzuhany, masszázspadok és egy 74 méter hosszú Anakonda csúszda nyújt páratlan felüdülést. A szabadtéri részen a gyermekmedence és a tanmedence a kisebbeknek nyújt szórakozást, az úszómedence pedig kellemes hűs vizével az úszókat is csábítja. A fürdő egyedülálló különlegessége a szabadtéri részen lévő Szent György Energiapark, ami olyan, az emberi szervezetre jótékony hatású energiavonalak találkozási pontjaiban fekszik, ahol a vendégek a gyógyvíz és e különleges energetikájú hely együttes hatása miatt hatékonyabban tudnak pihenni, feltöltődni, gyógyulni. A medencék körül nyolc hektár zöldterület biztosítja valamennyi vendég számára a zavartalan pihenést.
A szálloda olyan további szolgáltatásokkal is rendelkezik, amik nem csupán családok, hanem cégek, vállalatok, vállalkozások számára is jó célponttá teszik, hiszen a 250 fős, szekcionálható konferenciaterem nagyobb rendezvények, tanácskozások mellett üzleti találkozók, képzések lebonyolítására is alkalmas.

A város a számos igénybe vehető szolgáltatás mellett jó kiinduló pontot jelent környékbeli és távolabbi kirándulásokhoz. A térség bővelkedik látnivalókban. Kuriózumnak számít az erdei kisvasutas utazás, a szerelvény a zalai erdőkön vezeti át az utazókat, megmutatva a természet kincseit. Az aktív pihenésre vágyóknak érdemes bicikli nyergébe pattannia, hisz több irányba is vezetnek kerékpárutak, a távolságok két keréken jól bejárhatók.
A környék bővelkedik érdekességekben, látnivalókban. Ilyen a szécsiszigeti vízimalom múzeum, a Budafai Arborétum, a pákai és lovászi háborús bunkerek, de az Őrségbe is könnyen eljuthatunk. Lentiből bátran tervezhetők egynapos kirándulások a szomszédos Szlovéniába vagy Ausztriába is.

Nemes Norbert

vissza az elejére


Értékek, hagyományok tisztelete Kehidakustányban

Mariska udvar és Tájház

A Hagyományőrző Mariska udvar és a Tájház a tradíciók tiszteletének két fellegvára Kehidakustányban. Mindkettő családi örökség vásárlásával került önkormányzati tulajdonba, míg a Mariska udvar élő programok helyszínéül szolgál, addig a Tájház a régmúltat bemutató szereppel bír. A turisztikai látványosságként is funkcionáló létesítményeket június elején adták át a termál- és élményfürdőjéről nevezetes településen.

– Mindkét épület és udvara romokban hevert, éppen ezért vásároltuk meg évekkel ezelőtt, hogy megmentsük az ingatlanokat helytörténeti értékeink bemutatása, megőrzése céljával – tájékoztatott Lázár István polgármester, akivel először a Hagyományőrző Mariska udvart tekintettük meg. – Hatalmas munkába fogtunk, az épületet és az istállót is helyreállítottuk, megőrizve a múlt század első felében épült falusi házak építészeti sajátosságait. Berendeztük régi tárgyakkal és bútorokkal, ez itt például nagymamám tűzhelye. Tavaly kísérletképpen mindenféle gyümölcsből lekvárokat főztünk be – mutatta a szekrényben álló felcímkézett üvegeket a polgármester.

És még nincs vége a rácsodálkozásnak. A ház mögötti istálló pajtaszínházként megújulva szintén a régi időket idézi, padokkal, egyik végében kis színpaddal és ülőhelyként szolgáló szalmakötegekkel.
– Mindkét helyiség kézműves foglalkozások helyszíne, ahol a gyerekek praktikus technikákat tanulhatnak meg, mialatt betekintést kapnak a régmúlt hagyományairól, az akkor élt emberek mindennapjairól – mondta a polgármester. – A Mariska udvar nemcsak megújult, de a sok-sok programnak köszönhetően újraéledt. A gyerekek a nyári napközis tábor ideje alatt is több napot töltenek el itt.

Az udvar hátsó részében gyógy- és fűszernövény-kertet is kialakítottak. Az önkormányzat a házzal szembeni földpincét is fel szeretné újítani, tudtuk meg a polgármestertől.
– Ha a Mariska udvar bámulatra méltó, akkor a Tájház egyenesen lenyűgöző – jegyzem meg belépve az épületbe. (A Zalai Naplóban korábban tudósítottunk arról, hogy az önkormányzat az épület megmentését tervezi, sőt egy fotót is mellékeltünk az akkori állapotról. Így ez a két állítás egyáltalán nem túlzás.)
– Köszönet illeti az ingatlanok örököseit, akik az eladással segítették az épületekkel kapcsolatos szándékaink megvalósítását. A százéves Tájház három helyiségét, a két szobát és a konyhát a tulajdonosok által annak idején használt, és a helyi lakosoktól beszerzett darabokkal rendeztük be – vezetett körbe a polgármester. – Örömünkre szolgál, hogy hűen tükrözi a régi paraszti élet tárgyi, tevékenységbeli, viseletbeli emlékeit az igazán gazdag felszereltségének köszönhetően. A Tájház hátsó helyiségében berendeztünk egy kamrát is, ahol régi mezőgazdasági eszközök kaptak helyet. Az udvar végében őshonos gyümölcsfák telepítésével Tündérkertet hoztunk létre. A folytatásban az istálló helyreállításával valamint bognár- és kovácsműhely létesítésével fogjuk bővíteni a látnivalókat.

A június 4-i átadáson büszkén ünnepelhetett a falu közössége. „Zalaiul” mesélt a Tájházról Gergely János helytörténész, majd a látnivalók közt felelős házigazdaként Gellért Erzsébet tartott tárlatvezetést. Az őshonos gyümölcsfafajtákból létrehozott kis gyümölcsöskertet Kiss András, a Tündérkert mozgalom térségi képviselője mutatta be. A fákat jelképesen gyermekek fogadták örökbe. A Mariska udvarban kialakított gyógy- és fűszernövény kertet Girdán Józsefné szakmai vezetésével tekinthette meg a közönség. Itt, a pajtaszínházban illetve a lombos fák alatt látták vendégül a résztvevőket csülökpörkölttel, házi rétesekkel, pogácsákkal, prószákkal. A harapnivalókhoz házi készítésű bodzaszörpöt kínáltak. A bort és a pálinkát helyi gazdák ajánlották fel.

– Az önkormányzat saját anyagi ereje mellett a Leader pályázati program és más források segítségével teremtettük meg a régmúlt emlékeinek megőrzését, becsben tartását, hogy azok megérdemelt módon a falu jelenének és jövőjének is részesei lehessenek – hangsúlyozta a polgármester. – S ezzel még nem teljes az értékmentés. A turisztikai egyesület emeleti épületében hamarosan megnyitjuk a babamúzeumot, amit a Göcseji Múzeum őrzött eddig. Népviseletbe öltöztetett babákból áll a gyűjtemény, amit tulajdonosa készített, és amelyet önkormányzatunknak adományozott.
Az avatási ünnepségen a szomszédos zalaszentlászlói Mákvirág citera- és népdalkör mellett helyi óvodások, iskolások léptek színpadra színvonalas műsorral.

Kehidakustány önkormányzata nyolc évvel ezelőtt, faluként országosan is egyedülálló módon vállalta, hogy az alacsony gyermeklétszám ellenére továbbra is biztosítja helyben az oktatást, és ehhez új iskolát épít. Az intézmény a kaposvári Lorántffy Zsuzsanna Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium Deák Ferenc Általános Iskolájaként működik nyolc osztállyal. Idén ballagtak el azok a nyolcadikosok, akik a nyitás idején elsős kisdiákként ültek be az iskolapadba – számolt be örömmel az „évfordulóról” Lázár István.

Kehidakustány önkormányzata a hitéletet, ennek kapcsán erdélyi kapcsolatainak ápolását is fontosnak tartja. A polgármester április végén Szászba látogatott, ahol megkoszorúzta Msgr. Gajdó Zoltán pápai káplán sírját, aki 2006-tól sokat tett a kehidakustányi egyházközség megmentése és újjászervezése érdekében. Erdélyi látogatásának következő állomásán, Gyímesfelsőlokon Berszán Lajos atya pappá szentelésének ötvenedik évfordulóján vett részt, majd július 3-án aranymiséjén.
Kehidakustány július 9-én újból ünnepelt, ekkor rendezte meg az önkormányzat támogatásával a turisztikai egyesület a juliális programot a falu olimpiával együtt.

Antal Lívia

vissza az elejére