Ünnepváró Zalaszentmárton

 

Nagykapornak akarata    

Biztonság, kiszámíthatóság, fejlődés

Ünnepváró Zalaszentmárton

A mindössze 25 kilométerre fekvő Balaton csodálatos panorámája terül elénk a Zalaszent-mártont körülölelő dombokról, melyek egyúttal óvják és védik a kistelepülést. Táji adottságából adódóan valóban egyik erénye a biztonság, amit az önkormányzat a köz-, személyi és szociális biztonság tekintetében egyaránt szem előtt tart lakói érdekében. Ez a figyelem a kiszámíthatóságban és a fejlődésben is megmutatkozik a Territoria Innovációs Díjjal büszkélkedhető kis faluban.

– Teljesen kiépített térfigyelő kamararendszer fogadja a látogatót, és természetesen polgárőrség is működik a faluban, melyek révén falunk lakossága és vendégeink teljes közbiztonságot élvezhetnek immár hosszú évek óta – kezdte a beszélgetést Dancs Szilveszter Zoltán, Zalaszentmárton polgármestere. – Ez rendkívül nagy jelentőséggel bír egy idősödő faluban, ahol mindöszsze 72-en élnek. A stabilan gazdálkodó önkormányzatunk emellett teljes körű szociális hálót épített ki, melynek részei a falugondnokság, a szociális gondozás és a szűrővizsgálatok helyben való biztosítása. A legszükségesebb ellátásokra is nagy gondot fordítunk, ilyen például a tűzifa, amit már november közepén kiosztottunk a rászorulóknak. Őket települési segélyben is részesítettük, ezzel is hozzájárulva az ünnepi készülődés költségeihez.

– Miben nyilvánul meg a kiszámíthatóság az itt élők számára?
– Zalaszentmártonban senkinek nem kell aggódnia azon, hogy nincs munkája, több mint hat éve nincs munkanélküliség. Húsz főt foglalkoztatva zajlik közmunkaprogramunk, melynek középpontjában a zöldségtermesztés és a gyümölcsfatelepítés áll. A megtermelt zöldségek döntő mennyiségét kiosztjuk a lakosságnak, illetve a közmunkásoknak, amellyel az alacsony jövedelmeket és nyugdíjakat némileg kompenzálni tudjuk. Önkormányzatunk megszervezte a mozgó ABC-t, a bolt valóban házhoz jön hétfőtől szombatig minden reggel friss áruval. Hoz mindent, amit csak kérnek.

Nagy eredménynek tartom ennek megszervezését, hiszen ez nagy segítség, lakóinknak nem kell városokba utazniuk bevásárlás céljával, mely sok időbe telik, és költségbe is. Ráadásul szombaton és vasárnap egyáltalán nincs is buszközlekedés. A közmunkaprogramban nagy figyelmet fordítunk a felhagyott szőlőhegyek megújítására. Ez egy állami program, melynek keretében a kitisztított, bekerített területeken már több mint ezer gyümölcsfát ültettünk el, és ezt a munkát évről évre folytatjuk. Az elmondottakból kiderül, hogy a biztonság és kiszámíthatóság Zalaszentmártonban kéz a kézben jár, mert egyikben sem szenved hiányt a lakosság.

– A kis falu szép ívű fejlődési pályával is büszkélkedhet.
– Azt gondolom, hogy a település fejődése valóban szembetűnő. Kezdjük mindjárt a faluképpel, több ezer rózsatő virult idén is a közterületeken. Környezetszépítési munkánkat rendszeresen díjazzák a Virágos Magyarországért programban, ahogy elismerésekkel jutalmaznak bennünket a Legszebb Konyhakert mozgalomban is. A 2017-es esztendő újabb rendkívüli elismerést hozott számunkra, melyre különösen büszkék vagyunk. Falunk megújításáért októberben átvehettük a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségétől és a Francia–Magyar Kezdeményezés Egyesülettől a Magyar Territoria Innovációs Díjat, melynek birtokában önkormányzatunk az európai nagydíjért indulhat 2018-ban.

Márton-napi fáklyás felvonulás.

Gazdag terményválaszték.

A fejlesztéseket tekintve európai színvonalú infrastruktúrát teremtettünk meg, saját szennyvíztisztítóművel rendelkezünk, a kiépített csatornarendszerre minden lakóház be van kötve. A szennyvíztisztító telepről ivóvíz minőségű víz folyik vissza a patakba. Aszfaltos útjaink szintén jó minőségűek. Az utak, közterületek karbantartásához minden gép, teherautó, traktor, egyéb eszköz adott. Mindebben pályázati sikereink köszönnek vissza, hiszen ezekkel a támogatásokkal tudjuk településünket fejleszteni. Ezért is bízunk kedvező elbírálásban az első világháborús emlékmű felújítása, a templom külső és belső rekonstrukciója, illetve a templomkert újraparkosítása tekintetében. Ez utóbbi pályázatot az egyházközséggel közösen adtuk be. Vis maior pályázatunk támogatást nyert, melyből egy leszakadt külterületi hidat állítunk helyre jövő tavasszal. A Leader-programban közösségi teret szeretnénk létesíteni kemenceszínnel és színpaddal a szőlőhegyen, víz- és villanyinfrastruktúrával. Innét gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra, illetve a sármelléki repülőtérre.
Hosszú távú fejlesztési elképzelésünk a csapadékvíz elvezetésének megoldása, melyre pályázati forrást kell nyernünk. Az árkokat is szeretnénk lefedni, hogy felette járdát alakíthassunk ki. Ha ezt meg tudjuk valósítani, még teljesebbé válhat az infrastruktúra.

Örvendetesnek tartjuk, hogy idén három elszármazott magyar család visszaköltözött a faluba. Továbbra is külföldön illetve Zalaegerszegen dolgoznak, de mégis úgy gondolták, hogy szülőfalujuk legyen az otthonuk. Ez számunkra ígéret arra, hogy falunk benépesülhet. Azt szeretnénk, hogy a magyar családok beköltözésével 200-300 főre növekedjen a lélekszám, melyhez minden adottsággal rendelkezünk. Ha megépül az R76-os gyorsforgalmi út, melynek Pacsánál csomópontja lesz, Zalaegerszeg és Keszthely elérhetősége mindössze 20 percre csökken, ami igazán nem nagy idő a munkába járáshoz. Településünk megközelíthetőségének ilyen mértékű javulása is hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy felfigyeljenek ránk a befektetők. Bízzunk benne, hogy a csodálatos környezetünkben rejlő turisztikai vonzerő szállodák, panziók, fürdők létesítésére ösztönzi őket. Addig is nagy feladat vár a kis falunk közösségére, mert nem kisebb célt tűztünk magunk elé, minthogy jövőre elhozzuk az Európai Territoria Nagydíjat – emelte ki Dancs Szilveszter Zoltán polgármester.

Antal Lívia

vissza az elejére


Fejlesztésekben bízva a jövő évben is

Nagykapornak akarata

Sikeres rendezvények, nyertes pályázatok, megvalósult fejlesztések jellemezték a 2017-es esztendőt Nagykapornakon, ahol az önkormányzat folytatás reményében várja az új évet. A december hagyományosan az ünnepekre hangolódás jegyében telik, erről árulkodik a faluház előtt felállított karácsonyfa, adventi koszorú és az alkotótábor amatőr művészei által készített betlehem.

– Az idei esztendőben két beruházást hajtottunk végre, melyre pályázati támogatások adtak lehetőséget. Ezek egyike volt az idősek otthonában lévő önkormányzati konyha helyiségeinek felújítása – mondta el Sifter Péter, Nagykapornak polgármestere. – Emellett új korszerű konyhai eszközöket és berendezéseket is beszerezhetünk, melyek nemcsak megkönynyítik a munkát, de változatosabb menü összeállítását is lehetővé teszik. A konyha fontos szerepet tölt be a közétkeztetésben, hiszen ellátja az óvoda, az iskola, az idősek otthona, valamint a szociális és vendégétkeztetés feladatait.

A másik beruházást a hitelkonszolidációban nem részesült településként kapott állami támogatás második részletéből valósítottuk meg. Ez tízmillió forintot jelentett, amit kiegészítettünk saját erővel, melyből a Béke utcát és a 76-os főút faluba vezető szakaszát aszfaltoztuk le. A közelmúltban a szociális tűzifa-pályázaton 78 köbméter megvásárlására kaptunk támogatást. Képviselő-testületünk úgy döntött, hogy a 78 rászoruló család fejenként egy-egy köbméter tűzifát kap.

– Milyen pályázati lehetőségekkel élhetnek jövőre?
– A közelmúltban adtunk helyet a Közép-Zala Gyöngyszemei Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület ülésének, melyen a Leader-program forrásainak felhasználásáról kaptunk tájékoztatást térségünkben, ami egyébiránt 32 települést érint. Konkrét tervünk még nincs, hiszen a felhívásoktól függően határozzuk majd meg, mire nyújtunk be pályázatot 4-5 millió forintos támogatás elnyerése reményében. Nagypáli gesztorságával viszont már rendelkezünk egy nyertes pályázattal. Ez egy konzorciumi együttműködésben megvalósuló EFOP-projekt, melynek keretében többféle rendezvényt – egészségnapot, szüreti felvonulást, kulturális és esélyegyenlőségi programokat – tarthatunk meg a jövő évben. A projekt kisebb építési beruházást is lehetővé tesz, az erre biztosított pénzből a faluház régi épületrészében lévő vizesblokkot újítjuk fel.

– Sorra érik egymást a rendezvények decemberben.
– A karácsonyi ünnepkörre való készülődésnek nagy hagyományai vannak nálunk. Idetartozik a Mikulás-ünnepség is, melyben a gyerekek szinte dúskálhatnak, mert az oviban, az iskolában és a faluházban is örülhettek eljövetelének. Ez utóbbit december 4-én a faluházban tartottuk, ami tulajdonképpen a falu Mikulás-ünnepe, melyen nullától 14 éves korig minden helyi gyermek ajándékot kap az önkormányzat jóvoltából. Előtte a Zabszalma Együttes idevágó műsora szórakozatta a gyerekeket.
A betlehem-állításnak is nagy hagyományai vannak. Eddig életnagyságú figurák elevenítették meg a betlehemi történetet, amit idén megújítottunk a nyári fafaragó tábor amatőr művészeinek segítségével. Már több köztéri szobrot köszönhetünk az ország különböző részeiből érkező alkotóknak, most már a betlehemet is. Ők faragták ki az alakokat, ami igazán színvonalasra és különlegesre sikeredett.

A közelmúltban megtartottuk a nyugdíjas pedagógusok találkozóját, ami mindig örömteli esemény az emlékek, az együtt töltött dolgos hétköznapok felidézésével. Az általános iskola fenntartása már a tankerülethez tartozik, de ettől függetlenül nem lehet kérdés a vendéglátás, melynek költségeit az önkormányzat szívesen vállalja magára. Örömmel készülünk a karácsonyi ünnepségre, ami két eseményt is tartogat. December 22-én ismét gyermekműsor várja a legfiatalabb lakóinkat a faluházban, az ünnepre hangolódás jegyében december 23-án gospel koncertet tartunk a templomban. Az idei iparűzési adóbevétel elmaradt a korábbiaktól, mert a mezőgazdasági vállalkozások árbevétele sem úgy alakult. Az akadályokat azonban sikerrel vettük, idén is kiegyensúlyozott gazdasági évet zárhat önkormányzatunk. Hasonló eredményes évre számítunk 2018-ban, a pályázati források tekintetében is, hogy tovább szépíthessük az egykor hiteles hely, mezőváros és járási székhely ranggal is rendelkező településünket – mondta Sifter Péter polgármester.

– liv –

vissza az elejére