Épül a kezelhetőségi pálya

 

A lenszövés képi csodái    

Hogyan viselkedik a jármű a különböző útfelületeken?

Épül a kezelhetőségi pálya

Már mutatja leendő formáját a zalaegerszegi próbapálya, ahol a handling, vagyis a kezelhetőségi pálya építésén is dolgoznak a többi tesztelem kivitelezésével együtt.

Az objektum kívül egy nagy-sebességű kezelhetőségi pályából áll, melynek teljes hossza 2032 méter, burkolatszélessége 12 méter. Itt az egyenes szakaszok hossza és az ívsugarak lehetővé teszik a 120 km/h sebesség elérését – magyarázta a helyszínen Vigh László országgyűlési képviselő, a tesztpálya miniszteri biztosa. A nagysebességű pályán belül épül meg a kissebességű kezelhetőségi pálya, amelyen ugyanazokat a teszteket maximum 60 km/h sebességgel lehet végezni.

Teljes hossza 1334 méter, burkolatszélessége 6 méter. Emellett több, különleges burkolatú rövidebb betétszakaszt is létesítenek. Lesz egy kátyús, leromlott állagú, egy bazaltburkolatú, egy egyenes és íves kialakítású, hullámos burkolatú, egy dombos útszakasz, valamint egy ötszázalékos oldalesésű pályaszakasz. Továbbá kialakítanak egy bazaltburkolatú körtárcsát, amelyen sodródási, farolási műveletek végezhetők, valamint egy olyan betétszakaszt, ahol a vizes úton való csúszás szimulálható. A tesztelések célja a járműviselkedés és -kezelhe-tőség, valamint a műszaki beállítások vizsgálata.

A különböző tesztpályaelemek – mint a kezelhetőségi, a dinamikus pálya, vagy a fékezőfelület – eltérő domborzati viszonyok között épülnek meg, illetve kerítéssel is el lesznek választva egymástól. Az ipari kémkedést megakadályozandóan, így egyik fejlesztő sem látja, mit csinál a másik.
A járműipari kutatás-fejlesztés egyedi bázisaként megépülő zalaegerszegi tesztpályán az elektromos hajtású járművek mellett az autonóm, önvezető járművekkel is folynak majd kísérletek, mégpedig a smart cityben.

vissza az elejére


Krosnói Nemzetközi Biennálé

A lenszövés képi csodái

Egy helyi alkotó is bemutatkozott a 9. Krosnói Nemzetközi Lenszövő Biennálé válogatott anyagából rendezett kiállítás zalaegerszegi utolsó állomásán a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben.

A krosnói Kézműves Múzeum és a zalaegerszegi Göcseji Múzeum 2000-től működik együtt, mely évben a két város testvértelepülési együttműködést kötött egymással. Erről Gecse Péter alpolgármester beszélt köszöntőjében, méltatva a kultúra és a művészet értékeket közvetítő szerepét a kapcsolatban. Ami maga is egy szövet, vélekedett Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója, miután tevékenységeik sok szálon fonódnak össze.

Ewa Mañkowska, a krosnói múzeum igazgatója is elismerően szólt szakmai és baráti együttműködésükről. Ennek egyik különleges eleme a Zalaegerszegen is bemutatkozó lenszövő biennálé, melyre 104 művész jelentkezett 125 alkotással. Többségében lengyel, de japán, ír, litván, szlovák és ukrán alkotók is megtalálhatók közöttük. Hosszú évek után újra egy magyar alkotót is maguk között tudhatnak, mégpedig a zalaegerszegi Steier Györgyit, a zsűri által díjazásra javasolt Made in Hungary című munkájával.

– liv –

vissza az elejére