Angol nyelv, informatika, pénzügy

 

Felkészülve a téli időszakra 25 éve a vállalkozások szolgálatában
 
 

valós képzésekkel bővül a zalaegerszegi senior akadémia

Angol nyelv, informatika, pénzügy

A tavaszi szemeszterben már az angol nyelv, az informatika, valamint a pénzügyi ismeretek tanulására is lesz lehetősége a Senior Akadémia résztvevőinek, hangzott el a BGE zalaegerszegi gazdálkodási kara által vezetett akadémia félévzáró ünnepségén.

Prof. dr. Heidrich Balázs, a BGE rektora köszönti az akadémia résztvevőit.

Lambertné Katona Mónika és Pácsonyi Imre, a megyei idősügyi tanács elismerő oklevelével

A mai alkalmat ünnepnek élhetik meg, hiszen az őszi szemeszter befejeztével egy újabb sikeres évtől köszönhetnek el. Sok-sok ismeretterjesztő előadáson túl ezt az eseményt a karácsonyvárás jegyében tarthatják meg, fogalmazott beszédében Lambertné Katona Mónika dékán a hallgatókat köszöntve.
A félévzáró rendezvényt megtisztelte jelenlétével prof. dr. Heidrich Balázs, a BGE rektora, aki úgy vélekedett, hogy a Senior Akadémia nagyon jó példája az egyetemek megváltozott szerepének. Hangsúlyozta, manapság az egyetemeknek nem megengedett, hogy elefántcsonttoronyban létezzenek, hogy az adófizetők ne tudjanak arról, mi történik falaik között. Mint mondta, Magyarországon elindult egy változás, ami megegyezik az oktatási kormányzat akaratával, miszerint az egyetemek közérthető módon tegyék nyilvánossá oktatási és kutatási tevékenységeiket. Mindezt jól reprezentálja a Senior Akadémia, melynek szépkorú hallgatói tiszteletet érdemelnek, ahogy az egyetem fiatal hallgatói is, mert részvételükkel bizonyítják, hogy nyitottak és befogadóak tudtak maradni az életüket, a környezetüket érintő dolgok iránt.

Az elmúlt évek igazolták, hogy a Szenior Akadémia beváltotta a hozzá fűzött reményeket, emelte ki Balaicz Zoltán polgármester. Felidézte, hogy Boda László, a Zala Megyei Idősügyi Tanács elhunyt elnöke javaslatára indították el az egyetemi képzési programot, melynek évről évre való színvonalas megrendezéséért a város és a gazdálkodási kar egyaránt mindent tesz. A polgármester köszönetet mondott az akadémia lebonyolításában résztvevőknek, és kifejezte köszönetét a hallgatóknak is, „akik nélkül nem lenne ilyen sikeres a város”.

Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke a Zala Megyei Idősügyi Tanács szervezetei nevében is méltatta a zalaegerszegi Senior Akadémia sikerességét. Fontosnak nevezte az idősebb korosztály aktivitásának megőrzését, ismereteik bővítését aktuális és friss információkkal. Mint mondta, örömmel tesz eleget kötelezettségének, mikor a megyei idősügyi tanács elismerő oklevelét átadja Lambertné Katona Mónika dékánnak, egyúttal a zalaegerszegi gazdálkodási kar munkatársainak a Senior Akadémia megszervezésért.
Törődés, gondoskodás, elkötelezettség – ez áll mindazon munka mögött, amit az egyetem és a város kifejt az akadémia megszervezésében, fogalmazott Lambertné Katona Mónika dékán az oklevelet megköszönve. Mint mondta, az egyetem máris a jövőben gondolkodik, hiszen 2018 februárjától, a tanév második félévében valós kurzusokat szeretnének indítani az akadémiára ráépítve. Az előzetes igényfelmérés szerint angol nyelvet, informatikát oktatnának. Mivel az egyetem a 46 évvel ezelőtt indított pénzügyi és számviteli főiskola talaján nőtte ki magát, egy szakmai tantárgyat, a pénzügyi ismeretek oktatását is kínálják. Ez már egy iskolarendszerű képzés lenne, mely a résztvevőknek heti elfoglaltságot jelent, és amelyre várják a jelentkezőket.

Antal Lívia

vissza az elejére


zala Megyei Védelmi Bizottság

Felkészülve a téli időszakra

Két sikeres nemzetközi gyakorlatról, árvíz- és belvízvédelemre, valamint a téli időszakra felkészülésről esett szó többek között a Zala Megyei Védelmi Bizottság idei utolsó ülésén.

A tanácskozást követő sajtótájékoztatón dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott, a megyei védelmi bizottság elnöke elmondta, Magyarország kiválóan teljesített az idei nyári „CONVEX-3-2017" Nemzetközi Nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlaton, amit a nemzetközi szervezet elismerő oklevéllel nyugtázott. A magyar honvédelem ugyancsak sikeresen hajtotta végre a „Saber Guardian 2017" nemzetközi gyakorlatot, amikor is nagy létszámú NATO-erők mozogtak az ország fő közlekedési útvonalain.
Az ülésen beszámolót hallgattak meg továbbá a humán kockázatok csökkentéséről, a honvédelmi katasztrófarendszerről, valamint az önkéntes területi tartalékos rendszer kialakításának aktuális feladatairól. Végül bemutatkoztak a Zala Különleges Mentők, akik a közelmúltban sikeres mentési gyakorlatot hajtottak végre a zalaegerszegi Gébárti-tónál. Az ülésen szóba került, hogy idén ugyan előfordultak rendkívüli időjárási helyzetek, a védelmi bizottságnak azonban nem kellett beavatkozni, mert az erre hivatott szervezetek, köztük a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság tevékenysége elegendőnek bizonyult a veszélyek elhárítására.

Egri Gyula, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója elmondta, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség idén először Magyarországon tartotta nemzetközi nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlatát 81 ország és 11 nemzetközi szervezet részvételével, ami június 21-én kezdődött, és 36 órán át tartott. A feladat a paksi atomerőműben bekövetkező súlyos, több országot érintő, globális hatású nukleáris baleset kezelésének gyakorlása volt. A Zala Megyei Védelmi Bizottság és a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság feladata többek között az volt, hogy tájékoztassa a helyi lakosságot, illetve befogadó helyeket biztosítson a megyében a Paks térségéből kimenekített lakosságnak.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a szélviharok és más időjárási anomáliák okozta áramkimaradások miatt a védelmi bizottság egyeztet az E.ON-nal a téli időszak biztonságosabb energiaellátása érdekében. A hóhelyzeteket úgy kívánják kezelni, hogy még a nagyobb hóakadályok előtt lezárják az érintett fő megyei közlekedési csomópontokat a 7,5 tonna feletti tehergépjárművek előtt, azok szakaszos átengedése mellett. Ha csak olyan eset nem történik, a személygépkocsi- és buszforgalmat nem fogják korlátozni.

– AL –

vissza az elejére


A Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány

25 éve a vállalkozások szolgálatában

 Huszonöt év alatt 8 ezer ügyfelük volt, a kihelyezett mikrohiteleik értéke novemberben elérte a 9 milliárd forintot. Ez a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (ZMVA) fennállásának 25 éves mérlege, amely szervezet az elmúlt két és fél évtizedben hitelezéssel és tanácsadással segítette a zalai mikro-, kis- és középvállalkozások indulását és fennmaradását.

– A Zala Megyei Önkormányzat a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal együtt hozta létre a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítványt 1992-ben, idézte fel a kezdeteket Doucha Ferenc, az alapítvány kuratóriumának elnöke. Olyan időszakban indultunk el, amikor is a gazdasági rendszer összeomlása következtében tönkrementek az állami vállalatok. A kialakuló új gazdasági környezetben alapítványunk felvállalta a létrejövő, tőkehiánnyal küszködő kisvállalkozások támogatását. Az elmúlt 25 év igazolta, hogy jó döntés volt az alapítvány létrehozása, mellyel kezdetben az induló vállalkozásokat, majd később a már működőket is segítettük. Akkor maximum 300 ezer forint volt a kihelyezett hitel összege, melynek ma már tízmillió forint a felső határa. Ugyanakkor meg kell tudnunk újulni, mert a mikrohitelezésben konkurenciát jelentenek a bankok, ami a vállalkozások szempontjából kedvező.

Alapítványunknál továbbra is igényelhető a Széchenyi-kártya, ami hatféle, többek között folyószámla-, beruházási, önerő-kiegészítésre igényelhető hitel. Különösen büszkék vagyunk arra, hogy önfenntartóak vagyunk, munkaszervezetünk valóban sikeres pályázati tevékenységet folytat, ami működésünk biztosítása mellett a vállalkozásoknak nyújtott szolgáltatásainkat is bővíti. Bízunk a jövőben, hogy megtaláljuk azokat a lehetőségeket, melyek révén továbbra is az egyik legjobban működő vállalkozásfejlesztési alapítványként tarthatnak számon minket az országban.

– Valóban bizakodóan nézhetünk a jövőbe, hiszen jelenleg is tíz pályázatot futtatunk, melyből hét nemzetközi projekt. Külföldi partnereink száma meghaladja az ötvenet – vette át a szót Nagy András, a ZMVA ügyvezető igazgatója. – A vállalkozásokat segítve az energiahatékonyság, a finanszírozás, a faipari innováció, vállalkozásfejlesztés, foglalkoztatás és az exportösztönzés területein dolgozunk. Ez utóbbiban az Enterprise Europe Network hálózat tagjaként működünk. Alapítványunk jelenleg is több mint ötszáz vállalkozást finanszíroz hitelkihelyezéssel.

Új termékünk a Fürge hitel, ami 500 ezer és 3 millió forint közötti hitel felvételét biztosítja. Elbírálása csupán két hetet vesz igénybe, nem feltétlen kell hozzá ingatlanfedezet, elegendő a készfizető kezesség illetve a hitelgarancia. Ilyen kisösszegű hiteleket a bankok nem nyújtanak, a vállalkozásoknak azonban igényük van rá. A saját vagyonunkból létrehozott Fürge Helyi Hitelalapból folyósított összegeket megkötés nélkül kisebb beruházásokra, eszközbeszerzésre használhatják fel a vállalkozások.
A Zala Megyei Önkormányzattal, mint egyedüli alapítóval való sikeres működésünk egyik eleme a megyei foglalkoztatási paktumban való részvétel. Mindezen tevékenységek fókuszában a zalai vállalkozások, a zalai gazdaság erősítése áll, ahogy a jövőben is ez a legfontosabb célunk.

A képen Nagy András, Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke és Doucha Ferenc emléklapot ad át a háromezredik mikrohitel-ügyfélnek, Tóth Szilviának.

– AL –

vissza az elejére