65 éve otthona a rászorulóknak

 

Figyelem az idősekre Kedvezményes pihenési lehetőség  

Jubileumi ünnepség a zalaapáti Otthonban

65 éve otthona a rászorulóknak

Hatvanöt év alatt 1095 lakó, számokban kifejezve ez a mérlege a Fogyatékosok és Pszichiátriai Betegek Otthonának Zalaapá-tiban, amely fennállásának 65. évfordulóját ünnepelte a helyi rendezvényteremben.

Az ünnepségen Ódor Richárd intézményvezető idézte fel a nagy múltú intézet történetét, amely 1951-ben létesült Zalaapátiban. Az egyházi birtokok államosítása révén a bencés apátsági rendház a fővárosi tanács kezelésébe került, ahol bentlakásos szociális otthont nyitottak. Az első három lakó 1951. október 3-án érkezett az otthonba, melynek engedélyezett létszáma 100 fő, akiket tízfős személyzet látott el. 1981-ben, az intézmény fennállásának 30. évfordulóján már 142-en laktak, illetve 46-an dolgoztak itt. Az ellátottak számának növekedése folyamatosan magával vonta a dolgozói létszám emelkedését, így az intézmény Zalaapáti legnagyobb foglalkoztatójává nőtte ki magát, mely szerepét ma is tartja.

Az éveket fejlesztések, bővítések is kísérték, majd 2008. január elsejével az összevonás következtében a zalaapáti intézmény a búcsúszentlászlói telephelye lett. 2011-ben új 84 férőhelyes tömböt építettek, így a régi rendház épületében lakókkal együtt 214 főnek biztosítanak ellátást. Az intézmény 2013-tól a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság irányítása alá került. Az azóta eltelt időszakot ugyancsak fejlesztések jellemezték, hogy az ellátottak minél jobb körülmények között élhessenek. Felújították a belső utakat, úgynevezett félúti házat, közösségi foglalkoztatót, klubhelyiséget létesítettek, és megkezdték a nagyobb szobák átalakítását négyfősre.

2016. november elsejével csatlakozott a kehidakustányi szocio-terápiás otthon, és létrejött a Zala Megyei Fagyöngy Egyesített Szociális Intézmény. A zalaapáti telephelyen lévő épületek pedig új nevet – Dombotthon és Boróka úton – kaptak.
Az intézményvezető a jövőt tekintve reményét fejezte ki, hogy olyan szakmai teammel dolgozhatnak, mellyel felkészülhetnek az intézményi kitagolásra, illetve felkészíthetik az itt élőket a változásokra. Végül azt hangsúlyozta, hogy a 214 lakó más-más egyéniség, más-más betegséggel és elvárással, nekik mégis arra kell törekedniük, hogy valamennyien jól érezzék magukat, és otthonuknak tekintsék az intézményt.

A jubileumi ünnepségen köszöntőt mondott dr. Szopka Zsolt, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szervezeti igazgatója, Manninger Jenő országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott valamint Vincze Tibor, Zalaapáti polgármestere. Köszöntötték a jubiláló intézmény lakóit, köztük a két legrégebbi lakót, Hortobágyi Matildot, valamint Bizó Gyulát, akik 51 illetve 44 éve élnek immár az otthonban.
Ódor Richárd intézményvezető és Györe Edina, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltségének igazgatója emléklapokat és ajándékokat adtak át a zalaapáti intézmény munkatársainak.

Antal Lívia

vissza az elejére


ülésezett az idősügyi tanács

Figyelem az idősekre

Megtartotta soros ülését a Zala Megyei Idősügyi Tanács. Az eseményen az elmúlt időszak eredményeinek értékelése mellett szó esett a közösségi szolgálat időseket érintő lehetőségeiről is. A tanács elfogadta 2017-es munkatervét is.

Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke, a Zala Megyei Idősügyi Tanács elnöke elmondta, az idei év egyik leglényegesebb eseménye a tisztújítás volt. Ugyancsak fontos eseményként átadták a Zala Megye Idősbarát Önkormányzata díjakat Cserszegtomaj és Újudvar részére. Mindemellett több idősekkel kapcsolatos fórumom részt vettek, ezek közül a legfontosabb a falugondnoki szolgálat bemutatását szolgáló tájékoztató volt. A tanács feladatának érzi, hogy figyelemmel kísérje a szociális és egészségügyi ellátást, így jövő évi programjaik során ellátogatnak egy idősotthonba, megtekintik a zalaegerszegi szívcentrumot, és tájékozódnak a prevenciót szolgáló egészségnevelési programokról.

Az idősek mindennapi életét tekintve hangsúlyt fektetnek fogyasztóvédelmi, valamint köz- és vagyonbiztonsági kérdésekre is. A generációk közti kapcsolat javítása és fejlesztése terén az érettségi vizsgához kötött közösségi szolgálat felől érdeklődnek. (Erről Kajári Attilát, a KLIK zalaegerszegi tankerülete igazgatójának előadását hallgatták meg az ülésen.) Másrészt szorosabbra fűzik a kapcsolatot a megyeszékhely diákönkormányzatával és ifjúságsegítő szervezeteivel. Az idősügyi tanács HEFOP-os pályázatokkal is kíván élni ennek érdekében.
A rendezvényen Györe Edina, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltségének igazgatója beszélt a megyében működő bentlakásos szociális intézmények szervezeti integrációjáról.

vissza az elejére


megjelentek a pályázati felhívások az erzsébet-programban

Kedvezményes pihenési lehetőség

Magyarország Kormánya célul tűzte ki, hogy kedvezményes pihenési lehetőséget biztosít szociális üdülési rendszer keretében. Az Erzsébet-program 2012 óta kiemelt figyelmet fordít azon nagycsaládosok, fogyatékossággal élők és nyugdíjasok pihenésének támogatására, akiknek ez másként nem lenne elérhető.

Dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott sajtótájékoztatóján ismertette a részleteket. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány 2016-os év első pályázati kiírására 2016. február 29-ig lehetett jelentkezni az erre szolgáló elektronikus pályázati felületen, az úgynevezett Erzsébet-program Integrált Keretrendszeren keresztül. A pályázatok elektronikus benyújtásában, valamint a szállásfoglalásban a kormányablakok aktívan közreműködtek. A kiírások benyújtására rendelkezésre álló közel egy hónap alatt összesen több mint 150 ezer főnyi jelentkezés érkezett, amely mintegy 30 ezer fővel meghaladta a 2015-ös évet.

A program folytatásaként 2016. október 20-án jelentek meg az új pályázati kiírások, amely pályázatok sikeres lebonyolításában a Zala megyei kormányablakok ismételten közreműködnek majd, így a kormányablak ügyintézők az ügyfélszolgálatokra érkező ügyfeleknek segítséget nyújtanak a pályázatok elektronikus úton történő benyújtásában, valamint a szállásfoglalásban. Újdonság, hogy a nyertesek két évig tudják felhasználni a most megítélendő üdülési támogatást, egészen 2018. december 20-ig.

Elsőként a szépkorúak és a fogyatékossággal élők adhatják be pályázatukat kedvezményes üdülésre 2016. november 25-ig az elektronikus felületen keresztül. A sok gyermeket nevelő családok számára 2016. december 1-én nyílik meg a pályázási lehetőség, ők december 30-ig nyújthatják majd be pályázataikat.
A pályázatok benyújtására – a 2016. februári pályázati időszakhoz hasonlóan – továbbra is kizárólag az elektronikus pályázati felületen van lehetőség, amely Erzsébet-program Integrált Keretrendszer a www.erzsebetprogram.hu honlapról érhető el. A pályázatok beadása előzetes regisztrációhoz kötött, a kormányablak-ügyintézők a regisztrációban is segítséget nyújtanak.

vissza az elejére