A jövedelmező szójatermesztésért

 

Biztonságos élelmiszer-ellátás A talajlakó kártevők ellen Az új esztendő sikere reményében

A szegedi Gabonakutató szója akadémiáján

A jövedelmező szójatermesztésért

A Gabonakutató Nonprofit Kft., a BASF Hungária Kft. és a Nitrogénművek Zrt. idén januárban közösen rendezte meg a Szója Akadémia négyállomásos, országos szakmai rendezvénysorozatát, amelynek utolsó helyszíne Bükfürdő volt.

Dr. Szarka Béla, a Gabonakutató ügyvezető igazgatója köszöntötte elsőként a megjelenteket. Elmondta, hogy a szója világszerte egyre népszerűbb növény, mintegy 120 millió hektáron termesztik 330 millió tonna termésmennyiséggel, melynek 90 százaléka GMO szója. Ezzel szemben a hazai szója GMO-mentes, ami iránt óriási a kereslet, a termés 60–80 százaléka exportra kerül. Mindez a jövedelmezőségét igazolja, egyúttal biztonságos termesztését, melyhez a szegedi Gabonakutató is hozzájárul. Az immár 94 éves nonprofit vállalat nem a részvényeseket, hanem a gazdákat szolgálja a szója tekintetében is egy nagyon jól átgondolt vetőmag-termesztési rendszerrel, a kiváló minőségű vetőmagoktól kezdve, a genetikától és a technológián át a logisztikáig.

Ezt követően Virágné Pintér Gabriella értékesítési vezető és Garamszegi Tibor területi képviselő adtak lényegre törő tájékoztatást a GK szója fajtáiról, azok kísérleti adatokkal, gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztott termesztéstechnológiai tudnivalóiról.
A szójatermesztésben fontos változás, hogy az Európai Unió 2018-tól növényvédőszer-használati tilalmat vezetett be a zöldítés úgynevezett táblaszintű ökológiai jelentőségű területein, ami azt jelenti, hogy a tenyészidő alatt nem lehet műtrágyát és növényvédő szert használni. A zöldítésbe tehát csak a növényvédőszer-mentes termesztés számítható be, 0,7 helyett 1-es szorzóval. A szemes fehérje takarmánynövény támogatás azonban továbbra is jár. Azt még nem tudni, hogy lesz-e engedélyezett szer a pre-sowing gyomirtásban. A gazdáknak a zöldítés új jogszabályai szerint kizárólag fémzárolt vetőmagot szabad használni, ami nem tartalmazhat fungicidet, oltóanyagot viszont igen.

A Gabonakutató 15–20 éve foglalkozik szójanemesítéssel, mely fajták minőségét a zárt termelési rendszer biztosítja. A magok felületére HiCoat Super oltóanyagot visznek fel, mely a vetésig garantálja a magas baktériumszámot. A vetőmagjaikat magra kiszerelve kínálják, három különböző kiszerelési egységben.

A GK három szója fajtája az Aires, a Bahia, melyek közvetlenül is etethetők, valamint a Pannónia kincse.
A kimagasló termőképességű Aires koraisága miatt jó előveteménye a kalászosoknak. A Bahia jó talajokra, intenzív technológiához ajánlott középérésű szójafajta, átlagfeletti terméshozammal. Tenyészideje legrövidebb a középérésűek között, ezért Zalában is nagy biztonsággal beérik. A Táplánszentkereszten nemesített Pannónia kincse méltán az egyik legkedveltebb fajta, magas fehérje- és olajtartalma miatt a humán élelmezésben is fontos szerepet tölt be. Termőképessége intenzív körülmények között meghaladja az 5 tonnát hektáronként. Középérésű, ideális az ország klasszikus szójatermő területeire.

vissza az elejére


Növényorvosok kulcsfontosságú munkája

Németh András, Németh Lajos, megyei oktatási bizottsági tagok, dr. Varga Zsolt megyei elnök, Gaál Orsolya megyei alelnök, Dr. Tarcali Gábor országos elnök, Kabai Gábor megyei titkára biztonságos élelmiszer-ellátásban

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Zala Megyei Szervezete növényvédő mérnök továbbképzést tartott a felsőfokú növényvédelmi képzettséggel rendelkezők számára január közepén, amelyen 113-an szerezték meg a következő öt évre szóló tanúsítványt tevékenységükhöz. A zárónapon dr. Tarcali Gábor országos elnök tartott előadást a Növényorvosi Kamara aktuális helyzetéről, feladatairól és célkitűzéseiről.

Elmondta, hogy az idén 18 éves Növényorvosi Kamara „Egészséges élelmiszert a termőföldtől az asztalig” mottó alapján végzi munkáját, és mint köztestület hirdeti a szakma és a közvélemény számára, hogy a növényorvosnak kulcsszerepe van az élelmiszerbiztonságban. Ha ugyanis a növényi termékben hatóanyag marad, az az élelmiszerlánc többi szereplőjénél is visszaköszön. A növényorvosok felelőssége éppen ezért kulcsfontosságú az élelmiszer-biztonságban, amire a növényorvosi vény a garancia. Ez igazolja, hogy az első kategóriás növényvédő szerek felhasználása a jogszabályi keretek között, kizárólag növényorvos szakirányítása mellett történt. Immár 18 éves múltra tekinthet vissza a növényorvosi vény is, amelynek elektronikus formáját négy évvel ezelőtt vezették be.

Beszélt arról is, hogy a Növényorvosi Kamara az integrált növényvédelem érdekében élére állt az „integrált termék védjegy” létrehozásának. Az integrált növényvédelem legfőbb célja a lehető legkevesebb kémiai növényvédő szer felhasználása. A gazdák ezt igazolhatnák majd a Növényorvosi Kamara által jelenleg kidolgozás alatt álló tanúsító védjeggyel, amit a piac már ma is elvár.

A növényvédő szereket ugyanakkor nem lehet mellőzni, hiszen nélkülük nincs termelés. Az Európai Unió mindazonáltal folyamatosan arra törekszik, hogy a legjobb magyar növényvédő szereket kivonja a forgalomból. Ha ez megtörténik, akkor nagyon nehéz helyzetbe kerülnek a magyar gazdák. A Növényorvosi Kamarának éppen ezért az a feladata, hogy a józan szakmai álláspontot képviselje, erősítve a magyar kormányt ebben a harcban. Az elnök kiemelte a növényvédelmi oktatás minőségének fontosságát. Ezt szolgálja, hogy a Növényorvosi Kamara jogosultságába került a 80 órás növényvédelmi alaptanfolyam, ennek középszintű továbbképzése, valamint a szakmérnöki továbbképzés szervezése, illetve a tanúsítványok kiadása.

Dr. Tarcali Gábor beszélt a permetezőgépek műszeres műszaki felülvizsgálatáról is, amelyről szóló jogszabályt 2016 végén visszavonták, helyette a szemrevételezést vezették be. Úgy döntöttek, nem engedik szétzilálni a rendszert, hiszen a 24 tervezettből 12 műszaki állomást már létrehoztak, ahol tavaly több mint 1200 permetezőgépet vizsgáztattak le. Most készül a törvénymódosítás, ami továbbra is a Növényorvosi Kamara jogkörébe teszi a felülvizsgálat végzését, az Agrárkamara javaslatára várhatóan állami támogatással. Azt tervezik, hogy kiépítik a teljes hálózatot, amellyel biztosítani tudják a permetező gépek műszaki felülvizsgálatát, ami egyébiránt uniós kötelezettség.

vissza az elejére


Adventi ünnepségek Zalaszentivánon

Az új esztendő sikere reményében

Zalaszentivánon az elmúlt év végén adventi gyertyagyújtó ünnepségekre invitálták a lakosságot. A műsorral színesített rendezvényeket az Élhetőbb Zala-szentivánért Közhasznú Egyesület nyertes projektje tette lehetővé. A civil szervezet ugyanis támogatást nyert az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Családokért Zalaszentivánon című programjára.

A december 3-i első alkalommal Szeghy Csaba Tamás plébános mondott köszöntőt, és gyújtotta meg az első gyertyát. A második adventi vasárnapon Tóth László, a Zalaszentiváni Polgárőr Egyesület elnöke, a harmadik adventi vasárnapon Pozsogár Andrea, a Zala-szentiváni Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke szólt szívhez szólóan a jelenlévőkhöz. December 23-án, a negyedik gyertyagyújtás alkalmával Dormán Miklós polgármester beszélt a karácsony lényegéről.
– Karácsony az Isten-látás ünnepe, hiszen Jézus születésnapjára igyekszik mindenki lelkileg is felkészülni – mondta. – Ahogy egyre több gyertya ég az adventi koszorún, úgy nő szívünkben a vágyakozás az igazi szeretet megismerésére. Nem baj, ha ilyenkor végig tudjuk gondolni a lassan elmúló év eseményeit, és hálát tudunk adni Teremtőnknek, hogy a jó dolgok mellett a kevésbé jókat, sőt a nagyon rosszakat is volt erőnk elviselni. Az élet nem könnyű, de karácsonykor igyekszünk felülemelkedni ezen, mert az igazi karácsony az együttlétről, a békéről és az odafigyelésről szól. Ilyenkor próbálunk többet mosolyogni, és sokkal többször megbocsátani. Persze sok a gond, a megoldhatatlannak látszó helyzet, de Isten megoldást kínált fel számunkra, amikor elküldte hozzánk egyszülött Fiát, mert mi nem azért születtünk, hogy meghaljunk, hanem azért, hogy életünk legyen – hangsúlyozta.
A polgármester végül azt kívánta, hogy a szeretet és a vele járó békesség tegye széppé mindenki ünnepét. Leljék meg örömüket szeretteikben és embertársaikban, hogy a karácsonyt és a 2018-as esztendőt új szívvel, újult erővel kezdhessék meg.
Az adventi gyertyagyújtó ünnepségeket a Szépmező Szárnya zenekar, az Énekmondó együttes, a Harisnyás Pipik és végül az Aranykapu zenekar műsora tette emlékezetessé mindenki számára. A gyerekek is készültek, a Füles Mackó Óvoda óvodásai és a Zalaszentiváni Általános Iskola diákjai közreműködtek a rendezvényeken.

vissza az elejére


Kentaur 5G + Radistart Algit keverék!

A talajlakó kártevők ellen

A kukorica és napraforgó termesztését intenzíven végző termelők körében nem kérdés, hogy ezen két kapás kultúra erőteljes kezdeti fejlődésének kulcsa a gyökérzet talajlakó kártevőkkel szemben biztosított hatékony védelme, valamint a megfelelő robosztus gyökérzet kialakulásához szükséges tápelemarányok biztosítása. Ezen paraméterek eléréséhez csak komplex technológiai megoldásban gondolkodhatunk. Az elmúlt években tapasztalt erős drótféreg-„invázió” kétségtelenül bizonyította, hogy a vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítő szer elhagyása óriási kockázatot rejt magában (1. ábra). Nagy eséllyel valószínűsíthetjük, hogy az Európai Bizottság 2013-ban kibocsátott neonikotinoid típusú rovarölő szereket (imidakloprid, klo-tianidin és a tiametoxam) szabályozó rendeletének növényvédelmi következménye lett a talajlakó kártevők fokozottabb felszaporodása. Az ellenük történő hatékony védekezés megalapozó része a termésbiztonságnak!.

A talajlakó kártevőkkel szemben a vetéssel egy menetben kijuttatható talajfertőtlenítő szerek közül csak a gázosodó tulajdonsággal rendelkező kínál biztonságos megoldást. A Kenatur 5 G mikro-granulált talajfertőtlenítő szer hatóanyaga a klórpirifosz, amely gyakorlatilag a hatáshelyen előfoduló összes kártevő ellen hatékony, gyors és biztonságos védelmet nyújt. A növénybe nem szívódik fel, gázképződésével kontakt módon fejti ki a hatását.
A kártevők gyérítése mellett fontos szempont a csírázó növények kezdeti optimális tápanyag ellátása, amely meghatározza a gyökértömeg kialakulását és a növények kezdeti fejlődésének intenzítását. Ennek egyik előnye, hogy a gyors kezdeti fejlődés elősegítésével a növény hamarabb eléri azt a fejlettségi stádiumot, amikor már kevésbé tudják károsítani a talajlakó kártevők.

A startertrágyázás technológia alkalmazása meghatározó, mivel a kukorica és napraforgó növények kezdeti fejlődésekor a tápanyagok felvételét számos környezeti tényező (hőmérséklet, nedvesség, talajtípus, talaj kémhatás) befolyásolja. A vetéssel egy menetben kijuttatott kiváló oldékonysági tulajdonságokkal rendelkező mikrogra-nulált startertrágya azonnal elérhető és felvehető a fejlődésnek induló csíranövény számára. A technológia alkalmazása során nagy előnyt jelent ha a talajfertőtlenítést és startertrágyázást egy menetben tudjuk elvégezni.
Erre kiváló lehetőséget biztosít az FMC-Agro által kifejlesztett Kentaur 5 G talajfertőtlenítő szer, valamint a Radistart Algit starterműtrágya 1:1 arányú keveréke. A keverék dózisa 20 kg/ha, felhasználása a Kentaur 5 G-re vonatkozó szabályok szerint történik.

Dr. Varga Zsolt
+36-20/943-8622 www.fmcagro.hu

vissza az elejére